Hrdinové z východu

Shaolin Challenges Ninja

Challenge of the Ninja

Akční / Drama

Hongkong, 1978, 100 min

I když mne první polovina filmu docela nudila až otravovala (šarvátky mezi čínským manželem a japonskou manželkou v komediálním ražení mne prostě nebraly ...), druhá polovina po příjezdů japonských mistrů nabrala úplně jiný směr a film vylétl někam do naprostých martial-arts výšin. Ten střet dvou kultur prostě můžu, je to klasika, ale je to super. Navíc tady je vše tak detailně podáno a popsáno, že se člověk i něco přiučí. Děj filmu je špatný, ale o to zde nejde. Gordon Liu je jako vždy ve formě. Jeho souboje s japonskými mistry různých bojových stylů jsou super, i když jsem tedy hlavně sledoval ty Japonce, se kterými prostě sympatizuji tak nějak víc. Finální souboj Gordon Liu vs Yasuki Kurata byl pak naprostou třešničkou na dortu. Kurata v naprosto špičkové formě, jak se zbraněmi tak bez nich, prostě frajer, tohohle "martial arts řezníka" jsem vždycky mohl. Parádní záležitost a jednoznačně kult.(30.4.2011)

Pre mnoho laikov je kung fu a karate, ci Japonsko a Cina jeden velky gulas. Pravda vsak je, ze rozdiely medzi spominanymi su obrovske. Tento film skvelou moznostou pozriet si niekolko zasadnych rodielov medzi kulturami a bojovymi umeniami (co su v zasade velmi prepojene veci) Japonska a Ciny. Baletne kung fu versus tvrde karate a mnoho technik a zbrani zastupujucich Japosko a Cinu sa tu stretavaju v nelutostnych subojoch. Vzhladom na fakt, ze sa jedna o Hong Kongsky film, je jasne ze Cina je ta spravodliva, ale aj tak je film skutocne nadhernou a neocenitelnou ukazkou konfliktu tychto dvoch obrovsky rozlisnych kultur. Choreografia je paradna a fakt, ze vo filme sa vystrieda mnozstvo odlisnych technik a zbrani, kvalitu mnohonasobne zvacsuje (vyzdvihujem hlavne nadherny suboj cinsky mec vs katana). Pedstavitelia su bezchybny, vedie samozrejme slavny Gordon Liu, ktory si prednedavnom strihol cameo v oboch Kill Billoch. V jeho filmografii tento film hrdo stoji hned vedla 36. komnaty shaolinu. (10/10)(20.12.2007)

Prostoduchý príbeh v hk mlátičkách je takmer samozrejmosť, aj keď tu to bolo na mňa až príliš. Najskôr nemastné-neslané manželské problémy, potom vyslanie najlepších japonských majstrov v rôznych druhoch boja proti jednému priemernému Číňanovi, ktorý si občas zacvičí kung-fu s náradím aj bez... Týmto sa určite nedokazuje, či sú lepšie japonské alebo čínske bojové umenia. Aspoň konečne prídu na radu nejaké súboje, no nič výnimočné sa v nich nedeje, čo by som nevidel v desiatkach podobných filmov. Až záverečný súboj prináša veľký kus originality a je naozaj zaujímavý a tak tento trápno-nudný filmik dvíha aspoň na priemernú úroveň. Inak je tunajšie hodnotenie výsledkom neschopnosti reálne zhodnotiť kvalitu filmu žánrových fanúšikov, ktorým stačí pár kopancov a zasvišťaní mečom, aby filmu tresli plné hodnotenie. V časoch, keď som mal 12-13 rokov to stačilo aj mne.(17.1.2019)

Výborná akční komedie (zprvu), která skvěle prezentuje rozdíly nejen kulturní ale i mezi bojovými technikami Japonska a Číny. Navíc při sporech Číňana (Gordon Liu) s jeho japonskou manželkou, kdy se chlubí čím dál nebezpečnějšími zbraněmi a navzájem na sobě zkouší např. tomfy, meč a katanu, dostává sousloví "manželská hádka" naprosto jiný rozměr. Přesto nejde rozhodně o jedinou atraktivní součást filmu a dočkáme se také seriózních bojů (s různými zbraněmi, kontaktní boje a nakonec hra Chytřejší vyhrává: Gordon Liu versus Yasuaki Kurata, mňam :-)(4.3.2008)

Zkrocení zlé ženy a zároveň i zlého Japonska. Od začátku jsem fandil Japoncům, i když bylo jasné, že proti tomu arogantnímu čínskému kung fu náfukovi nemají šanci a vyjdou z toho jako trapáci, kteří přehlédli nějakou úplně elementární techniku čínských stylů. Číňané si tu zkrátka léčí komplex "sick men of Asia" a nenávist vůči Japoncům ze sino-japonských válek. Samotné souboje jsou ovšem skvělé.(27.5.2015)

• - Režisér snímku Liu Chia Liang (Lau Kar Leung) ve filmu zvárnil v malé roli mistra stylu opilé pěsti nebo též opilého boxu a dělal choreografii soubojů. (Rominator)