Za nepřátelskou linií

Za nepriateľskou líniou

Akční / Drama / Thriller / Válečný

USA, 2001, 106 min

• golfista

Do sestřelení letadla je to snesitelný, ale to, co příjde potom je taková pitomost (včetně režie), že se sám divím, jak jsem tolerantní. Scéna s helikoptérou a závěrečnej skok ze skály srazil moje hodnocení téměř do odpadu. Pokud se chcete dovědět něco o téhle válce, pak snad Země nikoho . I ty dvě hvězdičky mi připadají moc.(27.12.2003)

Tak po tomhle filmu budete mít nutkání ihned nastoupit k americkému námořnictvu. To ale nic nemění na tom, že tahle exhibicionistická show je úplně o ničem. To ale neznamená, že vás nepobaví.(20.5.2002)

Americká náborovka, slušně řemeslně zvládnutá, s překvapivě věrohodným Wilsonem v pro něj nezvyklé roli, ale s neuvěřitelně sračkoidním koncem, který přechází až do nechtěné sebeparodie. Možná bezprostřední američtí diváci u závěrečné scény v kině fandili, dupali a tleskali, ale já se za jeho tvůrce skoro až styděl. Jediné pozitivum bych snad v tomhle filmu viděl, že aspoň trochu, byť velmi zkresleně, přibližuje velikou skvrnu evropských dějin, tedy vojenský konflikt v Bosně, který jinak, až na některé vyjímky, pořád uniká zájmu filmařů.(6.9.2003)

Teda vy s tím americkým patriotismem naděláte...už byste ho mohli jaksi "vypnout," jak jste zkušení diváci, no né? ;-) Ale k věci: zajímavý nápad, sympatické obsazení, často jsem měl hodně ztísněné pocity (hrob) a zajímavě akční hudba Dona Davise. Podtrženo, sečteno mi to vychází na to, co mi vychází :-)(15.3.2004)

Hloupá (jakožto neurážející) akce s několika (nechtěně?) vtipnými scénami. 70% Zajímavé komentáře: Marigold, Tyler, Akyno(27.4.2006)

Jak už tady zmiňuje spousta dalších, nebýt posledních 10 minut, bylo by to hodnocení možná ještě lepší. Námět je docela zajímavý a je i zručně zpracován, herci také předvádí solidní výkony, akční scény jsou zajímavé a o napětí je docela slušně postaráno. Každopádně to pro mě bylo poměrně milé překvapení.(7.7.2003)

Na hodnocení zde nehleďte to ponejprvá, jelikož film samotný je velice dobrý, scénář vskutku originální brán podle skutečných událostí jak jinak a odehrávající se v ne příliš filmově zmapované válce v Jugoslávii. Owena Wilsona jsem si ve válečném filmu opravdu těžko dokázal představit, ale nakonec mi dokázal, že jako herec dokáže i silnější role a vůbec mu to neškodí. Akčních scén je habaděj a děj příjemně ubíhá k tomu výborná hudba od Dona Davise (Matrix), která ve vypjatých scénách řádně graduje a máme tu akčňák roku. Celé to zní velice hezky, až na ten konec...no musíte vidět sami. Jinak by to bylo určitě za 5 *. Za zajímavost rozhodně stojí fakt, že všechny Srbové, kteří se ve filmu objevili nebyli Srbové ale Chorvati jelikož štáb žádného Srba nedokázal na natáčení sehnat...jak puritánské.(22.12.2006)

Příběh na motivy skutečné události byl předělán do skvělé akční jízdy, kde nechybí napětí a vynikající práce kamery .Já bych v tom nic jiného nehledal 106 minut mě uteklo parádně.(27.8.2006)

Rozpočet $40miliónovTržby USA $58,856,790Tržby Celosvetovo $91,753,202Tržby za predaj DVD v USA $40,400,000 //počet predaných kusov 2,200,000║ Lietadlo F-18 Hornet vs. vystrelené rakety je sledovať na domácom kine niečo famózne a preto aj dávam vyššie hodnotenie, John Moore je rutinér ale dosť zručný na to aby pobavil a nenudil. /80%/(9.7.2005)

Nebyt zaverecnych 15 minut jednalo by se vskutku o nadprumerny valecny film. Ale scena sestreleni letadla hlavniho hrdiny je natocena spickove – skoro bych se odvazil rici dokonale.(30.7.2002)

Příšerný "žánrový" konec úplně zbytečně bourá precizně budovanou stavbu dynamického akčního filmu s až překvapivě civilním hrdinou a velmi funkčními modernistickými vychytávkami v režiii a kameře. Moore trefil snesitelný tón, který přebije náborový podtext a dost pochybné bosenské kulisy. Daří se mu udržet španung a díky rychlému střihu a zmíněným moderním efektíkům i velký spád, který bohužel nakonec v závěru zcela rozmetá patetický hudební doprovod a celkově nechutné pojetí (pohledy jednotlivých aktérů jsou doslova tematizací všeho kýče, který lze do amerického válečného filmu nacpat). Nechci ale působit dojmem, že se film nelíbil, svému žánru dostál plně, pobavil, napnul a prošuměl. Holt kdo chce bosenský konflikt v intelektuální hloubce, nechť zkusí raději Zemi nikoho.(30.10.2005)

Scénář: David Veloz, Zak Penn .. Variace na Bat*21, jen za Bosenskou linií.(28.9.2009)

• Faye

Americký voják opět slavně vítězí - zatím jenom na plátnech kin.(28.10.2004)

rozpočet : $40 million tržby celosvetovo : $91,753,202 . film má jednu z najlepších akčných scén čo som kedy videl - stíhač vs raketa(3.1.2007)

Soundtrack Don Davis: 1. Main Title (Ustao) ,2. Goldent Gridiron Pilot ,3. The Skies of Sarajevo ,4. Jet Smash ,5. Off Mission ,6. Stranded Stackhouse ,7. The Stack Interrogation ,8. Burnett On The Run ,9. Piquet Pernicious ,10. The Treacherous Tracker ,11. Field of Death ,12. Piquet, Pourquoi? ,13. Wire Worry ,14. Tracker Trčs Terrible ,15. Persistent Piquet ,16. The Near-Fatal Dozeoff ,17. On Their Wat To Hac ,18. Burnett's Body ,19. Burnett Bereavement ,20. Zbogom Bazda ,21. Airborne Rescue Brigade ,22. Battle On Thin Ice ,23. Ustao (Risen) ,(12.5.2011)

• Fr

,,JSTE NÁMOŘNÍ BOJOVEJ LETEC. ŽIVOT JE TVRDEJ. UDĚLEJTE VŠE, CO JE VE VAŠICH SILÁCH. KLIČKUJTE PŘED SVÝMI PRONÁSLEDOVATELI, VYUŽIJTE SVŮJ VÝCVIK. UNIKEJTE, PŘEŽIJTE, A MY VÁS PŘIVEDEME DOMŮ “....... /// Ble..ble...ble a máme tu SUPER souboj F-18tky a protiletadlový střely – to je fakt paráda!!! Těch několik minut je dokonalých! Na a pak může znuděnej poručík ukázat, co v něm je. Terén mu moc nepomůže a počasí taky ne. Fakt, že je kapku mimo určenou trasu taky na optimismu nepřidá. Ještě že na lodi šéfuje dědek Hackman, kterej už má nějaký zkušenosti.... Jestli tomu dobře rozumím... vás neserou ty idiotský nesmyslnosti ! ? Třeba takovej Saša. Frajer až na půdu a s vodstřelovačkou netrefí sedící chlapa, aby pak podle prázdnýho zásobníku nalezenýho v polích, odhadl barvu očí nenarozenýho parchanta (tady kapku přeháním, ale voni to dělaj celej film....). A ty nesmysly na konci....to je jako věřit Tereze Hodačový, že vymetla korupci u policie a zajala Berdycha a jeho chlapce (omlouvám se tenisovému reprezentantovi za ty, jenž to popletou). Zlatej Rambo, to byl aspoň chlap. Ale jestli naopak preferuješ filmy, kde NEuvěřitelnej hrdina proběhne bitevním polem tam a zpátky nezraněn, přidej si k mýmu hodnocení 5*! (Aha, to by potom nevyšlo....to je jedno, čím víc hvězd, tím víc film HRDINA). Přestože jsem poslal logiku do Bosny.... prostě to nešlo....sorry. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Přesvědčím se, že tankem se dá opravdu vyřešit spousta problémů. 2.) Myslím, že Owen Wilson by měl v Rambovi nahradit Stalloneho. 3.) Vždycky jsem chtěl všem vyprávět o tom, jak jsem se tenkrát ocitl uprostřed Bosenských lesů.... /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ *(8.12.2011)

„Použite hlavu! Výcvik! Utečte! Prežite! A my vás vyzdvihneme“.“ Panebože, kto písal scenár? Pilot (Owen Wilson) zhavaruje v lesoch a musí sa z bodu C dostať do bodu T, kde ho vyzdvihne jeho kapitán (Gene Hackman). Vtip je v tom, že pred bodom T treba prejsť bodmi A, B, C alebo CH, pričom na každom mladého vojaka čaká akčné inferno, napr. drsný beh mínovým polom. Geniálne primitívny scenár, robustné herecké výkony (sympatický Owen Wilson mal dostať cenu za najnepravdepodobnejší akčný výkon roka), strhujúci soundtrack a silné akčné výjavy zo slovenských lesov (niekde údajne zahliadnete Kamila Mikulčíka). Bez zbytočných emócií treba skonštatovať, že technická stránka je zvládnutá brilantne. Už úvodné titulky sú poňaté v takom tempe, až som ich zabudol čítať.(28.1.2005)

Sice film vyuzije celou skalu klise, ale i tak se jedna o perfektne zabavnej akcnak. Pribeh je vicemene dostatecnej, nedava moc prostoru pro kecy, ale pro akci a i kdyz je to spis o tom, ze Wilson zdrha, misto aby se nekde branil se samopalem, tak je to paradni jizda. Navic je celej film natocenej celkem realisticky a syrove, ale zaroven nechybi ruzny cool kamerovy vychytavky a to, ze se jedna z casti vlastne o valecnej film, je taky prijemny osvezeni. No a co se tyce samotnyho Wilsona, on se na akcni borce diky svymu vtipnymu xichtu fakt moc nehodi, ale tohle zvladnul dobre. Celkove paradni zabava od zacatku do konce.(30.11.2008)

Jsem skvěle pobaven! Bravůrně natočený akční snímek s válečnou tématikou, jejíž příběh dává i celkem smysl. Akční scény jsou natočeny moc pekně - samozřejmě musíme přivřít většinu očí, co máme, protože realistická není ani jedna :) Přesto se nikdo nemůže nudit a když v jedné útěkové scéně začne hrát song ATOM BOMB od Fluke, je myslím jasné, že tuhle podívanou nemyslel nikdo příliš vážně!(25.12.2002)

• Zeck

Tohle skutečně ne. Když jsem tento skvost viděl poprve ve svých čtrnácti, bavil mě sice celou dobu, ale už tenkrát mi ten závěr přišel neuvěřitelně pitomej. Dnes na to koukám s větším odstupem a pitomej mi přijde i Owen Wilson, kterýmu v tomto filmu nevěřim ani podklouznutí na kameni. Závěrečná bojová akce je ovšem rarita... nic tak nereálného se nedělo ani v sérii Ramba.(19.8.2008)

Jako válečný film by to bývalo mnohem lepší, jako akční o typickém americkém hrdinovi, který je navíc hrdinou jen proto, že se příšerně nudil, je to promarněný námět. První polovina je dost dobrá, pak to jde silně z kopce.(26.4.2006)

Směs patetického militantního blábolu a válečnických klišé, tak trošku až zneužívající nešťastných událostí na Balkáně v polovině devadesátých let (až si tak člověk říká, co by asi tak >u.s.armfilmaři< dělali, když Vietnam už přece jen je trochu pasé a Blízký Východ nabízí víceméně jen horko, prach a písek, že...) namixovaná s dobře vyrobenou chlapáckou zábavou, místy opravdu napínavými scénami a řemeslně dosti zručně natočenou akcí a snad svým způsobem i potřebným (ryze americkým) vojáckým >poselstvím< : Ano, emerický voják nezůstane jen tak ve štychu! To hned na pomoc přispěchá i sám admirál... ;-) . . . Po druhém zhlédnutí jsem ale přes všechny ironické pocity přidal nakonec jednu hvězdičku, protože poctivých pět z deseti zde nelze dát a přece jen je nutno uznat, že právě ty kvality mainstreamového válečného akčního filmu tenhle ryzí hw produkt peostě má! I přes naprosto pitomý a zbytečně za vlasy doslova vytažený závěr ve stylu nepovedené >bondovky< , však bez nadhledu a šarmu potřebného k tomu, aby nakonec nestal se nechtěnou parodií... - - - - - (Poprvé viděno někdy dávno v tv, znovu viděno - a přehodnoceno - na tv Nova 18.8.2008, komentář zde jako mnohý - 19.8.2008)(30.10.2005)

Více než dobré akční řemeslo, které ale na konci zakopne a spadne na hubu tak fatálním způsobem, že by za to měli scenáristy odstavit... Zajímavá hudba.(18.8.2008)

Lehce nadsazené čtyři hvězdičky dávám pouze za ty části filmu, kde se střílí, létá, utíká a vybuchuje. Zbytek je o ničem.(22.10.2002)

• flanker.27

Hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha. Co říct víc? Snad kdyby šlo o nějakou smyšlenou událost a válku, dal bych aspoň jednu za technické zpracování, ale vzhledem k tomu, že si to pamatuju a že jugoslávský konflikt byl vpodstatě za humny, nelze jinak, než spláchnout do záchodu. BTW ten sestřelenej pilot ve skutečnosti prakticky celou dobu strávil v nějakým potoce a záchrana trvala tak dlouho, protože neuměl správně používat lokátor. P.S. cca 150 vojáků a pár BVP netrefí tři ve vzduchu těsně nad zemí STOJÍCÍ UH-1? WTF?(6.11.2005)

Místy nechutně naivní, jinak maximálně efektní armádní agitka, kde jedna skvělá akční scéna střídá druhou.(22.8.2005)

Na projekci filmu jsem byl pozván některými přáteli, kteří to strašně moc chtěli vidět. Ale já byl skeptický. Owen Wilson jako akční hrdina??? OK, více jsem se zmýlit nemohl. Film je velmi dobře uvařen a Owen Wilson hrál prostě náramně. Akce byla většinou realistická, let výborně zpracován a scénář zajímavý. V době, kdy jsme zahlcováni americkými válečnými snímky z Vietnamu či druhé světové války je Za Nepřátelskou Linií osvěžující závan větru, který konečně ukazuje i jiné než americké militantní složky. V kině jsem seděl v první řadě hned u dveří a přesto jsem odcházel nadšen.(29.9.2005)

Jakmile se Owen Wilson na letadlové lodi USS Carl Vinson zadívá směrem k území nepřítele, nastává v historii vojenství doposud nevídaná a bezprecedentní situace, neboť zatímco on je nohama stále na palubě, špičkou nosu již provádí průzkum hluboko za nepřátelskou linií.. Ten americkou armádu oslavující tón snímku mě už za ty léta zkušeností nemůže překvapit, natož rozházet.(26.9.2009)

• mysicka

owen wilson zde byl stejně věrohodný jako tugg speedman bena stillera v tropické bouři, a tak jsem se musela nechtěně celý film smát.. dobrá volba? pro tenhle film by byla jediná správná volba obsadit místo gena hackmana stevena seagala a pak bych mohla tenhle film s klidným svědomím poslat tam, kde ani slunce nesvítí.. nechť žije jeníček!:-)(29.9.2009)

