Za nepřátelskou linií

Behind Enemy Lines

Za nepriateľskou líniou

Akční / Drama / Thriller / Válečný

USA, 2001, 106 min

Jako válečný film by to bývalo mnohem lepší, jako akční o typickém americkém hrdinovi, který je navíc hrdinou jen proto, že se příšerně nudil, je to promarněný námět. První polovina je dost dobrá, pak to jde silně z kopce.(26.4.2006)

Zcela bezmyšlenkovitá zábava, která válečný konflikt v Bosně pojímá jako akční videoklip. Kulometný střih, efektně zpomalené záběry, dunivý elektronický soundtrack, bojové scény bez špetky smyslu pro realitu... Kdybych to měl k něčemu přirovnat, napadlo by mě Komando – téměř nic nedává smysl, ale kouká se na to dobře.(30.10.2005)

SPY GAME+ČIERNY JASTRAB ZOSTRELENÝ Vojnová dráma to rozhodne nie je, pretože vojnový konflikt slúži len na rozpútanie divokej akcie. A kvôli vizuálnej divokosti film stráca na atmosfére ALE... Ako americký akčný film je to viac ako priemer s nadupanou akciou, pátosom na uzde a dokonca sa dá pri ňom aj zamyslieť nad nezmyselnosťou vojny. (Aj keď takému Kusturicovi stačí jediné grgnutie, aby lepšie vyjadril to isté ako tu za tých 100 minút). Skrátka dobrý akčňák s prekvapivo vážnym Wilsonom a štandardným Hackmanom. A fakt nikomu neverte, že je to podľa skutočnosti...(22.2.2006)

Slušně natočený válečný film, inspirovaný skutečnou událostí kdy byl nad Bosnou během bosenského konfliktu 2.6.1995 sestřelen stíhací letoun USAF F-16c kapitána Scotta O´ Grady. Letoun dostal zásah naváděnou raketou SA, pilotovi se však podařilo bezpečně katapultovat a na nepřátelském území přežil 6 dní. O jeho zážitcích jsem v době jeho slavného návratu, kdy byl v USA hrdinou četl v jednom z čísel Reader´s Digestu. Tolik k námětu. --- Film se inspiruje prakticky jen prostředím a tématem sestřelení amerického pilota. Ten se snaží rádiem navést na sebe search and rescue skupinu a zároveň musí unikat před nepřítelem, který na něj podnikl hon. Film nepostrádá napětí, akčních scén je v něm požehnaně, ale jak napsal gogo76 ten závěr si mohli tvůrci odpustit. Ale to by na to asi Amíci nešli do kina :-) Wilson překvapil, poprvé jsem jej viděl v krapet jinačí vážnější rolia docela mu sedla. Mám li se ovšem podívat na film s takovouto tematikou, tak raději sáhnu (opět s gene Hackmanem) po akčnějším vietnamském BAT21 (1988). * * *(1.3.2013)

"I AM A MARINE. WE TAKE CARE OF THE SERIOUS BUSINESS. YOU ARE A NAVY PILOT, AND YOUR ROLE IS TO EAT JELL-O." ---------- Owen Wilson v poriadnej akcii. About that time. Film má silnejšiu atmosféru, než väčšina vojnových filmov. To bude tou Bosnou a Srbmi. Ďalšie plus ide za Maškova, inšpirátora neskoršieho videoherného hrdinu. Nepáčil sa mi však záver, ktorý urobil zo Srbov úplných nekompetentných chudákov. A v podstate celé to finále je už typicky americké, presladené, príliš teplé, no proste meh. Škoda.(13.9.2017)

Za nepřátelskou linií je film, který oplývá některými vážně luxusními momenty: nádherný záběry na letadlovou loď na přírodu atd., atmosféra vážně děsivá, perfektní přestřelky, neustálé napětí, výbuchy jsou perfektní, výkon Owena Wilsona taky super, i námět je dobrý. Přesto nemůžu jít úplně na 100%, protože film má pár chyb a pár momentů, kdy o jeho kvalitě hodně pochybuji - hlavně ten konec ... a samozřejmě je hodně nacionalistický. To by bylo, aby se Amerika zase nepochválila :-))) Myslím, že z tohoto filmu šlo udělat klenot mezi válečnými snímkami, protože atmosféra, kamera, hudba i děj šlape jako švýcarský hodinky, jen to udělat více profesionálnější a méně Americký. Je to obrovská škoda, ale i tak si tento film zaslouží pozornost. 8/10(15.9.2009)

