Dokumentární

USA, 2004, 100 min

Morgan Spurlock

Morgan Spurlock

Morgan Spurlock sa rozhodol vykonať riskantný pokus na vlastnom tele. Po dobu 30 dní nebude konzumovať nič iné, ako jedlo zo "stánkov" s rýchlym občerstvením. Na paškál si zoberie nie len v Amerike populárny Burger King, ale aj samotný "slávny" McDonalds. Nemôžem povedať, že by ma tento dokument zaoberajúci sa témou obezity nezaujal, ale tak isto nemôžem tvrdiť, že by ma výnimočne ohúril. Za pozornosť stojí najmä jedna scénka. Všetky deti vo veku cca 4 až 7 rokov poznali klauna s McD., či rôznych prezidentov USA, no napodiv absolútne netušili o koho ide, keď im bol zobrazený portrét "......" Vyčarí Vám to úsmev na tvári, ako mne ;)(3.2.2014)

Moc nevěřím, že v České republice existuje někdo, kdo by se stravoval pravidelně ve fast foodech a podvědomě přitom netušil, že to asi není uplně ta nejlepší volba. O stravovacích navycích američanů jsem slyšel a četl hodně, nicméně žádného osobně neznám a zemi jsem nenavštívil, takže těžko můžu soudit. I tak ale Super Size Me považuji za zajímavý dokument, ikdyž mě od občasné návštěvy McDonaldu neodradil.(7.1.2011)

Je to daleko zábavnější, než cokoli co kdy natočil, nebo natočí, Michael Moore, protože je to vtipné a snaha ovlivnit diváka z toho tak okatě netrčí. Sice asi v tomto hodnocení hraje roli to, že se Spurlockem se názorově shodnu, zatímco Moore je pro mně hysterický levičák, ale přesto si myslím, že takhle nějak by měl vypadat "aktivistický dokument." I proto, že zatímco Moore předkládá svá tvrzení bez důkazů (většinou), Spurlock pojal celou akci jako vědecký experiment se vším všudy. Tedy i s objektivní kontrolou svého zdravotního stavu...(19.2.2011)

Já vím, proč u meka nejím - vždycky si radši dám nějakou tu pečenou kočku, či smaženého psa u fast foodu naproti. Tam totiž alespoň vím co jím. Nápad na dokument, který až hraničí s genialitou - přitom je to tak prosté. Již od počátku jsem byl neskutečně nadšený. Toto nadšení mi vydrželo až dokonce - nehledě na občasné zbytečné hrocení, ale co na tom. Takových dokumentů více!(9.3.2011)

Tenhle dokument je typicky americký, u nás snad tak masová konzumace fast foodů ještě není rozšířená, takže se našinec nestačí divit. Mě nejvíc šokovala strava ve školních jídelnách, která je tvořena zejména jídly typu fast food. Když člověk nemá zdravou alternativu stravy, tak lehce sklouzne ke konzumaci pohodlného, avšak nezdravého. Dokument poukazuje na to, že je to vlastně začarovaý kruh, pro firmy je prodej nezdravého jídla byznys, jehož důsledkem je obezita, ve které si zase libují výrobci léků na hubnutí a plastičtí chirurgové. Já jen doufám, že se Spurlock po dokumentu zase dal dohromady, protože tak extrémní experiment snad normální člověk vydrží maximálně týden.(31.3.2011)

Vážně neotřelý a zajímavý dokument, který by měli povinně pouštět na všech základních školách. Jelikož je má drahá maminka v nutrícii velmi velmi vzdělaná, tak mi to příliš nového nepřineslo a je fakt, že jsem se ke konci už nudila. V podstatě přece všichni víme, že ten cheeseburger vůbec, ale vůbec není zdravej...a ani za ty přesolený hranolky nám tělo nepoděkuje, jen občas sem tam některej člověk potřebuje, aby mu to i "ta" televize řekla. Něco mi brání dát 4*, ale tohle by se prostě mělo vidět.(15.8.2011)

• Fidlal

To jako když natočím dokument o tom, že budu jíst měsíc jen cuketu a udělá se mi blbě, tak budu taky slavnej? Odvážnej? Hrdina co ukázal lidem pravdu o cuketě? WTF???(28.7.2013)

Doporučuji hlavně všem nezodpovědným rodičům!(25.9.2013)

