Fantom

Fantóm

Akční / Rodinný / Dobrodružný

Austrálie / USA, 1996, 100 min

• Anderton

Vo Fantómovi je všetko úplne zlé, čo je nakoniec dobré. Ak by totiž čo len jediná zložka filmu bola uspokojivá, tak by to nebola zábava a tvorcovia by sa tým hrali na nejakú profesionalitu. Možno si stupiditu scenára uvedomovali a natáčanie tak aj brali, alebo to mysleli vážne a mysleli si, že snáď tvoria začínajúcu úspešnú komiksovú sériu. Pokiaľ máte radi Indiana Jonesa, radšej sa tomuto filmu vyhnite. Pokiaľ máte slabosť pre mladú Catherine Zeta Jones, ktorá bola vtedy možno aj najkrajšia žena planéty, tak je to vlastne povinnosť. Pri raňajkách (v mojom prípade) s vypnutým mozgom pozerateľné.(5.10.2013)

Fantom. U nás poměrně neznámý komiksový maskovaný hrdina, i když v Československu vycházel pod vydavatelstvím Semic-Slovart v letech 1992-93. http://www.komiks.cz/detail.php?k=130 Na růžích ustláno neměl, neboť tak brzy po revoluci vyběhlo na trh tak velké množství komiksových sešitů, že byl velmi brzy přesycen, což vedlo k velmi rychlému zániku. Vyšlo pouhých osm sešitů. Dobrodružné příběhy fiktivní postavy ve fiktivní africké zemi zvané Bangalla, známý jako ´Ghost Who Walks´, který je silný a nepřemožitelný ochránce nevinných a bojovník za spravedlnost všech, se od známějších postav Marvelu či DC odlišuje hlavně tím, že se nejedná o hrdinu oplývající superschopnostmi. A protože se toto pokolení dědí po generace z otce na syna, aniž by o tom kdokoliv věděl, všichni si myslí, že je nesmrtelný. Snímek z roku 1996 se nesnaží být nijak velkolepý a efektový. Celé pojetí ponechává na jednoduchosti a přirozenosti, což vede k divácké přístupnosti i mladších diváků. Na dnešní dobu komiksových filmů přesycených CGI efektů se takřka jedná o šok. Scénář je vystavěn dobře, takže vše pochopí i diváci komiksu neznalí. Celkově to samozřejmě lecjaká pecka není, ale i takto to hlavně pro menší diváky postačí. Plejáda hereckých hvězd vcelku překvapuje. Taková sešlost se zase jen tak nevidí. Takže když se to shrne, jedná se o jednoduchý rodinný dobrodružný film na základě komiksové předlohy, který ukazuje, že se to dá udělat i daleko levněji.(22.11.2017)

Mám rád comcis jako takovej (ne speciálně Phantoma) tak dám 3/5 za tenhle nepříliš hrdej brak. Hlavní "hrdina" (Billy Zane) se pohybuje trochu "teploidně" (něco jako William "kpt Kirk" Shatner když se daří), Catherine Zeta-Jones nám ukáže jak začínala (no, pěkná "herečka" to asi byla vždycky), Kristy Swanson to zachraňuje. Moc pěkný exteriéry zdůrazněný červeným letadýlkem. Průmer.(24.8.2015)

Staromilská podívaná bez žádných moderních efektů. Pro milovníky Quartermaina a spol. jako dělané. Pár sešitů Fantoma jsem četl před nějakými víc než třiceti lety a už tehdy byly aspoň deset/dvacet let staré. Černobílé a sem tam barevná stránka. Tenkrát mě moc nezaujaly, ale jsem teď jsem rád, že měl někdo odvahu je zfilmovat.(16.7.2017)

Film podle údajně celkem slavného comicsu ze zlaté éry tohoto odvětví zábavního průmyslu, ze stejné rodiny jako Kapitán Amerika, Rocketeer či Sky Captain And The World Of Tomorrow. Když ho budete takhle vnímat, vypadne vám z toho film, který zkouknete, řeknete si „a hele, začínající Catherine Zeta“ a „jéje, pan doktor z Everwoodu“ a pak po Fantómovi ani nevzdechnete. Film sám sebe nebere příliš vážně (ačkoliv se vás Billy Zane úporně snaží přesvědčit o opaku a svého hrdinu v touze po pomstě přehrává až běda:)), ale jde o dobře odvedené řemeslo – režisér Wincer je starý rutinér rodinných a oddechových filmů vůbec a skladatel David Newman zase komponuje (nejen) do komedií hodně kolísavé kvality. Takže si dáme ***, které tady znamenají 50%.(11.12.2004)

• - Původně měli být natočeny ještě dvě pokračování. Po finančním neúspěchu však od projektu Paramount odstoupil. (Terva)

• - Falkmoore (Bernard Kates) je jméno sluhy Palmersů a je odvozeno od jmen Lee Flak a Ray Moore, což jsou tvůrci stejnojmenné komiksové série. (Terva)

• - Australská společnost kameramanů ocenila Davida Burra cenou pro nejlepšího kameramana roku. (Terva)