Jeden z nejuznávanějších střihačů Hollywoodu Mark Goldblatt, který byl mimo jiné nominován na Oscara za film Terminátor 2, natočil v roce 1988 zcela originální komediální sci-fi horor s Treatem Williamsem (Vlasy, Star Wars, Sladké lži) v hlavní roli. Dva policisté z Los Angeles zoufale pátrají po lupičích přepadávajících jedno klenotnictví za druhým. Zvláštní na těchto případech je, že ačkoliv se některé ze zlodějů podařilo dopadnout (respektive zabít), odkráčeli z márnice po svých. Záhadné události nabírají na síle ve chvíli, kdy je zavražděn jeden z dvojice policajtů. Díky přísně utajovanému projektu se ho podaří obživnout, ale to pravé drama teprve začíná. Mrtvý–nemrtvý hrdina má pouze dvanáct hodin na to, aby našel zločince a především se pomstil za „trvalé poškození své osoby“. (Řitka video)

JFL

They just don't make them like that anymore. Osmdesátky měly své nezaměnitelné kouzlo díky protržení stavidel pokleslé kreativity, které přinesl boom videotrhu. V sedmdesátkách ještě filmy byly závislé na tom, že musejí diváky přímo přitáhnout do kin, takže se všemožně snažily vyvolávat dojem zdánlivé úrovně - nejlepším příkladem budiž dobová porno produkce, která se vyjadřovala k sexualitě coby společenskému fenoménu. Naproti tomu video přineslo potřebu se na první pohled odlišit od hromady konkurence vyrovnané do všech stran okolo vašeho filmu na polici videopůjčovny či prodejny s kazetami. "Smrtelné horko" (velké díky českému distributorovi za náležitě jalový a nesmyslný překlad původního názvu – chtěl bych vidět nějakou ontologickou explikaci na téma existence a smrtelnosti horka) představuje charakteristický osmdesátkový titul, obzvláště pak v rámci zombie filmů. Zombie tou dobou opustily vody okrajových oblastí kinematografie a zabydlely se v mainstreamu, jak ostatně stvrdil klip k Thrilleru Michaela Jacksona, tudíž se staly i vítaným doplňkem do produkcí béčkových společností. Tentokrát se oživlé mrtvoly překvapivě spojují s žánrem buddy movie ala "48 hodin" či "Rudé horko", kde nejen, že dva předpisově frajerští policajti jsou na stopě oživování mrtvol kriminálníků, ale dokonce sami na vlastní kůži pocítí výhody relativní posmrtné nezničitelnosti. Tvůrci se důsledně snažili navodit v rámci třetiřadé produkce dojem alespoň studiové béčkovosti. V hlavních rolích tak s nezáměrnou směšností excelují "céčkový Kurt Russel" Treat Williams a hovězí hlava s muletem Joe Piscopo, doslova každá druhá věta je pokus (zpravidla ubohý) o suchou hlášku a v čestné roli, přiznávající inspiraci snímku, se objevuje i Vincent Price. Pod návalem atrakcí a frajerských průpovídek se dokonce rozpadá i základní koncept buddy movie, neboť hlavní hrdinové se v zásadě liší pouze tím, že jeden má sako a druhý koženou bundu, ale oba jsou v zásadě charakterově totožní über-borci. Z parťáckých akčňáků tak film vlastně zachovává jen queer rozměr, když oba hrdinové jezdí po městě zásadně spolu v křiklavém červeném cadilacu, jehož vlastnictví není nikdy konstatované, takže zřejmě spadá pod společnou domácnost. Ovšem i přes míru campové zábavnosti žánrového podkladu na sebe hlavní pozornost strhává zdejší grandiózně bláznivé pojetí oživlých mrtvol. Fajnové masky a speciální efekty dělají z každého střetu pastvu pro brakově vysazené oči, při čemž zcela fenomenálním vrcholem pak je zdejší souboj hrdinů v čínské restauraci, kde obživnou tamní zvířecí pochoutky. Peckovačka se zombifikovanými kuřaty, uzeným prasetem a ve finále i celým hovězím torzem staví "Smrtelné horko" vysoko na žebříčku nezapomenutelných braků. Navíc, kdybychom chtěli, můžeme zdejší motiv zombifikování hrdinů, kteří se po smrti vracejí dotáhnout svůj poslední případ, vidět jako nápaditou reflexi schémat akčních filmů o drsných policajtech. Tentokrát opravdu platí, že pro tyto geroje, kteří jsou parťáky až za hrob, představuje zásah kulkou jen škrábnutí a práce se jim stává přednější než jejich vlastní život, když se po obživnutí nikterak nepozastavují nad důsledky tohoto fenoménu a myslí pouze na to, aby dostali šmejdy, kteří mají vše na svědomí. () (méně) (více)

