Dokumentární

USA, 2004, 100 min

Morgan Spurlock

Morgan Spurlock

• D.Moore

"Dobrý den, jmenuji se Morgan Spurlock a rád bych natočil dokument, který mě proslaví a díky kterému se vám před svým příštím filmem nebudu muset takhle trapně představovat. Víte, většinu zajímavých témat mi sice vyplácal Michael Moore (Ahoj Miku!), ale co byste řekli na to, podívat se na zoubek fastfoodu? To by šlo, ne? Taky myslím. Jsem totiž dobrý. A vy se připravte, že strávíte hodinu čtyřicet sledováním toho, jak žeru a dobrovolně se ničím kvůli popularitě, jak přeháním, zvracím pro efekt, tvářím se jako v cílové rovince maratonu a stíhám mluvit s doktory, moralizovat, navštívit pár škol, dělat ty, ty, ty... Jo a před kameru taky přijde moje přítelkyně, která vám řekne, jaké mám teď problémy s erekci, a se kterou si ve chvíli nejtěžší móc dojemně zatelefonujeme. Mimochodem snad vás neurazí, že to bude hrozně okatě jednostranné." Ehm. Pokud by takovýto komentář Super Size Me předcházel, byl bych spokojenější. Po dokumentárním "Dělám to pro vás, tak mě litujte" zážitku ovšem musím říct, že hraný snímek Fast Food Nation dopadl mnohem lépe. Dvě hvězdy jsou pouze za dobrý nápad a pár scén.__P.S. Ne, do mekáče nechodím.(13.11.2011)

Morgan Spurlock ako tester v šokovej terapií na báze "super size" dávok vysoko kalorických pochutín. Raňajky, obed, večera. Preventívne lekárske očko pred aj po. Kúra, ktorá ohrozuje funkčnosť orgánov a vlečie za sebou "dobité" zdravie. Šedá eminencia marketingových stratégov svoje blyšťavé "fast foodové" klietky manažuje ziskovo = zákerne. Fakticky humus, ktorý nerešpektuje vekové ani zdravotné údaje. Tukové vačky a infarktové nábehy sú na čakačke. Na kom si urýchlene zgustnú si oprášime v avizovanom kvíze obezity... XXL(5) čo sa týka rizikovosti a trúfalosti. L(3) veľkosť pre spracovateľské i interpretačné pole. Podnetný náser.(22.3.2010)

Skvelej dokument ukazujici, jak nezdravy fast-food je. Jednoznacnym zaporem ale je, ze se autor az moc zameril na jedinou spolecnost, ackoli je tolik dominujici v tomto oboru. A opominal napr. zminit klady McDonalda (ani treba nemohl, samozrejme), ktere se vztahuji hlavne k nasemu istatecku: napr. ze McDonald je jednim z mala mist, kde se da ve mestech dojit na zachod - hlavne v CR je sileny nedostatek verejnych zachodu, Praha v tomto ohledu jasne vede. Dale personal, ktery se nechova jako by byl stale komunismus a jakoby vy jste tu byl pro nej a ne oni pro zakaznika - stale realita v CR, at uz jde o jakykoli region. A za treti, ze at uz vlezete do jakekoli pobocky McD na svete, mate jistotu ze dostanete stejne kvalitni zbozi (nerikam ze zdrave, ale urcite vite ze vam z nej nehrozi nejaka akutni nemoc) a take ze dostanete vzdy stejnou a spravedlivou porci - v CR stale velky problem restaurateru, davajici "podmiraky" a na 3mm vyklepane rizky... Tot trocha pozitiv, samozrejme je jinak nesporne, ze fast-food je nezdravy a ze by se mel jist jen vyjimecne - nic me nedonuti nedat si jednou za tyden ci dva ten uzasny Big Mac ;)(24.10.2004)

Jeden člověk dokázal změnit jídleníček v 30 000 restauracích na celém světě. Co si zaslouží pět hvězd když ne tohle? :)(30.6.2007)