Ale jo, je to jednoduché - ale zároveň i přímočaré a profesionálně dobře natočené. Napodruhé bych na to asi koukat nemusel (není tam už moc co objevovat), ale válečný thriller je to slušný.(11.5.2007)

Skvělá akční jízda s efektními akčními scénami, skvělou kamerou a překvapivě akčně kvalitním Wilsonem. Přehnaný konec sice film mírně kazí ale i tak se jedná o velice povedeou akční záležitost.(29.3.2007)

To jsem si pošmákl. Válečné téma, skvělí herci a perfektní zpracování, a to hlavně kamera, kde nechybí zpomalovačky, oblety a ani akční vychytávky v podobě ruční kamery. Ano, je to film o opěvování osamoceného amerického hrdiny uprostřed bitevního pole, patriotismus tam taky je, klišé na konci taky, ale mě se to prostě líbilo a výborně jsem se bavil. A o to jde.(29.7.2007)

Slušný thriller. Owen Wilson z počátku působí jako nechtěná kopie Toma Cruise v Top gunu. To se nakonec ukazuje jako dobrý tah, jelikož ztrhaná tvář „správného amerického kluka“ je křečovitému úsměvu dobrým protikladem. Příjemně působí i scenérie východnímu Evropanu poměrně blízká. Sympaticky působí i dynamická kamera a střih. A ani ten Owen Wilson nehraje špatně (ač lépe působí jako mužský model). Jinak se jedná o konveční válečný thriller o boji jednoho vojáka za přežití na nepřátelském území. Nic moc tu nepřekvapí, ale kouká se na to docela hezky.(16.11.2005)

Tenhle film mně mile překvapil.K hereckým výkonům bych měl jednu výhradu a to k Genu Hackmanovi, protože to co hrál a jak to hrál mi připomínalo jeho roli v e filmu Krvavý příliv.Ale i tak jde o perfektní akční thriller se skvělou záplatkou .(29.4.2005)

filmy z válečných prostředí mám velice rád,válka nebo spíš genocida v bosně mě taky vždy zajímalo.owen wilson se mi sem sice moc nehodí,ale jinak slušná oddychovka.(17.9.2008)

Owen Wilson dokázal, že nie je len herec romantických komédií a ukecaný Roy O'Bannon z Shanghai Knights, ktorý sa snaží každej akcii vyhnúť. Od tohto filmu som síce čakal skutočný príbeh pilota americkej armády zostreleného nad Bosnou a následne bojujúceho o prežitie, ale ani tak som nebol sklamaný. Film má spád, slušnú úroveň a je pomerne reálny, bohužiaľ koniec filmu je rozhodne jeho najslabším miestom - príliš hlúpy a len na efekt.(13.1.2015)

Akční nálož byla odpálená a já dostal dobrý válečný film v jiném prostředí ale hodně zapůsobilo herecké obsazení.(1.12.2018)

Pro me zase jeden z tech lepsich valecnych filmu. Zvlast scena se sestrelenim stihacky je pusobiva. Zaverecna scena s helikopterou je ale trosicku moc.(24.12.2007)

