Opravdový život

• Kanada

Sleepwalking

Drama / Road movie

Kanada / USA, 2008, 101 min

Vzhľadom na to, že sa jedná o režisérov debut, Sleepwalking bola veľmi dobre rozohratou partičkou dramatu, ktorá však padá na hubu spolu s nie príliš zaujímavým scenárom a (na môj vkus) málo dramatickým ukončením. To ale nemení nič na fakte, že herci dokázali utiahnuť celých 101 minút stopáže nad hranicou priemeru, za čo snímok zasluhuje minimálne tri solídne hviezdy. Hopper, Theron a Harrelson podali očakávaný štandard. Ale ústredná dvojica Nick Stahl a AnnaSophia Robb? Radosť pozerať.(24.4.2011)

Tohle je úžasný příběh ze života, úžasný civilní film ve své nejčistší a nejdokonalejší podobě. Zkrátka příběh, který odráží tvrdou realitu a kde jen málokdo a málokdy má důvod být šťastný, veselý a bezstarostný. Ale vážení, takhle mnohdy reálný život vypadá, a proto je tento film tak dokonalý a tak povedený. Já osobně musím říci, že už jsem hodně dlouho neviděl tak příjemný a přitom realitu odrážející film, který by mě dokázal takto zaujmout. Od začátku do konce je to film, kde jednotlivým hrdinům není co závidět, a kdy si divák říká, jaká další smůla za chvíli jednotlivé postavy potká. Zkrátka dokonalý film ze života, jemuž k té dokonalosti kromě výborně napsaného příběhu a perfektně vybraných natáčecích lokací pomáhají velkou měrou také jednotliví herci. Nick Stahl, kterého jsem dosud neznal, předvedl vynikající výkon, kdy jsem mu tu jeho roli "smutného klauna", jak jsem si tento jeho part sám pro sebe nazval, po celou dobu filmu absolutně věřil a chvílemi jsem pochyboval o tom, jestli to náhodou není doopravdy. AnnaSophia Robb si vedla neméně skvěle a výsledný dojem z filmu pak dotvořil "tyran" Dennis Hopper, který roli záporáka zvládl na výbornou. Není nad čím váhat, uděluji pět hvězd.(29.8.2011)

Opravdový život je film, který naprosto perfektně ukazuje onen OPRAVDOVÝ ŽIVOT. Bez servítek, bez žádných happyendů, bez jakýkoliv šance na to, že by alespoň náznakem, něco mohlo dopadnout dobře. Nedopadne. Život o tomhle není. Život je o tom ho prožít a špatné věci se naučit házet za hlavu, protože právě ty špatné věci jsou ty, které nás mají posílit. Ty dobré už jsou jenom za odměnu. Nemůžu tomuhle filmu ale dát plný počet. Film je věc, na kterou se dívám, abych od reality utekl. Jenže, když si pustím film, a vidím tam realitu, nechci na ní ještě koukat ve filmu. Vždyť já chci právě tím filmem někam utéct.(16.5.2011)

• bobby_jean

Celkom škoda, lebo myslím, že námet a myšlienka neboli úplne zlé. Akurát , že sa to akosi nepodarilo pretaviť do niečoho, čo by ste zhltli. Veľmi mi vadilo množstvo dlhých scén, v ktorých sa nič nedialo, nikto nič nehovoril a videli sa mi vložené do deja úplne nasilu. Dalo sa z toho určite vyťažiť viac. Chýbal mi aj väčší priestor pre Charlize.(29.6.2013)

Který dobrák zase přejmenoval Sleepwalking na Opravdový život...To už by mělo být snad trestné! Vím, že je to v tomto případě zrovna docela obtížné přeložit, ale když to nejde, proč se nenechá původní název v angličtině? Celou dobu sledování filmu jsem si říkala, jak je ta máma podobná Charlize Theron a najednou kouknu do titulků a ona Ch.T. osobně! Celé herecké obsazení je dokonalé. Film je taky vynikající, až se to sepsulo na úplném konci, kdy tvůrci tak jako v mnoha jiných slibně rozvinutých tématech absolutně nevěděli, co z toho má nakonec vyplynout. A to mělo zásadně ovlivnit všechny 3 hlavní osoby . Závěr hozený do jakéhosi nepřesvědčivého rádoby snad happy endu nebo vytracena je jediným ale dost podstatným nedostatkem filmu.(12.8.2008)

• - Pracovný názov filmu bol Ferris Wheel. (misterz)