Smrtelné horko

Dead Heat

Dead Heat

Akční / Komedie / Horor / Sci-Fi

USA, 1988, 86 min

They just don't make them like that anymore. Osmdesátky měly své nezaměnitelné kouzlo díky protržení stavidel pokleslé kreativity, které přinesl boom videotrhu. V sedmdesátkách ještě filmy byly závislé na tom, že musejí diváky přímo přitáhnout do kin, takže se všemožně snažily vyvolávat dojem zdánlivé úrovně - nejlepším příkladem budiž dobová porno produkce, která se vyjadřovala k sexualitě coby společenskému fenoménu. Naproti tomu video přineslo potřebu se na první pohled odlišit od hromady konkurence vyrovnané do všech stran okolo vašeho filmu na polici videopůjčovny či prodejny s kazetami. "Smrtelné horko" (velké díky českému distributorovi za náležitě jalový a nesmyslný překlad původního názvu – chtěl bych vidět nějakou ontologickou explikaci na téma existence a smrtelnosti horka) představuje charakteristický osmdesátkový titul, obzvláště pak v rámci zombie filmů. Zombie tou dobou opustily vody okrajových oblastí kinematografie a zabydlely se v mainstreamu, jak ostatně stvrdil klip k Thrilleru Michaela Jacksona, tudíž se staly i vítaným doplňkem do produkcí béčkových společností. Tentokrát se oživlé mrtvoly překvapivě spojují s žánrem buddy movie ala "48 hodin" či "Rudé horko", kde nejen, že dva předpisově frajerští policajti jsou na stopě oživování mrtvol kriminálníků, ale dokonce sami na vlastní kůži pocítí výhody relativní posmrtné nezničitelnosti. Tvůrci se důsledně snažili navodit v rámci třetiřadé produkce dojem alespoň studiové béčkovosti. V hlavních rolích tak s nezáměrnou směšností excelují "céčkový Kurt Russel" Treat Williams a hovězí hlava s muletem Joe Piscopo, doslova každá druhá věta je pokus (zpravidla ubohý) o suchou hlášku a v čestné roli, přiznávající inspiraci snímku, se objevuje i Vincent Price. Pod návalem atrakcí a frajerských průpovídek se dokonce rozpadá i základní koncept buddy movie, neboť hlavní hrdinové se v zásadě liší pouze tím, že jeden má sako a druhý koženou bundu, ale oba jsou v zásadě charakterově totožní über-borci. Z parťáckých akčňáků tak film vlastně zachovává jen queer rozměr, když oba hrdinové jezdí po městě zásadně spolu v křiklavém červeném cadilacu, jehož vlastnictví není nikdy konstatované, takže zřejmě spadá pod společnou domácnost. Ovšem i přes míru campové zábavnosti žánrového podkladu na sebe hlavní pozornost strhává zdejší grandiózně bláznivé pojetí oživlých mrtvol. Fajnové masky a speciální efekty dělají z každého střetu pastvu pro brakově vysazené oči, při čemž zcela fenomenálním vrcholem pak je zdejší souboj hrdinů v čínské restauraci, kde obživnou tamní zvířecí pochoutky. Peckovačka se zombifikovanými kuřaty, uzeným prasetem a ve finále i celým hovězím torzem staví "Smrtelné horko" vysoko na žebříčku nezapomenutelných braků. Navíc, kdybychom chtěli, můžeme zdejší motiv zombifikování hrdinů, kteří se po smrti vracejí dotáhnout svůj poslední případ, vidět jako nápaditou reflexi schémat akčních filmů o drsných policajtech. Tentokrát opravdu platí, že pro tyto geroje, kteří jsou parťáky až za hrob, představuje zásah kulkou jen škrábnutí a práce se jim stává přednější než jejich vlastní život, když se po obživnutí nikterak nepozastavují nad důsledky tohoto fenoménu a myslí pouze na to, aby dostali šmejdy, kteří mají vše na svědomí.(17.7.2013)

Dead heat je další z béček které nás v 80 letech zaplavovalo, a tak se člověk baví nad škálou hlášek a skvělou béčkovou atmosféru, není to horor spíše jako mysteriozní akční komedie. Musí se uznat že efekty či masky byly výborné a i když herci občas škobrtnou tak Williams je dobrej herec, škoda že Price hraje tak nevýraznou roli. Hudbu ani nekomentuju protože se jedná snad o výškrabek z různých béčkovin. Ale za mě dobrý.(28.10.2011)

• SNCIS

"Šlápni na to, Drsný Harry!" - "Já je nechci ztratit." - "Když budeš mrtvej, tak už je nechytneš!" Polda zombie, který má 12 hodin na to, aby pomstil svou vlastní smrt. "Páni, Rogere, vypadáš děsně. To i sekaná vypadá líp než ty." Zapomenutá béčková záležitost, která v dnešní době po trikové stránce nikoho neohromí. Joe Piscopo a jeho vtípky, ale zaručeně pobaví. "Ale že jsme s nima zatočili." - 40%.(6.11.2018)

• Jordan

slabé dve hviezdičky, pretože osemdesiate roky vyprodukovali na poli žánrových zmiešanín, béčkových filmov a "uletených" jázd oveľa kvalitnejšie, béčkovejšie, zmiešanejšie a uletenejšie diela; treat a eho parťák (humorná verzia van damma) sú celkom dobrá dvojka, no humoru je tu po menej, odznejú asi 3-4 dobré hlášky a napriek typicky "eighties" bláznivému nápadu ostáva len pár vydarených efektov a masiek (dúfam, že tento film bol aspoň nominovaný na oscara za masky, aj keď o tom vážne pochybujem, zaslúžil by si to), milo krátka minutáž a celkom jasná fascinácia klasickými hororovými filmami; prínos tohto filmu by sa možno dal zhrnúť do pár bodov ako napr.: jedna z posledných rolí hororovej hereckej legendy vincenra pricea, režijný debut inak famózneho strihača marka goldblatta a jedno z najzaujímavejších ("myšlienkovo") spracovaní "zombie" témy; inak ale dosť sklamanie a značne zlé technicky, remeselne, herecky i scenáristicky;(2.5.2012)

• jonyyy

Vadí mi obrovské nelogičnosti typu jednou může krvácet, jednou ne. Když do něj prostřílí díry, v další scéně nahatý u zrdcadla je nedotknutý a podobně. Nadruhou stranu oživlý býk a husy v číské kuchyni stály za to. Tato scéna a starý Vincent Price je to jediné zajímavé na tomto filmu. Jinak vtipné hlášky nejsou vůbec vtipné a ti dva gumáci v hlavních rolích jsou vitpní a vůbec celé je to úplná blbost. 40%(18.12.2010)

• - Film se natáčel v Los Angeles v Kalifornii. (rafix)

• - Treat Williams je niekoľkokrát strelený do hrude. Keď si dá v ďalšej scéne dole košeľu, na jeho tele niet ani stopy po guľkách a zranení. (beso74)

• - Jeden z hlavných hrdinov sa volá Roger Mortis. Mortis znamená v latinčine smrť. Navyše, Roger Mortis znie podobne ako termín rigor mortis, označujúci posmrtnú stuhnutosť. (beso74)