Je to celkom dobrý akčný dobrodružný film. Má veľmi dobrý príbeh o schopnom pilotovi, ktorý spolu so svojim partnerom dostane za úlohu rutinný prieskumný let nad Bosnou, lenže sa im náhodou podarí vyfotografovať kopanie masového hrobu a tak je ich lietadlo zostrelené a partner popravený a tak musí pilot hlboko za nepriateľskými líniami urobiť všetko preto, aby prežil a dostal sa na vzdialené miesto vyzdvihnutia, lenže po ňom ide nielen armáda, ale aj špičkový odstreľovač. Spracovanie je celkom slušné, ale stále to mohlo byť aj lepšie. Táto zápletka ponúka veľmi veľký potenciál pre prvotriedny film v niekoľkých žánroch, mohol to byť perfektný akčný film s akčným hrdinom, ktorý sa nebojí postaviť protivníkom, surová vojnová dráma, ktorá by využívala aj tému etnických čistiek, prípadne nejaký zaujímavý dobrodružný film odohrávajúci sa prevažne v prírode, no tvorcovia si vybrali skôr len tú najkomerčnejšiu a najnenáročnejšiu cestu. Po celý čas až cítiť, ako sa báli využiť tému občianskej vojny a masových popráv a len do atmosféry nenáročného akčného filmu vložili dobrodružného hrdinu, čo ma kvôli tomu potenciálu mrzí, ale aj tak som s výsledkom spokojný. Hlavne, že je to nadpriemerná zábava so skvelým tempom a viacerými vydarenými situáciami a dojem mi kazil jedine ten namyslený americký štýl, kde si môžu robiť všetko a všade, ale našťastie sa nad to dá povzniesť. Akcie je tu priemerné množstvo a vo svojej kategórii je aj celkom vydarená. Toto nie je práve môj štýl, ja by som chcel akčného hrdinu, ktorý sa občas protivníkom musí aj postaviť, v tomto prípade hlavná postava len uniká a s výnimkou konca za celý čas ani len na nikoho nenamieri zbraň, čo je škoda, ale aj tak sú jednotlivé akčnejšie situácie výborne natočené, pomerne veľkolepé a aj obsahovo celkom zaujímavé. Len škoda, že zatiaľ čo sa akcia po celý čas snaží pôsobiť aspoň trochu realisticky, aj keď to mínové pole mi predsa len prišlo skôr samoúčelné, tak v závere to úplne pokazia, síce je najveľkolepejší a najakčnejší, ale zároveň aj najhlúpejší a najumelejší bez štipky akéhokoľvek náznaku uveriteľnosti. Herecké obsadenie nie je zlé, Owen Wilson by sa mal radšej držať komédií, ale aj tak je to stále dostatočný sympaťák, aby som mu v tejto úlohe fandil, k tomu charizmatický Gene Hackman a dobre zvolené vedľajšie postavy, obzvlášť postava odstreľovača. Réžia a technická stránka sú vo svojej kategórii prvotriedne, tvorcovia si síce zvolili tú najjednoduchšiu cestu, ale tú zvládli prakticky bezchybne a tak ich nemám dôvod kritizovať. Za nepriateľskou líniou je úplne ideálna akčná oddychovka bez výraznejšieho záporu, síce by som to viac uvítal v inom štýle, ale aj tento mi sadol a dobre sa na to pozerá aj opakovane. 72%(13.3.2013)

Fajna odreagovačka s bondovským záverom, ktorý by to pochoval kedy sa film tváril vážne celý čas. V prvom rade to je easy akčárna, až potom film o vojne v Juhoslávií (ak vôbec). Priority sú stanovené, schéma tradičná, forma "coolovsky in" a bez nejakého zbytočného blábolenia sa to sunie k hrdinskému koncu.(4.8.2004)

• Tyler

Namlsán recenzemi a ohlasy mnoha lidí jsem se na "Behind Enemy Lines" hodně těšil - nenáročná oddychovka, ve které jde jen o efektní akční scény, elektronický soundtrack, charizmatického hlavního hrdinu a zavilé záporáky - proč ne? Ale ouha, film skřípe na všech frontách, a to nechávám stranou megaporci patriotismu, které se nezbytně dočkáme. Snímku chybí jedna zásadní věc - takhle plytký příběh má mít strhující tempo, které vás přišpendlí ke gauči a nedá vám dýchat nebo nedejbože zapojovat vyšší mozková centra...Jenže "Za nepřátelskou linií" se šine kupředu pomalu, bez zápalu a upachtěná snaha o adrenalinovou akci tvůrcům nevychází. Stručně řečeno - je to nuda a nezmůže s tím nic ani sympatický Owen Wilson, který i tak zůstává ve stínu Vladimira Mashkova v roli nelítostného balkánského odstřelovače.(8.11.2005)

Jo šlo to.. ze začátku sem si v téhle roli neuměl představit Owena ale pak to i šlo :-)(29.7.2007)

Bohužel závěrečná nechutně patetická scéna záchrany kazí celkový dojem filmu a sráží ho do průměru. Bez povšimnutí však určitě nezůstává brilantní technická stránka filmu. Sestřelení letadla je neskutečně precizní, stejně tak většina akčních částí je pod pevným vedením režiséra a zvukařů silným zážitkem. Owen Wilson byl překvapivě velice dobrá volba, stejně tak na druhé straně veterán Hackman. Scénář je sice prostinký, ale válečná tématika je zde podána vcelku s rozvahou a srbský konflikt je určitě sám o sobě dostatečně zajímavý na to, aby diváka udržel v pozoru a to i přesto, že je nám podáván typicky americkou mainstreamovou ručkou.(22.1.2006)

• sud

Režiséru Johnu Mooreovi se podařilo natočit válečný film, který po celou svoji délku postrádá jakoukoli válečnou atmosféru. Špíš mi to připomnělo americký akčňák (a nijak valný), který pro osvěžení děje vymění prostředí Newyorské betonové džungle do rozbombardované Bosny. 30%.(1.11.2009)

Na zaciatku filmu mi to bolo trosku zdlhave, ale dramaticke akcie, vynikajuca kamera a strihy sa po chvili poriadne rozbehli. Koniec filmu pri prestrelke bol trochu prehnany, ale film ma bez problemov vtiahol do napinaveho deja. ________ Owen Wilson - (Chris Burnett) +++ Gene Hackman - (Admiral Leslie McMahon Reigart) +++ Gabriel Macht - (Stackhouse) +++ Olek Krupa - (Miroslav Lokar) +++(24.9.2006)

V podstate jednoduchý akčný film s tématikou vojny v Juhoslávii a americkej armády. Až na tie dovysvetľujúce flashbacky, ktoré občas pôsobili silene, je to zručne a napínavo nakrútené. Akcia je prehľadná, zápletka s masovými hrobmi dojímavá, Owen Wilson fešný a konflikt vnútri armády o jeho záchranu uspokojivo komplikovaný - čo viac treba nenáročnému vojnovému akčnáku? Solídne remeslo postačí. Keby chceli sprostredkovať niečo náročnejšie, musela by to byť už psychologická dráma - až tak hlboko Behind Enemy Lines nejde :-)(18.8.2008)

Thriller, u kterého po nás nikdo nechce, abychom ho brali námětově vážně. Ve válce se umírá, ale dá se z ní udělat i docela solidní videoklip se samoúčelnými, ale velmi slušně zvládnutými akčními scénami, až si budou někteří podupávat v rytmu svištících kulek. Herecky je to rutina, režijně pár dobrých nápadů dostaneme (John Moore se poté nicméně ještě víc „pokazil“: důkazem je třeba mdlý Max Payne nebo pátá Smrtonosná past). Párkrát je to nechtěně úsměvné, jindy vědomě patriotické, ale vesměs docela převyšující běžnou hollywoodskou válečnou produkci.(7.3.2016)

• MM_Ramone

Owen Wilson je sympaťák. Veľký herec malých úloh. Väčšinou sa motá pri Benovi Stillerovi alebo poskakuje popri Jackie Chanovi. Sem tam nejaká ďaľšia vedľajšia postavička. Tento krát sa mu však ušla hlavná postava. No nie celkom mu sadla. Americký poručík Chris Brunett, ktorého "Za nepriateľskou líniou" prenasleduje horza rozúrených ozbrojencov. To nie je vhodné pre vyziablého blonďáka Wilsona. Z neho Ramba nikto neurobí. On je skôr komediálny herec ako akčný hrdina. Určite príde ešte jeho čas. **(2.9.2011)

Owenovi to ako zostrelenému stíhačovi sekne a v pohode som mu držal palce nech sa z toho pekla dostane. To čo predvádza John Moore je doslova „eye candy“ – nabušená žranica plná extrámne spomalených až zastavených záberov (zostrelenie stíhačky) a ono to čuduj sa svete v tomto ehm vojnovom filme funguje.(11.4.2005)

Ničím výjimečný náborový výplach dovede vcelku dobře pobavit a některé scény jsou natočené překvapivě efektně. Mimochodem, nepřipomíná vám to nějak podezřele skutečný "náborový trailer" České amrády? Mě teda hodně :-)(24.9.2007)

• Xmilden

Je docela možné že tohle je nejlepší Moorův film, to ovšem nic nemění na faktu, že není dobrý režisér ani náhodou. Debilně sestříhané scény a hodně neskutečně naivně podaný příběh. Ani Wilson s Hackmanem mě nešmakovali. A tu okatou reklamu na Coca Colu si mohli taky odpustit. 40%(4.3.2015)

Můj oblíbený thrillerový akčňák, který bohužel trpí laciným americkým hrdinstvím. Prostě mě doslova přivádí k šílenství, když tak napínavý a zajímavý děj dokáží shodit četné scény, jak celá armáda po uši ozbrojená a pálící po Owenovi Wilsonovi vším možným ho nemůže ani trochu zasáhnout natož bez problému zabít. Wilson asi ovládá Matrix. Plytkost takovýchto scén je typická pro Američany v mnoha filmech, ale sem se zrovna nehodí. 65%(29.12.2007)

Výborný akčno-vojnový film s vynikajúcim DTS ozvučením. Zatiaľ najlepší Moorov film,natočený u nás na Slovensku. Vraj sa G.Hackman takmer nespoznateľný prešiel po Košiciach... Vynikajúco nadupané akčné scény, nudiť sa rozhodne nebudete, celé to pripomína Ryana, ale celý film zhadzuje typický "hollywodsky záver s absolútne nevierohodnou prestrelkou. Dabing je v tomto filme iba na príťaž. Nebyť zbabraného záveru, mohla to byť nezabudnuteľná akčná jazda. Napriek tomu je to môj obľúbený film videl som ho niekoľkokrát, beriem ho ako skvelý test domáceho kina - to ozvučenie má neskutočné grády a aj z toho dôvodu dávam plný počet. 90%.(9.2.2009)

Tak takhle by měla vypadat válečná arkáda. Divoká akční jízda bez jediného hluchého místa. Není to sice takový béčko jako třeba Rambo III, ale realisti a váleční historici by rozhodně měli zůstat doma (však ona je stejně odradí už ta úvodní honička s raketami)! Záporák v teplákovce je přímo luxusní!(27.2.2008)

• Indiana

No, docela mě to zklamalo, neboť je to po všech stránkách přinejlepším šedý průměr (s výjimkou Owena Wilsona, v jehož případě se jedná dokonce o podprůměr, neboť se do tohoto typu rolí vůbec nehodí).(10.6.2005)

• LiVentura

Příliš americké.... :-((((29.9.2009)

Aneb když řemeslník odvede dobrou práci, ale vám se ta nová fasáda stejně nelíbí… (Filmfest Hurghada 2012, 42/67)(29.12.2012)

• 666teen

Víte jak smrděl Owen po odpočinku v masovém hrobě plném muslimů? Jako fialky.(21.3.2006)

Na první zhlédnutí perfektní válečný akčňák. Skvělý (výjimečně nevtipný) Owen Wilson.(24.7.2008)

• kingik

Tohle se vůbec nepovedlo. Owen Wilson se do akčních rolí ani trochu nehodí a vůbec celý film působí dost uplácaně. Bez napětí a bez pořádných akčních scén nelze točit akční film. John Moore by měl režii akčních filmů raději přenechat jiným. Je hodně slabý a film podle toho vypadá. Jediné co je tady ještě horší je scénář. Naprostá nezáživná slátanina.(18.11.2010)

Celkem slušný akční film s výborným příběhem. Hlavní hrdina Owen Wilson mě celkem zaujal. Ještě víc mě ale bavil Gene Hackman. Zhruba první patnáctiminutovka je slabá, ničím nezajímavá, pak se film rozjede na plné obrátky. Akční scény tu jsou, některé jsou celkem velké, ale není jich úplně zas tak moc. Velkou chybou to zas tak není. Škoda, že hlavní hrdina neměl nějaké souboje, myslím tím, že jich tam moc nebylo. A taky se mi zdálo, že to hlavní hrdina zas tak těžké neměl si probojovat cestu pryč od nepřátelské linie. Neříkám, že to byla procházka růžovou sadou, ale mohlo to být lepší. Hudba vydařená. Přesto je můj výsledný dojem celkem slušný. Slušný nadprůměr respektivě. Pecka to není, rozhodoval jsem se mezi 3 a 4 hvězdou, ale dám čtvrtou. Respektuju a líbí se mi, že tento film byl natočen podle skutečné události. Takže mé celkové hodnocení je 72% = ****(4.12.2012)

Tuctový akční film, který neurazí. Líbil se mi Wilson, Hackman i "zlí" Srbové, jen je podle mne škoda té kamery, která zřejmě měla dílku příhrát nějaké plusové body. Nepřihrála... 60%(4.1.2011)

kvalitná akčná oddychovka ktorej však v poslednej tretine nepríjemne dojde dych.(10.6.2003)

Celkem průměrný "útěkový" akční film, jehož hlavní chybou je neschopnost udržet si tempo a atmosféru po celou dobu stopáže. Naproti tomu je to snímek s několika vynikajícími scénami, co se týče jejich (více-méně netradičního) natočení (sestřelení stíhačky, útěk před minami atd.). 60 - 70 %(28.1.2005)

Celkem slušný válečný thriller se zajímavou kamerou.(17.1.2004)

Film sa mi páčil, síce vojnový thriller bez psychológie postáv, no o to akčnejší a svižnejší. Herecké výkony boli len priemerné(Wilson mi nevadil).***a 1/2(28.5.2007)

Vynikající válečný film. Válečný konflikt v Jugoslávii se na filmovém plátně nevidí běžně. Je natočen moderně, bez žádných zbytečných a nudných pasáží a se spoustou akce. Proto se na něj dívá jedním dechem. Velkým plusem je rozmanitost bojových scén. Jsou totiž natočeny po akční stránce naprosto skvěle, jsou jak ve vzduchu, tak na zemi. A co víc, s bohatou ukázkou bojové techniky. Nejvíc jsem obdivoval akci ruského raketového protivzdušného systému u kterého jsem na vojně sloužil. Nádherná ukázka sestřelení bojového letadla. Nadšenec válečných filmů si přijde rozhodně na své, i když jediná vada se týká konce, který je až neuvěřitelně moc hollywoodský. Ale vem to čert, o zábavu je postaráno a to je hlavní. Ústřední dvojice působí sympaticky a u Owena Wilsona je to dvojnásob, protože jako komika jsem si ho v tak vážné roli nedokázal vůbec představit. Film Za nepřátelskou linií - je válečný film s moderní a skutečné doby, který stojí za vidění.(17.7.2015)

• Snorlax

Aby bylo jasno, ta jedna hvězdička je za Hackmana, ten neprůstřelný americký voják, který odolá i střele z tanku, byl k smíchu.(22.12.2018)

SPY GAME+ČIERNY JASTRAB ZOSTRELENÝ Vojnová dráma to rozhodne nie je, pretože vojnový konflikt slúži len na rozpútanie divokej akcie. A kvôli vizuálnej divokosti film stráca na atmosfére ALE... Ako americký akčný film je to viac ako priemer s nadupanou akciou, pátosom na uzde a dokonca sa dá pri ňom aj zamyslieť nad nezmyselnosťou vojny. (Aj keď takému Kusturicovi stačí jediné grgnutie, aby lepšie vyjadril to isté ako tu za tých 100 minút). Skrátka dobrý akčňák s prekvapivo vážnym Wilsonom a štandardným Hackmanom. A fakt nikomu neverte, že je to podľa skutočnosti...(22.2.2006)

Zcela bezmyšlenkovitá zábava, která válečný konflikt v Bosně pojímá jako akční videoklip. Kulometný střih, efektně zpomalené záběry, dunivý elektronický soundtrack, bojové scény bez špetky smyslu pro realitu... Kdybych to měl k něčemu přirovnat, napadlo by mě Komando – téměř nic nedává smysl, ale kouká se na to dobře.(30.10.2005)

Za nepřátelskou linií je film, který oplývá některými vážně luxusními momenty: nádherný záběry na letadlovou loď na přírodu atd., atmosféra vážně děsivá, perfektní přestřelky, neustálé napětí, výbuchy jsou perfektní, výkon Owena Wilsona taky super, i námět je dobrý. Přesto nemůžu jít úplně na 100%, protože film má pár chyb a pár momentů, kdy o jeho kvalitě hodně pochybuji - hlavně ten konec ... a samozřejmě je hodně nacionalistický. To by bylo, aby se Amerika zase nepochválila :-))) Myslím, že z tohoto filmu šlo udělat klenot mezi válečnými snímkami, protože atmosféra, kamera, hudba i děj šlape jako švýcarský hodinky, jen to udělat více profesionálnější a méně Americký. Je to obrovská škoda, ale i tak si tento film zaslouží pozornost. 8/10(15.9.2009)

