Zbojníci (TV film)

Drama / Dobrodružný / Romantický

Československo, 1978, 115 min

Televízna inscenácia, ktorá nesie nielen prvky historického žánru, ale trochu aj toho dobrodružného. Viacero scén sa odohráva v exteriéri, ale aj keď snímaných iba televíznou kamerou, dodáva to inscenácii určitú atmosféru. Samozrejme, tá je hlavne stavaná na hereckých výkonoch, ktoré sú štandartne dobré, vypichol by som Martina Hubu v roli excentrického brata bažiaceho po majetku a moci a nenávisti voči všetkým, ktorí ho o to čo i len dočasne oberajú. Príbeh má ucelenú dejovú líniu, ale občas pripomína telenovelu a takmer dva hodiny je riadna kláda, ktorá sa musí prejaviť viacerými nudnými pasážami - väčšinou dlhými a zbytočne filozofujúcimi monológmi hlavných postáv lamentujúcimi nad svojim osudom.(22.11.2018)

Úspešná dráma Friedricha Schillera z roku 1781 sa snaží na tragickom príbehu dvoch bratov vyjadriť protest proti tyranii nad prostým ľudom a osobnému bezpráviu. Bezprávím sa však nedá ospravedlniť nové bezprávie a toho si je časom vedomí starší brat Karol ( Juraj Kukura ), ktorý je vykreslený ako kladná postava. Naopak Franz ( Martin Huba ) je stelesnením všetkých podlostí pokriveného charakteru a z tohto pohľadu je jeho postava priamočiarejšia a jednoznačnejšia. A má aj väčší priestor v inscenácii. Tá je natočená zručne, tentokrát sa striedajú interiéry s exteriérmi, ale na môj vkus je trochu dlhá. Ako inak, herecké výkony sú opäť na vysokej úrovni.(13.3.2011)