Korporace

(neoficiální název)

Třídílný cyklus The Corporation přichází právě včas, aby si posvítil na podivuhodnou historii, vnitřní mechanismy, kontroverzní dopady i možnou budoucnost velkých korporací. Na základě ohromujících případových studií a pravdivých výpovědí odhaluje skryté rozpory a vlivy v zákulisí korporátních i antikorporátních dramat. V rámci provokativní, avšak potřebné analýzy světového obchodu se ptá: jak dopadnou lidé, životní prostředí, demokracie a naše planeta jako taková, dáme-li nesmírnou moc instituci, která je ve své struktuře amorální, a jejíž hlavním cílem je vytvářet zisk akcionářů? Lze korporace z jejich patologické honby za ziskem za každou cenu nějak vyléčit? Nebo nezbývá než doufat, že se nám alespoň podaří omezit jejich vliv? (Doc Alliance Films)

Khalesi

Peniaze vládnu svetu a drvivá vačšina ľudí vlastne ani nevie, čo stojí za ich potravou a produktmi každodennej spotreby a ich životným štýlom. Nevedia to nie len preto, že je to pred nimi poctivo utajované, ale aj preto, že sami nevyhľadávajú informácie, ktoré by im objasnili tieto závažné aspekty ich vlastných životov. Takýto a podobné dokumenty by mal sledovať každý, kto žije konzumným životným štýlom, pretože všetko sa dá robiť lepšie a ohľaduplnejšie nie len k okoliu, ale aj ku sebe samému. Záleží len na vás, či budete prijímať bezmyšlienkovite to, čo vám korporácie vtĺkajú do hláv, alebo použijete mozog a zamyslíte sa, či žijete ohľaduplne a tak aby ste so sebou mohli byť naozaj spokojný. Z ďaleka nie všetko je tak, ako vám tvrdia tí, ktorí na vašom nezáujme a pohodlnosti bohatnú. ()