Slušně natočený válečný film, inspirovaný skutečnou událostí kdy byl nad Bosnou během bosenského konfliktu 2.6.1995 sestřelen stíhací letoun USAF F-16c kapitána Scotta O´ Grady. Letoun dostal zásah naváděnou raketou SA, pilotovi se však podařilo bezpečně katapultovat a na nepřátelském území přežil 6 dní. O jeho zážitcích jsem v době jeho slavného návratu, kdy byl v USA hrdinou četl v jednom z čísel Reader´s Digestu. Tolik k námětu. --- Film se inspiruje prakticky jen prostředím a tématem sestřelení amerického pilota. Ten se snaží rádiem navést na sebe search and rescue skupinu a zároveň musí unikat před nepřítelem, který na něj podnikl hon. Film nepostrádá napětí, akčních scén je v něm požehnaně, ale jak napsal gogo76 ten závěr si mohli tvůrci odpustit. Ale to by na to asi Amíci nešli do kina :-) Wilson překvapil, poprvé jsem jej viděl v krapet jinačí vážnější rolia docela mu sedla. Mám li se ovšem podívat na film s takovouto tematikou, tak raději sáhnu (opět s gene Hackmanem) po akčnějším vietnamském BAT21 (1988). * * *(1.3.2013)

Wilson v akční roli se mi líbil plus ten záporák co vypadá jak ten z GTA IV, teda vlastně to rockstar okopíroval toho záporáka.a udělali zněj hlavního hrdinu Dost dobrej naháněcí akčnák.(4.1.2018)

Skvělá akční jízda s efektními akčními scénami, skvělou kamerou a překvapivě akčně kvalitním Wilsonem. Přehnaný konec sice film mírně kazí ale i tak se jedná o velice povedeou akční záležitost.(29.3.2007)

Ale jo, je to jednoduché - ale zároveň i přímočaré a profesionálně dobře natočené. Napodruhé bych na to asi koukat nemusel (není tam už moc co objevovat), ale válečný thriller je to slušný.(11.5.2007)

"I AM A MARINE. WE TAKE CARE OF THE SERIOUS BUSINESS. YOU ARE A NAVY PILOT, AND YOUR ROLE IS TO EAT JELL-O." ---------- Owen Wilson v poriadnej akcii. About that time. Film má silnejšiu atmosféru, než väčšina vojnových filmov. To bude tou Bosnou a Srbmi. Ďalšie plus ide za Maškova, inšpirátora neskoršieho videoherného hrdinu. Nepáčil sa mi však záver, ktorý urobil zo Srbov úplných nekompetentných chudákov. A v podstate celé to finále je už typicky americké, presladené, príliš teplé, no proste meh. Škoda.(13.9.2017)

Slušný thriller. Owen Wilson z počátku působí jako nechtěná kopie Toma Cruise v Top gunu. To se nakonec ukazuje jako dobrý tah, jelikož ztrhaná tvář „správného amerického kluka“ je křečovitému úsměvu dobrým protikladem. Příjemně působí i scenérie východnímu Evropanu poměrně blízká. Sympaticky působí i dynamická kamera a střih. A ani ten Owen Wilson nehraje špatně (ač lépe působí jako mužský model). Jinak se jedná o konveční válečný thriller o boji jednoho vojáka za přežití na nepřátelském území. Nic moc tu nepřekvapí, ale kouká se na to docela hezky.(16.11.2005)

To jsem si pošmákl. Válečné téma, skvělí herci a perfektní zpracování, a to hlavně kamera, kde nechybí zpomalovačky, oblety a ani akční vychytávky v podobě ruční kamery. Ano, je to film o opěvování osamoceného amerického hrdiny uprostřed bitevního pole, patriotismus tam taky je, klišé na konci taky, ale mě se to prostě líbilo a výborně jsem se bavil. A o to jde.(29.7.2007)

Tenhle film mně mile překvapil.K hereckým výkonům bych měl jednu výhradu a to k Genu Hackmanovi, protože to co hrál a jak to hrál mi připomínalo jeho roli v e filmu Krvavý příliv.Ale i tak jde o perfektní akční thriller se skvělou záplatkou .(29.4.2005)

Akční nálož byla odpálená a já dostal dobrý válečný film v jiném prostředí ale hodně zapůsobilo herecké obsazení.(1.12.2018)

filmy z válečných prostředí mám velice rád,válka nebo spíš genocida v bosně mě taky vždy zajímalo.owen wilson se mi sem sice moc nehodí,ale jinak slušná oddychovka.(17.9.2008)

Pro me zase jeden z tech lepsich valecnych filmu. Zvlast scena se sestrelenim stihacky je pusobiva. Zaverecna scena s helikopterou je ale trosicku moc.(24.12.2007)

Owen Wilson dokázal, že nie je len herec romantických komédií a ukecaný Roy O'Bannon z Shanghai Knights, ktorý sa snaží každej akcii vyhnúť. Od tohto filmu som síce čakal skutočný príbeh pilota americkej armády zostreleného nad Bosnou a následne bojujúceho o prežitie, ale ani tak som nebol sklamaný. Film má spád, slušnú úroveň a je pomerne reálny, bohužiaľ koniec filmu je rozhodne jeho najslabším miestom - príliš hlúpy a len na efekt.(13.1.2015)

• Genero

Plavovlasý mírostrůjce se širokým úsměvem a mozkem Stephena Hawkinga, vzdělaný v klasické etnologii a geologii a proti němu krvelační Srpové, kteří naštěstí teprve ve čtvrtek slezli ze stromu, neumí se vyjadřovat, vepřové jedí rukama a místo krchova pro své bližní volí kráter po dělostřeleckém granátu. Nad takové zápletky se po tolika letech vysedávání u bedny dokážu povznést a film bych mohl počastovat slušnými třemi rudými hvězdami, přidat komentář ve stylu Američtí homodějové a jejich vojenské homodějiny po sté a opět stejně a dát od té záležitosti ruce pryč. Jenže já již teď toužebně vyhlížím na novinových stáncích exluzivní doublepack společně s dokonale vyšulínkovanou buzimedií Zoolander. To vědomí, že Owen nemá pod svou leteckou uniformou tanga s čárkou barvy kokosu a neběží přes zasněženou pláň s rozhalenkou a v lodičkách, mě vede k zamyšlení, že tady přece jen není něco tak docela v pořádku.(21.3.2012)

Příjemné překvapení. Nebýt závěru, šel bych na pět - škoda. A mám takovou teorii, že když dáte dohromady Wilsona a Hackmana, nikdy to nebude úplně špatné a budete se muset hodně "snažit", aby to bylo průměrné.(8.5.2005)

Owene, se zbraní v ruce jsi machr, proč teda hraješ v komediálních sračkách?! Opravdu, bylo to hodně dobrý! Na jedničku jsem se hodně moc těšil. Ne, že by mně zpracování zklamalo, ale čekal jsem něco ve stylu Černého jestřába, či Speciální jednotky, ovšem zase se musí nechat, že je to jiný, než to, co jsme viděli. Hudba je fakt dobrá, akce mi přišlo málo na to, že to má skoro 2 hodiny, navíc je to jenom utíkání, jeden masakr na konci mi asi nestačí. Nevadí! Snad ve dvojce/trojce toho bude víc. Nejlepší scéna, nebo spíš, která se mi nejvíc líbila, jak Owen házel mety, přes tu explozi, to bylo výtečný! Velitel ušel, pochopitelně se objevili postavy, kterým se něco nelíbilo, práci odflákli, měli svojí palici. Owen vypadal hodně dobře, drsně, potěšila rapová scéna :D Ale pořád tomu něco chybí, ale nedá se říct, že bych se nudil. Dávám slabších 7/10(18.5.2013)

• Falcor

A Ty uže vstupil v nášu udátnuju ármiu?! ...je, já to spletl, to víte, za komančů jsem za korunu na takové filmy chodil, byly to však agitky do sovětské armády. Ale takoví umělí hezouni tam nehráli, místo pop-rockového soundtracku k tomu hráli častušky a humoru (ať již chtěného nebo nechtěného, toho zde najdete víc) si člověk taky moc neužil. Na takové více či méně povedené efektní záběry ale tehdy nebylo.(29.10.2005)

Chris Burnett (Owen Wilson) říká na začátku filmu, že kdyby měly rockové skupiny pořádné piloty, nedocházelo by k leteckým katastrofám. Zároveň zmiňuje skupinu Lynyrd Skynyrd, že by jim chtěl dělat pilota. Tři členové této kapely totiž v roce 1977 zemřeli při leteckém neštěstí. CITÁT - Všechno je jen jako, nebojujeme, jen sledujeme......... Velmi povedená kamera. Například její "točivé" záběry okolo 25 minuty jsou nádherné. Ale to není vše, dá se tu najít více krásných kamerových záběrů. Hudba je střízlivá, ale ujde a herecké obsazení se také povedlo. Musíte však film brát s rezervou. Je tu pár sporných událostí. Už jen samotný počátek incidentu, kdy vlastně pilot i navigátor nerespektují nařízení a poruší je. Dále je přehnaná potyčka v masovém hrobě a nejvíce nevěrohodně vypadá průnik zaminovanou továrnou. Konečná pasáž se také neobejde bez velkého štěstí, protože těžko uvěřit, že se nikdo pořádně netrefí. Jako celek je to však nadprůměrná akce, citová záležitost a povedené napětí i překvapení.(18.11.2014)

Pri scéne prieskumného letu a následného zostrelenia jednej nepohodlnej F-16 som začal porovnávať s D. Fincherom. Po tejto scéne som prestal. Ale aj tak je to jedna z najlepších akčných trikových scén za uplynulý rok. ...a natáčali na Slovensku :o)(23.3.2004)

Výborný válečný akčňák jehož největší nevýhodou je dost dementní a klišovitě hrdinský závěr (a teď nemyslím úplný konec, ale záchranu helikoptérou). Nikdy bych neřekl, že Owen Wilson zvládne roli v akčním filmu a už vůbec ne ve válečném. A musím říci, že jsem velmi mile překvapen. Nejenže Owen nic nezkazil, ale on to vlastně zahrál DOST dobře. Velmi mě zaujalo prostředí, kde se děj odehrává. Burnettův útěk před zlým dvojčetem Nica Bellice měl grády a tedy nebýt nablblého konce, sáhl bych možná i po páté hvězdě. Nevadí, i tak Behind Enemy Lines stojí za shlédnutí.(22.3.2012)

Nevím jak ostatní, ale já si ten film užil. Co na tom, že scénář je prostý. Wilson a Hackman hrají parádně a dané téma mě opravdu oslovilo. V TV rozhodně film za to stojí.(27.10.2007)

• Tommassi3

"Tak jo, chlapi, jdeme si pro něho !!"(2.11.2014)

• Marek1991

Som sklamaný účasťou našich hercov v tak propagandistickom filme. Určite patrí medzi popredné propagandistické filmy. Akcie tam bolo veľa, takže odpad to nebol. Zaujímavé kostýmy, dosť hodnoverné prostredie, ale kulisy boli smiešne. Nereálne akcie, človek sa divil, ako to mohol hlavný hrdina prežiť. Celý film zabila záverečná prestrelka, neskutočne naivná a hlúpa. Milovníkom amerikanizmu však možno pohladila srdce. Politický motív, tam nemal byť zakomponovaný. Vykreslenie Srbov ako tých najhorších sa mi nepáči. Bola to juhoslovanská vojna, kde bojovalo a malo svoje zločiny viac krajín. Možno tu bola snaha o podporu ľudí, čo im zomreli príbuzní v masakrách ako bola tá srebrenická. Ale naozaj sa to nehodilo do takéhoto filmu. Owen Wilson ma neskutočne sklamal, takisto aj režisér. Ak bolo niečo jednostranné, tak to bol tento film.(5.1.2012)

Zápletka je zde dokonalá, Owen Wilson jako hlavní postava přesvědčil, ale zde často negativně zmiňovaný přehnaný konec mě trochu zarazil a přesvědčil, že i v tomto filmu jsem našel přehnanou dávku amerického hrdinství a propagandy. Nebýt toho zkratu na konci dám klidně o hvězdu více...8/10.(9.3.2009)

4* mínus jedna hvězda za otřesnej závěr. Jinak celkem zajímavý a koukatelný film. Scéna s vystřelením rugbyového míče mě pobavila :D(25.12.2011)

• Lamiczka

Tak tohle ne, tohle nemohla být pravda. Nejen, že se Owen vůbec do takové role (hrdinný pilot bojového letadla) vůbec nehodí, ale jak, až na jedno drobné zranění v závěru, se mu nic nestane, přičemž kolem neustále lítaj miny, bomby, tankové střely a kdo ví co ještě, no to už je moc i na mě. Navíc j to celé splácané páté přes deváté, děj naprosto mizerný a vítězný konec je už jenom vyvrcholením celého patosu. Dobrá, Gene Hackman má stále charisma, ale na tom se nedá postavit celý film.(12.5.2012)

Jak už tu někdo psal, tak rozhodně potvrzuji, že ta scéna se sestřelením je fakt mazec...rozhodně to dodává celému filmu štávu. A ten konec si mohli odpustit...(19.1.2009)

• UncleG

Projekt, který nemohl produkovat nikdo jiný než jůesármy, si svou bezostyšnou a prvoplánovitou propagandou nezadá s ruskými bláboly obdobného ražení. Každá druhá věta by se dala dešifrovat jako "I want you for uncle Sam!" Já se za to na nikoho nezlobím, nebyl to první ani poslední film na společenskou objednávku. Jenže ta propaganda z toho nesmí crčet všema dírama.(28.7.2009)

• Lacike

Videl som to prvykrat pred pätnastimi rokmi v kine. Pripadalo mi to ako nenarocna jednohubka na ktorej ma najviac bavili slovenske lokacie a herci. Ale odvtedy som nemal potrebu to vidiet znova. Dnes som si to dal druhykrat a moje dojmy su o dost horsie. Strasne ma sral imbecilny scenar. Je to natocene v takom tom Bruckerheimerovskom cool style, kde vsetko neustale vybuchuje a cely cas sa to snazi byt cool. Ale uz mi to prilis cool nepripadalo. Akcia mi pripadala sterilna (nevyrazny packal John Moore sa nezaprie) a bez šťavy. Alebo lepsie povedane bez krvi. PG-13 rating znova uradoval. Hackman je tu cely cas za vola a Wilsona som vo vaznej polohe nikdy nemal rad. A tu sa cely cas sprava ako rozmaznany blbec a nie elitny vojak. Takze nakoniec som si znova najviac vychutnal lokacie a Marka Igondu. Len skoda, ze nam neukazali jak vybuchol. Ale chapem rating to nedovolil. 4/10.(10.2.2016)

Neplánovala jsem, že se na ten film budu dívat, ale když už ho natáčel brácha v televizi, tak jsem si ho dneska taky pustila. Docela mě překvapil. Nemusím válečné filmy (bude to tím, že trvají dvě hodiny a více a jediné, co nabízí, je bitva), ale tenhle je fajn. Owen Wilson mě překvapil, já ho mám zaškatulkovaného jako mladého vykuka ze střelených komedií případně z romantických slaďáků. Taková role mu náhodou docela sekne. Takže film se pro mě celkem povedl, dalo se na to koukat, a to dokonce docela příjemně.(17.6.2013)

Válečný konflikt v Jugoslávii se na filmovém plátně nevidí běžně. A právě o to víc je tento zatím Mooreův nejlepší film lahůdkou. Je natočen moderně, bez žádných zbytečných a nudných pasáží a se spoustou akce. Proto se na něj dívá jedním dechem. Velkým plusem je rozmanitost bojových scén. Jsou totiž natočeny po akční stránce naprosto skvěle, jsou jak ve vzduchu, tak na zemi. A co víc, s bohatou ukázkou bojové techniky. Tanky, BVPéčka, Hornety i helikoptéry a ještě k tomu s výbornými přestřelkami. Nadšenec válečných filmů si příjde rozhodně na své, i když jediná vada se týká konce, který je až neuvěřitelně moc hollywoodský. Ale vem to čert, o zábavu je postaráno a to je hlavní. Ústřední dvojice působí sympaticky a u Owena Wilsona je to dvojnásob, protože jako komika jsem si ho v tak vážné roli nedokázal vůbec představit. Za nepřítelskou linií je válečný film s moderní a skutečné doby, který stojí za vidění. 90%.(15.2.2013)