• nunka

Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že vám z McDonaldu naozaj dokáže v priebehu pár mesiacov narásť pekné sádelko, aj keď sa zrovna nemusíte napchávať len DoubleQuaterPoundermi a BigMagmi...sádelkový efekt vám za pár mesiacov vyčaria aj zeleninové šaláty s kvázi nízkotučnými dresingami, zmrzlinové milkshaky a mcdonaldové nízkotučné jogurty s medovými vločkami, keď ich máte na dennodennom jedálničku skoro každý deň v priebehu dvoch mesiacov...bola som v Amerike, dokonca som mala tú “česť“ každý deň obsluhovať pár stálych milovníkov McDonaldu, ktorí nevyzerali tak, ako nám to ukázal práve dokument Super size me... Morgan Spurlock podľa mňa veľmi jednostranne sprostredkoval realitu McDonaldového kalorického nezdravého jedálneho lístka. Myslím, že je to viac o životnom štýle američanov a nie o chybe v sieti potravinových produktov... Drvivá väčšina američanov má dve zamestnania, minimálny čas a chuť na varenie teplých večerí, mnohí nemajú čas na upratovanie vlastného brlohu, či výchovu svojich detí. A práve potravinový priemysel prispôsobuje svoju bohatú ponuku na časovo nenáročnú prípravu jedál, ktorá ich spotrebiteľom vyhovuje. Je však otázne, čo bolo skôr: ŽIVOTNÝ upracovaný ŠTÝL američanov alebo druhá varianta-lenivý štýl američanov alebo FAST FOODY? Napadlo ma, že by bolo vhodné pozvať Morgana na Slovensko a v priebehu mesiaca ho napchávať klobásou, slaninkou, údenými špecialitkami, dennodenná pivná dávka, sem tam dajaká žinčica a zákalačkové špeciality, v pravidelných intervaloch ho vážiť, merať tlak, robiť krvné testy a podobné blabla.. Myslím, že konečný váhový efekt by bol porovnateľný s tým McDonaldovým...Myšlienka dávať pozor na to, čo dávame do úst možno nebola zlá, no dokument bol až príliž jednostranne zameraný, aj tie demagogické repliky , čo sa sem tam mihli – hrôza! Viem, že budem veľmi kritická, no celé to veľmi škrípalo, aj keď to má istú výpovednú hodnotu.(6.5.2006)

Možná důvod nechodit do Mc, nebo, že by nějaká tajná reklama jejich produktů (( ::(16.1.2006)

Hvězdičku navíc za to, že jsme se v podstatě díky tomuto dokumentu u nás v Čechách nedočkali "supersize" hranolek a cheeseburgerů. Další velké plus (maximální hodnocení nedám kvůli šílenosti režiséra) si dokument zaslouží za to, že u mne jako jediný z mnoha podobných vyvolal nutkání dělat něco s mým "tlakem v hrudi a pocity horkosti". Ale teď vážně - jsem hypochondr.(31.3.2009)

Tak tohle je absolutní nářez. K McDonaldovi ze zásady nechodím, ale spíše kvůli jejich obchodní politice. Ale potom, co jsem viděl tenhle dokument mám o několik desítek důvodů víc. To jak dokáže pouhý jeden měsíc stravování u mekáče zdevastovat organismus je absolutně šokující. Nejvíce mě dostalo, že burgery, hranoly, shejky působí jako droga, kterou člověk potřebuje, aby se cítil lépe. A Chicken McNuggets je považováno za pochoutku? HE HE? Přitom je to z nespotřebovaného kuřecího dopadu. Drsné taky je, jak MC Donald manipuluje s malými dětmi.Ve filmu žádé školou poviné dítě nepoznalo na obrázku George Washingtona, ale klauna z MC každé. Američani jsou nejen netlustější na světě, ale možná i nejhloupější, proč tedy všichni přebírají jejich zvrácenou kulturu a zvrhlý life-style?(10.12.2004)

Po shlédnutí spurlockova experimentu dostanete chuť stravovat se zdravě, s jeho ženou bych ale žít nechtěl :) ... i když zábavné, příliš dlouhé, hodina by dokumentu slušela mnohem víc ... 70%(13.7.2007)

Nevadí, že to všichni víme. Člověk je totiž panák fackovací a dokud mu netryská krev z otevřených ran, je mu fuk, co ví. Všichni víme, že se v mekáči cpem svinstvem. Neví to snad jen děti, ale i ony to - nějak - jednou zjistí. Spurlock natočil přímočarý a energický dokument, který má drajv a dokáže trefit všechny hřebíky na hlavičku. Příliš nespekuluje, spíše si pohrává s fakty. S fakty sice známými, jenže on ten fackovaný tvor potřebuje občas vidět, ne jen vědět. Škoda. Možná jednou hamburgery budou mít něco na způsob štítků na krabičkách od cigaret - miniaturní displeje a repráčky, které po každém soustu zakřičí: "Právě sis ukousl dvě stovky kalorií, ty tlustý prase!" Docela bych tomu i věřil. Zákony a zákonodárci totiž rádi dávají najevo, že o škodlivosti ví a snaží se vzbudit dojem, že s tím něco dělají. Jen proboha bacha, aby nám neklesly tržby. Je třeba prodat a být vlídný k lidem, no ne? Jsou šťastní, hladoví a vypasení, rovnou na porážku. P.S. Ty metrákové obludy na místě servírek vyznívají skoro až recesisticky.(13.7.2010)

