Odpoutaný Frankenstein

Carl Davis

Thom Mount, Roger Corman

Jay Cassidy
  • J*A*S*M

Tohle je příšerný guláš. Monstrum z gotického románu, bohémští spisovatelé, věděc z budoucnosti a inteligentní vozidlo alá Knight Rider. Jako horor to nefunguje vůbec, jako sci-fi možná trochu v samotném závěru. Většinu času jsem měl ale pocit, že kdo tohle vymyslel, nemohl být v dané chvíli při smyslech. Já mám rád, když umělci přistupují k tradičním látkám nezvykle, ale tohle je i přes veškerou hravost a originalitu brak.(3.2.2011)

Velkolepá slátanina v režii mistra béček Rogera Cormana. Film by se spíš hodil do takových 70. let. Něco jako Death race 2000, který byl ovšem aspoň hodně vtipný, a myslím, že zde by o něco více humoru taky prospělo. S herci nemám problém, se vzhledem monstra možná trochu, ale dá se pojmout několika způsoby. Celkově je tato podívaná pro fandy béček mírně nadprůměrným dílkem a nostalgickým pohledem do minulých dob.(26.8.2011)

Umělecká závěť (myslím tím pouze závěť režisérskou, ještě staříka nepohřbívejme) známé držgrešle, člověka, jenž by si pro cent nechal udělat piercing bradavek-Rogera Cormana, nekorunovaného krále béčkových produkcí. Dr. Joe Buchanan, novodobý doktor Frankenstein je díky svému monstru přenesen v čase na počátek 19. století. V okolí Ženevy se setkává nejen se skutečným Frankesteinem a jeho monstrem, ale také se spisovatelkou Mary Shelley (z jejíhož nejslavnějšího románu se tak rázem stává non fiction), George Gordonem Byronem a Percy Byshee Shelleym (Michael Hutchence).(23.1.2007)

Jeden z vůbec nejzajímavějších a také nejlepších filmů, nesoucích ve svém názvu jméno Frankenstein. Výborný nápad, výtečné zpracování, interesantní herecké obsazení. Science fiction zde díky stroji času potkává horror v samém momentě jeho vzniku. Literární legenda je konfrontována se skutečnou i alternativní historií. Pochoutka pro znalce a požitkáře. Cormanova labutí (a nejvytříbenější) píseň byla inspirována novelou slavného SF spisovatele Briana W. Aldisse. Kromě skvělého Johna Hurta bych rád zmínil také Michaela Hutchence z kapely INXS v roli romantického básníka Percy Shelleyho. Frankenstein Unbound je po Gothic (1986) dalším velezajímavým filmem, který se zabývá památnými událostmi od Ženevského jezera, jež byly zásadním impulsem vedoucím ke zrodu moderního horroru. Už jen pár slov: Nemusíte mít vůbec rádi Rogera Cormana, abyste ocenili tuhle fascinující filmově-literární hříčku.(24.7.2008)

Zpátky do budoucnosti! Corman vyšel ze základní dějové linky románu a vytvořil konfrontaci vědce, který přichází z budoucnosti a zná příběh sepsaný M. Shelleyovou, a doktora Frankensteina, jenž je posedlý stvořením nového života. Pokud je v předloze Frankenstein mučený svědomím a žalem nad ztrátou svých nejbližších, pak zde je cynikem, který bere smrt druhých jako přijatelnou daň svému výzkumu. Oživené Elizabeth sice tvrdí, že bez ní nemůže žít, ale moc věrohodně to nezní. Romantické drama snímá pěkná kamera. Půvabná krajina protkaná sluncem, noční les, věrohodné vykreslení 19. století i obstojný, byť kratičký pobyt ve světě budoucnosti. Násilí je umírněné, přesto dojde na vytržení srdce, utržení hlavy a končetin i rozervání hrudi. Samotné monstrum touží, dle předlohy, po družce, kterou mu Frankenstein zprvu odmítá vytvořit. Závěr je přenesen shodně s románem do země ledu a sněhu... Po letech jednu hvězdu přidávám.(6.5.2018)

• - Název snímku je odkazem na celý název knihy Mary Shelleyové - "Frankenstein or the Modern Prometheus" a lyrické drama jejího manžela Percy Bysshe Shelleyho - "Prometheus Unbound." (liquido26)

• - V malé roli se zde také objeví Michael Hutchence, předčasně zesnulý zpěvák australské rockové skupiny INXS. (Apolskis)