Herca Owena Wilsona neznášam, nemám rád jeho uškerený ksicht a jeho fádne hlášky (z nich až zamrazí) no v tomto filme sa krotil a rolu leteckého navigátora zvládol dobre. No nie vždy sa naňho dalo pozerať z úsmevom na tvári. Sem tam ma jeho výkon na 180• vytočil. No stopžovo jeho pozitívny výkon prevládal. Dej je už samozrejme klišé ale pozerateľné (zostrelená F/A-18 Superhornet nie je pre Ameriku lacný špás také lietadlo stoji pekný balík peňazí.) Tentokrát tu máme Srbov, o ktorých si myslíme, že držia mierovú dohodu no opak je pravdou. Vďaka ním išlo niekoľko miliónové lietadlo amerických vzdušných síl rýchlo k zemi. A potom tu máme už len záchranu leteckého navigátora, ktorý naprieč kostrbatým územím Srbska uteká pred ťažkou paľbou. Napokon sa dostávame na vytúžený záver, kde samozrejme Srbi dostávajú na prdel a amerického vojaka sa v čas podarí zachrániť (nemožným spôsobom). Režisérsky trochu povoľnejšie remeslo (žiadne striktne dodržiavané pasže). Scenár dosť vlažný a miestami blbý, ostatné technické vlastnosti filmu prijateľné. P.S. Sem tam mi zvukové efekty vadili. 60%(8.7.2014)

Samozřejmě bych se nedivil, kdyby tenhle filmv Srbsku chtěli někteří lidé zakázat, ale vždyť je to v podstatě výtečná akční komedie. Místy se to dokonce nebojí citovat takové klasiky jako jsou Žhavé výstřely!(15.10.2011)

Typický film "kočka a myš", který je ve všech ohledech průměrný a ničím nepřekvapí, ale taky neurazí(9.2.2012)

Film, ktorý netreba brať príliš vážne. Film viac pre fanúšikov akčných scén ako klasických vojnových thrillerov. Film v Rambo štýle: jeden neohrozený vs. armáda vojakov, tankov, striel... Ale ak to nie je vaša šálka kávy môžete byť sklamaní(23.9.2011)

Dost dobrý, adrenalin nabušený, se skvělou akcí natočený thriller, který má kvalitní herecké obsazení a vcelku působivý děj. Dnes sem se na to znovu podíval a vše, co na mě působilo poprvé působilo i teď, jenom nad dialogy jsem občas kroutil hlavou. Nevím či je to cz dabingem nebo čím, ale některé věci, tam vážně nedávaly smysl. 75%(13.7.2012)

• dyfur

moja zaujímavosť:Jeremy Stackhouse (Gabriel Macht) nosí hodinky značky Casio G-Shock DW6900. (dyfur)(21.8.2015)

• maverick10

Viva America!!! Slaba rezie, slaby scenar a neuveritelne amircko-spackanej konec.(1.6.2006)

Vynikajúci vojnový thriller, ktorý má jednu hviezdičku za to, že som počas toho ako Owen Wilson u nás tento film natáčal ( bol to december 2000 ) mal možnosť sa s ním stretnúť. A to pre neho v dosť nepríjemnej situácii. Natáčalo sa v okolí Košíc a Owen počas toho utrpel úraz a tak ho doniesli do Košíc do nemocnice. A ja som v nej pracoval. Keďže to bol úraz hlavy, stavil sa aj u nás na Neurológii. Nebudem zachádzať do detailov, ale nakoniec sme ho museli ratovať pred davmi novinárov, ktorý sa o ňom dozvedeli. Strávil som s ním vo výťahu asi pár minút, keďže sme museli chodiť z poschodia na poschodie aby nás novinári nechmatli. Proste ako z filmu. Nakoniec ufujazdil aj s celou ochrankou na autách smerom...Môj najúžasnejší zážitok v živote ( nemyslím film ).(7.8.2010)

Takový ten klasický film o tom, že se někde ztratí americký voják, jde mu o život, ale armáda udělá všechno proto, anebo alespoň něco pro to, aby ho osvobodila. Owen Wilson je zde celkem fajn, protože hodně to stojí na něm, stejně jako na Hackmanovi, který ale zůstává převážně v kanclu. Místy docela drsné, ale nepřekvapí to.(24.3.2017)

Tohle je ten pořádnej akční nářez jak má bejt.6ádné pořádné keci ale rovnou na věc takové filmy plné akce se mi líbí(viz. Mizerové 2).K tomu všemu dobré herecké výkony a nadupaná muzika.Tak co chcete víc :-))(6.5.2004)

Moje velká srdcovka!(2.8.2009)

Film, i kdyz je to pekna blbost{realita=0], tak se mi libil. Kdyby nebylo poslednich 10 "holywoodskych" minut, ohodnotil bych lepe. Jen pro predstavivost-skutecny hrdina, kteremu se tento pribeh stal, zazaloval studio, za to, ze jeho pribeh zkreslili po svojem...(28.8.2003)

Nóóó tý brďo!! To bol super film!! Stále niečo búchalo, hlavný hrdina je naozaj pravý americký hrdina , jeho kapitán je ďalší americký hrdina, záporák je pravý villager v teplákovej súprave a počas tohto celého tam ide fajnová elektronická, alebo hrdinská muzička!! No to bola jazda. A celý ten príbeh bol taký super hrdinský a realistický! A to som ešte nespomenul ten dychberúci, napínavý a originálny finiš!! Nie, ale vážne. Je to vážne zlé a strašne sprosté. Ale réžia si tie 3 * zaslúži.(31.1.2005)

„Bayovština“ by se v tomhle filmu dala krájet. Klipovost a všechny ty netypické úhly kamery se snaží film ozvláštnit, ale to dnes dělá každý druhý film, takže nic nového. Celý děj je tak neuvěřitelně předpověditelný, že je vám hned jasné, co bude. Patos a ukázka naivního „amerického“ hrdinství (paradoxně se v jedné chvíli stává film nechtěně parodií sebe sama). Klišé, která ani nejsou pořádně rozvedená (srbský zabiják versus americký pilot – cosi jako osobní záležitost pro Srba, ale bez jakékoliv motivace nebo náznaku proč). A Owenu Wilsonovi jeho herectví taky nebudete brát.(30.10.2005)

Owen Wilson opět ukazuje jakým je skvělým hercem. Dokáže zahrát komediální role i naprosté odlišné. Jinak film se mi líbil celkově, nehodnotím pouze Owena:-) Dobrej nápad, kterej se povedl docela kvalitně zrealizovat, takový filmy mě prostě baví.(18.8.2008)

"Poručík Burnett, máte jít ke generálovi. Co chce? Možná ti dá telefon na svou dceru".(30.7.2007)

Ne, že by to bylo úplně špatné se říct nedá. Má to skvělý nápad, ale špatné zpracování. Snímků z Bosny a tedy války 1994 je hrozně málo, proto jsem vděčný za každý snímek z tohoto území, ale scény ve filmu jsou opravdu přemrštěné i na Segala.(15.11.2009)

V podstatě nevýrazný film, o kterém se moc nemluví. Má ale tu nejlepší válečnou slowmotion scénu, co jsem kdy viděl. Minové pole je peklo!(3.5.2011)

• eJacques

...Film má zajímavý námět, ale po sestřelu stíhačky jeden zásek za druhým... Např. když Wilson zakřičí při popravě svého parťáka a prozradí se tak, atd... Absolutorium amerického filmu je posledních 10 minut, kde našeho hlavního hrdinu nesejme stovka mužů, pár tanků ani kulomety, zato helikoptéry amerického námořnictva všechny pokosí jedna radost... Škoda... S podobným tématem doporučuji filmy Země Nikoho a Válečníci...(30.10.2005)

• swe

Extrémní hovadina. Scénář je k zblití, navíc s jasným agitujícím podtextem. Dvě hvězdy za kameru a několik zapamatováníhodných scén (sestřel letadla, masový hrob). Ale v zájmu zachování duševního zdraví doporučuji se tomuto filmu radši vyhnout.(19.8.2008)

Zručne a nápadito (na Slovensku) natočený militaristický akčňák, ktorý sa spolu so svojim nezraniteľným hrdinom dynamicky a svižne prevalí cez všetky svoje nepravdepodobné klišé a zhnusí sa až v samotnom závere. Hoci zdiaľky inšpirovaný skutočnou udalosťou (respektíve viacerými, ktoré ale spolu priamo nesúvisia), neoboznámi príliš s balkánskym konfliktom, skôr poslúži náborovému oddeleniu americkej armády. pretože tu jasne vidieť, že niet ničoho zmysluplnejšieho, než tam v momente vstúpiť. Umožní vám totiž nájsť tých najlepších kamarátov, zažiť veľa srandy a dobrodružstva, precestovať svet a pritom správne konať, pomôcť svetu a ešte sa aj stať hrdinom. Popri tom a hlavne už trochu trápne heroickom zakončení (prečo nemôžu vyrábať alternatívne verzie pre neamerické publikum?) nie je ani taký hlúpy, ako by mohol byť a v postavách admirálov poskytuje aj zbežnú predstavu o zložitosti a závažnosti problematiky (teda na úrovni priemerného amerického diváka). Predovšetkým je to ale výborná akčná zábava bohato okorenená najrôznejšími, vtedy ešte neopozeranými technickými vychytávkami a výbornou hudbou, vďaka ktorým utečie ako nič a dokonca aj zostane v pamäti.(26.6.2017)

Ikdyz Wilsona nemam nijak vzlast rad tak tady mi nevadil ani trochu. Velice povedene valecne drama.(18.6.2004)

Lehce nadprůměrný válečně-špionážní thriller. Nepostrádá napětí a solidní akci.(14.11.2010)

• Raven0

Ten patetickej nádech byl šíleně přepálenej. Akce místy dobrá, ale všechny ty patriotické plky, cool zpomalovačky a vtipné průpovídky hlavního hrdiny... To mi k filmu o válce a válečných zvěrstvech nesedí.(12.9.2011)

• Martin741

Reziser John Moore /Satan prichazi 2006/ natocil len nudny podpriemerny vojnovy film, ktoremu sice kraluje Gene Hackman /Mississippi Burning, Francouzska Spojka/, ale vojnova atmosfera sa akosi vytratila a vojnovych akcii tu tiez je poskromne. Owen Wilson /Armageddon/ to nijako nezachrani. Plus nuda dostala neprimerane vela priestoru. 40 %(28.4.2015)

Poručík Chris Burnett (Owen Wilson) se svým parťákem letí (za trest) na průzkumnou misi nad Bosnu. Ale podaří se jim vyfotit, jak si srbský generál Lokar vytváří soukromou armádu. Tomu se samozřejmě prozrazení jeho plánu nelíbí, a nařídí průzkumnou stíhačku sestřelit. Ale Chris Burnett pád přežije, tak musí Lokar zmobilizovat všechny svoje vojáky, včetně svého nejlepšího zabijáka Sashy (Vladimir Mashkov), aby jej dostal. Burnett se tak snaží zachránit nejen svoji kůži, ale i usvědčující fotografie - a zároveň přesvědčit svého nadřízeného, admirála Reigerta (Gene Hackman), aby porušil předpisy a vyslal záchranou misi ... Pokud bych měl hodnotit 3/4 filmu, tak by hodnocení možná atakovalo i pět hvězdiček - ale posledních 10-15 minut to pěkně zmršilo - pokud by při svém úprku Chris Burnett mával americkou vlajkou, tak už by byl americký nacionalismus stoprocentní. Ale jinak - Ppěkně natočená scéna sestřelení letadla, mrazivá Bosna (jak atmosférou tak počasím), skvělý záporák (Vladimir Mashkov), ale hlavně Owen Wilson. Prvních půl hodinku jsem mu Chrise Burnetta nějak nemohl uvěřit - pořád jsem čekal, kdy udělá nějakej vtípek či se začně smát (nojo chlapče, když hraješ jen v komediích), ale pomalu jsem si na něj "zvykal" a ke konci musím říct - perfektní. Takže když se překousne konec, tak jde o velmi zdařilý akčňák...(24.1.2004)

• Triple H

Nemám nič proti jednoduchým výplachom á la Rambo, ale toto bolo tak neskutočne blbé až z toho bolela hlava. Film bol navyše natočený bez štipky nadhľadu, čo rozhodne neprospelo. Logické diery ako v ementále...(12.11.2006)

Pobaví a to je asi tak všecno...(16.8.2008)

• Hádés

Ten konec mě opravdu uzemnil.(20.8.2008)

Ten závěrečný americký patos si klidně mohli odpustit, jinak by to možná bylo i za pět hvězdiček.(17.5.2007)

Celkom slušný akčnák-vojnový film kazí totálne naivná záverečná záchranná scéna, akoby režisérovi dochádzali nápady, veľká škoda.(12.10.2012)

Válku v Jugoslávii mám hodně rád (ne že by to bylo něco hezkého) a viděl jsem o ní už pár filmů. Za nepřátelskou linií se sice tváří jakože o Bosně není, ale to klamání je leda k smíchu. Stejně jako vlastně celý film, který může nabídnout leda tak koukatelnost, protože jinak to byl bohužel ve všech ohledech podprůměr. 50%(8.3.2017)

• solskjaer

Film nebyl špatný, jen mu chybělo něco abych ho více "žral" a aby mě vtáhl více do děje. Určitým nedostatkem bylo podle mě i výběr hlavního hrdiny Wilsona - tento herec se už asi nezbaví škatulky komika , neboť si ho v jiné než humorné roli představím jen těžko, a tak jsem mu jeho roli vojáka vůbec nevěřil. Jinak nápad je určitě dobrý, ale realizace se nepovedla!(22.6.2004)

Další neumělecké dílo, ale přece jenom stojí za to vidět aspoň prvních 20 minut a shlédnout scénu sestřelení letadla (ta je rozhodně umělecky natočená, skvěle vymyšlená a trefně ohláškovaná). Poté můžete i vypnout TV protože je jasné jak to dopadne. Herecké výkony jsou docela na úrovni, ale akční scény jsou v porovnání s filmy Michaela Baye a Johna Woo rozhodně slabší průměr a tempo filmu rozhodně není strhující jak by se dalo očekávat (spíše se vleče). No co už.(23.11.2005)

Za Hackmana * navíc...(25.1.2013)

Americký letec,kteý dělá průzkumný let nad Bosnou je sestřelen a musí sehrát boj o svůj holý život.Mě se osobně tenhle film líbil...Za prvý se u něj nebudete nudit a za druhý jsou v něm celkem slušné akční scény (i když místy už trochu přehnané)...Ale na sobotní večer doost slušný snímek...(30.10.2005)

Ten konec je opravdu katastrofa !!!!!(19.8.2008)

Neni to buhvijakej skvost, ale zabava jak se patri.. Kdyz vidite cloveka, ktery je odstrelovan celou ruskou (nebo kdo to byl) armadou a porad utika a utika a nema v sobe zadnou kulku,ba ani temer skrabnuti, tak si mozna reknete, ze je neco v neporadku.. Logicnosti a realisticnosti tento film moc nepobral, ale urcite kdyz se chcete bavit a videt par akcnich scen (nektere jsou opravdu temer dokonale), tak doporucuji... Ale radeji si promitnete nakou klasiku jako vojina Ryana nebo Cetu.. U techto filmu mate jistotu, ze nezklamou..(20.8.2008)

• Maynard.