Subjektiv

Trocha pravda, trocha lži, trocha mluvy, trocha mlčení, trocha srdce, trocha mozku - báječný recept na lektvar pro lidi, kteří chtějí... vlastně ani nevím, co chtějí. Najít viníka mizérie světa? Nebo svojí mizérie? Zanadávat si? Mít pocit, že dělají něco užitečného pro budoucnost? Něco pochopit? Netuším, ale obávám se, že se jim dostane pocitu toho posledního, aniž by se jim pochopení dostalo doopravdy. +++++ Mají korporace obrovskou ekonomickou moc? Říkám: "Ano." Mediální moc? Ano. Politickou moc? Ano. Poškozují svým jednáním někdy někoho? Nepochybně. Hledí na morálku? Asi moc ne. Je dobře, když se natočí film, který poctivě uchopí toto téma, ptá se po příčinách stavu, jeho možných důsledcích, souvislostech, hledá cestu z problémů... Z mnoha různých důvodů se domnívám, že Korporace takovým filmem nejsou. Zkusme si to rozebrat po kouskách, co nám předkládá k uvěření. +++++ Začněme třeba nesmyslnou personifikací korporace. Možná, abych to "našim" lépe přiblížil, bych měl říkat akciová společnost, akciovka. Taková akciovka je právnickou, jaké to peklo, OSOBOU. No vážně, osobou. Dokument se nás snaží přesvědčit, že si snad ty zlé akciovky nějak osobovaly právo lidství! Hrůza! Ale moment... Můžou jít akciovky k volbám do parlamentu? Můžou se stát poslancem? Můžou dostat řidičák? Mají nárok na bezplatné vzdělání? To je ale blbost, viďte... Jasně, můžou vznikat, zanikat, vstupovat do spolků, vést soudní spory, kupovat a prodávat - samozřejmě prostřednictvím nějakého zastupitelského orgánu (lidí či jednoho člověka)... Proč se nad tím někdo pohoršuje, je mi záhadou. Zásadní otázka totiž je... Která práva korporací jsou OK a která ne. +++++ Jenže tady jde přeci o to, že nyní lze udělat akciovce rozbor osobnosti. Stačí pár návodných otázek a máme psychopata jak vyšitého. Počkat, akciovka není člověk! Jakou povahu má asi armáda? No, nejradši by, aby jí stát nakoupil spoustu zbraní, měla velkou vážnost a zmydlila jinou armádu. Armáda je psychopat! Co parlament? Všem říká, co můžou, co nesmí, hlasuje o tom, o kolik peněz lidi přijdou. Normální psychopat. Co fotbalový tým? Pro vítězství udělá cokoliv, o nic jiného mu nejde, žádné city ho nezajímají, ruka a faul, které se podaří utajit, se počítají. Lže, nic necítí, chce být na vrcholu. Prostě psychopat! +++++ Přejděme k problematice externalit. To je skutečně oříšek, o tom žádná. Osobně se domnívám, že neexistuje tržní akt, který by neprodukoval nějakou externalitu. Někdy je maličká, jindy obří. Pozitivní nás většinou tak netrápí (ale měly by), zaměřme se na ty negativní. Ekonomie se na ně dívá různě. Obvykle se považuje za problém nedostatečné definice vlastnických práv. Kdyby byla práva jasně definována, poškozený by šel k soudu a žádal náhradu - tím by se náklady akciovce vrátily a ona by se musela rozmyslet, jestli se jí její činnost dále vyplatí. Něco na tom možná je, milí pravičáci, ale co s případy, kdy jsou vlastnická práva prakticky nedefinovatelná? +++++ Nebo je tu Pigouova daň - ok, produkuješ externality, zvýšíme ti daně tak, že to zaplatí škody. Má to výhodu, když je milión lidí poškozeno maličko. Kdo by je sháněl, aby každý dostal korunu, že? A náklady na vyplacení té koruny by nejspíš byly šílené. Ale je otázka, zda se jim ty prachy vrátí. Ale co, vždyť škoda byla malá. Co když je ale spousta lidí poškozená malinko spoustou akciovek, dohromady pak hodně? Podstatně komplikovanější. Kdo vůbec stanoví, kdo škodu způsobil, jak byla velká a podle čeho? Eticky i ekonomicky ďábelsky složité. +++++ Zajímavý problém je nakousnut, ale pouze proto, aby se mohlo konstatovat, že akciovka je externalizační stroj. Uměle si snižuje účetní náklady tím, že je přenáší na třetí stranu. V podstatě je to asi pravda (resp. skutečně tak může činit a nejspíš i velmi často činí) a je třeba dohledu, snad státu, snad spotřebitelů, snad nadšenců, aby se škody omezily. Eliminovat je se asi nepodaří nikdy. Bohužel. +++++ V onom tématu však film něco podstatného zastírá. Řekněme, že jste Nor a rádi byste letěli do Ameriky. OK, takže si koupíte letenku a letadlo vypustí nějaký ten oxid uhličitý do vzduchu. Řekněme že věříme na globální oteplování. Lidi na Maledivách nejsou rádi, ale Vám to neva, žijete v Norsku a máte teplo rádi. Budete chtít lítat dál. Takže co uděláme? Zestátníme leteckou společnost? Uděláme z ní zaměstnanecké družstvo? Bude