Dadah znamená smrt (TV film)

Dadah Is Death

A Long Way from Home

• slovenský

Dadah znamená smrť

A Long Way from Home: Dadah Is Death

Austrálie / USA, 1988, 180 min

Viděl jsem to v roce 91 poprvé jako dítě a pamatoval jsem si to do dnes. Po letech jsem si to zase pustil a musim říct lecos se změnilo. Tak především herecké výkony jsou naprosto příšerný. Hlavně matka jednoho z hrdinů to je vyloženě antiherečka. Celé to působí strašně amatérsky. Ale jelikož mám tyto filmy rád tak a samotná blížící se poprava dělá filmu skvělou atmosféru tak proto dávám 5 hvězd. Ovšem kvality filmu PŮLNOČNÍ EXPRES to nedosahuje ani nááááhodou. Tam je skvělá kamera i herecky je to uplně jinde.(1.9.2012)

Snímek, který asi každého přiměje zamyslet se nad zločinem a přiměřeností případného trestu. Je otázkou zda právě takto drakonické rozsudky za pašování jsou nejvhodnějším způsobem boje proti drogám, o vlivu na pověst jihovýchodní Asie nemluvě. V každém případě jde o velice působivý příběh, na který člověk stěží zapomene.(29.7.2007)

V jednom komentáři se dočítám: "Doporučuji ke shlédnutí všem zastáncům trestu smrti, možná že by potom hodně rychle změnili názor." Já ne a tu úvahu nechápu. Jak se říká, hloupost je mnohdy horší zločinu. Kdo ví, jaký trest mu hrozí, a přesto něco takového podnikne, je plně odpovědný za své jednání a já pro něj nemám ani nejmenší špetku soucitu ani pochopení. Blbost si nezaslouží ani jedno z toho, oboje si schovávám pro zcela jiné lidi. To, co oba hošani pašovali, ničí život spoustě dalších lidí - jak ostatně ve filmu vmete do tváře mamince bývalá narkomanka, která oběma "hrdinům" jejich trest přeje a má naprostou pravdu. Film jako takový byl působivý už někdy v cca 12 letech, kdy jsem ho viděl, ale nejmenší shovívavost nebo lítost ve mně neprobudil ani tenkrát. Dobře jim tak.(18.5.2017)

Dadah, někde ve filmu zazní, že to znamená droga, znamená smrt. Viděla jsem to v poměrně útlém věku a zanechalo to ve mně silný dojem. Ta nervozita a následně hrůza na letišti a při zatčení ..... Dodnes si pamatuju, jak jsem mezi první a druhou částí otravovala všechny dospělé otázkou, jak si myslí, že to asi dopadne (oni taky a na televizi se se mnou dívají jen když slíbím, že se nebudu na nic ptát). Závěr pro mě byl šokující, dneska bych ho asi čekala. Ze mě tenhle film neudělal odpůrce trestu smrti, hodně ovlivnil můj pohled na drogy, protože dadah znamená smrt.(24.8.2010)

Příběh dvou Australanů, kteří jsou zatčeni v Malajsii za pašování drog, odsouzeni k trestu smrti a boj matky jednoho z nich za synovu záchranu. Jde o zfilmování skutečného příběhu a svým realistickým vylíčením všech událostí a podmínek v tamějších věznicích má snímek charakter téměř dokumentární. Tento film na mě velmi zapůsobil a od té doby, co jsem ho viděla se považuji za odpůrce trestu smrti, čímž jsem tak trochu splnila cíl, ke kterému směřovali jeho tvůrci.(6.11.2003)