Naprosto stupidní a trapný film. Tolik nesrovnalostí a nelogičností se vidí jen málokdy. Sám americký důstojník si na konci filmu přiletí pro svou zatoulanou ovečku...No kdo psal scénář k tomuto filmu zaslouží 20 ran holí. Nejvíc komicky na mě působil jeden z hlavních padouců, ten co tam pobíhal v teplákovce... Jak je vidět, tak tomuto režisérovi se nedaří na co sáhne. Hrůza a běs.(8.11.2008)

První půlka je hodně dobrá, ale druhá dojem výrazně kazí. Hackman i Wilson podávají slušný výkon. Některé bojové scény jsou velmi slušně natočené, např. sestřelení stíhačky, ale chvilkama to hraničí s válečnou pohádkou. Celkově však lepší průměr.(29.11.2008)

Wilson ve své jediné akční roli. Film je válečným béčkem, ale příjemně koukatelným čas u něj strávený bych za úplně promarněný neprohlásil. Vlastně pořádně nevím proč to Wilson s akční polohou vzdal, možná si dokázal utvořit stejnou hláškující polohu jako má třeba Willis.Tři hvězdy si zaslouží:)(30.1.2009)

Z poměrně dobrého tématu není použit a zdaleka ani vyčerpán veškěrý jeho potenciál. Akce je to hodně dobrá, navíc se odehrává v prostředí války v bývalé Jugoslávii, což není zač a tolik filmované téma. Bohužel to trpí typickým americkým syndromem hrdinství, což filmu hodně ubírá.(25.12.2010)

Překvapivě dobře zvládnutá akční role od Owena. Jinak je ten film průměrně průměrný. Akorát tak jednou za čas v telce zkouknout pár scén a tím to hasne.(20.3.2012)

"Buďte rád, že nebojujeme. S Vaším přístupem byste totiž dlouho nepřežil." -admirál Reigart-(18.12.2012)

Film mám rada odkedy som ho prvý krát pred rokmi pozrela a ten dobrý pocit z neho ma neopustil. Naozaj nie som ničím zaslepená a viem, že film mal k dokonalosti ďaleko, ale z nejakého prozaického dôvodu mu všetky jeho neduhy odpúšťam alebo ich prehliadam. Dokonca ani ten záver, ktorý by ma inokedy dostal do vývrtky ma nerozhodil, možno trochu pobavil, ale dalo sa od Amíkov čakať niečo iné?! Skrátka mi to sadlo. Owen Wilson bol v nehumornej úlohe výborný a bez problémov som mu túto polohu uverila. Gene Hackman ako dobrý takto admirál však pôsobil mierne rozpačito, ale veľmi ma bavil srbskí zabijak v šušťákoch, ktorý mi pripomínal bezcitných čističov z príbehov Jasona Bourna. Takže príjemná akčná zábava pre nenáročných.75 %(7.2.2015)

• sedm.1

Co se týče z hlediska válečného filmu:děs!Co se týče filmu z hlediska všeobecného:děs číslo 2!Owen Wilson se do takovéto role ani trochu nehodí,atmosféra nulová,uvěřitelnost za hranicí nulovosti,akce až na úvodní sestřelení letadla mizerná,mě se ten film prostě nelíbil ani trochu.(1.11.2005)

Film na pomezí 3 až 4 hvězd...Dávám za 3 protože si myslím, že film měl námětem o dost větší potenciál, než byla výsledná realita...Oceňuji výbornou kameru.(31.10.2009)

V té době ještě neznámej Moore, tudíž pro mne velmi nadějný režisér pro akční filmy, s lepším scénářem v budoucnosti. Nicméně se Moore projevil akorát jako plodič sračkoidních zakázek a naprosto neschopnej ťulpas co doslova zavraždil herní kult Max Payne. Zpět k ZNL... Dobrá sračka. A hlavně, v roce 2001 velmi kvalitně natočená sračka. Ano! Je to sračka! Mimochodem v té době... Opulentně natočená sračka na kterou se VELMI dobře koukalo. Akorát před tím závěrem vypnout!!!(24.5.2011)

• klúčik

Takýchto akčno - vojnových filmov sa dnes točí strašne moc. Tento zapadol do priemeru , je to stálo to isté.....50%(6.11.2012)

• Raevan

Pokus o akční nářez, ktorý ale postrádá jakoukoli sebemělčí myšlenku. No hudba je dobrá a obsazení sympatické. Ale to představování balkánských měst jako nic než rozstřílené rozpadající se budovy, držící nad zemí jen díky rozpočtu filmu... staré triky jako převlékání uniforem, vnitřní nespory ve velení... originalita a pointa šla hledat .. asi matrix :)(30.10.2005)

Mě se to celkem líbilo... Zajímavý příběh a zápletka... Ušlo to!(5.3.2007)

Kdyby se tak Moore vyhnul tomu děsnýmu amerikanismu a trapnýmu happyendu bylo by to fajn.A taky si nejsem jist obsazením Wilsona do role akčního hrdiny(28.4.2007)

Owen Wilson jako pilot F-18, jde o vánocích na průzkum terénu, ale co se nestane, vyfotí něco co neměl a je vzáptí sestřelen. Děj se odehrává v období, kdy se rozpadne bývalá Jugoslávie a všichni se snaží urvat co největší území. Film nám ukazuje jak i nová technika jde sestřelit:-)(13.11.2008)

• Miksilak

Nevím, proč, ale tenhle film mě prostě moc nezaujal a dá se říct, že i trochu nudil.(9.4.2010)

• Schuldiner

No tak to snad ne!!! To už si z nás dělaj ty američani vážně prdel... Já už snad budu všem dalším americkejm válečnejm filmům dávat už z principu ODPAD! Tohle byl tak směšnej a trapnej film, že sem si málem ukroutil svoje šedomodrý oči.. Nebudu ani vypisovat všechny nelogický situace a scény, protože bych si jistojistě udělal mozoly na prstech.. A proč bych si měl ubližovat víc, když už ty oči dostaly takovej záhul..(3.12.2011)

S ubíhajícím časem film rychle upadá, kdy po pěkném rozjezdu filmu nakonec vše zabije naprosto hrozný patetický a přehnaně hloupý závěr filmu. Když odmyslíme ten děsný konec a patos kde byste to nečekali, jedná se o celkem zajímavý, napínavý i akční film, který pobaví a příliš neurazí. Tedy pokud v něm nebudete hledat souvislosti s realitou...i když, někteří američtí vojáci se asi chovají tak hloupě a nadutě, jako hlavní "hrdinové". Zlatý Rambo :-)(20.3.2012)

• Paity

Snaha o válečná drama vyšlo tak trochu na prázdno. Scénář celkem nudný a exteriéry splývající v jednu šeď. Málo na celovečerní záležitost, která by vás měla bavit skoro dvě hodiny.(12.6.2012)

• VanTom

Realisticky vyobrazit peklo bosenského konfliktu podle učebnic historie sice tohle klipovité akční béčko opravdu nemělo v úmyslu, ale takhle nebetyčně hloupě (čím blíž ke konci, tím směšněji) a "proamericky" ho taky pojímat nemuselo. Poukázání na válečné hrůzy (masové vyvražďování civilního obyvatelstva) možná úplně neprošumělo, v takto nepatřičném podání jen prostě nebavilo.(2.6.2015)

Treba uznať, že všetci zúčastnení sa snažili aj keď inak je to vtákovina ktorá sa snaží byť "podľa skutočnej udalosti". Záver to tak trochu pohnojil, ale dovtedy sa na to dalo pozerať. 100 minútový videoklip pre nenáročnú generáciu.(28.1.2005)

• Davej

Je zbytečné poukazovat na posledních deset minut. Obdobně realistický byl celý film. Nabyl jsem postupně přesvědčení, že se tvůrce už asi úplně zbláznil.(31.10.2005)

Zábavný akční film, který je ale naprosto tupý a nesmí se u něj příliš přemýšlet. Korunu tomu nasazuje finální scéna, která se u mě ale minula efektem, a víc mě rozesmála než dojala.(9.12.2006)

Další z nekonečné řady neuvěřitelně naivních(a hlavně amerických i když ono to vyjde skoro nastejno) válečných filmů. Ale ne zase tak špatné to nebylo, ale pro příště více reality prosím!(31.7.2007)

Slušný akční thriller z valečného prostředí! Ačkoli Hackman podává (svůj standardní) solidní výkon, většinu pozornosti na sebe strhává Owen Wilson v dost netypické roli. Hodně dělá tíživá a mrazivá (doslova) atmosféra nehostinných bosenských plání a bezvýchodná, zoufalá situace osamoceného "pěšáka" za nepřátelskou linií...(14.4.2009)

Jeden z nejlepších válečných filmů, které jsem kdy viděl. Sice to nemá úžasné boje, které jsou ve filmech Zachraňte vojína Ryana nebo Nepřítel před branami, ale má to skvělý děj, prostředí, atmosféru a především charismatické herce, kteří ztvárňují zajímavé postavy. Myslím, že se jedná o nedoceněný film.(9.3.2014)

• kaygen.it

Mohlo to dopadnout mnohem líp. Ale buďme rádi, že jsme rádi.(7.8.2002)

Značně naivní báchorka s hodně špinavým "lookem", perfektním nasnímáním, dynamickou akcí a lepším Wilsonem než Hackmanem. 70%(29.7.2007)

Patriotistická blbosť ktorú zachraňujú dobré akčné scény. 7/10(25.9.2009)

Dobrý filmík s Owenom Wilsonom v pre neho netradičnej úlohe a dokonca natáčaný aj v našich končinách.(20.1.2018)

Mozek musíte nechat doma a užít si tu nadupanou a přepálenou akční jízdu. Tohle je důkaz, že Moore akci umí hodně dobře a kdyby takhle natočil Maxe Payna mohla to dopadnout úplně jinak. Gene Hackman si odehrává svůj standart, ale Owen Wilson hodně překvapil a tu roli jsem mu fakt věřil!(15.5.2009)

Jednoznačne najlepší Moorov film. scény v starej cementárni mi z jasných dôvodov imponovali. Brutalita juhoslávcov celkom šokuje a myslím že nebola daleká od pravdy. Okrem záverečnej scény kde 200 vojakov nevie trafiť jedného američana a tento si samozrejme v podstate nezabitelný to bol celkom dobrý drsný vojnový film zo súčasnosti...(3.6.2009)

• waits

Prekvapive civilni hrdina Owen Wilson utika z nepratelskeho uzemi do neutralni zony. Wilson neni uplne spatny, ale mam pri pohledu na nej stejny pocit jako na Kaisera, ktery jakozto student s vaznou tvari prikyvuje Komenskemu (viz stejnomenny snimek) - proste vidim komika Wilsona, ne porucika Burnetta. Zpomalene zabery imituji akcnost, valka je kasirovana. Jestli se chcete otrast nad realitou balkanskeho konfliktu, obrnte se a pujcte si treba nektery z ruskych filmu. K zaveru: americky patriotismus mi neni neprijemny, protoze vim, ze je opravdovy a je nacionalni, ne xenofobni. Helikoptery kosici pesaky za zvuku symfonickeho vzepjeti jsou ale i na me moc.(25.9.2009)

[8/10] " ..použitie proti nim unikacie manévre, využitie výcvik i hlavu, utečte prežite to a my vás vyzdvihneme, rozumiete tomu, vy más vyzdvihneme! " Tak táto veta od Geneho Hackmana fakt stála zato! Nemyslel som si , že uvidím takýto výborny vojnovo-akčný film. Film má veľmi dobrý námet podľa skutočnej udalosti a tým pádom tu je veľký potenciál a som rád že môžem skonštatovať, že bol využitý dostatočne. Celé spracovanie príbehu bolo veľmi dobré, základom bol skvelý príbeh, dalej výprava filmu ktorá naozaj stála zato, od rozbombardované dediny, vojenskú lod až po les. Veľmi dobre vybrané miesta a z toho že sa film zčasti točil na Slovensku ma veľmi prekvapilo a potešilo. Celým filmom nás sprevádzajú aj veľmi silný záporací, vydvihnem Oleka Krupu ako výborného velitela, vo vedľajších úlohách poteší aj slovenský herec Marko Ingoda. Samotný Owen Wilson hrá svoju postavu veľmi dobre a uveriteľne, takáto vážna postava mu dobre sadla. Veliteľ námornej jednotky Gene Hackman podal takisto veľmi dobrý výkon a jeho dialógy s Wilsonom cez vysielačku boli fakt dobré. Okrem menovaných hercov tu nebolo viacero postáv ktoré by stáli za reč, miniúlohy tam boli, ale nemali nejaký extra potenciál a možnosť ukázať sa. Trochu ma zarazilo, že aj Srbských vojakov hrali tí naši , ale čo už. Aspoň sa snažili a celkom im to šlo. Čo sa akcie týka, vo filme jej bolo celkom dosť, zrútenie stíhačky, streľba v lese až záverečný boj. Spracovanie akcie bolo celkom dobré, boli tu najmä výbuchy a strielačky, v celku som spokojný. A celkom dobrá hudba dosť zlepšovala dojem. Celkové tempo filmu bolo vynikajúce a nudné pasáže tu prakticky niesú. Kamera pôsobí vo filme dobrým dojmom, ani aj vizuálna stránka filmu nezaostáva, tu som takisto spokojný. Celkovo si myslím, že potenciál filmu bol naplno využitý a veľmi dobre som sa bavil. Pár chýb film určite má, ale dajú sa prehliadnuť.(16.3.2012)

Owen Wilson si na chvilku odskočil ze svých komediálních rolích, a vrhnul se rovnýma nohama hned do role sestřeleného pilota, který spadne do pěkných sraček. A je potřeba dodat, že si vedl celkem slušně. Film má sice tempo, ale příběh nic moc. Některé akční scény podařené, jiné zase špatné a ty zbytečné zpomalovačky si mohl režisér klidně odpustit. Pokud bych na film pohlížel čistě jako na válečný, pak je to v záplavě těch válečných filmů velká slabota. Když se na to ale podívám jako na moučník po obědě, tak nakonec proč ne.(1.6.2012)

Začátek má slušně našlápnuto, po zastřelení pilota to jde zu grunt... pomalu, ale jistě až k nevyhnutelně debilnímu a kýčovitému konci, kde se člověk neubrání smíchu v místech, kde to Moore jistě neplánoval. Škoda, potenciál to mělo a Owen to táhl hodně dobře. Kamera občas páchala tak překvapivé věci, že jsem jenom zamrkala a nad hudbou jsem se taky celkem často pozastavovala a řešila, jestli dobrý nebo ne...Nevím. Fakt nevím:) Někdy asi jo a někdy asi ne... Prostě někde uprostřed...Takovej prostřední film to byl. Takže za tři.....BTW překážkový běh mezi nahusto nakladenými vybuchujícími nástrahami v továrním areálu byl ovšem nezapomenutelnej, Ed Wood hadr:))(25.7.2014)

Slušná akčňárna se skvělým rozjezdem a velmi dobrými efekty a vychytávkami. Pamětihodná je určitě už mnohokrát zmiňovaná scéna úniku stíhače před raketou. Navíc jedna z mála rolí, kdy mi byl "komediant" Owen Wilson sympatický. Dojem kazí jen přílišná "američnost" a opravdu ujetá závěrečná přestřelka. 3,5 hvězdičky(29.7.2007)

• Aldanar

To je tááák pitomý!!! Owen Wilson je sice fajn v komediích, ale jako akční herec, je mizernej. Akční scény vypadají, jako kdyby je dělali na dvorku u nás na chalupě... Imho dost velká bída na to, jaké byly v době natáčení technické dispozice...(18.8.2008)

Až na ty trochu kýčovité efekty je tento film dobře odvedená práce. Na Owena v roli vojenského navigátora a posléze specialistu na přežití za nepřátelskou linií jsem si musel zvykat, ale nakonec mě přesvědčil. Prvotřídní zabiják v šusťákách byl také moc dobrej. Podruhé to ale asi vidět moc nechci...(19.8.2008)

Je dobré že někdo ztvárnil válku v bývalé Jugoslávii ( alespon trochu), ale režisér si mohl dát více záležet.(27.8.2008)

Řemeslně slušně natočená zábava ve velmi nezábavném prostředí. Nic více, nic méně. I průměrný Američan chtěl asi vědět, co že to ta Bosna byla...(5.11.2008)

Owen dokázal, že dokáže utáhnout celý film. Je to akční, nenudí to a je to o Americké vojákovi. Takže jde o typické téma „ nikoho tam nenecháme, ale poraď si sám. A cestou zvládneš vyřešit celý konflikt“, tenhle film je hodně dobře zvládnutý a jste napjatí celý film....(18.3.2010)

No co k tomu říct.Snad jen to že Owena Wilsona každý musí znát jako skvělého komika z romantických komedií a potom si nakráčí do perfektního válečného filmu a stane se to jeho snad nejlepším filmem a on se potom stane skvělý voják.Celý život se věnuje komediím a potom se ve válečném snímku stane snad lepším než v komediích.Jednak hodnotím film pěti hvězdami za celý film protože byl opravdu skvělý.No a potom taky za skvělý výkon Owena Wilsona a kdyby existovalo více než pět hvězdiček tak se nebudu stydět a tento film má snad šest hvězdiček protože si ho opravdu zaslouží.U mě má Owen Wilson jednoho malého oskara protože mi tu přišel jako vyměněný, ale především ten film byl super.Já se ve válce moc nevyznám s prominutím se v ní vyznám jak v hovnech, ale filmy mám opravdu rád a toto patří mezi jedny z nejlepších válečných filmů u mě vůbec.100%(3.10.2012)