stát externalizovat méně? Pokud si to myslíte, jeďte se mrknout do mostecké důlní pánve. Družstva nejspíš nebudou lepší. Prostě se vám zakáže létat do Ameriky, beztak byste tam jen zevlovali. Nebo stát řekne: "Hele, sorry zaplatíš Pigouvu daň." Tím se zvedne cena letenek a "zakáže" se tak létat do Ameriky jen těm chudším nebo těm, kteří tam zase až tak moc nechtěli, ale měli nějaké prachy navíc. Já jen... Jsou externalizačním strojem chamtivé firmy nebo chamtiví spotřebitelé? Kdo z vás neví, že létání dělá obrovskou uhlíkovou stopu? Všichni to víte a nejspíš skoro všichni vesele létáte. Takže akciovka může být externalizačním strojem, ale spotřebitel jej pěkně promazává, někdy nevědomě, ale velmi často vědomě. +++++ Potom přijde Chomsky a sdělí nám, že stát, kdyby chtěl, tak by třebas mohl platit ocelárně, aby zaměstnávala lidi. Podle něj by to měl udělat. Stát, kdyby chtěl, tak by jistě mohl. Jak by to ale udělal? Jednoduše, trošku by vám zvednul daně a dal je té ocelárně. Že vám malé daně navíc neva? Jasně že ne. Ale dohromady budete mít trochu méně peněz a koupíte si toho méně. O něco více si koupí lidi z ocelárny, lidi z dolů a úředníci, co to administrují. Taky by si stát mohl půjčit (buď "vezme" věřiteli nebo budoucím generacím daňových poplatníků, podle toho jak chce platit) nebo prachy natisknout, to obírá lidi, co mají našetřeno (což ale může být z hlediska společnosti podle některých teorií dobře). Pravděpodobně bude levnější ocel a výrobky z ní. Pravděpodobně zdraží uhlí a elektřina (ocelárna zvyšuje poptávku). Elektřinu berou všichni, takže zdraží všechno. Sníží se poptávané množství při vyšších cenách a bude se propouštět jinde. Výsledkem je v podstatě to, že nyní si můžete koupit více ocelových věciček, než jste předtím chtěli a méně ostatních věciček, než jste předtím chtěli. Ale může to být i složitější a pro Chomského pohled příznivější (pokud věříte na podspotřebu - ti, co věří na přirozenou míru nezaměstnanosti asi souhlasit nebudou). +++++ Jasně, hodně jsem to zjednodušil, ale skutečně to tak může dopadnout. Nezaměstnanost je problém, bez pochyb. Ale je třeba si dobře rozmyslet, jak ji řešit. Proč by měl stát podporovat zrovna ocelárnu? Předpokládá se, že tenhle selektivní dumping podvazuje dlouhodobě ekonomický rozvoj a vznik nových oborů. Ale pořád ještě to je námět k diskuzi. Třeba s tím Friedmanem, jehož si tam pozvali. Ten by jistě rád pohovořil o tom, jak se mu subvencování nelíbí. Ale oni ho přeci nepozvali kvůli polemice, ale aby řekl pár frází, on, exponent opačných názorů, které se hodí tvůrcům do krámu. Podívejme se ale na témata, jež jsou V Korporacích uchopená ještě pochybněji. Opět bez diskuze. +++++ Růstový hormon firmy Monsanto... V mléce prakticky není. Bohužel, skutečně způsobuje krávám problémy, mastitidu. Taková kráva je pro dojení lehce out, neboť se musí léčit a její mléko je znehodnocené - ovšem mléko těchto krav je za prvé ošetřeno, za druhé se na trh nejspíše nedostane. Mléko není produktem Monsanta - to si musí spočítat farmář, zda se mu vyplatí občas nějakou krávu mít nemocnou a léčit/porazit ji nebo to výhody RBGH nepřeváží. Bacha, RBGH ne každé krávě způsobí mastitidu a když, tak to není trvalý stav. Samozřejmě nás kraví mastitida může pobuřovat. Chuděry krávy. To naprosto beru, taky bych raději mléko bez něčeho takového. Jenomže to nezní tak, jako když se řekne: "A tyhle jedy pijí naše děti!" Na děti lid vždycky trpěl, to věděl i Hitler (oni s ním v dokumentu taky takhle účelově pracují, proč bych nemohl já...). Legrační je i argumentace: "EU a Kanada to zakázali dovážet, ti si svého spotřebitele jinak považují. Jistě by to nezakázali, kdyby mléko bylo neškodné." Nabízím jinou argumentaci - říká si evropský politik: "Tak mi ti naši domácí mlíkaři říkali, že nějak nejsou schopni fungovat kvůli těm levným věcem z Ameriky. Hmmm, ale já už vím, RBGH... to všichni v Americe užívají a my řeknem, že ten hnus jedovatý nechceme. To je panečku importní bariéra, s tím si na nás ve WTO nepřijdou. A mlíkaři mi dají tučný úplatek. Nebo aspoň hlas." Nemusí to být nutně mlékaři, i jiným firmám se to možná bude hodit. +++++ Vzhledem k mým zájmům mi možná nejabsurdnější přijde naříkání nad tzv. terminátorovým genem, který se projevuje sterilitou semen. Dovolím si citovat knihu Transgenoze rostlin: "Firma Delta and Pine Land Co. tento