Tajemství Nikola Tesly (festivalový název)

• Jugoslávie

Tajna Nikole Tesle

Drama / Životopisný

Jugoslávie, 1980, 115 min

Krsto Papić

Scénografie:

Veljko Despotović

Tento jugoslavsky zivotopisny film (natoceny v anglictine, s ucasti nekolika anglicky mluvicich hercu) se mi dostal do rukou na italskem DVD. Pokud pominu silenstvi distributora, ktery po celou dobu DVD projekce v pravem dolnim rohu obrazu nechal svitit sve logo a fakt, ze krome anglictiny zni ve filmu i italstina, srbochorvatstina a nemcina, ktere byly prelozeny pouze italskymi titulky, byl jsem s dvd jako takovym celkem spokojeny. Dokonce ma i jakesi bonusy, kde je krome jugo muzea N. Tesly ukazana i seance jakehosi americkeho kultu, dle ktereho byl Tesla pozemskym avatarem archandela Michaela (!). Film samotny me nezklamal, docela jsem se ale bavil ctenim uvodnich titulku. Na scenari se totiz mimo jinych podilel otec rezisera Vinko Bresana, Ivo, a z US strany John Hughes. Orson Welles v sedici roli J.P. Morgana.(26.1.2017)

• WANDRWALL

Není pochyb o tom, že člověk jako N. Tesla na Zemi žil jen jediný, a takový jedinci nejsou nahraditelný. Nikomu se od doby Tesly nepovedlo rožnout v noci N.Y., vyvolat zemětřesení... Jeho deník je fascinující, od fantastů se liší tím, že řada jeho kousků je dokumentárně zfilmována.(7.7.2011)

Investor je tu od toho, aby potlačoval lidskost a množil peníze. Zcela jednoduchá poučka na které pohořel i genialitou postižený Tesla. Více Teslů, méně investorů, bych prosil od prostoru. Volná energie není snem, ale potlačenou skutečností.(26.6.2011)

Solidně natočený film o jednom z největších vynálezců všech dob.... Kdo ví, jak by snímek vypadal, kdyby byl natočen po rozpadu Jugoslávie. Vzhledem k tomu, že byl Tesla Srb narozený v chorvatské Lice, asi by záleželo na tom, kdo by se látky ujal... Skvělý je v titulní roli Petar Božović.(7.7.2014)

Film bol podľa môjho názoru veľmi kvalitne spracovaný. Zachováva si od začiatku až po koniec mysticku atmosféru a neskutočnú farebnosť, čo ozrkadluje charakter Nicolu. Herec sa absolútne stotožnil so svojou postavou a poskytol mi veľmi zaujímavý pohľad na jeho charakter. Čítal som veľa o jeho vynálezoch a neocenenej snahe zmeniť svet, ale až tento film mi otvoril brány Teslovej geniality...(10.12.2008)

Velmi dobrý, civilní, nic se nepřehání. Nehledá ani tajemství jak říká název, jen ukazuje co jak bylo v té době i třeba mezi ním a Edisonem (To je ten kdo všechny ,,své,, vynálezy kupoval -okrem snad jednoho-). Z filmu taky jde cítit že nikdy nestačí mít jen talent, pokud člověk nenajde podporu okolí, je prakticky jako kdyby ani nebyl. Nebýt ale Tesly, Edison prosadí ten svůj plán /kvůli výdělku/ a dnes by jsme nebyli tak moderním světem. 4/5(10.11.2013)

Z hlediska filmařského řemesla sice jen mírně nadprůměrný film, nicméně závažností své výpovědi velmi cenný. Pojatý jako neokázalá pocta velkému vynálezci a velkému člověku. Výborný výkon podal herec v hlavní roli. Prostě inteligentní snímek nutící v závěru k zamyšlení, co by bylo, kdyby...(27.3.2011)

• FilmWave

Jugoslávský Ed Wood.(5.8.2010)

Velice dobrý autentický film (přesně jak jsem vyčetl z novinových článků). Akorát hudba byla trošku nemístná, ale předpokládám, že v 80. letech byla in.(27.6.2011)

Nikola Tesla byl génius, jehož úsilí lidé vůbec neocenili. Doufám, že jeho duše bude v jeho vynálezech žít navěky! Tohle byl skvělý dokument.(1.5.2014)