Film Za nepřátelskou linií, vycházející ze skutečných událostí, je solidním a kvalitním snímkem. O to více, že se odehrává ve válečné Jugoslávii. Owenu Wilsonovi jsem moc nevěřil, ale svoji dramatickou postavu zvládl a přesvědčil pravděpodobně nejednoho diváka o svých hereckých kvalitách. Bohužel, podobně jako u snímku Odpor, celkový dojem z filmu narušily vrcholné minuty, během nichž svižně a zajímavě podaný příběh pošramotil za vlasy přitažený závěr.(13.1.2013)

• aLPaC

Bože, bože! Ten patriotismus! Musím přiznat, že v řadě filmů mi nevadí, ale tady je tak do očí bijící, že se to prostě nedalo strávit. Ale nevadilo by to úplně tak strašně, kdyby ten film nebyl tak tupý. A kdyby ty akční scény byly alespoň trochu uvěřitelné. A kdyby hlavní roli nehrál Owen Wilson, kterému jsem nic z toho, co během filmu řekl nebo udělal nevěřil. A kdyby to alespoň i přes všechno tohle nebylo navíc i nudné. A kdyby tomu korunu nenasadil jeden z nejsradškodnějších konců, co jsem kdy viděl. Na zkrátka děs! Jediné pozitivum byla snad ta hudba a scéna se sestřelením F18. Absolutně nechápu, jak se takový herec, jakým je Gene Hackman mohl tomuhle propůjčit. Bůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůů!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(7.1.2014)

Absolutně nejlepší akční film, který jsem kdy v životě viděla. Owenovi role sedí naprosto nejlíp ze všech, podle mě je hodně velká škoda, že se věnuje z větší části komediím, obzvlášť těm romantickým. Owen má neuvěřitelný talent a troufám si říct, že je ho docela i škoda, pokud se plýtvá na romantické komedie. Tento film patří mezi mé nejoblíbenější hlavně kvůli Owenovi a jeho neuvěřitelném výkonu, ale samozřejmě taky kvůli skvělé režii a dechberoucímu příběhu. Že přeháním? Podle hodnocení ostatních asi ano, ale z mého pohledu je tento film jedním z největších skvostů, které kdy byly natočeny a upřímě mě mrzí, že se Owen nevydal cestou, která mu očividně sedí daleko líp. Každopádně film i přes svou smutnou povahu dokáže příjemně pobavit Owenovými vtípky, které odlehčují atmosféru a dělají film ještě kouzelnější. Takže za mě plných pět hvězdiček, 200% za film! Nádherný film, který vždy patřil, patří a bude patřit mezi mé absolutní TOPy kinematografie a osobně se vůbec nebojím jej označit jako nejlepší Owenův film, který už asi nikdy žádný překonat nedokáže ...(24.2.2014)

Owen se nehodí na amerického hrdinu..., jinak pokračování je nehorázná sračka...(15.7.2007)

• Carbo

Válka v bývalé Jugoslávii z pohledu člověka štvaného protivníkem hluboko nepřátelském týlu. Příště snad méňe agitky, trošku reálnější konec a bude to snad vypadat k světu.(27.10.2007)

Jako film perfektní, z politického hlediska obyčejná (sprostá) propaganda. Srb = vrah, sadista, magor. Američan = peacemaker, patriot, frajer.(19.1.2011)

Nevím čím to je, ale tenhle film mám vážně ráda. Není tam tolik akce, dramatu ani válčení, aby se mohl takhle škatulkovat. Ale je tam něco, co prostě zaujme. Snad za to film vděčí i Wilsonovi, která svou roli ztvárnil opravdu skvěle. Nakonec, když se snímek vezme jako celek, tak je to milá 'oddechovka'. První, snad ne poslední film, který se Mooreovi povedl.(30.3.2011)

Po zhlédnutí tohoto filmu mam velice velké nutkání nastoupit hned zítra do letectva a k námořnictvu. Owen Wilson je prostě herec, na kterého já nedám dopustit a v roli neohrabeného pilota, který má už všech zkušebních akací dost a pak najednou přijde to, o čem vždycky snil, tedy akce. Asi přesně neni podle jeho představ, ale on se nevzdává a snaží se dostat do bezpečí, aby byl zachráněn. Tento film se opravud povedl a scéna, kde proti sobě stojí letoun F-18 vs. protivzdušná technika, to vše sledovat na domácím kině, na to se mohu dívat pořád dokola, možná to je jeden z faktorů, který mě donutil dát plný počet bodů, tedy hvězdiček. Skvělá režie, výborný výkon všech herců a skvělá hudba v pozadí, nevím jak vy, ale já si tento film prostě oblíbil. 100%.(8.3.2012)

• Hogo Fogo

Keby to bola komedia tak za 5*. Clovek pochopi odkial Owen Wilson berie inspiraciu pri parodovani dementných filmov.(11.8.2013)

Nejdřív karty na stůl: jsem military fanda. Takže co je pro někoho nechutná náborová píčovina, je pro mě solidně natočená záležitost (protože se vizuálem na vojenské technice nešetřilo). A tady se nešetřilo ani omylem. Podíváme se na letadlovou loď, užijeme si jeden vzdušný souboj (no souboj... ale neprozrazujme), zastřílíme si z ostřelovačky a ta krásná pozemní technika... Já si chrochtal. Kazil to jen ten malmas s divným nosem. Co všemu jen prospívá je klipovitý střih a chytlavá juchavá muzika. Ne tedy furt... ale jen tam, kde se to hodí. Závěr se samozřejmě přitažený za vlasy (no museli si snad někdy pořádně zastřílet ne?), ale jinak opravdu, ale opravdu nuda v Brně se nekoná.(3.3.2015)

Zrejme autori chceli niečo tým filmom povedať. To by to ale nemohlo skončiť ako náborová reklama na hrdinského amerického vojaka za zvukov hudby silne pripomínajúcej budovateľské filmy dôb (ne)dávno minulých. Ale napriek tomu sa na film celkom dá pozerať, svižná klipoidná kamera veci prospieva a Owen Wilson sa celkom dá zniesť. A keďže sa vo filme mihol aj jeden môj kamarát súc slovenský komparz, práve mením svoje rozhodnutie z 3* na 4*.(29.10.2003)

Owen Wilson v necekane situaci. Kdo by to rekl? Nikdo to necekal a prece se to stalo :-) Musim uznat ze to chlapec docela zvladl. Na tomto filmu je videt, ze si na nic nehraje. Jede proste v tech svych kolejich ktere ma urcene uz od zacatku.(23.7.2007)

Akčný BRUTAL v pravom slova zmysle!A ešte ktomu takmer komplet natáčaný unás?Popiči!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(15.9.2008)

• mala_kea

Jednu, za pěknou atmosféru(6.6.2009)

Owen wilson dobrej,srbský rappeři a fanoušci Elvise vtipný a minový pole..No,z takovejch věcí mi nikdy neni dobře a tady je to podaný dobře/zle!A ten heavy end?Bohužel mě vůbec nepřekvapil.(26.9.2009)

SIce všechny filmy stylu "jeden proti tisíci, tisíc proti jednomu" sou pěkně nesmyslný, ale některé mě přece jen docela baví. Tenhle mezi ně patří...(17.10.2009)

Bezkonkurenčně nejlepší film s válečnou tématikou, jaký jsem kdy viděla. Skvělý příběh, z něhož mi místy běhal mráz po zádech, a hlavně skvělí herci. Největším překvapením je určitě výkon Owena Wilsona, který se zbytečně zahrabal u průměrných komedií. Dokázal, že vážnější role zvládá na jedničku. Tahle mu opravdu sedla jak ušitá přímo na tělo. Tleskám...(2.10.2011)

Posledních 15 minut ten film sesadilo do průměrných válečných dramat ale i tak si to zaslouží o něco lepší hodnocení 70% za technické provedení.(2.2.2003)

• mls

Jeden z tých horších vojnových filmov, chcelo by to už niečo viac ako len "záchanu", ten film nie je ničím zlý ale ani zaujímavý, nie je ničím špecifický a to znamená, že si ho veľmi dlho pamätať nebudem.(10.2.2003)

• levente

Neuvěřitelně pitomý válečný film těžící z v Americe jistě velmi zajímavé látky balkánského konfliktu (jsou to ale v evropě prasata, kde je kultura, ptají se pak). není se na co koukat. Snad jen, možná se mýlím, na slovenská jména v titulcích, protože se to natáčelo u sousedů.(29.9.2003)

Wow,tak tady fakt nevím co k tomu napsat.Snad jen,že je to řádně stylově natočene a "nadupane",dost rychlé,výpravné a ....docela cool !!!(28.11.2003)

Toto sú fotografie z obce Háj, kde je Anjel použitý vo filme trvale vystavený na miestnom cintoríne pri kostlíku a je detailne nafotený a popísaný. Fotografie sú určená LEN pre osobnú potrebu, prosím, bez môjho súhlasu ich neposkytovať na iné servre: https://photos.google.com/album/AF1QipNK7HZLM6Tmh9aVBFwoeIq70e8dXnidppt89C2G(6.3.2004)

• Pořez

Pěkný filmeček, který by se dal ohodnotit i 3* (a to bych byl hodně přísný!). Konec k p-píííp-í všechno zničil.(24.3.2004)

Začalo to v štýle Top Gun . no potom sa to preorientovalo na solídny thriller. Zápletka bola velmi dobrá, napätie gradovalo, aj ked scény zo základne boli dosť nudné (až na scénu sledovania satelitnej termovízie), Wilson hrá dobre, no ten koniec to bola neskutočná sračka. dal by som tomu tak 2 *, ale k tomuto filmu mám nostalgický vzťah lebo som sa zúčastnil natáčania (len ako špehúň( nakrúcalo sa v našom meste a všetci sme boli vybytý s toho ked sme chodili špehovať ako kydajú blato na tanky a jeepy.(28.1.2005)

• inutihar

No, bavil jsem se. Ale asi jinak, než tvůrci zamýšleli. U běhu přes zaminovanou továrnu a záverečného masakru na zamrzlém rybníce jsem ale jen nevěřícně zíral.(14.7.2008)

Začíná to docela slušně. Scéna sestřelení letadla je neuvěřitelně detailně a řekl bych i kvalitně natočená a i pokračování je dobré. Napínavé, film má spád, scény a situace jsou natočeny poměrně úsporně v dobrém slova smyslu, čímž je film poměrně uvěřitelný... Bohužel celou dobu tušíte konec, což trochu bere napětí, ale to platí pro spoustu filmů a v tom problém není. Problém je posledních cca 20 minut, kdy se hlavní hrdina najednou začne měnit v supermana, dosud logicky a uvěřitelně jednající lidé začínají dělat veliká patetická gesta .. a začínají neuvěřitelně nepravděpodobné, megalomanské bojové scény, které sluší bondovkám, ale nikoliv tomuto do filmu, který byl předtím 70 minut téměř dokumentární. Škoda, že se tvůrci zalekli možnosti udělat asi nikoliv výjimečný, ale celkem solidní film bez patosu a ohňostrojů a zbastlili šílený konec, kam nasypali bez hlavy a paty všechny klasické ingredience. Ještě 20 minut před koncem bych uvažoval o 4, nakonec váhám nad 3.(19.8.2008)

Pobaví, neurazí a až na ten konec výrazně neznechutí...co víc si přát od filmu, který vás má jen na chvilku lapit do svých sítí?...Podívám se kdykoliv znovu...(20.9.2008)

63% je podle mě hodně málo. Jistě,film má pár nelogičností (Raketa by opravdu za stíhačkou neletěla tak dlouho :D) ale na druhou stranu je výborně akční. Akční scény jsou dobré,wilson taky dobrej. Líbilo se mi to.(9.1.2009)

Mne sa film páči. Nevime prečo je to tak, ale Owen ukázal, že vie hrať aj dačo iné ako stupídne komédie a najmä umiestenie deju a samotný dej je sto bodový! 73%(2.2.2009)

• Pesosek

Naprosto zkreslený pohled na balkánskou válku….americká akční pohádka, nevím jestli ty 2 hvězdičky nejsou moc.(9.4.2009)

• astraal

Tak jak píše Golfista...Film si i za ten konec víc než jednu hvězdu nezaslouží.(4.6.2009)

• Hapretor

Naprosto neuvěřitelný válečný film! A to doslova!(5.5.2011)

• Hulk Hogan

Zrovna ohledně týhle tématiky fakt nemůžu pominout způsob, jakým je nastíněna válka v Jugoslávii. Film totiž (jak je zvykem) představuje Srby jako "ty zlé" a z bosenských muslimů pomalu činí hrdiny. Pokud se chcete o této válce něco dozvědět tak se tomuhle snímku obloukem vyhněte. Historické nepřesnosti se vyskytují v mnoha filmech (Braveheart, Patriot), ale tady to nějak nezvládám. Nebejt toho, šlo by o docela dobrej film.(2.12.2011)

kdyby na konci priletel Luke Skywalker se svojim x wingem vubec bych se nedivil. Ve filmu mi hodne chybi americky prezident s nejakym zasadnim projev pred americkou vlajkou. Owen Wilson hraje spatne stejne jako Gene Hackmam nastesti se tenhle film nebere vubec vazne a tak mate jedinecnou prilezitost se podivat na film, kde za buraceni kvapikove techno hudby owen pobiha po lese, zakopava o mrtvoly, aby na konci filmu udelal dobry skutek za ktery by se nestydel ani superman....(9.9.2006)

• Acrobat

Naborovy film American Army, aby vymletemu prezuvajucemu tlstemu amikovi ukazali: Aha, chlape, aj ty mozes pobehovat neprietelskym uzemim bez ujmy, budes nepriestrelny, vybuchy ti neublizia, radary ta nezachytia, budes ozajstnym superstrelcom. Zneuzit sochu anjela v obci HAJ na taku prvoplanovu primitivnu seba degradujucu snimku bez stipky umeleckosti v dusi rezisera-amatera je alarmujuce.(3.11.2009)

Blbé a tupé až na půdu, jenže co naplat, je to natočeno v nehorázně sexy balení alá MTV.(4.8.2010)

• Valentin

Owen Wilson mi vždy přišel spíše jako komediální herec než akční, moc mu toho vojáka nevěřím.(11.3.2011)

Film Behind Enemy Lines obsahuje mnoho akčních scén, které jsou, zejména pak ke konci filmu, značně přitažené za vlasy...to však nic nemění na tom, že se jedná, dle mého názoru, o technicky naprosto bravurně zvládnutý film. Je zde také mnoho scén, které velmi dobře navozují atmosféru války v bývalé Jugoslávii a celkově má film slušný spád. Jeho nedostatky se tak v porovnání s jeho kvalitami u mě přesunují až na druhou kolej.(17.3.2011)

Škoda toho příšerného konce. Jinak se mi to líbilo...(8.11.2012)

• psychoza

Ježíííš no toto bolo zléééé.... Vidieť Owena Wilsona ako sa snaží tváriť vážne, ba miestami až nahnevane a znepokojene bolo na popukanie :D Vrátane drsných rusov a typického amerického hrdinstva. Silné hovno.(2.8.2013)

Jeden z mnoha priemerných vojnou inšpirovaných filmov. Originálna zápletka zahraná mnou celkom obľúbeným Owenom Wilsonom. Film sledujúci poručíka Chrisa Burnetta síce nedosahuje kvalít príbehov Vojaka Ryana alebo Vasilija Zaiceva, ale je tiež dobre zapamätatelný a sú to príjemne strávené (skoro) 2 hodiny. 7 z 10(23.9.2013)

Čo je na tomto filme najlepšie? Že ho natáčali aj vo Vrútkach!!(17.4.2018)

Je to blbost, ale jsou tam pěkný záběry na T-72(18.7.2006)

nemuzu si pomoct, ale tenhle film se mi proste libi. konec je sice fakt hodne prehnanej, ale celkove to je film na ktery se klidne kouknu nekolikrat(3.4.2007)

Shrnuto a podtrženo: Americká blbůstka s nic moc Owenem Wilsonem hlavní roli... ano to je sice fakt, ale také je třeba přiznat že velice působivá, akce je opravdu dobře natočená a Gene Hackman je admirál jak se sluší a patří, TopGunovský nádech je zde sice také cítit nicméně má tenhle film opravdový spád a super efekty.(20.8.2008)

