Krotitelé vln

USA / Francie, 2004, 105 min

Stacy Peralta

Stacy Peralta

Ric Markmann

Skutečně strhující dokument Riding Giants je neuvěřitelně sofistikovaným vhledem do surfařské subkultury, respektive do jedné z jejích podmnožin specializujících se na sjíždění gigantických vln. Cesta od alternativního životního stylu Ameriky 50. let (čerpající z kořenů beatniků, jméno Jacka Kerouaca je jedním aktérem filmu coby inspirace ve filmu skutečně zmíněno) k módnímu a do vysoké míry komercializovanému fenoménu se tomuto extrémně náročnému odvětví surfařského sportu do jisté míry vyhnula, neboť tohle je skutečně jen pro pár vyvolených. ,,Big-Wawe" surfaři si uchovali něco z panenských začátků, kdy surfing byl především životní styl postavený na nikdy nekončící zábavě a žití v nikdy nekončícím létě, v němž stačí jen vlny, board, shortky a jedno tričko, které máte právě na sobě... Podobné filmy: Endless Summer, Endless Summer 2, Bra Boys, Billabong Odyssey(13.9.2009)

Další Peraltův dokument a další podařená věc. Peralta zkrátka točí o tom, co miluje a v čem se dobře vyzná a na výsledku je to sakra znát. Na druhou stranu to s sebou přináší i mírná negativa, protože z pohledu laika nejsou úplně všechny ty jména a údálosti úplně podstatná. I tak ale opět podařený kousek, který potvrzuje Peraltovu zručnost při tvorbě dokumentů.(6.10.2010)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $2,276,368Tržby Celosvetovo $3,216,111(13.2.2010)

Nádhera, opravdu paráda ani šlupka 220 voltů ze zásuvky by na mě nezapůsobila s větší intezitou. Poslouchat všechny ty kluky - surfařský legendy, vidět dokumentární surfařský záběry starý několik desítek let a přitom z toho všeho ještě cítit život plný radosti, vzájemného přátelství i strach ze smrti . Nechat se ohromovat nespoutaností oceánu a obrovskou odvahou všech těch kluků a holek, který jsou ochotný riskovat to nejcenější, protože surf se stal jejich životem. Tohle je prostě 100% natural life a současně to nejlepší, co jsem letos viděl, teda, až na holky, točený pivo a taliř plný smaženýho sejra ! Jo a zdravím draky a dračice z Nových mlýnů, hlavně bandu z F4 - speciálně Gagu, Bouřku a Sněhurku - Aloha, prknaři :) A ještě jeden dodatek hodně související s tímto dokumentem - Já původně chtěl napsat ten smažák před holky, ale znáte holky jak si všechno berou. Já tady napíšu na první místo smažáka před holky a pak, když dám nějáký kočce pozvánku do mý postele, tak mě bude schopná říct : "Víš co, zašukej si se smažákem, když ho máš radši."(4.9.2009)

Kopyto jako já nedokáže pochopit, jak někdo muže na prkně frčet dírou skrze vodní kremroli, ale dokáže na to fascinovaně a uznale zírat a být tím okouzleno, zvlášť při hojnosti opravdu nádherných záběrů. Je to paráda, ale chudák manželka borce, co v neoprenu chodí po domě jak březí vlk a čeká na tu, která bude vždycky na prvním místě - na vlnu. 3,5*.(4.9.2009)