miklaras

Kara Hui jako trhlá dědička kung fu školy je oslnivá vždycky, zvlášť v choreografii Lau Kar Leunga a jeho týmu. Choreografie jsou v Lady is a Boss propracované, i když děj ničím nepřekvapí. Poameričtělá Kara proti konzervativnímu Lauovi neslibuje žádné velké dějové překvapení, ale bojová scéna na BMX kolech nebo na retrodiskotéce 80. let, to vše v čínském kung fu podání....no, neberte to. ()

JFL

Velmistr filmů o bojových uměních Lau Kar-Leung zkouší bojovat s pocitem vlastní obstarožnosti v rychle se měnícím prostředí modernisticky se profilující hongkongské kinematografie začátku 80. let. Na sklonku sedmdesátek sice vystřihnul dvě grandiózní veledíla žánru "36. komnata Shaolinu" a "Rošťák He", nicméně jeho styl tradičně pojatých kostýmních příběhů, tematizujících dřinu a úsilí nutné k postupnému ovládnutní bojových umění, stál mimo zájem mladého publika. Jeho projekty výrazně zaostávaly za dobovou konkurencí, která se v konkrétních případech mohla chlubit až desetinásobnými tržbami. "The Lady Is the Boss" vyznívá jako zakázka motivovaná tlakem vedení jeho domovského studia Shaw Brothers, aby zkusil něco zasazeného do současnosti, co bude obsahovat trendy, které aktuálně frčí. Výsledkem je dílo, ze kterého výmluvně sálá Lauova snaha se s těmi novotami nějak popasovat, ale současně si zachovat tvář. Takže tu máme vyprávění o tradičně vedené škole bojových umění, které přilétá na návštěvu z Ameriky dcera zakladatele v podání Kary Hui. Ta trénuje v aerobikovém outfitu a ignoruje další tradice, rozptyluje doposud jakž takž disciplinované žáky a hlavně nectí moudrost a zkušenosti dosavadního mistra, jehož ztvárnil sám Lau. Doslovně tu padají věty o tom, jak je potřeba přiblížit bojová umění dnešní mládeži, jak jim je představovat v návaznosti na jejich zájmy a módní trendy. To sice může připomenout étos z "36. komnata Shaolinu" o potřebě přinést bojová umění z uzavřených škol a klášterů obyčejným lidem. Jenže zároveň je ve zdejším ztvárnění cítit jistá hořkost, dost možná přinesená z Lauova jednání s hlavouny studia. Filmu rozhodně nelze upřít snahu o nápaditou choreografii ve scénách bitev v tanečním aranžmá na diskotéce nebo s BMX koly na staveništi. Jenže ty současně vyznívají křečovitě nucené. Ostatně mnohem více, než tyto pasáže vyzdvihované v propagačních materiálech k filmu, se divákům do paměti otiskne nápaditější pasáž z nočního klubu s foťáky. Lau si navíc nemůže odpustit vlastní zadostiučinění, takže celý film kulminuje přehlídkou tradičních stylů a hlavně jeho samotného, přičemž zpovykaná hrdinka dostane co proto a musí se poklonit služebně staršímu mistrovi a jeho dovednostem. O to radostněji se pak po tomto výstřelku vrátil opět ke kostýmním produkcím, kterým ale definitivně odzvonilo s krachem Shaw Brothers o dva roky později. Až absence jeho věrného chlebodárce Laua opět donutila realizovat filmy zasazené do nenáviděné současnosti (výtečný, ale současně v rámci dobových trendů stylově atypický diptych "Tiger on the Beat" a "Aces Go Places V"). Ale o to radši se po jejich úspěchu vrátil k romantizovaným kostýmním projektům upomínajícím na staré dobré časy. "The Lady Is the Boss" navzdory značnému potenciálu zůstává kuriózní anomálií a zjevně nechtěným dítkem v rámci jinak fantastické Lauovy autorské tvůrčí dráhy. Jak se dá kreativně a současně ohromně zábavně skloubit kung-fu choreografie s osmdesátkovými módními výstřelky spíš ukazuje konkurenční divočina "Mismatched Couples" od Yuena Wo-Pinga. () (méně) (více)