Top Gun oslovoval mládež v 80. rokoch, bolo treba niečo vymyslieť, aby sa chlapci zas o niečo živšie zaujímali o mierové misie v kokpite supermoderných mierových bojových strojoch s niekoľko tonami nákladu presvedčiacich pomôcok. Pozadie reálne, Bosna v čase balkánskej vojny, autentickosť, k tomu sa už radšej nevyjadrujem, hlavné je, že produkt, ktorý naservíroval John Moore divákovi je veľmi ľahko stráviteľný a vizuálne atraktívny. Chris Burnett ako správny vojak príliš nerozmýšľa, žije vo svete informatikov, existujú len 2 hodnoty, čo mu povie jeho veliteľ pravda, ostatok nie a tak nestráca čas filozofovaním nad zmyslom života, ale začína aktívny boj o svoje prežitie, pri ktorom má zaručené, že mu bude divák fandiť...(25.7.2014)

80%(11.8.2014)

Po třinácti letech jsem si dal repete a vyplatilo se. Poprvé jsem nebyl až tak unešený, ale to přehodnocuju. Je to velmi koukatelný akčňák s nečekaným hlavním hrdinou. Ano, od Owena Wilsona by asi málokdo čekal vážného akčního hrdinu. A on mile překvapil. Navíc akce po takové době nevypadá nijak zastarale a baví. Oproti hodnocení zde mi vychází zasloužených 5 hvězd. 83%(30.12.2014)

Konec je prostě hrozná tragedie, ale atmosféru si film podržet uměl.(23.2.2015)

Skoro bych dal i 4* (když pominu americký patriotismus), ale za ten závěr, kdy ve srovnání s ním je i Rambo 3 realistický snímek, je to skoro na 2*.(7.3.2015)

Příjemná naháněcí jednohubka, ale ani to nevykoupí Johna Moorea za to, co o mnoho let později provedl se Smrtonosnou pastí 5, jejíž existenci se snažím popírat.(2.5.2017)

Docela mi to připomnělo součaný útěk vojáka ze Severní Koree ani nevím proč....Ale jo je to dobrý film, je tam sice pár logických kopanců a děj není plynulý, ale aspoň vše končí happy endem, že....70%(5.12.2017)

Docela to uslo, jenom u toho clovek nesmi moc premyslet. Amerika opet vitezi. Zakaz vstupu pro ty, co maji povedomi o funkci letadel a rizenych strel. Docela dobre efekty, hlavne vybuchy.(31.10.2005)

• Zdenda

Teda jsem šokován jak to tu hodnotíte. Dle mého názoru neskutečně naivní a pitomoučký film, který z diváků dělá naprosté idioty. Navíc jestli chtěli natočit bezduchý akčnák mohli si vybrat jiný námět než skutečnou válku... Tu jednu hvězdičku dávám za scénu s minou (hned tu první, kdy jsem se divil, že tvůrci vzali v potaz tlakovou vlnu - bohužel hned v následujícím záběru tento slibný rozjezd zabíli a tlakovou vlnu opět neznají...) a za Owena, pač toho kluka já mám celkem rád...(20.2.2006)

Film se slušnou atmosférou, který se odehrává kdesi v Bosně v lesích a kopcích, kde se Owen WIlsen snaží ve zdraví přežít a dostat se z bodu A do bodu B, který se načež zase změní v bod C (předpokládám, že moc lidí nepochopilo), aby mohl být zachráněn. Dynamická kamera a pěkná hudba. A ten závěr mi nijak moc nevadil - ono se přece "vždycky" "každý" snaží v závěru nějak ohromit, takže asi tak no....(24.7.2007)

Překvapivě dobrý film, sice závěr je hodně ujetý ale jinak docela slušná zábava s odpovídajícím hereckým obsazením.76%(31.12.2007)

Film mých mladých let. Tehdy mi přišel genialní, teď už mě přijde příliš ohraný na to abych ho mohl objektivně zhodnotit.(30.5.2008)

Owen Wilson v tomhle akčním filmu vypadá zajímavě a ikdyž bych si na jeho místě dokázal vybavit akčnějšího herce, nakonec to nezahrál až tak špatně. A nebýt toho opravdu už přehnaného konce, tak by to byl skvělý film plný adrenalinu. Pokud vypnete, je to solidní akce.(21.5.2009)

• Fajt

Americká válečná hovadina !!! Sovětské válečné filmy jsou také dílo, ale takto stupidní přece jen nejsou.(25.9.2009)

Nemecky nazov: Im Fadenkreuz - Allein gegen Alle(17.6.2010)

• DanRichter

tak jsem viděl další film, kde hrál Owen, ale tentokrát jsem si neužil s ním tolik srandy (vyjma úvodu filmu), jako spíš akce a vypjatých okamžiků, nebot zde hrál pilota stíhačky, která při jednom z pozorovacích letů zaletí, kam nemá, načež je posléze sestřelena, a protože se nám piloti katapultují nad nepřátelským územím, je na bíle dni, že tamní "obyvatelé" hodlají s nimi naložit po svém :) .. a tak začíná honička na piloty, z niž se stává záhy jen honička na pilota, jak vidno, vypadá to na zajímavou podívanou :) .. jinak samotné zpracování filmu nepřináší zas až tak světoborné věci, je k vidění sice originální příběh odehrávající se v zajímavém prostředí, a mající zajímavé scénky a momentky (viz onen masový hrob, ona stará továrna a v ní min.pole,ve kterém si hráli děti atd), ale máme tady pořád ten samý model, co známe z těch amer.vojenských filmů - namrachovaní Američané, kteří jsou drsní vlastenci konající to největší dobro, a likvidující to největší zlo, které je pochopitelně ve filmu náležitě "zle" vyobrazeno, aby Amíci vypadali ještě víc heroicky :) .. jak mám Owena rád, tak tady mě přece jen neseděl, přece jen ho mám radši v rolích vyčůraných mazáků či chytrolínů, než nějakého vojáka, co se brodí řekou či plazí lesními křovinami :) .. jinak většinou film byl vcelku bez "přehánění", až tedy na ten závěr , tam to přece jen filmaři nevydrželi, a přišli s akční (a úsměvnou) bojovou scénkou :) .. na film s takovým rozpočtem taky mohli víc zapracovat na tom střihu a kameře, páč v boj.scénkách to trochu mátlo .. jinak pochvalu zaslouží hudba a zvuk, ale je to krapet málo na takovej pompezní film .. kdo chce, at se na to jednou podívá, no já si radši dám "Cerný jestřáb sestřelen" :) .. doporučím všem amer.nacionalistům, militantně založeným lidem a milovníkům coly, užijete si tam roztomilé reklamy :)(28.12.2010)

Jeden z vydarených filmov Owena Wilsona, v ktorej mohol ukázať, že nie je až taký zlý herec a má na viac, vo filme s dobrým námetom a spracovaním. Čo však pokuľháva je jednak naivita deja druhej polovice, ktorá vyvrcholí samotným záverom a vôbec nepotrebné ospevujúce ódy na US Army (how pathetic). Ale zábery z lietadlovej lode, stíhačky tak to je moje. Ale na druhej strane na Top Gun to určite nemá.(30.6.2011)

Film, který znám už od dětství, přitom jsem ho mockrát neviděl, vlastně skoro vůbec. Včera jsem si na něj vzpoměl a řekl si, že ho chci znovu vidět a velice se mi líbil. Wilson a Jackman jsou skvělí, stejně, jako dějová zápletka. Tentokrát válka v jugoslávii, ve které jsme neměli mnoho možností ji vidět na filmovém plátně. Námět je skvělý, ale ale film mohl být delší. Děj je vlastně hodně zkrácený, což je na takovoudle kvalitu škoda. Závěrečný fight mezi Wilsonem a Maškovem se mi zdál trošku přehnaný. Při filmu jsem se skvěle bavil. Výborný film a jeden z nejlepších snímků Owena Wilsona.(23.3.2015)

• KUFI

Ke konci to bylo uz hotovy utrpeni se na to divat(3.3.2019)

Potešilo slušné spracovanie a stavba deja a pár vyxytáviek (pri prenasledovaní hl.hrdinu) a po trikovej stránke naozaj solídny výkon ale nakoniec to celé pokazil záver a veľmi čiernobielo vykreslený nepriateľ. Aj tak jeden z lepších filmov O:WILSONA. Nebyť USpatriotizmu a záver v štýle RAMBA tak to mohlo byť u mňa o hviezdičku vyšie a možno aj v červenej línií CSFD ;)(3.5.2006)

• Weirdman

4/10... Videoklip by mal mať najviac 10 minút aby sa dal zniesť a nie 10-krát toľko...(1.6.2007)

Bylo to napínavé, vzrušující. Pořád se tam něco dělo. Není to typický válečný film. Spíš pořádný akčňák, který zhlédnete po náročném dni. Taková popcornová zábava. No a co? Nehrajme si na filozofy a někdy se i bavme;-)(24.10.2007)

Vcelku dobry akcny film, miestami zial trosku rozpravkovy.(30.9.2010)

Až na konec slušný. Snad jedinej slušnej film Owena Wilsona. Gene Hackman nezvykle křečovitel, celý mu to nějak nesedí. Takže asi tak.(12.12.2011)

Hodně obcházené a zajímávé téma s krásným vizuálem proti americké blbosti klasické akční střílečce. 55%(19.6.2012)

Neuvěřitelná tupost závěrečný scény pohřbívá všechno co na tomhle filmu stojí za zmínku. Škoda.(29.7.2012)

tak povrchní film a sklidí tolik povrchních komentářů, nejsu já v česku? jinak slušná zábava s pár zajímavými nápady, bavil sem se nesmrtelně(19.1.2013)

• route60

Tento film Johna Moorea končí sestřelením F-18 která stojí opravdu za zhlédnutí a potom následuje filmový hnůj která je korunována vysvětlením kdo jak dopadl atd. američané jsou hrdinové a Evropané jsou jen brzdy, a ti Srbové jsou zrudy a Amíci to žerou a věří tomu, čert vem tuto sračku. Souhlas s flanker.27(18.6.2013)

Podľa môjho názoru sa jedná o celkom schopný vojnový film z "neokukaného" prostredia občianskej vojny v bývalej Juhoslávii. Aj keď je Owen Wilson primárne komediálny herec, myslím si, že do tejto role slušne zapadol. Páčila sa mi veľmi dobre budovaná dávka napätia a atmosféry pri úniku v bosenských (aj keď v skutočnosti to boli slovenské:) horách a aj to, že z Owena neurobili Ramba, ktorý ľavou zadnou zvládne zneškodniť celé srbské komando. Je jasné, že pohľad na konflikt je rýdzo americký, teda Srbi sú tí horší a ostatní sú lepší, ale myslím si, že tento film ani nechcel nejako hlbšie zachádzať do podrobností tohto konfliktu, ale skôr sa snažil "naverbovať" zopár amerických chlapcov do armády, pretože americká armáda zachráni všetkých a všade, o čom svedčí záverečná scéna s vrtuľníkmi, ktorá dosť pokazila celkový dojem z inak výborného filmu, ale tak u amerických vojnových filmov by sme si už na to mali zvyknúť.(20.7.2013)

Příliš velká propagace a náborovka do US NAVY, nicméně co má dělat pilot sestřelený za nepřátelskou linií? Podle mě trochu nedoceněný snímek a ten jugošský odstřelovač v teplákovce čím víc pruhů, tím víc adidas, ten mě vážně bavil. 70%(31.10.2014)

• Juuroo

Zo začiatku celkom dobrý vojenský film, ktorý ale postupne stráca na kvalite. Ku koncu je to už celé „preamerikanizované“ a plné klišé. Owen Wilson ako vojak vôbec nie je uveriteľný. Nejedná sa o úplný prepadák, ale od kvalitného filmu to má ďaleko. 2*(14.10.2015)

Těžko říci jestli se jedná o válečný či akční snímek, ale asi z každého něco. Pro nás se pyšní slovenskou stopou v podobě vybraných několika málo herců, příslušníků Martinského vojenského útvaru a natáčením přímo na Slovensku. Aniž by si to kdokoliv uvědomoval, tento filmový počin má jednu věc společnou např. se snímkem ´Rambo II.´ a tím je kritika způsobu velení vojenských sil. Situace, kdy se záchranná helikoptéra těsně nad cílem otočí a na rozkaz se vrací zpět stojí v obou filmech za porovnání. Jinak jiná doba, jiný příběh, jiný voják, jiná situace. Scénář má jasný cíl a natočen byl přesně tak, jak vypadala scenáristická vize. Režisér John Moore moc dobře věděl co dělá. Akční scény, napětí a vůbec celá vizualizace má drive. V žádném případě se nejedná o nic realistického ukazující hrůzu války. Po akční stránce však nezklame. Žádné zbytečné řeči, žádné dějové odluky jinam. Dějová linka je jasná, tvůrci se ji striktně drželi a tak tu máme dobře odvedený, byť neoriginální, moderní válečný film, který je ryze zábavný a z tohoto hlediska nijak nezklame.(2.11.2017)

65%(28.1.2019)

prekvapive napinave drama, kteremu ale skodi zaverecna scena.(5.7.2003)

Dobrá akcička. Souhlasím, že konec je sprasen a prostředí trochu přitažené za vlasy.(17.8.2003)

Slušný AMERICKÝ válečný film...(30.10.2005)

fascinující film mohl bych se na něj koukat třeba padesátkrát dokola a přesto mě to neomrzí.není to žádná nuda neustále se něco děje .přímo bravůrní děj filmu.prostě paráda(24.5.2006)

Za Owenem Wilsonem jsme se ohlíželi jako chlápkem, který hraje vypatlané idioty, srandovní komiky, nebo zamilované elegány. Zde (následně pak ještě např. v Životě pod vodou) dokázal, že je schopen zahrát i něco víc. Toto jakž takž válečné drama je provázeno moderní hudbou, narozdíl od protáhlých smutných tónů. Je to takové moderní napínavé drama.(27.12.2006)

• Akyno

Ďalší pokus zviesť sa na vlne vojnových drám, ktoré Vám realističnosťou vytrú zrak. Bohužiaľ zostali len "problémy radového vojína". Keby si v jednom zábere neštekol môj známy ako komparzista, tak dám asi o hviezdu menej. Ale z úcty k nemu 40%, nech ma klučina radosť, že hral v bomba vojnovom filme.(6.1.2008)

Oddechový válečný film. Ačkoli se od něho nejspíš nezvednete, není nijak vyjímečným oproti ostatním filmům své kategorie.(7.1.2008)

dosť zábava:-) americká sto krát videná klasika, kde amerického vojaka nezastavia ani vojaci, ani sniper, ba dokonca ani taknky :-D nech žije raaaamboooo!!!!!!!!!!!!!!! teda par don Chris Burnett :-))(16.3.2008)

Tak musím říct, že po všech těch negativech, co jsem před shlédnutím tady četl, obrovské překvapení! Nehodnotím historickou přesnost konfliktu na Balkáně zde podanou, neboť o to se film ani tak nesnaží a ani na to nemám dostatek znalostí. Dostal mě velmi dobrým spádem, výbornou hudbou a skvělými akčními scénami (ano, mně se líbilo i to zatracované finále). Ač sem tam (málo) zavání béčkovým akčňákem, tak za scénu F-18 x raketa odpouštím všechny neduhy, to jsem dámy a pánové zíral s otevřenou pusou! V tuto chvíli jsem měl připravené 4 hvězdy, ale jak jsem si vzpomněl na tuto scénu dávám 5 a basta.(19.8.2008)

Nejlepší válečný film se zpomalenými záběry úžasnou kamerou a dobrým hereckým obsazením.(19.8.2008)

• @nthr4X

Nadprůměrný válečný film?To ani náhodou, závěr katastrofální a zbytek slabý průměr 35%(12.1.2010)

Detailní záběry na lodi, zpočátku perfektní kamera a zpomalované záběry, detaily při sestřelení letadla a katapultáže paráda a..... šmytec. Tady končí dobrý film a začíná neskutečná zhovadilost. Do nebe bijící blbost na obou stranách. Neuvěřitelné žeby Amíci nechali pilota na nepřátelském území jen tak, nahánění pilota je velmi trapné. Finále vše dovrší, když během 3min. je v celosvětové TV spot o smrti US pilota a následná přestřelka se skokem ze skály......mizerné B tvářící se jako A. To co jsme nesnášeli v mládí, hrdinské ruské vojáky ve válečných filmech skákající s granáty pod jeden tank za druhým je tady prezentováno z druhé strany.(4.6.2010)

Podle upoutávek to měla být pecka. Ale nakonec z toho je jen neúspěšný pokus udělat z Owena Wilsona akční hvězdu s divnou kamerou, divnou režií, divným střihem a kopcem nedotažených nápadů. Film to ale není úplně špatný. Nápady, ač nedotažené, jsou velmi dobré, některé scény jsou velmi dobře natočené a tempo je slušné. Jen to chtělo vypilovat jednotlivé motivy, nějaké vyhodit, úplně předělat konec a vynechat ty pokusy o válečné drama, které vyznívá dost naprázdno, vzhledem k tomu jaké to je zpracováním a dějem hrozné béčko. Škoda, ale i tak to pobaví slušně.(20.4.2013)