choze

Kdyby mi bylo šest, asi bych dal taky za plný počet, protože jistá pohoda z toho filmu fakt vyzařuje. Jenže je mi několikanásobně víc (bohužel pro mě i pro film) a abych to označil za nahláškovanou jízdu, nesměl bych celej film čekat, kdy už vtipálek Piscopo konečně udělá nebo řekne něco aspoň vzdáleně vtipnýho (Treat to aspoň uhraje a jako zombie je po čertech cool). Nicméně je to docela originální žánrová hříčka a k tomu se tu producírují Vincent Price, Toru Tanaka, Shane Black, Linnea Quigley... ()

Xmilden

Smrtí to všechno teprve začíná. Vždy jsem toužil vidět film z prostředí, kde ani když chodíte po světě jako zombie, vlastně to nikomu nepříjde vůbec divné a ještě vás v klidu nechá dělat svoji práci. Filmu chyběla už jenom nějaká ta milostná scéna mezi mrtvými. Jinak hlášky, hlášky a spousta hlášek. 40% ()

darkrobyk

Je to ptákovina, ale v kterém filmu uvidíte, jak ožije maso u řezníka? Mražené ryby, vyvržený vepřík, ba i samotná kuřecí stehýnka! Otázka je: dobrý policajt nebo mrtvý policajt. Avšak co takhle: dobrý mrtvý policajt? A malá rolička Vincenta Price jako třešinka na dortu.... Odchovanci současným horrorem a sci-fi budou však dozajista zklamáni. Mně se, v očekávání odpadu, film líbil. ()

juta

Ze začátku to vypadá jako nepovedená variace na Smrtonosnou zbraň, ale najednou se tu začnou objevovat nemrtví, kteří nepadnou po zásahu celého zásobníku kulek a ještě se tomu smějí. Zajimavý průběh, ale jinak je to jen slabší průměr. ()

Goldbeater

„Dougu, vítej mezi zombíky!“ Režijně zvládnutá smršť klišé a střílejících zombies, jež přivedl zpět k životu šílený vědec Vincent Price. Všemu se snaží přijít na kloub dvojice detektivů, kteří se ale dostanou do tak mrtvolného maléru, že už jim může být prakticky všechno jedno. Tenhle film je výrazná směsice všemožného brakového materiálu osmdesátých let s kapkou černého humoru. Škoda jen, že tam nebylo víc toho vtipu, šel bych s hodnocením nahoru. Ale v jakém jiném filmu můžete vidět oživlá grilovaná kuřata? Skvělé gore. ()

Jordan

slabé dve hviezdičky, pretože osemdesiate roky vyprodukovali na poli žánrových zmiešanín, béčkových filmov a "uletených" jázd oveľa kvalitnejšie, béčkovejšie, zmiešanejšie a uletenejšie diela; treat a eho parťák (humorná verzia van damma) sú celkom dobrá dvojka, no humoru je tu po menej, odznejú asi 3-4 dobré hlášky a napriek typicky "eighties" bláznivému nápadu ostáva len pár vydarených efektov a masiek (dúfam, že tento film bol aspoň nominovaný na oscara za masky, aj keď o tom vážne pochybujem, zaslúžil by si to), milo krátka minutáž a celkom jasná fascinácia klasickými hororovými filmami; prínos tohto filmu by sa možno dal zhrnúť do pár bodov ako napr.: jedna z posledných rolí hororovej hereckej legendy vincenra pricea, režijný debut inak famózneho strihača marka goldblatta a jedno z najzaujímavejších ("myšlienkovo") spracovaní "zombie" témy; inak ale dosť sklamanie a značne zlé technicky, remeselne, herecky i scenáristicky; ()