patentovaný systém, realizovaný a vyzkoušený zatím jen na modelovém systému tabáku, postoupila firmě Monsanto k jeho dopracování pro jednotlivé druhy a odrůdy kulturních rostlin. Mezitím však došlo ke špatnému pochopení stadia výzkumu sdělovacími prostředky a ke vzniku kampaně ekologických aktivistů (např. zdejší Vandana Shiva) proti terminátorovému systému. Ekologičtí aktivisté se mylně domnívali, že systém je již součástí odrůd, které firma Monsanto již prodala do zemí třetího světa, a tam již byly vysety. Varovali tamější farmáře před geneticky modifikovanými rostlinami, které tvoří neklíčivá semena, že budou nuceni od biotechnologické firmy semena již stále kupovat a stanou se na ní plně závislými. Výsledkem této kampaně bylo zaorání polí s transgenním materiálem. Firma Monsanto se po těchto zkušenostech roku 1999 rozhodla ve vývoji systému Terminátor nadále nepokračovat a toto rozhodnutí veřejně vyhlásila." Na webu Monsanta se tvrdí, že dodnes. Jasně, důvod nepokračovat je téměř jistě PR, ale aspoň je to pravda. Ke všemu by se mělo dodat, že např. v ČR se valná část ne-GM osiva (tzv. heterozní osivo) tak jako tak přesívat nesmí a zemědělci jej musí rok co rok kupovat od semenářských firem/podniků. Co je heteroze už si nastudujte sami... +++++ Paní Vandana Shiva ovšem není prostou ochránkyní chudých, protože to by zřejmě méně bojovala proti tzv. Zlaté rýži, jež díky transgenozi produkuje betakaroten, z něhož "dělá" tělo vitamin A. Článek z technetu: "Každý rok oslepne na světě zhruba čtvrt až půl milionu lidí, protože nemají v potravě dost vitamínu A, odhaduje Světová zdravotnická organizace. Necelá polovina do 12 měsíců zemře. Jde hlavně o chudé obyvatele tropických zemí, jejichž strava bývá poměrně jednotvárná. Velkou část potravy tvoří rýže. Loupaná bílá rýže (neloupaná, "hnědá" se hůře skladuje) neobsahuje látky nutné pro vytvoření vitamínu A v lidském těle... Greenpeace ve zlaté rýži stále vidí nebezpečí pro tradiční pěstitele i přesto, že malí pěstitelé v rámci projektů neplatí žádné licenční poplatky a mohou si rýžové rostliny namnožit bez omezení... Rýže se osvědčila a v podstatě dětem měla pomáhat stejně jako podstatně dražší vitamínové kapsle, které jsou pro většinu obyvatel rozvojového světa nedostupný luxus. Z hlediska mediálního dopadu to však byla katastrofa. Zpráva o pokusu byla zveřejněna už v roce 2009 a i tehdy vzbudila nelibost především právě mezi zájmovými organizacemi typu Greenpeace." Výsledek? Lidé slepnou dál. +++++ Jako tečku za GMO si dáme citát ze stejného článku: " Genetická úprava rostlin je také nákladná a časově náročná, takže se tento výzkum stal téměř výlučně záležitostí velkých nadnárodních firem, které se v byrokratické džungli dokáží nejlépe pohybovat. Ty jsou trnem v oku nejen Greenpeace a dalším aktivistům, ale také některým vědcům, kteří si myslí, že genetický modifikované plodiny by mohly nejen vydělávat peníze, ale pomoct řadě chudých a znevýhodněných." Tak to vidíte, boj proti zlému GMO od Monsanta způsobil, že GMO nedělá nikdo jiný než to Monsanto (a samozřejmě nějaké další velké firmy, leč Monsanto je nejznámější). +++++ Boj o vodu v Cochabambě v Bolívii nám také poněkud překroutili. V tomhle městě měli chudí problémy s vodou předtím a pravdou je, že i když nám film ukazuje happy end, zůstaly problémy nevyřešené. Wikipedie: "As late as 2005, half of the 600,000 people of Cochabamba remained without water and those with it only received intermittent service (some as little as three hours a day). Oscar Olivera the leading figure in the protests admitted, "I would have to say we were not ready to build new alternatives."...Water nowadays is available only four hours a day and no new households have been connected to the supply network (stav roku 2005, 2 roky po filmu)..." Rozhodně stojí za to si příslušné wiki heslo "2000 Cochabamba protests" přečíst. Ani konsorcium z toho nevychází bez viny, ale jeví se méně zlounsky, spíš jako chybující subjekt. A ten zákon také zřejmě nezněl tak, jak nám film praví. +++++ Překrouceno je i téma patentování přírodních látek a genů. Bezpochyby zajímavé, kontroverzní, problematické a potřebné. Konečně mě ještě napadá, že pád ENRONu nespočíval v tom, že by lhali akcionáři, ale spíše v tom, že se lhalo akcionářům. Ale už jsem napsal dost, až příliš... Lhát se zkrátka nemá... () (méně) (více)

