Čaroděj ze země Oz

• Japonsko Oz no mahō tsukai (více)
Japonsko / USA, 1982, 79 min

Předloha:

L. Frank Baum (kniha)

Scénář:

Akira Mijazaki

Sumi Šimamoto

Kultovní animovaná pohádka vypráví příběh malé Dorotky, která žije v Kansasu (USA) s tetou Emou a strýčkem Henrym. Jedné noci, když je Dorotka se svým pejskem Totem sama doma, se zvedne obrovský vítr a odnese Dorotku i s celým domem do země Oz. Tam poté prožívá cestu plnou dobrodružství ke králi země Oz a po cestě získává nové přátele, díky kterým nakonec bojuje i proti zlé čarodějnici ze země Oz. Dostane se Dorotka zpět ke strýčkovi a tetičce do Kansasu? (exitak)

Phobia

Tehle příběh mě v dobách mého dětství naprosto okouzlil. Neměla jsem příležitost ho za posledních 20 let vidět znovu (a v rámci zachování hezkých vzpomínek bych se ani nepodívala:-)). Animace se mi tehdy líbila - a když nakouknu na současná "veledíla" pro děti (třeba "Spongebob"), tak si asi nebylo na co stěžovat. 80% ()

Stanley

Animovaná pohádka na námět knihy L. F. Bauma, která je (údajně) jedno z jeho vůbec nejvěrnějších filmových zpracování. Na našich TV obrazovkách se vyskytovala několikrát v průběhu 80. let a naposledy asi začátkem let 90. Pohádka, která mě tehdy jako malého klučinu díky svému nádhernému příběhu, neobvyklým postavám a hřejivým poselstvím naprosto fascinovala, a věřím, že i dnes by mě jistě měla čím oslovit, i když je určena skutečně spíše jen pro děcka. ()

hrona

Tak tato pohádka byla opravdu dost kultovní, škoda, že zmizela z TV, Dorotka vydávající se ,,tam za tu duhu,, čarodějnice z různých světových stran, Čaroděj brající na sebe různé podoby díky mechanickým trikům. Rozhodně nejlepší zpracování tohoto tématu, i když nic moc zajímavé animačně, rozhodně až hororovým nádechem vylepšeno ()

duklak2

Nesouhlasím s tak vysokým hodnocením. Vybavuje se mi pár scének, ale to je vše. Tento film je hodně "zapomenutý" a kdesi v archivu se na něj snáší prach. Myslím si, že ho však vidělo mnohem více uživatelů, než je zde hodnocení. Prostě jim málo utkvěl v paměti. Ani se nedivím. Více než tři hvězdy prostě dát nemůžu. ()

berg.12

Pohádka mého dětství a pravděpodobně i první kinozážitek. Sestra měla Posledního Jednorožce, já tohle, a do krve jsme se hádali, co je lepší. PS po 25 letech: Některá setkání s minulostí trochu zabolí a vy zoufale pátráte, co že se vám to na tom tenkrát tak líbilo. Naivní, nedotažené, animace nic moc (Dorotka a její makeup jsou vážně otřesné). Na druhou stranu pasáže jako výprava k čarodějnici západu určitě mají co do sebe a koneckonců, jde o fantazijní příběh především pro děti. Jen už jsem pochopil, že za mými nejsilnějšími dětskými filmovými zážitky stálo nejspíš pár chytlavých mollových akordů. Dneska by to vyhrál spíš ten "Jednorožec". ()