LION-MR.T

Než jsem si tenhle film pustil tušil jsem,že se mi bude hodně líbit nebo přinejmenší se mi dostane aspoň nějaké průměrné podívané. Ale dostalo se mi 5 hvězdičkové zábavy. Joe Piscopo mi nikdy nebyl sympatičtější. Zřejmě moje nejoblíbenější scéna je ta jak ožije mrtvá drůbež,prasečí hlava a na konec i obrovské prase bez hlavy. Hlášky jsou super a akce je tu dost,masky úžasné stejně i efekty. Treat Williams má super trefu s ohořelým ksichtem. Film se sice trochu bere vážně,ale je tu dost srandy. Konec je dobrej a závěrečná hudba je super. A jak tak koukám na rozpočet a výdělek filmu,byl to spíš propadák. U mě,ale vede ! ()

Campbell

Dead heat je další z béček které nás v 80 letech zaplavovalo, a tak se člověk baví nad škálou hlášek a skvělou béčkovou atmosféru, není to horor spíše jako mysteriozní akční komedie. Musí se uznat že efekty či masky byly výborné a i když herci občas škobrtnou tak Williams je dobrej herec, škoda že Price hraje tak nevýraznou roli. Hudbu ani nekomentuju protože se jedná snad o výškrabek z různých béčkovin. Ale za mě dobrý. ()

Yoshitsune

Vynikající buddy komedie, která si mně hned získala díky ústřední dvojici detektivů, kteří ze sypu jednu hlášku za druhou a ještě do toho stačí střílet do škaredých padouchů. Masky se teda tvůrcům povedli na jedničku a peckou je samozřejmě návšťěva, pěti hvězdičkového Čínského podniku, kde se hrdiny pokusí znásilnit obrovská prasnice. A je tady jedna dost nechutná scéna, která tedy je. Ale abych jenom nechválil, přišlo mi že z filmu někdo vystřihl dobrých třicet až čtyřicet minut děje, takže se to tady bere dost hopem a všechny postavy berou to oživování tak nějak za samozřejmost. Ale to je asi tak vše co by se dalo filmu vyčíst. Být to jiný film, tak tomu dám čtyři, ale protože tohle byla fakt jízda, tak přihmouřím očko a tu pátou tam s klidem dám, pač si to tenhle film zaslouží. A jestli by si nějaký film, zasloužil remake, tak je to rozhodně tenhle. ()

SeBig

Mohlo to být i klidně na pět, kdyby zombici byli zombikama..zombie s uzinou v ruce je spíš Lenziho zesrana parketa, kterou nenavidim. Tady jsem to odpustil, leč se to bralo hodně na lehkou váhu a hledat vtom logiku by byla velká chyba. ()

anderson

Tak si "browsujem" po svojich obľúbených filmoch a čo nenájdem, odpad u DEAD HEAT ! Od POMOa ! Takže - pre tých (a že ich tu je) čo tento trashový skvost nevideli: Dvaja policajti z L. A. pátrajú po lupičoch prepadávajúcich klenotníctva. Zvláštne na týchto vlámačkách je to, že aj keď lupičov dopadli (resp. zabili), väčšinou z márnice odkráčali po vlastných. Prvý režijný počin od geniálneho strihača Marka Goldblatta. Je to skvelá hororová komédia s vynikajúcou zombie kreáciou Treata Williamsa , cool hláškami a mäsiarom v podaní legendárneho Professora Toru Tanaka. A poučenie na záver ? Stretneme sa v Disneylande :-) (15.10.2004) ()

jonyyy

Vadí mi obrovské nelogičnosti typu jednou může krvácet, jednou ne. Když do něj prostřílí díry, v další scéně nahatý u zrdcadla je nedotknutý a podobně. Nadruhou stranu oživlý býk a husy v číské kuchyni stály za to. Tato scéna a starý Vincent Price je to jediné zajímavé na tomto filmu. Jinak vtipné hlášky nejsou vůbec vtipné a ti dva gumáci v hlavních rolích jsou vitpní a vůbec celé je to úplná blbost. 40% ()

SOLOM.

Tahle scifi-hororová komedie si během své životnosti získala celou řadu příznivců, ale i odpůrců. Režisérovi se podařilo docela dobře smísit humorné scénky s lehce mrazivou atmosférou. O něco horší to už bylo s kvalitou scénáře, který nám nabídl kromě několika solidních scén i několik koňských dávek nudy a absurdity. Děj byl totiž místy hodně nevyrovnaný a někdy až neskutečně nudný. Zvláště pak ke konci filmu. Ubylo totiž humorných momentů, hlášky už nebyly tak účinné a na samotných scénách bylo vidět, že jsou místy hodně odfláknuté a plné nelogických prvků. Samozřejmě tu však byla i spousta hodně dobrých momentů, které stojí za to vidět. Především pak scéna s oživlými zvířaty, která se tvůrcům neskutečně povedla. Alespoň už teď vím, že nebudu chodit do asijských bister na jídlo. 5/10 ()