80% - Velmi zajímavý dokument. Já osobně jsem po celou dobu sledování Morganovi možnost stravovat se celý den v Mc dost záviděl. Já bych na to neměl dost peněz... :)(22.5.2008)

Odvážný experiment s vlastním zdravím. Brutální měsíční intoxikace organismu potravou z McDonalda je sice trochu přehnaný způsob, jak upozornit na nezdravost burgerové kuchyně, ale v praxi se jeví jako nejúčinnější. Nezdravost fast foodového stravování je obecně známý problém, kterému je současná civilizace vystavena. Nechť všichni pochybovači o zdravosti tohoto způsobu stravování si pustí tento dokument. McDonald je marketingově vůbec nejsilnější potravní řetězec, s nejrychlejším celosvětovým růstem tržeb. Pokud chcete vědět, jak nejlépe prodat hamburher, zeptejte se strýčka McDonalda. Nešťastné je, že speciálně v tomto řetězci jsou vystaveny reklamním vábničkám děti, ze kterých si restaurace vychovábá své budoucí strávníky. Jak smutné...... Dopad dokumentu Super Size Me pocítil i samotný McDonald. Ku prospěchu věci je, že nyní více sponzoruje sport, tabulky nutričních hodnot dostanete ke každému menu a začali nakupovt lepší oleje. Přidali více salátů. Nicméně nezdravé to je pořád a vždycky bude.(16.11.2012)

Hezký, veselý a svižný dokument, který přibližuje čechům to jak jsou američani vlastně hloupý a barbarský národ. Tak se tomu zasmějme. Jenže pak člověk vyleze na ulici a co před sebou nevidí? Mekáč plný tuzemské omladiny a stejně špatné vědomosti dané problematice u většiny spoluobčanů! Super Size Me je hezky odsýpající příběh o tom jaké může mít následky nonstop stravování ve fast foodech pro jednoho konkrétního člověka. Jenomže aby tento dokument měl opravdu pořádnou vypovídající hodnotu, musel by být míň extrémní a také víc do hloubky. To pravé ořechové v podobě myšlenkových pochobů hlavounů onoho nejrozšířenějšího řetezce rychlého občerstvení zůstává divákům skryto. Stejně jako komplexní náhled do způsoby zpracování a původu onoho jídla.(24.2.2007)

Docela věrohodná studie, která je zbytečně zdlouhavá a hlavně.....plnou parou vráží pouze do US citizens. Ale je velice dobré vidět to stejné úplně jinak. 90%(24.2.2014)

Super Size Me nepřináší nic převratně nového, protože přejídání tučným a nezdravým jidlem není dobré pro nikoho. Mnohem zajímavějším dokumentem je Fat, Sick & Nearly Dead (2010), kde se Joe Cross snaží úspěšně zbavit přebytečných kilogramů.(8.4.2012)

Fast foody jsou jistě jedním z hlavních viniků obezity v dnešní době, ale nakonec si za to, jak kdo vypadá a co jí, může každý sám. Spurlock se zajímá o nejrůznější aspekty stravování lidí nejrůznějšího věku a je zajímavé slyšet názory kolemjdoucích, tak jako i nejrůznějších odborníků. Jen co se týče McExperimentu, který na sobě měsíc provadí, se mi zdá, že občas trochu symptomy přihrává. Z tohohle dokumentu jde krásně poznat, jak velký rozdíl panuje mezi Amerikou a Evropou, co se jídla týče.(15.7.2009)

Americké děti na fotkách poznávají klauna z "Mekáče", Ježíše však považují za jednoho z bývalých prezidentů... Ať žije 21. století!!!(1.1.2010)

70% Chudák chlap. Původně jsem se chtěl rozepsat o mém vztahu k Mekáči, ale koukám, že to už spousta lidí udělala za mně (aka byl jsem tam jednou a nic tak bez chuti jako hambáč jsem nejedl, nikdy více)... Začala ale ve mně hlodat myšlenka - pořídit si krokometr, protože mě zajímá, kolik toho denně nachodím:)(1.7.2010)

NEJSILNĚJŠÍ NÁROD NA SVĚTĚ = USA.... "?" říkal jsem si. A po Super size me mi to okamžitě docvaklo - slovo silný přece také významově nahrazuje "objemný". Tak se tím Amíci klidně chlubte dál...(2.11.2011)

Kvalitný dokument, to áno. Len nechápem aký zmysel malo ho natočiť. Keď vám McDonald nechutí, tak ho predsa jesť nemusíte, nie?! Dosiahol to čo dosiahol, nikto ma ale nepresvedčí, že Američiania sú obézni kvôli McDonaldu, a nie kvôli sebe samým(23.8.2012)

Já vím, proč tam z principu nic nežeru... 80%(2.10.2012)