Šakal

Der Schakal

Šakal

Akční / Thriller / Krimi / Dobrodružný

USA / Velká Británie / Francie / Německo, 1997, 120 min

Předlohu a ani originální film neznám, ale tenhle remake je stejně jiný - v jiné době, s jinými technologiemi a asi i s jinými myšlenkami, takže to asi vůbec nevadí. Bruce Willis ukázal, že se dokáže napasovat do různých charakterů a hrál tak, že jsem si ten jeho vražedný zamiloval. Možná jsem divný, ale nějak jsem mu fandil, aby zakázku dokončil. Že to nandal drsňácké ruské supermance, to jsem mu tleskal a v závěru jsem mu přál alespoň povedený útěk nebo nějakou hezkou sviňárnu na závěr - ale to by nebyli Američané, kdyby tam nebyl happyend pro ty bezkrevné a nesympatické klaďase. Vážně takovouhle postavu si chtěl Geer zahrát?(7.1.2012)

• kinej

Na tomhle filmu jsem si nedokázal najít nic pozitivního. Jeho největší devizou je obsazení. Úvodní titulky navozují dojem konspirace, či aféry přesahující významem studenou válku. Po nich však přijde silně podprůměrný film. Fanoušky Bruce Willise ještě tak mohou zaujmout jeho převleky, jinak je to ale bída. Je to zejména vinou silně podprůměrného scénáře. Divák nechápe smutek hlavních postav, když zemře ruská majorka a ani pohnutku, která vede policistu, k propuštění Geera, protože mezi nimi probíhá jen minimum kostrbatých dialogů a jejich zblížení působí trapně nevěrohodně. No a závěrečná přestřelka dopadne tak hloupě, že by se za takový "zvrat", nemusela stydět leckterá jihoamerická telenovela.(14.11.2007)

Je mi jasné, že ten, kdo viděl "Hon na Šakala" s Eduardem FOXEM z r.1976 a srovnává tento film s tímto snímkem z r.1997, tak prostě je na rozpacích. Ale tak se to vážně nedá brát. Hrají zde 3 absolutní Hollywoodské hvězdy : Bruce WILLIS, Richard GERE a Sidney POITIER. Nedomnívám se, že by si dobře nepřečetli scénář než podepsali smlouvu na tento film. Chybu vidím v réžii, která mohla celý snímek zkrátit o několik hluchých míst a přidat více napětí. Ale Šakal jako osoba je zde vykreslen úplně jinak. Více se věnuje své osobě než přípravě akce. Ale o tom to je. Snímek nechtěl a ani nemohl kopírovat to, co měli diváci již léta pod kůži. Proto dávám 4*.(19.10.2007)

• Marigold

Nedobrý pokus o "pseudopolitický" thriller, který evokuje slavný Den pro šakala, ale skutečně pouze názvem. Děj je totiž děravý jak ementál, logika zápletky veškerá žádná, pokus obohatit hlavní dějovou rovinu o motiv osobního boje Šakala s ex-ostřelovačem IRA (teď na straně dobra) vyznívá stejně přihlouple a nevěrohodně jako snaha udělat ze Šakala napínavý thriller. To důležité – propracovanost a promyšlenost – v tomhle snímku kolabuje. Willis je naprosto nevýrazný, hraje svým univerzálně sterilním způsobem "jeden xicht stačí", Gere je sice sympaťák, ale takhle miloučký terorista... no promiňte... Ostatní postavy jsou taková chodící mluvící schémátka, nejvíce pak typický černošský klaďas Sidney Poitiera. Konec namísto dramatu nabídne jen hrst plnou nudy. Chcete-li opravdového démonického Šakala, chtějte Edwarda Foxe. Willis je laciný panák bez špetky charismatu lovící šelmy. Takový vrčící pudlík.(1.2.2004)

Škoda, že je to takový béčko, protože Šakal je obsazený slušně a ač Richardovi sedí spíše zbohatlík zamilovaný do prostitutky než irský terorista, tak se na něj koukat dalo. Obzvláště bavil Bruce se svými tisíci identitami. Řekl bych, že vysílací čas na Primě v sobotu od desíti Šakalovi sedí naprosto perfektně... 70%(15.3.2017)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 11. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Richard Gere (Declan Mulqueen) a Diane Venora (major Kozlova) spolupracovali s jazykovými odborníky, aby zdokonalili svůj přízvuk. (spiderpig)

• - Po natočení filmu si Willis a Gere slíbili, že spolu už nikdy nebudou na filmech spolupracovat. (fannah)