whack

Príbeh zrodu nadnárodných korporácií, ktoré povýšili hodnotu peňazí nad hodnotu života, ľudské práva a životné prostredie podriadili potrebám obchodu, a svojim spôsobom prevzali moc nad najvyššími predstaviteľmi krajín, od Hitlera po Busha. Prostredníctvom vyjadrení dôležitých osobností ako Noam Chomsky, Vandana Shiva, Naomi Klein a Howard Zinn môžeme jasne badať, že terče dnešných ideologických a aktivistických prúdov, akými sú antikapitalistické hnutie, anti-NWO hnutie a environmentálne hnutie, sú také isté, mali by ísť ruka v ruke. Zdola aj zhora, zľava aj z... zo stredu, inak sa s ohromnou ničivou silou týchto korporácií nikdy nepohne. ()

*CARNIFEX*

O zdieraní ľudí z tretieho sveta, ktorí pre nás šijú fajnové tričká Nike, za ktoré tu aj tak platíme nekresťanské peniaze. Človek sa dozvie mnoho zaujímavých informácií z histórie, dôvody vzniku nápoja "Fanta" či celkovej snahe korporácií, ktoré doslova jebú na ľudí, na ich potreby, na zdravie, či život ako taký, len aby nahonobili čo najväčší zisk. Je naozaj smutné, že od natočenia tohto snímku ubehlo 13 rokov, no nič sa nezmenilo. ()

Marek1991

Na tomto dokumente je desivé to, že za 10 rokov sa skoro nič nezmenilo a záverečné posolstvo, že s tým možno ľudia začnú niečo robiť sa rozbilo na propagande reklamy, propagande masmédií, lenivosti, stádovitosti a zavrhovaní rozumu pred ziskom. Film je veľmi komplexný, postupne popisuje problémy, príznaky, robí kompletný rozbor produktu kapitalizmu, ktorý považujem za rovnako obludný ako iné "izmy". Dokument nie je jednostranný, podáva široký rozbor veľmi rozumne s mnohými uznávanými osobnosťami, s kritizovanými kritikmi tohto systému i so zástupcami samotného problému. Škoda, že takýchto dokumentov nie je viac, že ľudia stále spia, rozhodne by ste toto mali vidieť. ()

Kubick

Na začátku toho všeho byla korporace, radši budu psát Korporace s velkým K. Film je vlastně věnován vzniku, historii a současnosti Korporace a všemu, co s ní souvisí. Ale spíše se zabývá její stinnou stránkou a to hezky od počátku. Na stříbrná plátna jsou tak uvedena fakta, o kterých sice víme, vnímáme je, ale už je tak trochu zapomínáme dát do širších souvislostí. A pokud si to včas neuvědomíme, nemusí to pro nás dobře dopadnout. Určitě je to zajímavý film, má morální i naučný charakter, ale 165 minut je i na mě trochu moc i když je pravda, že s některými myšlenkami jsem absolutně souhlasil. A hádejte, kdo se filmem mihnul? Správně - i M. Moore přidal svoji trošku do mlýna. ()

neoBlast

Huge and Massive. Tahle slova mě jako první napadají ucelováním si tohoto monstrózního dokumentu. Slušně zvládá měnit tempo (např. barvité vyprávění dvou novinářů Foxu vypadá skoro jako z Muže na laně), mluví srozumitelně i zároveň v dostatečně širokých souvislostech a hlavně sympaticky dává prostor širokému spektru názorů, ať už aktvistů, novinářů, ředitelů, filozofů či profesorů. Už jenom kratičký segment k dětskému marketingu říká více než celý pseudodokument Consuming Kids k této problematice. Nudil jsem se při té přepálené stopáži minimálně. 70 % ()

