Dokumentární

USA, 2004, 100 min

Morgan Spurlock

Morgan Spurlock

Morgan Spurlock sa rozhodol vykonať riskantný pokus na vlastnom tele. Po dobu 30 dní nebude konzumovať nič iné, ako jedlo zo "stánkov" s rýchlym občerstvením. Na paškál si zoberie nie len v Amerike populárny Burger King, ale aj samotný "slávny" McDonalds. Nemôžem povedať, že by ma tento dokument zaoberajúci sa témou obezity nezaujal, ale tak isto nemôžem tvrdiť, že by ma výnimočne ohúril. Za pozornosť stojí najmä jedna scénka. Všetky deti vo veku cca 4 až 7 rokov poznali klauna s McD., či rôznych prezidentov USA, no napodiv absolútne netušili o koho ide, keď im bol zobrazený portrét "......" Vyčarí Vám to úsmev na tvári, ako mne ;)(3.2.2014)

Dokument, který sem nesnášel ještě před tím, než jsem ho viděl. Čekal jsem totiž od něho více méně to, co si z něho asi spousta lidí vezme: Nebudu jíst v McDonaldu, protože v něm jedí američané a ti jsou strašně tlustí. Burgery jsou junk food a mají hnusné maso. Seru na Ameriku a skočim si do hospody na pořádnou tláču nebo utopence. Problém je samozřejmě komplexnější a ten fakt, že zde pan Spurlock žere měsíc v McD tvoří pouze zástupnou linii filmu, aby to nebyla nuda a aby o něm spoustu lidí mluvilo (bohužel zejména mimo USA tak, jako jsem nahoře nastínil). Naštěstí dokument opravdu zdaleka není jenom o tom. Nejde samozřejmě pouze o McD, ba ani o fast foody. Problém je ve stylu života, neinformovanosti a ve faktu, že člověk ani po ničem jiném netouží. Stejný humus (možná eště horší) člověk koupí v normálních potravinách v různých formách snacku. Pravdou je, že v Evropě prozatím takový problém s nedostatkem zdravé stravy nemáme. Ve školních jídelnách jsou tvrdé restrikce a o nezdravosti jídel je v populaci poměrně silné povědomí. V USA to tak zatím není, pročež má dokument svůj smysl. Pro nás je možná mementem. ...a příliš nejde o to, že nějaký chlap jedl měsíc hamburgery a potom mu bylo děsně blbě...(6.7.2009)

stejně u meka jím a budu jíst dál :-D(28.11.2009)

Tohle je typ dokumentu, který mám rád a stojí tak akorát na hranici dokument/propaganda. (Ne)překvapivý závěr, ale originální námět, a celkem smysluplná výplň rozhovorů - a myšlenka kouření/přežírání - Co je s tebou ty tlustá krávo, proč se přežíráš, a radši trochu neschodíš? - zatímco na kuřáky všichni ječí na ty tlustý v Fast Foodech ne. Každopádně U McDonalda nejím, nechutná mi tam a nemám tu společnost rád, ostatní fast foody navštivuji spíše výjmečně, ale v tom jídlu bych zas tolik problémů nehledal, nejhorší jsou ty přeslazený chcanky, kež by někde taky měli pivo/víno nebo alespoň sodovku.(1.3.2010)

Dobrý nápad, ale tak na 20 minut. Přesto se tvůrce pokusil i o přesah do obecnějších úvah než jenom o tom, že hranolky jsou nezdravé a že v Mekáči je cukr i v salátu.(25.7.2010)

Naprosto bláznivej pokus ale hodně zajímavej. Spurlock je dost šílenej týpek že do toho šel. Navštěvování fast foodu sem po shlídnutí tohohle dokumentu omezil.(11.9.2010)

Tak nevím... stálo natočení tohoto dokumentu za to, aby se pak musel nevím jak dlouho vracet zpátky do normálu?(4.1.2012)

Jsme to co jíme. Přesně na to poukazuje tento výborný dokument, jeden z nejlépe zpracovaných a nejhodnotnějších, co jsem viděl. Jeho hodnota se ukazuje zejména ve scéně, kdy Spurlock navštíví jednotlivé školy a porovnává je. Vidět rozdíl přístupu těchto škol k významu stravování žáků pro vyučování, je zarážející. Celý dokument je zarážející a rozhodně doporučuji zhlédnout. V mé filmotéce mu náleží čestné místo.(29.1.2012)

• victim42

Snažím se být objektivní, ale tři čtvrtiny lidí, co se objevují na obrazovce bych vyliskal. Skvělý námět a forma dokumentu. Hvězdička dolů za hudbu a další dvě za příšerný střih a hluchá místa.(16.3.2012)

Kromě onoho nápadu jíst jen u McD, film nenabízí mnoho originálního. Nicméně stojí za zhlédnutí (jako vše co vás motivuje se sebou něco dělat). Líbilo se mi, že pohled zůstal jakžtakž objektivní. Na druhou stranu je to jen pojmenování problému, ke kterému (zdá se) není řešení.(29.9.2012)