Lacike

Tak už aj Lau Kar Leung pochopil, že dobové filmy vychádzali z módy a presunul sa do súčasnosti. Teda začiatok osemdesiatych rokov minulého storočia, čo je vlastne už tiež dávna história. Vidno to a zabolí to hlavne na tej šialenej móde. Vidieť Shaw Brothers hviezdy dobových kung-fu v tých handrách je snáď jediným zdrojom humoru. Aj keď sa skôr budete smiať na ich účet a trochu ich ľutovať. Prvá hodina filmu je strašná nuda. DO HK prichádza z USA dcéra (Kara Hui) majstra bojových umení, ktorý založil pred rokmi školu v HK. A tak sa dočkáme stretu moderného USA štýlu a zastaralých konzervatívnych HK tradícií, ktoré presadzuje dočasne poverený majster školy (Lau Kar Leung), z čoho je jeho 5 žiakov (Gordon Liu, Hsiao Ho, Wong Yu, Robert Mak, Cheung Chin Pang) riadne zmätených a malo by to byť zdrojom humorných situácií, ale nezasmial som sa ani raz. Nikto zo obsadenia nemá nejaký veľký talent na komédiu a ani tie epizódky dvakrát vtipné nie sú. V prvej hodine sa nedočkáme prakticky žiadnych bitiek. Len sem tam nejakých tréningových blbnutí. V druhej polovici sa do toho pripletie aj nejaký ten zloduch (samozrejme s ksichtom Johnny Wanga) s ktorým má škola nejaké trenice a v poslednej tretine sa konečne dočkáme aj bitiek. Snaha o pestrosť a originalitu tu bola ale chýbali mi samovražedné kúsky pri ktorých by mi spadla sánka, čo sa stávalo štandardom u Samma a Jackieho v tej dobe. Dočkáme sa viacmenej tradičných zostáv z dobových kung-fu (Gordon odkazuje na mnícha San Te a Hsiao Ho zase predvedie opičie kung-fu) akurát v súčasných kostýmoch a lokáciách a o niečo dynamickejšom a tvrdšom prevedení. Najviac ma bavila akrobacia Hsiao Hoa a drsný finálny duel Lau Kar Leunga a Johnny Wanga. Celkovo to ale mimo bitiek, ktorých je príliš málo, bola veľká nuda. Priemer na jedno pozretie. 5/10. ()

Modiwish

Na film jsem se velmi těšil a čekalo mne akorát tak veliké zklamání..Komedie to nebyla ani náhodou a ani ten asijskej humor, kterej mne vůbec nevadil, byl spíš trapnej, až na jednu, či dvě výjimky. Jinak děj je vcelku originální, ale provedení je docela mizerné, než zjistíte o co ve filmu ''go'', tak je polovina, možná i víc v tahu a ani má oblíbená část, kdy se má děj lámat není vončo. Celé to je takové bez náboje a Lau Kar Leung taky nevypadal šťastně, spíš se v roli trápil... Měl jsem v úmyslu dát dvě hvězdičky z milosti kvůli Yue Wongovi, Hou Hsiaovi a Gordonu Liovi, ale co se musí nechat jsou nadupané souboje na kolecha ten poslední byl super.. (P.S.: Shaw Brothers se umí velmi dokonale sebe-propagovat -ve 26. minutě se u kina objeví skrytá reklama na film Shaolin Prince, a v posledním souboji Chia Hui Liu napodobuje opata San Te z filmu 36 komnat Shaolinu a Hou Hsiao Opičáka z filmu Šílený opičák kung-fu - mj. všechny tři zmíněné filmy vřele dopručuji) ()

Navaran

Do číny přijíždí dědička kubg-fu školy,zkažená amerikou. A dále kazí i žáky mistra(Lau Kar Leung),z jeho školy si udělá zajímavé místečko,kde učí kubg-fu prostitutky a homosexuály. Hlavní padouch je stylově Wang Lung Wei,bez kterého by byli padouši mnohem míň padouchovatí. Úžasné choreografie tu nechybí-např. malé boje v diskotéce,nebo závěrečná bitva v tělocvičně mi za těch pět hvězd stojí :)) ()