Raven0

V celku komplexní "obvinění" velkých korporací ze všemožných nekalostí. A že jich je! Nejvíce mě asi překvapila právě komplexnost a skryté souvislosti v této problematice. Kdy je film dělen do několika kapitol a v každé z nich vidíme důsledky bezcitného chování nadnárodních firem na určitou část našich životů. Ať jde o znečišťování přírody, vykořisťování chudých, manipulace s lidmi a mnohé další. O těchto problémech se samozřejmě dovídáme denně, ale spíše jen útžkovitě, jednotlivě. Zde je vše pěkně zabalené do jednoho velkého celku. O objektivitě můžeme samozřejmě polemizovat, ale i tak je Corporation působivým dokumentem. ()

ybuko

Strihovy poutave zpracovany dokument v produkci Zeitgeist Films, ve kterem na tema korporaci mluvi mimo jine Milton Friedman, Noam Chomsky, Michael Moore, Naomi Klein... Komu by nestacila 165 minut dlouha verze, muze si najit na google video tridilny televizni sestrih, ktery ma celkem tri hodiny. V prvni casti dokumentu se objevuje zajimava otazka : Spolecnosti ziskaly stejna prava jako lide. Pokud by byla spolecnost osobou, jakym druhem cloveka by byla? Odpoved sestavena na zaklade vyhodnoceneho jednani mnohych korporaci zni: psychopatem. ()

Callas

9/10 Kvalitní dokument diskutující hrozbu, kterou nadnárodní korporace představují pro naší budoucnost. Vyniká svojí odborností, informativností, ale i příjemně vstřebatelnou formou. Film se neuchyluje ke konspirativním teoriím a démonizaci instituce korporace, ale systematicky vysvětluje příčiny jejího chování a dopadu na společnost. K tématu promlouvá řada zvučných jmen, za všechny Milton Friedman a ilustrují závažnost ekonomických a ekologických dopadů ale také špatného právního zachycení korporací. Bezpochyby se tato problematika týká náš všech, takže vřele doporučuji tenhle dokument shlédnout a zvednout tak povědomí o tom jaký vliv na nás korporace mají, protože to je dle mého názoru zásadní krok v boji s tímto fenoménem. ()

Lewisek

Zajímavý dokument, který ukáže mnohým z nás nové pohledy a fakta na některé záležitosti ohledně velkých korporacích. ()

Dandyy

Poměrně neucelený pohled na korporace, které díky globalizaci získávají na síle a tím (podle tohoto dokumentu) dělají dost zla. Podobných děl už bylo k vidění dost, ale že se Fanta vyráběla pro nacisty pro mě byla nová informace. ()

burnfly

Zdarily dokument pojednavajici o pravnickych osobach, nabizejici radu zajimavych postrehu, osobnosti a otazek, na ktere byste se asi chteli zeptat i vy sami. Rozhodne doporucuji. ()

petite fille

tento film je vo svojej stopáži monštrum podobne ako korporácia vo svojej všadeprítomnosti. veľmi kritický pohľad na celú mašinériu slepej nenásytnosti, ale s náznakom riešení daných problémov, čo mi prišlo veľmi hodnotné. treba vidieť a spraviť si na prezentované veci vlastný názor. medzi riadkami totiž možno jasne čítať, že najhoršia je ignorácia. ()

AnnaMae

Tenhle dokument shrnuje všechny problémy současného světa (snad kromě fungování finančního systému). Bezohlednost kapitálu, znečišťování, poškozování biosféry, poškozování zdraví, externality, zneužívání levné pracovní síly, patentování živých organismů, manipulace reklamou, ovládání médií zájmovými skupinami („The news is what we say it is.“) a vůbec využívání bohatství planety pro soukromý zisk. „Wealth is only created when it's owned privately. What would you call clean water, fresh air, safe environment? Are they not a form of wealth? And why does it only become wealth when some entity puts a fence around it and declares private property? That's not wealth creation, that's wealth usurpation.“ Výstižný komentář: Raven0 ()

HankaVitova

Tři hvězdičky primárně díky obrazové stránce (střihu...), která je dle mého názoru velmi zdařilá. Obsahově se mi tento dokument zdál ale docela slabý. Za prvé mohl být podstatně kratší, 165 minut je opravdu dost a první polovina byla vyloženě nudná, obecná, šla po povrchu, převážně s notoricky známými věcmi. Ve druhé polovině už to bylo konkrétnější, větší rozbor konkrétního případu... Nicméně nemůžu se ubránit dojmu, že je tenhle film dost tendenční, viditelně cílí na city (což mi u filmu, který je "dokumentární", vadí; jeho věrohodnost tím v mých očích dost utrpěla). ()