• Genero

Plavovlasý mírostrůjce se širokým úsměvem a mozkem Stephena Hawkinga, vzdělaný v klasické etnologii a geologii a proti němu krvelační Srpové, kteří naštěstí teprve ve čtvrtek slezli ze stromu, neumí se vyjadřovat, vepřové jedí rukama a místo krchova pro své bližní volí kráter po dělostřeleckém granátu. Nad takové zápletky se po tolika letech vysedávání u bedny dokážu povznést a film bych mohl počastovat slušnými třemi rudými hvězdami, přidat komentář ve stylu Američtí homodějové a jejich vojenské homodějiny po sté a opět stejně a dát od té záležitosti ruce pryč. Jenže já již teď toužebně vyhlížím na novinových stáncích exluzivní doublepack společně s dokonale vyšulínkovanou buzimedií Zoolander. To vědomí, že Owen nemá pod svou leteckou uniformou tanga s čárkou barvy kokosu a neběží přes zasněženou pláň s rozhalenkou a v lodičkách, mě vede k zamyšlení, že tady přece jen není něco tak docela v pořádku.(21.3.2012)

Příjemné překvapení. Nebýt závěru, šel bych na pět - škoda. A mám takovou teorii, že když dáte dohromady Wilsona a Hackmana, nikdy to nebude úplně špatné a budete se muset hodně "snažit", aby to bylo průměrné.(8.5.2005)

• Falcor

A Ty uže vstupil v nášu udátnuju ármiu?! ...je, já to spletl, to víte, za komančů jsem za korunu na takové filmy chodil, byly to však agitky do sovětské armády. Ale takoví umělí hezouni tam nehráli, místo pop-rockového soundtracku k tomu hráli častušky a humoru (ať již chtěného nebo nechtěného, toho zde najdete víc) si člověk taky moc neužil. Na takové více či méně povedené efektní záběry ale tehdy nebylo.(29.10.2005)

Chris Burnett (Owen Wilson) říká na začátku filmu, že kdyby měly rockové skupiny pořádné piloty, nedocházelo by k leteckým katastrofám. Zároveň zmiňuje skupinu Lynyrd Skynyrd, že by jim chtěl dělat pilota. Tři členové této kapely totiž v roce 1977 zemřeli při leteckém neštěstí. CITÁT - Všechno je jen jako, nebojujeme, jen sledujeme......... Velmi povedená kamera. Například její "točivé" záběry okolo 25 minuty jsou nádherné. Ale to není vše, dá se tu najít více krásných kamerových záběrů. Hudba je střízlivá, ale ujde a herecké obsazení se také povedlo. Musíte však film brát s rezervou. Je tu pár sporných událostí. Už jen samotný počátek incidentu, kdy vlastně pilot i navigátor nerespektují nařízení a poruší je. Dále je přehnaná potyčka v masovém hrobě a nejvíce nevěrohodně vypadá průnik zaminovanou továrnou. Konečná pasáž se také neobejde bez velkého štěstí, protože těžko uvěřit, že se nikdo pořádně netrefí. Jako celek je to však nadprůměrná akce, citová záležitost a povedené napětí i překvapení.(18.11.2014)

Owene, se zbraní v ruce jsi machr, proč teda hraješ v komediálních sračkách?! Opravdu, bylo to hodně dobrý! Na jedničku jsem se hodně moc těšil. Ne, že by mně zpracování zklamalo, ale čekal jsem něco ve stylu Černého jestřába, či Speciální jednotky, ovšem zase se musí nechat, že je to jiný, než to, co jsme viděli. Hudba je fakt dobrá, akce mi přišlo málo na to, že to má skoro 2 hodiny, navíc je to jenom utíkání, jeden masakr na konci mi asi nestačí. Nevadí! Snad ve dvojce/trojce toho bude víc. Nejlepší scéna, nebo spíš, která se mi nejvíc líbila, jak Owen házel mety, přes tu explozi, to bylo výtečný! Velitel ušel, pochopitelně se objevili postavy, kterým se něco nelíbilo, práci odflákli, měli svojí palici. Owen vypadal hodně dobře, drsně, potěšila rapová scéna :D Ale pořád tomu něco chybí, ale nedá se říct, že bych se nudil. Dávám slabších 7/10(18.5.2013)

Pri scéne prieskumného letu a následného zostrelenia jednej nepohodlnej F-16 som začal porovnávať s D. Fincherom. Po tejto scéne som prestal. Ale aj tak je to jedna z najlepších akčných trikových scén za uplynulý rok. ...a natáčali na Slovensku :o)(23.3.2004)