Opravdový život

• Kanada Sleepwalking
Trailer

Peklo osamění a dospívání bez těch nejbližších.  Jedenáctiletá Tara se musí smířit s tím, že její nevyrovnaná matka náhle někam odjela s mužem, jemuž právě věnuje pozornost. Zatímco marně očekává její návrat, stále více si uvědomuje, že se o sebe nedokáže postarat. Otce Tara nikdy nepoznala a tak ji pod svá ochranná křídla alespoň na nějaký čas bere bratr matky, James...
Filmové drama o tom, jak je obtížné vymanit z nepříznivých rodinných okolností i předurčenosti osudu natočil režisér Bill Maher. Ve svém debutu se opřel o silný příběh a herecké výkony známých představitelů: Charlize Theronová ztvárnila úlohu Joleen, Dennis Hopper hraje tvrdého farmáře Reedyho. Hudbu k snímku napsal vynikající skladatel Christopher Young. (oficiální text distributora)

Trailer

castor

Až po závěrečných titulcích divákovi dojde, kolik lidských pravd se v psychologickém dramatu režiséra-debutanta skrývalo. Oba sourozenci až zpětně dokazují, kde se vzala jejich lidská nejistota i citová nestálost. Filmové Joleen celý život chyběla láska otce, a tak ji značně frustrovaná nekonečně hledala u jiných mužů a onu lásku nebyla sto dávat ani vlastní dceři. Naopak její traumatizovaný bratr James, jakkoliv dobrosrdečný, nebyl schopen sám se rozhodovat, ani správně uchopit vlastní osud. Bez příkras a scénáristických berliček v melancholicky ledové atmosféře (a dosti pomalém tempu) tak každá z postav má co říct, z každé si divák může leccos vzít.. U Charlize Theron a Nicka Stahla je příjemné sledovat, jak střídají atypické, nemasové role. Zázračné dítko AnnaSophia Robb pak od návštěvy a zmodrání v továrně pana Wonky udělala mílový krok dopředu, opět na sebe dokáže strhnout veškerou pozornost a pozvolna se stává rovnocenným partnerem svých dospělých hereckých kolegů. ()

JANARYBA

Který dobrák zase přejmenoval Sleepwalking na Opravdový život...To už by mělo být snad trestné! Vím, že je to v tomto případě zrovna docela obtížné přeložit, ale když to nejde, proč se nenechá původní název v angličtině? Celou dobu sledování filmu jsem si říkala, jak je ta máma podobná Charlize Theron a najednou kouknu do titulků a ona Ch.T. osobně! Celé herecké obsazení je dokonalé. Film je taky vynikající, až se to sepsulo na úplném konci, kdy tvůrci tak jako v mnoha jiných slibně rozvinutých tématech absolutně nevěděli, co z toho má nakonec vyplynout. A to mělo zásadně ovlivnit všechny 3 hlavní osoby . Závěr hozený do jakéhosi nepřesvědčivého rádoby snad happy endu nebo vytracena je jediným ale dost podstatným nedostatkem filmu. ()

Wormboy

Socialna drama, ktora rozprava pribeh, akych sa deju na svete stovky a pravdepodobne az tisicky rocne. Skrachovane existencie opustaju svoje deti, ktore su nechane napospas uradom alebo v lepsom pripade pripuznym, ktori rodicovsku starostlivost nahradit nemozu a zvacsa ani nevedia. Je to proste skutocny zivot a ten je castokrat prilis obycajny, aby sme sa nad nim museli hlbsie zamyslat. Avsak aj obycajne pribehy dokazu byt umelecky podane "neobycajne", no pripad tohto filmu to urcite nie je, co je v celku skoda. ()

Enšpígl

Osud hold po někom háže samý hovna tak dlouho, až jednou začne ta kupa sraček člověku přerůstat přes hlavu. Takový je prostě život. Tohle je rozhodně víc opravdový, než všichni ti mladí, bohatí a děsně cool lidi co vidím v každým druhým filmu. Herecký výkony úplně všech jsou prvotřídní, ale to, co tady předvádí Nick Stahl a AnnaSophia Robb je nádhera, jsou to právě oni, kdo opravdovýmu životu davají pravou opravdovost. P.S. Oficiální text distributora psal zřejmě člověk, co se nastřelil herákem, kouřil trávu a současně ho zezadu prcala gorila, protože jedině tak může někdo napsat takhle zcestnej výblitek. ()

Radiq

Koukal jsem na to kvůli Charlize, ale ohromila mě spíš AnnaSophia Robb, která mě dostala už v Terabithii. Ale takovej Nick Stahl, bezdůvodně podceňovanej herec, tomu to šlo taky pěkně od ruky. K tomu celkem zajímavej scénář, no dalo se. Vypíchnout musím scénu, která inspirovala i filmový plakát - když mladá Tara byla u bazénu - fakt moc hezky natočený. ()

• Pracovný názov filmu bol Ferris Wheel. (misterz)