poster

Pod hladinou

 • Velká Británie

  The River King

 • Slovensko

  Ľadová smrť

Akční / Drama / Thriller / Krimi

Velká Británie / Kanada, 2005, 95 min

Režie:

Nick Willing

Předloha:

Alice Hoffman (kniha)

Kamera:

Paul Sarossy

Hudba:

Simon Boswell

Producenti:

Jason Piette

Střih:

Jon Gregory

Scénografie:

Phillip Barker

Kostýmy:

Kate Rose
(další profese)
 • Fr
  **

  Hnusnej den. Detektiv Abel se svým parťákem jej mají vylepšenej nálezem mrtvoly kluka. Byl to student prestižní školy, bydlel na nejlepší koleji, ale něco tady pěkně ,,smrdí“. Jsme svědky postupného vyšetřování, které nemá nijak závratné tempo, ale ani vyloženě nenudí. Prostě jen ničím nepřekvapí. Stejně jako scénář. Scénárista se chtěl zabývat šikanou, vlastníma výčitkama hlavních hrdinů a vše to chtěl zabalit do tajemného hávu. Ale k tomu, aby to fungovalo, zde chybí více psychologie, napětí, překvapení. A rejža to jen tupě přenesl na filmový materiál. Kamera je standardní, žádné překvapivé záběry nečekejte. Prostě zimní Kanada. Kladem filmu jsou herci. Hlavně kvůli nim jsem přemýšlel, jestli 2 hvězdy nejsou málo. Nejsou.(18.5.2006)

 • Damiel
  ****

  Skutečnost, že některý film jde i v zámoří rovnou na DVD, aniž by předtím proplul kinosály, ještě neznamená, že nemůže být lepší než průměrný. Kanadsko-britský krimi thriller Pod hladinou je toho pádným důkazem. Přestože Pod hladinou vychází z typické žánrové šablony, až tak úplně se nedá říct, že jde o klasiku krimi thrilleru, kde vytušíte, co na vás tvůrci ušili. Na opuštěné maloměsto dýchla smrt, jednoho ze studentů prestižní Hadden School našli policisté ráno zamrzlého pod ledem. Oficiální stanovisko školy je sebevražda a policejní autority tuto tezi podporují: škola totiž financuje stavbu lékařského centra. Detektiv Abel Grey (Edward Burns) ale podle mnoha indicií tuší, že věc se má jinak, a vyšetřuje na vlastní pěst. Smrt studenta opřádá síť mystéria, jakoby z toho občas dýchala Akta-X. Toto tajemno je ale navzdory své značné působivosti naprosto reálné. Této reálně-mysteriózní nálady dosahuje formou příběhu, kamerou (ten noční les je prostě mrazivá krása) a hudbou. Punc tajemné reality podtrhuje skvělý výkon jediné herecké hvězdy filmu Edwarda Burnse, který detektiva prožívá bez jakéhokoliv patosu a okázalosti. I on je člověk, i on se může splést, i on může mít své strasti, vzkazuje vám prostřednictvím svého Abela. A věříte mu.(13.4.2006)

 • Ivoshek
  ****

  Původně jsem si to pustil jenom jako kulisu k usínání a nečekal jsem od toho nic. O to příjemněji jsem byl překvapený. Film je postavený dobře - malé kanadské městečko, sníh, mráz, pár policajtů..... a bohatá soukromá internátní škola, kde se odehrála sebevražda mladého studenta. Nebo vražda? Jeden z policistů se rozhodne prolomit místní tabu a začne s velkou vervou vyšetřovat. A čím víc se do věci ponořuje, tím víc se ukazují temné spodní proudy pod navrh blyštivou a klidnou hladinou. Postupně nejen rozplétá případ, ale sám se naopak zaplétá s partnerkou ředitele školy. Film má tři velké klady - dobře postavenou zápletku, překvapivě zajímavé herce a stísňující zimní atmosféru. Trochu mi vadila linie s policistovým traumatem z dětství, ale velká vada na kráse to není. Možná jsou 4* dost, ale na nízkorozpočtový film je to opravdu povedené.(9.1.2008)

 • type_B
  ****

  Velmi pomalá detektivka plynoucí poklidným tempem. Není v ní moc vzruchu - vše se odehrává skutečně jakoby pod hladinou (název výborně koresponduje i s formou filmu). Atmosféru dokresluje adekvátní hudba. I když je téma ne úplně originální, vlastní konec je potom naprosto civilní a posouvá dílo nahoru - mimo béčkový level, kam bych ho jinak zařadil. Pod hladinou je neokázalý film stavějící na detektivním žánru, který překračuje. Pravda, mysteriózní složku mohli tvůrci vynechat, ale protože jde stejně jen o vedlejší motiv, není ani tolik rušivá.(13.4.2009)

 • Zazie
  ***

  Tak nevím. Karty byly rozdané celkem zajímavě: tísnivá zimní krajina, prestižní škola, kde se za ctihodnou fasádou odehrává něco nepěkného, záhadné úmrtí studenta, kde není doposledka jasné, jestli šlo o vraždu, sebevraždu nebo nehodu... Ale nějak tomu chyběla šťáva, motivace pro diváka, aby byl aspoň trochu zvědavý, jak to dopadne.(7.3.2007)