Velká železniční loupež

Veľká železničná lúpež

Krátkometrážní / Western / Akční / Krimi

USA, 1903, 12 min

Edwin S. Porter

Dnes už vieme, čo všetko znamenala Porterova Veľká železničná lúpež pre rozvoj kinematografie ako takej, navyše sa nejedná len o nejaký ten sled na seba nadväzujúcich záberov, Porterov film má aj dej a zápletku a natočený je na svoju dobu neobvykle profesionálne, čo mu len dodáva na akejsi pôsobivosti a uveriteľnosti. Jeden z historicky prvých zástupcov westernového žánru snáď ani nemohol dopadnúť lepšie, ja som sa pri pozeraní cítil výborne a musím uznať, že pred takými sto rokmi z toho museli byť ľudia doslova hotoví. Každopádne je dosť na vážkach, či sa to v súčastnosti vôbec dá hodnotiť úplne objektívne, za seba však dávam rozhodne plný počet hviezdičiek, už len za tú profesionalitu a strhujúcosť a za to, že je z filmu cítiť rovnaké nadšenie pre vec ako napr. z takej Mélièsovej Cesty na Mesiac [1902]...(26.12.2007)

Film, který je mnohými považován za vůbec první western, tedy za zakladatele později tolik oblíbeného žánru. Zápletka Velké vlakové loupeže vám jistě bude známa z mnoha a mnoha jiných westernů. Čtveřice banditů nejprve přinutí telegrafistu k poslání zprávy, která zajistí neplánované zastavení vybraného vlaku. Ten poté přepadnou, s lupem prchnou, ale ne na dlouho. Velice srozumitelnou filmovou řečí vyprávěný děj se odehrává ve čtrnácti scénách, z nichž nejpamětihodnější je ta poslední: Vůdce banditů zamíří svým koltem přímo do kamery a vystřílí celý zásobník. V době svého vzniku byla Loupež promítána s varováním, že se tato scéna může objevit na začátku, na konci, nebo na začátku i na konci, což nepochybně umocnilo divácký zážitek. Ani dnes, po více než sto letech, se však nejedná o nudu k uzívání. Přínos tohoto snímku je nezanedbatelný (již dříve použité techniky jsou zde poprvé spojeny do jednolitého, organického celku) a krom toho, těch dvanáct minut se vždycky dá přežít. 80% Zajímavé komentáře: Karlos80, sullafelix, sta (??), Cimr(13.2.2007)

Pro poznání dějin filmu je to skoro povinné, dílko ale obstojí samo o sobě. Čtyři lupiči přepadnou vlak, a nakonec dostanou každý svojí dávku olova. Mrtvých je na dvanáct minut rozhodně více než v Rambovi. Překvapí různé chyby (vlak přeskakuje z koleje na kolej), což se snad dalo při čtrnácti scénách uhlídat. Kopie NFA promítaná v Ponrepu bohužel neobsahovala ikonický záběr střelby do kamery.(16.10.2008)

No co, první western nebo možná jako nějakej jinej první film, všichni se kolem toho furt do nekonečna dohadujou, jestli je to první western nebo co, ale já Velkou železniční loupež dnes vidím jako docela podařenou komedii; třeba když jeden z lupičů vyhodil figurínu z uhlí lokomotivy nebo když se jeden z cestujících pokoušel uprchnout a hrozně srandovně se po zasažení kulkou zapotácel. Avšak tou dobou ce v Evropě točili stokrát lepší filmy a milionkrát výpravnější. A Edison je stejně pěkná svině, nejenže nevynalezl žárovku (vychcaně koupil patenty), ale dokonce ukradl nápady Méliesovi, který potom skončil na sklonku svého života na dlažbě.(22.10.2008)

• sta

Poprvé v životě dělám něco, co se mi jinak hnusí - hodnotím jako odpad, i když si to ten film nezaslouží, ale mám k tomu své důvody. 1) V podstatě nevím, jestli bych Velkou vlakovou loupež dokázal hodnotit poctivě, poněvadž tady už se nehodnotí film, ale to, co ten film znamenal pro vývoj kinematografie. a 2) odpad dávám proto, že právě a především kvůli tomuto snímku se médium filmu začalo rovnat narativní struktuře (filmy měly už před Porterem narativní charakter, ale nedokázaly naraci vyjádřit specificky filmovými prostředky) - dokáže si někdo představit, jaké jiné možnosti médium filmu mělo? Já ne a proto odpad (a třeba mě ukamenujte)!(8.1.2006)

• - První hollywoodský film s kaskadérem Frankem Hanawayem, který byl obsazen pro svou schopnost pádu z koně, aniž by si ublížil. (Mr.Critic)

• - Film se točil v Delaware a na železnici Lackawanna v New Jersey. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Závěrečný výstřel bandity do kamery měl hluboký dopad na diváctvo. Přičiněním toho, že byla tehdy kinematografie v plenkách, a diváci nebyli na nic podobného zvyklí, hodně z nich očekávalo, že budou doopravdy střeleni. (JayZak)