Šakal

Der Schakal

Šakal

Akční / Thriller / Krimi / Dobrodružný

USA / Velká Británie / Francie / Německo, 1997, 120 min

Z dvoch novodobých dvojičiek z roku '97 mám o trošku radšej 'The Assignment' s Aidanom Quinnom, ale keďže toto bolo moje prvé stretnutie so Šakalom (to som ešte zahanbene nevidel klasiku z roku '73), je mi aj tento film milý. Navyše s obsadením, nad ktorým doteraz mlsám. Takže pokiaľ chcem odpychologizovaný čistokrvný thriller s akčnou nádielkou, tak toto je určite jedna z alternatív. 80%.(21.1.2008)

• tron

„Vy ste Koslová?“ – „Áno.“ – „A krstným?“ – „Major. Major Koslová.“ Doboha s takými kravinami. Zbytočne ťaživý triler s mizerne prevedenou akciou a smiešnou snahou o psychológiu, ktorú nedokážu nonšalantne utiahnuť ani miláčikovia našich mám, Sidney Poitier a Richard Gere. Vyloženým omylom kastingu je ale až záporná rola pre Brucea Willisa, ktorý na tento typ postáv nie je stavaný, nikdy stavaný nebol a už ani nebude (viď. podobne strašný výkon v STAVE OHROZENIA). Režisér výborného ROBA ROYA, Škót Michael Caton-Jones, ponúka nezmyselne chladný, za každú cenu neveselý a chlapčensky hračkársky (zbrane, nadávky, nezmyslené zvraty, explicitná surovosť - sekera) film, na ktorom som sa nudil už v kine ako 16-ročný, kedy mi ku šťastiu stačilo, ak niekto vo filme inému strelil do hlavy. Mrazivá predloha (DEŇ ŠAKALA s Edwardom Foxom/1973), bola podstatne lepšia, dočerta lepšia bola dokonca i priemerná HONBA NA ŠAKALA (1997) s triom Quinn-Sutherland-Kingsley. Kino Považan NMnV 1998(20.10.2004)

Tento snímek mi dlouhou dobu unikal a možná proto jsem od něj očekával víc, než jsem dostal. Žádná dechberoucí scéna, atmosférou se snímek obalil až ke konci, Bruce Willis byl ještě v pořádku, ale vůbec mi neseděl Richard Geere v roli irského teroristy. Jack Black dopadnul, jak jsem očekával od první chvíle, co otevřel hubu. Stopáž zbytečně natahována, film je občas i nudný. 50% 60 miliónů dolarů(rozpočet)/159 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(13.1.2007)

Myslím že tenhle film je jedna z nej rolí Bruce Willise. Jeho chladný výraz se sem totiž naprosto perfektně hodí (tak jako ve filmu Lucky Number Slevin). K němu mi takovéhle role pasují. Jinak i samotný film byl víc než průměrný thriller. I když starý, francouzský Šakal byl jedinečný, tenhle remake se rozhodně nemusí za nic stydět. Berme to tak, že od Michaela Catona-Jonese je tohle to nejlepší co nám kdy může dát. Zvláště dobrou bych tu ocenil hudbu Cartera Burwella a skvělé zpracování úvodních titulků! *** Nejbrutálnější úvodní titulky!!!(25.1.2007)

• Ivoshek

Příběh je šablonovitý a předvídatelný, tudíž nemůže dost dobře fungovat jako thriller. Tatáž šablonovitost bohužel platí i o obou hlavních postavách. Nedá se říct, že by to bylo natočené úplně špatně, jen to nepřináší nic nového. Pokud jste nikdy předtím neviděli thriller o teroristech, přičtěte si hvězdičku.(19.10.2007)

• - Před Brucem Willisem byla role Šakala nabídnuta Richardu Gereovi, ten ji ale odmítl, protože si chtěl zahrát hrdinu. (fannah)

• - Režisér Fred Zinnemann několik měsíců před svou smrtí přemluvil UNIVERSAL ke změně názvu filmu, protože nechtěl, aby se nový remake jmenoval stejně jako původní film Den šakala, který sám režíroval. (fannah)

• - Hlavný hrdina Declan Mulqueen (Richard Gere) sa vo filme objaví až v 23. minúte. (marciano)