Velmi zajímavý pohled na svět fast foodu a jeho přímých následků. Je obdivuhodné, jak dokázal autor projektu Morgan Spurlock vydržet celý dlouhý měsíc stravovat se jen z nábídky McDonalds. To bych asi opravdu nezvládl, stačilo se dívat na něj a jeho proměnu, jak po stránce fyzické tak psychické. Zvládl to téměř dokonalým způsobem, poukázat na otázku obezity a na další zdravotní problémy s ní spojenou.(22.2.2015)

Tak tomu říkám osobní nasazení! Ale jinak masakr, zvlášť ty "školní jídelny"... :o((((31.1.2016)

Srovnání Super Size Me s dokumenty Michaela Moorea je nanejvýš vhodné. Styl jakým jsou film obou tvůrců udělané je hodně podobné. Rozdíl je, že Morgan Spurlock se rozhodl na oltář dokumentární tvorby položit své zdraví. Na druhou stranu nedokázal ukázat problém z více perspektiv, z různých stran. Celých sto minut omílá v podstatě jedno a to stejné. Moore je schopen se se zaměřit na naprosté drobnosti a zároveň poskytnout divákovi i globální pohled. Přesto je to snímek, který prokazuje naléhavost a donutí k zamyšlení. Co se McDonalds týče...mě nevadí, co se tam prodává...škodlivější je ta brutální forma marketingu, která se uplatňuje v USA, a které nejsou ušetřeny ani děti(15.2.2006)

Slušně natočený dokument na více než zajímavé téma. Skupinka doktorů si myslím, že trochu přehání s výsledkama testu, nebo to je dobře nastříhaný. Ale jo, supr. 8/10(11.8.2007)

Co k tomuto filmu napsat. Geniální, byť extrémně šílený nápad. Vůli k jeho uskutečnění je možné tvůrci jen závidět (ale dostatečně z dálky). Do fastfoodů jsem nechodil ani předtím, než jsem viděl tento film, po jeho zhlédnutí mě nelákají tuplem. I když je pravdou, že je film značně extrémní a pokud si někdo dá jídlo z fastfoodu jednou za měsíc, problémy se neprojeví.(9.6.2008)

Přestože mě film šokoval, dávám jen tři hvězdy za přílišnou tendenčnost. Dobře že byl ale natočen.(27.8.2008)

Že jsou fastfoody nezdravé, to víme všichni. Ale aby vás to skoro zabilo, když budete celý měsíc jíst jen v McDonalds, to už je vážně síla! Morgan Spurlock se rozhodl obětovat své tělo ve prospěch drastického experimentu, jež podává velmi výstižný pohled na globální nemoc číslo jedna - obezitu. A nemyslete si, že je to jen americký problém. Nejtlustším evropským národem jsme prý my, Češi.(10.2.2009)

Hodně drsný experiment na vlastní kůži. Máte rádi dobroty od meka, nebo fastfoody? v tom případě nelze než doporučit, ale ani zdravěji se stravující by si neměli nechat ujít...80%(4.5.2009)

Výborné a jednoduché téma. Zábavný dokument, u kterého se mi dělalo špatně od první Mc snídaně po poslední Mc supersize večeři. Mc Donaldí marketing zaměřený už na malé děti- to je špína a hnus!(18.7.2010)

OMG...ještě že se to nedá žrát:-)(3.8.2010)

Dokument, ktery nam neprinasi absolutne nic noveho, jen rika to, co vsichni moc dobre vime.. jidlem z fast foodu ztloustneme a znicime si zdravi. Co delat? Jist zdrave a sportovat... Podano ale docela zabavnou formou.(28.8.2011)

Tohle téma je čímdál aktuálnější a Spurlock to ve svém dokumentu zdůrazňuje tak vehementně, že jsem si ihned po jeho shlédnutí udělal ovocný salát. Nicméně celovečerní stopáž je příliš a film tak postupně ztrácí dech stejně, jako jeho hlavní aktér.(21.2.2012)

No, hodně zajímavá záležitost. Já, stejně jako spousta lidí na této planetě nadávám na McD a přitom tam čas od času taky zajdu, i když vím, že tam podávají pěkný sračky. Člověk by však nevěřil, co se s ním může stát během pouhého měsíce stravování v této úžasné restauraci. Na druhou stranu, není reálné že by se mi někdy stalo, že bych v meku snídal, obědval i večeřel během jediného dne, natož pak měsíce. 70%(2.12.2012)