Karamanlis

Skvelá multižánrová zmes, ktorá stelesňuje všetko dobré a zábavné, čo priniesla béčková produkcia osemdesiatych rokov. Nadupaná akcia, miestami až morbídny humor + patričná dávka hororu a sci-fi dohromady tvoria exkluzívnu záležitosť, ktorá ma ani na moment nenudila. Dead Heat nie je žiaden nízkorozpočťák, 5 miliónov USD bol na tú dobu slušný budget, čo je vidieť najmä na špeciálnych efektoch, ktoré sú pôsobivejšie než u prevažnej väčšiny hororových osemdesiatok. Škoda, že som túto snímku nevidel už niekedy v 90. rokoch, určite by mi učarovala, jej kúzlo si však aj s odstupom vyše dvadsiatych rokov dokážem plne vychutnať. ()

Lacike

Mark Goldblatt ma technicku stranku v ruke, co dokazal aj skvelou a doteraz jedinou kvalitnou verziou Punishera. Tento film tiez ponuka kvalitne natocene akcne sceny a aj par skvelych trikovych, ktore aj po rokoch stale vyzeraju pôsobivo. Zapletka je dokonca tiez originalna a Treat Williams v hlavnej ulohe je sympatak. No a tym klady koncia. Prvym problemom je druhy hlavny hrdina. Joe Piscopo sa snazi byt kazdu chvilu vtipny a ani na sekundu sa mu to nedari. Co ma az tak neprekvapilo, lebo aj v ostatnych filmoch, ktore som s nim videl bol zakazdym trapny az otravny. Potesujuce su aspon camea par dalsich znamych xichtov. Druhym a najväcsim problemom je, ze film je taky divny mix zanrov. Trochu komedia, akcny film, horor, detektivka a aj ked niekolko scen (hlavne tie akcne) su dobre, tak ako celok to prilis nefunguje a napriek kratkej stopazi som sa nevedel dockat konca. Takze vysledok na mna pôsobi ako po technickej stranke velmi kvalitne natoceny brak. Preto si aj dnes tento film môze najst dost fanusikov, ktori z neho budu nadseni ale zaroven aj dost ludi, ktorym nesadne. Ja patrim do tej druhej skupiny. 5/10. ()

corpsy

Škoda tých obludných nelogičností a hlúpostí, mohla to byť pecka medzi svojimi súkmeňovcami. Tak tu máme len nahláškovanú zombie action komédiu, ktorá pripomenie žánrovo skvelé 80. roky. ()

topi

Jupííííí!! Parádní béčko osmdesátých let!! Komediální, ovšem docela drsný sci - fi horor s perfektními maskami!! To je krásná práce, žádný počítačový efekty (jenom minimum), jinak poctivě odvedená práce! Scéna v řežnictví, kdy ožívají všechny možné drůbeží druhy, křidýlka, vykuchaná kuřata, hlavy hus, plíce... a vrcholem bylo prase, nebo vykuchaná kráva bez hlavy! To byla prostě nádherná maskérská práce a když se vše začalo pohybovat, šel jsem do kolen! Tohle už se prostě netočí a i pro to musím dát za plnej počet. I zombie masky byly perfektní a dvojice hláškujících detektivů doladili dokonalost tohoto snímku. Výbornou roličku si zahrál i nestor starých hororových filmů Vincent Price. Pro mě absolutní nadšenost!!! ()

Dexter1

5*, ktoré som dal tomuto kúsku môžu pochopiť asi len tí najpovlanejší. Ide o to, že plný účinok zábavnosti filmu (vlastne prvok, o ktorý tu naozaj kráča) sa dostane len tým, ktorí dokážu naplno oceniť každú jednu scénu. Zombie prvok sa tu navracia ku svojim koreňom. To znamená, že žiadna nákaza ale len pár zombiekov, ktorý buď sami niečo riešia, resp. ich niekto ovláda. Film je natrieskaný brutálnymi hláškami, perfektnými jokeami, účasťou pána hororu Vincenta Pricea a neuveriteľnou koncovou narážkou na Casablancu. Kto má rád netradičné žánrové spojenia, tak toto je tá správna šálka kávy. ()

Zemřel herec Treat Williams

Zemřel herec Treat Williams