• kacer4

Takýchto filmov tu už bolo. Takmer celé to bolo o ničom.(13.8.2013)

Owen Wilson se mi vcelku líbí. Filmy s ním už tolik ne. Tohle je výjimka.(23.8.2014)

Remeselne velmi dobre zvladnute becko dnesneho typu. Nic nove vo filme hladat netreba, ak netuzite po porcii (jemne nezdraveho) patriotizmu a najma je nutne nebrat snimku staby agitku do U.S. armady, hoci Stryko Sam by sa iste potesil. Ved napokon cerstvej porcie ziveho masa v podobe naivnych marinakov, pripadne americkych namornych pilotov, nikdy nie je dost. Akokolvek, film pred ocami ubieha jedna radost, O. Wilson to cele v podstate taha aspon do pohodoveho priemeru, nebyt jeho postavy, neviem, neviem... Asi by moje hodnotenie schytalo slusnu ranu pod pas. Ale takto? Na jedno mrknutie mozem vrelo odporucit ako obstojne zvladnutu akciu, no dalsiu projekciu si fakt neviem predstavit. Rozhodne nie v najblizsom case... 60%(22.1.2015)

Až na nejaké nezmyselné filmove chybičky výborný akčný film, možno aj preto také hodnotenie, lebo casť sa natáčala v Ľubochnianskej doline kde sme chodili ako chalani ocumovat tanky, stíhačku a ostatné rekvizity.(27.12.2015)

Výborní herci i příběh, napínavé a má to spád! Poznámka : V zajímavostech je napsáno že se v tomto filmu představil letoun F18 Super Hornet . alá já jse "HO" tam neviděl!!!....................OMLUVA : Je to letoun v hlavním záběru!!(9.2.2016)

• blekekeke

Rok stvoření 2001? Mi připadalo, že je to natočeno v éře rambobití, kdy se neřešila smrtelnost hlavních postav. Jako v celku se dá ten film považovat ze nějakou věrohodnou kopii skutečných událostí, až do závěru, ten ten film hodně shodil.(18.11.2016)

Ve cvíli, kdy si uvědomíte, že autoři tenhle film s válečnou tematikou pojali jako čistokrevný akční nářez a že až na pár syrovějších míst zcela ignorovali realitu, užijete si tenhle film jako nic jiného.. Je až s podivem, jak mohl debutující režisér natočit takovou bombastickou scénu, jakou je sestřelení stíhačky hlavního hrdiny - takhle bez dechu jsem naposled sledoval nepřekonatelný vrtulníkový nálet z Coppolovy Apokalypsy..(4.7.2004)

Kyž jsme viděl Owena Wilsona,že tam hraje stíhače,tak jsem si řek,že v tý době snad nebyl nikdo jinej volnej,protože to je kluk do komedií a romantických slaďáren,k mému překvapení to odehrál celkem slušně až na to,na co zde většina lidí nadává: na ten konec..(13.1.2008)

• Wroclav

Houpý a zcela zbytečný film (schématická náborovka pro US Army). To vysoké hodnocení tady nechápu.(19.8.2008)

Po shlédnutí všech 3 filmů musím říct že se mě tenhle líbíl možná stejně jako za nepřátelskou linií 3. Původně jsem uvažoval o 4 hvězdách ale jelikož to není žádný trhák dávám 3 hvězdy a 65%.(26.3.2010)

Parádní film ve výborném nervydrásajícím prostředí.Až na ten skok na konci, bezchybné. 95%(12.9.2010)

Napínavý příběh amerického leteckého navigátora, který bojuje o přežití uprostřed nepřátel v Bosně. Celkem typický americký hrdinský příběh, ale dá se na to koukat dobře. Jenom hlavní představitel – Owen Wilson – vypadá spíš jako napomádovaná barbínka než drsný voják.(15.11.2010)

• bertrand

Čas od času holt musí americká army pustit chlup a natočit něco podobného. Účelem je nalákat co nejvíce dobrých bílých (a dnes už i černých, žlutých i jinak barevných) zdravých amerických chlapců (a dnes i děvčat) ze všech Buranovů země, steroidy jim odpomoct od akné, navléct je do uniforem a proměnit je v chodící roboty. Jelikož je tedy skrytým smyslem filmu reklama na válku zacílená na prznění mládeže dáváme s panem B. odpad, protože sme, kurva, pacifisti a pedagogisti.(14.10.2011)

• Scottman

Pěkně hloupý a nešťastný pokus o film vycházející z události sestřelení cpt. S. O´Gradyho. Nicméně ve vytýkání chyb co se faktů, vojenství a chování postav nevim kde začít.(14.2.2012)

Skoro po celých 106 min. jsem se dobře bavil a možná bych dal i 4*, ale za ten přehnaný konec s vrtulníkem musím dát 3*.(23.2.2012)

• enzo_cz

Dost nepovedená "verbovací" slátanina. Jen z lásky k Hackmanovi a Wilsonovi dávám dvě hvězdičky.(21.8.2012)

Silné 3 hviezdy. Pre mňa celkovo nadpriemerný vojnový film, síce tak trochu propaganda US navy, ale so špičkovými leteckými scénami, a ako poznamenal gouryella, scéna zostrelenia je takmer dokonalá. Záverečné "šialenstvo" síce nepotešilo, ale celkový dobrý dojem z filmu zostal - a na ňom sa hodne podieľal aj kvalitný soundtrack.(2.3.2013)

Nebylo to vůbec špatný.Napínavé o pilotovi který byl sestřelen v bosensko -srbském konfliktu aby udělal z kolegou jisté průzkumné letecké fotografie díky kterým je pak někde daleko uprostřed země smrti sestřelen a po popravě zastřelením svého kolegy je pronásledován na útěku ke svobodě z minimem osobních věcí a vyzbrojen je pouze dobrým výcvikem k přežití.Film i když nepůsobí nikterak nákladně je natočen se zaujetím a stojícím na pevném pilíři známých a zkušených herců jako jsou Gene Hackman a Owen Wilson.Mně se to opravdu líbilo a vůbec jsem se nenudil 75%!(3.12.2013)

Krasna ctyrka. Hansel se ukazal ve vaznejsi roli a tak jako ... nooo docela jo. Nejvic me vsak zaujal neuprosny borec v teplakovce, s puskou slidici Vladimir Mashkov. Zvlaste "bezvyznamna" scena, kdy jeho nezadouci kolega v lese slapne na minu a on s klidem odejde a pak uz jenom ... bum ... muhahahaha. Kdyz si clovek uvedomi, co se docela nedavno delo pal kilometru od nasich hranic, co se dnes deje a co se bude dit? O tom uz ale bude jiny film.(23.8.2014)

Klasická americká válečná tuctovka. Téma a název tohoto filmu mě donutil si film stáhnout, ale samotný děj mě trošku zklamal. Spoiler: Už od začátku bylo jasné, že se hlavní hrdina zachrání a "hunter" mně chvilkama připomínal Horatia z CSI, když našel uprostřed pole zásobník od AKčka. Přemýšlel jsem i o 2*, ale to by bylo málo. 55%(1.10.2014)

Už jsem film viděl několikrát a pořád jsem váhal 3 nebo 4*. S filmem nemám zásadní problém. Natočené slušně, v tempu, film uteče jako nic, nenudí, skvělá hudba, dobré akční scény. Byly by to jasné a super 4*, ale ze dvou důvodů jsem na spodní hranici s 3*. Owen Wilson mi v téhle roli prostě nesedí (i když to nehraje vůbec špatně) a hlavně ten závěr. Poslední scéna se zcela vymiká, bohužel negativně, celému předchozímu ději a jak bych tak řekl stylu filmu a sráží film o hodný kus níže. K místním výtkám: "US náborovka" - filmy tohoto žánru jsou, více či méně, ale tady se to dá v pohodě přejít. Myslím si že tady to není tak intenzivní a tempo filmu vás nenechá na takové věci myslet, pokud už předem nejste zaujatí proti tomu. Jednoduchý scénář - ano. Ale v jednoduchosti je síla a když je to natočené dobře tak to vůbec nevadí. Jednoduchý nutně nemusí automaticky znamenta blbý. A tady (až na ten závěr) rozhodně úplně blbý není.(2.11.2014)

Klasicky emericky pritazeny za vlasy, ale za ten masový hrob si to zaslouží přinejmenším klobouk nebožtíka dolů. A další plus dostává zájezd československého komparsu.(10.4.2015)

Již několikrát zmíněný debilní a trapný americký patriotismus. Jinak film celkově skvělý s výborným obsazením.(29.12.2015)

Sice místy značně přehnané, ale co už, celkem to ujde. Takové slabší čtyři hvězdičky.(6.5.2016)

Průměr.(12.5.2016)

• Poga

Ono by to vlastne ani nebolo zlé, ale ja si nemôžem pomôcť, Owen Wilson sa tam proste nehodí. A Gene to sam neutiahne. A ešte k tomu mi tam akosi vadila ta nie prave realna atmosfera balkánu. Sorry.(21.8.2016)

Tak musím říct že tenhle film se mě hodně líbil. Už snad jen kvůli dobrému hereckému obsazení. Gene Hackman,tomu prostě role v námořní uniformě padne vždy. A co se týče Owena Wilsona, tak tomu role padla taky jako ušitá. Pomalu si začínám na tohoto herce zvykat,a filmy do kterých je obsazován se mi čím dál tím více líbí. Prostě za nepřátelskou linií by měl vidět každý fanoušek akčních/válečných filmů. Líbí se mi jak jsou udělány speciální efekty. Prostě musím dát ****hvězdičky ´=)(18.3.2008)

Typickej béčkovej americkej válečnej film, kde americký "hrdina" dokáže všechno a většina jeho nepřátel jsou naprostí amatéři nebo necitelní zabijáci. Navíc tento filmu podporuje americkou propagandu na události na Balkáně, tedy, že za všechno zlé mohou jen Srbové.(20.8.2008)

To sestřeleni stihačky bylo na tom filmu nejlepši.Pak už to mělo klesajici kvalitu. Honička v drsně nadhernem prostředi slovenskych hor se mi ještě líbila a ta socha navazovala opravdu depresivně ponurou zimni atmosferu.Ale ta konečna přestřelka s vrtulniky co to jako proboha mělo být!?(10.6.2009)

• Nickkk

Místama zajímavý děj a vcelku pěkné scény, ale pořád tomu něco chybělo možná se mi nezdál Owen Wilson v roli vojenského pilota prchajcího před smrtí to bude asi tím že 80% jeho filmů jsou komedie a to mi potom nejde do hlavy proč hraje tady, ale i tak je tento film slabý průměr.....Nejlepší postava: Reigart(16.7.2009)

Hodně zajímavý film, dobrý scénař a příběh. A nebýt podlední akční scény skákání ze skály na typka zavěšenýho na laně byl bych dal i 4 hvězdičky, ale tohle bylo opravdu přehnané,Velice mě zaujala scéna sestřelení stíhačky to bylo téměř dokonalé.Jinak Owena Wilsona mam celkem rád a myslím že převedl slušný výkon.(25.9.2009)

Na zabavení dobré, ale jak je již několikrát zmíněno, závěr je spíš úsměvný. Owen Wilson jako nezastřelitelný voják kličkuje mezi kulkami svých nepřátel a megaskokem ze skály se ve finále zachrání. LOL(26.9.2009)

Na nedělní odpoledne ideální film, u kterého se nemusí vůbec přemýšlet. Je zbytečné diskutovat o kvalitách, které nedosahují v tomto případě ani tří hvězdiček. Ovšem necelých 8 minut leteckého průzkumu a následného vzdušného souboje stojí opravdu za to!(4.12.2009)

BAT21 & dokonce s Gene Hackmaneme revival ? Bohužel právě "pro US Army" scéna s Genem Hackmenem v závěru bere hvězdu jinak docela nadupanýmu filmu, kde Owen Wilson odvádí poněkud netradiční práci(18.4.2011)

• vbejk

Za to, že udělali z Jugoslávců zločince a z NATA klaďasy, si nezaslouží ani jednu hvězdičku.(3.9.2011)

Miluju tu scénu na začátku filmu, kdy jejich stíhačku honí raketa :-)(18.11.2011)

Nerad zklamu Vás, co jste hodnotili počáteční scénu s letadlem kladně, nebo dokonce jako nejlepší část. Já se o letadla trochu zajímám a tohle má k realitě hodně daleko. Vyskytují se tam do očí bijící nesmysly, jako například snaha oklamat RADAROVĚ naváděné rakety světlicemi nebo výbuchem palivových nádrží. Podle mě je to vada na celém filmu stejně jako scéna s vrtulníky na konci. Jinak zbytek se mi líbí, dobrá akce :) Dávám 4*(2.1.2012)

...film ktorý som videl asi 1a pol x...ale za to som si ho skoro celý odohral..natáčal sa na Tureckom vrchu a opustenej dedinke za Žilinou....bolo to príjemne spestrenie vojenskej služby a Wilson je celkom haluzár....(31.1.2012)

Mne osobne sa film páčil, dokonca na 4 hviezdy. Škoda záverečnej scény s americkým spomaleným skokom pomedzi miliardu guliek do vrtuľníka. Inak samotné havarovanie a putovanie je urobené pomerne realisticky. Keď ležal v masovom hrobe, takmer som nedýchal. Ale ten koniec...(1.9.2012)

No, dokoukal jsem to, nebudu tu říkat, že jen kvůli Hackmanovi, ale je to tak. Film by mohl být zajímavý a dobrý, bohužel však není, nedovedu ale přesně specifikovat kvůli čemu. Wilsonovi? Českému dabingu? Nevím, prostě mě to nenadchlo, ačkoliv jsem od toho fakt něco čekal..(2.10.2012)

Sto lidí, sto chutí, mě tento snímek velmi sednul. Vždy se na něj rád podívám znovu. O akční scény není nouze, ve skvělém podánní herce Owena Wilsona..(5.12.2012)

Skoro ako Bat 21, akurát namiesto Vietnamu tu máme Bosnu a Gene Hackman sa presunul do kancelárie, odkiaľ riadi záchranu zostreleného pilota... Nakoniec dostaneme film neznesiteľne prekypujúci americkým patriotizmom, akých som už videl stovky. Aj keď herecké výkony nie sú zlé (najmä Hackman, Wilson a Maškov) a scéna, v ktorej Superhornet uniká protilietadlovým strelám je fantastická, film neustále kvalitatívne upadá a záver je tak bohužiaľ najhoršia časť celého filmu, škoda ***(20.7.2013)

• MrOgilwy

Můžete sníst celkem chutné jídlo, ale nemůžete večeři hodnotit jako dobrou, když po ní chytíte brutální průjem... "Kvůli tomuto zabili Steghouse"... Děkujeme Ti ó bože za hrdinné americké admirály. Proč kvůli nim nejdou Superman a Spiderman na dovolenou? Kvůli něčemu takovému si dám panáka Whisky.(10.8.2013)

Gene Hackman a Owen Wilson se představují v napínavém, akčním thrillerovém příběhu - plném strhujícího vzrušení v každém okamžiku. Za nepřátelskou linií - se odehrává příběh stejnojmeného filmu. Je zasazen do neurčité doby, která je charakterizována jako "pozítří" a je inspirována znepokojivou situací v Bosně. Máme tak jedinečnou příležitost ponořit se do příběhu o vynikajícím pilotovi, o odvaze, statečnosti a schopnosti riskovat a o chlapských vztazích, které krystalizují v krizových a nebezpečných situacích.(25.10.2013)

• Soope

byly by to 3* nebýt posledních 10 minut.. a to jsem asi dost shovívavý(18.2.2014)

Wilson je skvelý, Hackman sympatický... odporúčam(27.11.2014)

• jjjerry

Bohužel hrozná splácanina. Když na to koukáte alespoň ze základní znalostí historie a vojenství, tak si několikrát řeknete "proboha proč"=/ Začátek celkem fajn, letadlová loď super. Ale co přijde pak je děs. O to víc mrzí, že to je "inspirováno" skutečným příběhem "SPOILER": Ale nedošlo k sestřelení Hornetu, ale jednomístné F16 (letěli ve dvojici, ale nebyl spatřen padák). Záchranná akce taky vypadala úplně jinak. Ach jo...(24.11.2016)

Natáčané na Slovensku,veľa akcie a skvelá atmosféra.Paráda.Ten koniec bol prehnaný,to je pravda.(18.5.2018)