Šakal

Šakal

Akční / Thriller / Krimi / Dobrodružný

USA / Velká Británie / Francie / Německo, 1997, 120 min

• Ligter

Jako majoritní špatná vlastnost je evidentní snaha o vyrovnávání se, kopírování Zinnemannova filmu, který chce Šakal překonat svou vyhroceností, násilnou vycizelovaností, přičemž soustavně vyextrahovává cokoliv důležité z původního námětu. Svou moderností, tedy přesunem původních hodnot (tedy rozdíly ve vyšetřovací praxi, historický kontext, atmosféra 60. let, osobnost de Gaulla, ale i přítomnost démonického Foxe a protiváha v postavě komisaře Lebela) do ''digitální'' éry ruší specifické fluidum Forsythovy adaptace, činí ho veskrze povrchním akčním snímkem. Namísto seznamování se s historickými reáliemi z dané předlohy (ovšem, ne že bych to čekal, problém konceptu) je film vystavěn především na vystavování paruk a záměrně moderních metod, jež ho mají činit obdivuhodnějším a přitažlivějším. Nemluvě o kontroverznosti Declana Mulqueena jež jako jeden z dalších prvků sestavuje film vyloženě na efekt, topící se v paradoxní okopírované originalitě.(10.5.2011)

Rutinní "moderní krimoška" s trochu netradičním Brůsem jako chladným záporákem (stejnak tam pořád cejtim TO SRDÍČKO!!). Naprosto nechápu, v jak chorém mozku se mohl vylíhnout nápad obsadit k němu do role správňáckého protivníka mistra nehereckých očí Gera. Nejenže to ještě znásobilo mé (beznadějné) fandění druhé straně, ale ve spojení s občas silně patetickými scénami (které jsou ok v jeho obvyklých romanťárnách, ne tady) mě to skoro i nasralo. Jinak část s Jackem Blackem je asi to nejpříjemnější z celého filmu, zato konec je absolutní MEGAKOKOTINA, která mi úplně zkazila chuť. ..... Funny story: Pan B. zvolí únik skokem pod metro na poslední chvíli a pan G. ani ne za dvě vteřiny už volá, že pan B. se vypařil – načež metro odjede a světe div se, pan G. uvidí pana B. utíkat po kolejišti! WOW NEKE!(9.5.2011)

Je to celkom dobrý akčný thriller. Má dosť dobrý príbeh o jednotke zloženej z amerických a ruských policajných síl, ktorá zakročí proti ruskej mafii, pričom behom akcie umrie brat vplyvného ruského mafiána a tak ten na oplátku najme špičkového zabijaka, šakala, aby uskutočnil atentát na riaditeľa FBI. A keďže zabijaka takmer nikto nepozná, jednotka musí spojiť sily s bývalým členom IRA, ktorý ho pozná a majú spolu nevybavené účty z minulosti. Spracovanie nie je zlé, ale určite mohlo byť aj lepšie. Ešte spočiatku ma to až tak moc nezaujalo, ale keď sa už začne to hlavné, teda sa do deja zapoja zabijak a člen IRA, tak sa už na film celý čas dobre pozerá, nemá ani žiadne výraznejšie slabé miesto, ale ani neponúkne nič, čo by skutočne stálo za zmienku, film si len nastaví svoj mierny nadštandard a na ňom sa udrží až na ten úvod celý čas. Akcie je tu veľmi málo, čo je škoda, ale aspoň tá trocha je celkom slušná. Tu sa ani nedá hovoriť o nejakej výraznejšie akcii, je tu len pár obyčajných peších naháňačiek a nejaké to strieľanie, ktoré je dobre natočené a pôsobí aj celkom krvavo, ale je toho príliš málo, aby to mohlo skutočne zaujať. Herecké obsadenie je na tom dobre, Richard Gere vo svojej asi najzaujímavejšiej úlohe, Bruce Willis, len mám pocit, že mu táto úloha až tak moc nesadla, k tomu ešte slušný Sidney Poitier a bezproblémové vedľajšie postavy. Réžia a technická stránka sú výborné, presne tento štýl mám rád, staré dobré deväťdesiate roky. Šakal je dobre natočený a obsadený film, na ktorý sa dobre pozerá, ale aby skutočne stál za výraznejšiu pozornosť, tak by potreboval mierne upraviť scenár a pridať akciu. Ale aj takto je to celkom slušný film. Objektívna kvalita filmu- 63%, film sa páči mne na 60%.(29.2.2012)

Když nevíte, co s Jackem Blackem, nacpěte ho do akčního filmu. Šakal není špatný snímek, ale bohužel je spíš o Richardovi Gereovi, než o Bruci Willisovi a to je asi největší mínus jinak svižného akčního snímku. Není na škodu si jedno deštivé odpoledne zalést se starším filmem a vychutnat si jeho perforaci. Šakal je pro to ideální.(25.11.2011)

I když se na první pohled nezdá, jedná se o poměrně přesný přepis staré klasiky. V nové verzi je vše jen zabaleno do modernějšího hávu a některé scény jsou zpřeházeny (což bohužel způsobuje nejasnosti v některých scénách). A jak už movie podotkl, alternativní konec (k nalezení na DVD) je skutečně o poznání lepší a především pak více odpovídá tomu, o čem se během filmu mluví. S ním dávám ony čtyři hvězdičky, jinak spíš 70%...(24.8.2002)

• - Hlavný hrdina Declan Mulqueen (Richard Gere) sa vo filme objaví až v 23. minúte. (marciano)

• - Šakal se natáčel ve Washingtonu, Chicagu, Richmondu ve Virginii, Jižní Karolíně v USA a také se tento film točil v Londýně ve Velké Británii, Helsinkách (Finsko), Motrealu (Kanada) a v Moskvě (Rusko). (reich)

• - Roli Šakala odmítli Sean Connery, Liam Neeson a Matthew McConaughey. (fannah)