Dokument, ktorý ponúkne veľa zaujímavých faktov o „perfektných“ mňamkách z fasfoodov. Avšak typický americký dokumentárny štýl, snažiaci sa šokovať v každej minúte, z neho srší na sto míľ. Tieto techniky vyvolávajú pocit „znásilňovania“ faktov, čo vždy uberá na kvalite snímky.(10.1.2013)

AHAHA! Proč jste tak tlustí? Protože jste banda eshoulů, idiotů, debilů a tak dál. Každej aspoň trochu chytrej člověk si umí dát devět a jedenáct dohromady (ne, teď výjimečně nepodporuju terorismus) a uvědomit si, co je komerční provařenina a co je jídlo. Jasně nebudu kecat, občas si taky dám nějakej ten strips nebo McWhopper u Kinga, ale za jídlo to nepovažuju. Žrát si muže každej co chce, ale pak se nesmí divit, že když si 3x tejdně zajde na meníčko do mekáčka, má prdel tak velkou, že když sedne na dvacku, tak jí rozmění. A ještě tu prdel namáčkne do legín. Fuj. Všechny tlustý lidi by měli střílet u zdi. A jestli uslyšim nějakej bulšit o štítný žláze, tak vám zacpu tlamu svým suprsájz dykem!(17.11.2013)

• Toooorch

Film s mnoho zbytečnymi informacemi. Více než o predmetny rozbor jidla jde o sebereprezentaci autora a opravdu zbytecnymi vsuvky.(5.1.2014)

Dokonalá výchovná pomůcka...Na střední nám tento dokument pustil náš učitel angličtiny a od té doby na něj navazuju kdykoli, když vidím, jak někdy z mých známých chce jít se mnou do nějakého fast foodu... Asi to taky pustím svým dětěm, a pak je nechám, ať se rozhodnou sami...(12.5.2014)

Mám čistý svědomí, chodím do Meka jen jednou do roka, a i když u nás ve škole voní reklama «Fajn pár za pár», asi se tam hoodně dlouho neukážu.(1.6.2014)

• KREI

Další jednostraný tendenční výmaz... Né že bych byl pravidelnej návštěvník MC... Ale prostě je to hloupé, jak by dopadl normálně stravující se člověk kdyby ze dne na den začal na měsíc jíst jen salát? Jen vokurku? Jen knedlo, vepřo zelo? Jen smaženej řízek s hranulkama? Zaručím vám že by dopadl úplně stejně, né li hůře... A taky si to sem tam dáme... Důležité je mít pestrý jídelníček a všeho MOC škodí, to se vtlouká do hlavy i dětem ve školce, pak si sem tam můžete dopřát i MC, KFC BK a jinejch... Ale žrát něco měsíc v kuse a v nepřiměřenym množství je prostě holá pitomost a né dokument.(5.1.2015)

Rozhodně nelze upřít užitečnost pokusu a odvahu Morgana do toho jít. Já bych nedal ani jeden den. To svinstvo ale není jen u meka a to by mělo být zdůrazněno. Možná naivně věřím, že většina lidí se takto pravidelně ve fakt foodech nestravuje, ale je nás čím dál víc, jako i těchto podniků přibývá, času méně, v práci ho strávíme více, více lidí žije ve městech, tak se ta pravděpodobnost určitě zvyšuje. Osobně jsem byl u meka jen párkrát před x lety a vím, že jsem to jídlo cítil vždy ještě dlouho v sobě, je to hnus. Ale všeho moc škodí. I kdybychom vzali stejný typ potravy a připravili jej z kvalitních surovin, výsledek nebude lepší, pokud se tím někdo bude krmit denně od rána až do večera. Každé jídlo je relativně zdravé i nezdravé, záleží hlavně na množství a způsobu přípravy. Takže mi tento dokument určitě nepřinesl nic nečekaného, jen mi potvrdil některé mé domněnky, jakože i tučné jídlo ničí játra nejen alkohol. Občas si ale i zdravě stravující člověk měl dopřát nějakou tu prasárnu, ale když už tak kvalitní a ne tohle svinstvo..jelikož já se vždycky zarazím na tím jak může stát hovězí hambáč jen dvacku..ono tam toho masa asi moc nebude..!!(23.6.2016)

Spousta z toho co se Moraganovi děje bychom asi normálně čekali, když se přestaneme hýbat a žereme jen Mc Donalds. Ale nečekal jsem, že to půjde tak rychle, stejně, jako jsem nečekal tolik vedlejších účinků - migrény, ospalost, vznik závislosti... Taky některé slovní obraty jsou zajímavé, jako že se častým zákazníkům říká heavy users.(20.3.2017)

veľmi zaujímavý spôsob zdokumentovania takejto záležitosti, Morgan si určite zaslúži rešpekt za túto snímku(1.11.2017)

Morgan Spurlack si dal opravdu těžký úkol, ale zvládl to bravurně... Vybral si zajímavé téma a dokázal o něm ve svém dokumentu říct úplně vše a pokusem na vlastním těle to ještě zdokonalil... Pět hvězdiček si tedy spravedlivě zaslouží...(30.5.2006)

Díky rychloobčerstvení se stali američani tlustým národem a v tomhle dokumentu je to velice dobře zachyceno. Na konci jsem koukal co všechno může s člověkem udělat takovej humus. Zajímalo by mě jak je na tom Spurlock nyní......viva hamburger(13.2.2007)