poster

Za nepřátelskou linií

 • USA

  Behind Enemy Lines

 • Slovensko

  Za nepriateľskou líniou

Akční / Drama / Thriller / Válečný

USA, 2001, 106 min

Komentáře uživatelů k filmu (315)

 • Jossie
  ***

  Jako válečný film by to bývalo mnohem lepší, jako akční o typickém americkém hrdinovi, který je navíc hrdinou jen proto, že se příšerně nudil, je to promarněný námět. První polovina je dost dobrá, pak to jde silně z kopce.(26.4.2006)

 • AdamesWWE
  *****

  [8/10] " ..použitie proti nim unikacie manévre, využitie výcvik i hlavu, utečte prežite to a my vás vyzdvihneme, rozumiete tomu, vy más vyzdvihneme! " Tak táto veta od Geneho Hackmana fakt stála zato! Nemyslel som si , že uvidím takýto výborny vojnovo-akčný film. Film má veľmi dobrý námet podľa skutočnej udalosti a tým pádom tu je veľký potenciál a som rád že môžem skonštatovať, že bol využitý dostatočne. Celé spracovanie príbehu bolo veľmi dobré, základom bol skvelý príbeh, dalej výprava filmu ktorá naozaj stála zato, od rozbombardované dediny, vojenskú lod až po les. Veľmi dobre vybrané miesta a z toho že sa film zčasti točil na Slovensku ma veľmi prekvapilo a potešilo. Celým filmom nás sprevádzajú aj veľmi silný záporací, vydvihnem Oleka Krupu ako výborného velitela, vo vedľajších úlohách poteší aj slovenský herec Marko Ingoda. Samotný Owen Wilson hrá svoju postavu veľmi dobre a uveriteľne, takáto vážna postava mu dobre sadla. Veliteľ námornej jednotky Gene Hackman podal takisto veľmi dobrý výkon a jeho dialógy s Wilsonom cez vysielačku boli fakt dobré. Okrem menovaných hercov tu nebolo viacero postáv ktoré by stáli za reč, miniúlohy tam boli, ale nemali nejaký extra potenciál a možnosť ukázať sa. Trochu ma zarazilo, že aj Srbských vojakov hrali tí naši , ale čo už. Aspoň sa snažili a celkom im to šlo. Čo sa akcie týka, vo filme jej bolo celkom dosť, zrútenie stíhačky, streľba v lese až záverečný boj. Spracovanie akcie bolo celkom dobré, boli tu najmä výbuchy a strielačky, v celku som spokojný. A celkom dobrá hudba dosť zlepšovala dojem. Celkové tempo filmu bolo vynikajúce a nudné pasáže tu prakticky niesú. Kamera pôsobí vo filme dobrým dojmom, ani aj vizuálna stránka filmu nezaostáva, tu som takisto spokojný. Celkovo si myslím, že potenciál filmu bol naplno využitý a veľmi dobre som sa bavil. Pár chýb film určite má, ale dajú sa prehliadnuť.(16.3.2012)

 • iXtr3m3
  ****

  Dobrý filmík s Owenom Wilsonom v pre neho netradičnej úlohe a dokonca natáčaný aj v našich končinách.(20.1.2018)

 • Tomin88
  ****

  Mozek musíte nechat doma a užít si tu nadupanou a přepálenou akční jízdu. Tohle je důkaz, že Moore akci umí hodně dobře a kdyby takhle natočil Maxe Payna mohla to dopadnout úplně jinak. Gene Hackman si odehrává svůj standart, ale Owen Wilson hodně překvapil a tu roli jsem mu fakt věřil!(15.5.2009)

 • Cement73
  ***

  Jednoznačne najlepší Moorov film. scény v starej cementárni mi z jasných dôvodov imponovali. Brutalita juhoslávcov celkom šokuje a myslím že nebola daleká od pravdy. Okrem záverečnej scény kde 200 vojakov nevie trafiť jedného američana a tento si samozrejme v podstate nezabitelný to bol celkom dobrý drsný vojnový film zo súčasnosti...(3.6.2009)

 • waits
  **

  Prekvapive civilni hrdina Owen Wilson utika z nepratelskeho uzemi do neutralni zony. Wilson neni uplne spatny, ale mam pri pohledu na nej stejny pocit jako na Kaisera, ktery jakozto student s vaznou tvari prikyvuje Komenskemu (viz stejnomenny snimek) - proste vidim komika Wilsona, ne porucika Burnetta. Zpomalene zabery imituji akcnost, valka je kasirovana. Jestli se chcete otrast nad realitou balkanskeho konfliktu, obrnte se a pujcte si treba nektery z ruskych filmu. K zaveru: americky patriotismus mi neni neprijemny, protoze vim, ze je opravdovy a je nacionalni, ne xenofobni. Helikoptery kosici pesaky za zvuku symfonickeho vzepjeti jsou ale i na me moc.(25.9.2009)

 • Hepy13
  ****

  Owen Wilson si na chvilku odskočil ze svých komediálních rolích, a vrhnul se rovnýma nohama hned do role sestřeleného pilota, který spadne do pěkných sraček. A je potřeba dodat, že si vedl celkem slušně. Film má sice tempo, ale příběh nic moc. Některé akční scény podařené, jiné zase špatné a ty zbytečné zpomalovačky si mohl režisér klidně odpustit. Pokud bych na film pohlížel čistě jako na válečný, pak je to v záplavě těch válečných filmů velká slabota. Když se na to ale podívám jako na moučník po obědě, tak nakonec proč ne.(1.6.2012)

 • IvcaSammet
  *****

  Absolutně nejlepší akční film, který jsem kdy v životě viděla. Owenovi role sedí naprosto nejlíp ze všech, podle mě je hodně velká škoda, že se věnuje z větší části komediím, obzvlášť těm romantickým. Owen má neuvěřitelný talent a troufám si říct, že je ho docela i škoda, pokud se plýtvá na romantické komedie. Tento film patří mezi mé nejoblíbenější hlavně kvůli Owenovi a jeho neuvěřitelném výkonu, ale samozřejmě taky kvůli skvělé režii a dechberoucímu příběhu. Že přeháním? Podle hodnocení ostatních asi ano, ale z mého pohledu je tento film jedním z největších skvostů, které kdy byly natočeny a upřímě mě mrzí, že se Owen nevydal cestou, která mu očividně sedí daleko líp. Každopádně film i přes svou smutnou povahu dokáže příjemně pobavit Owenovými vtípky, které odlehčují atmosféru a dělají film ještě kouzelnější. Takže za mě plných pět hvězdiček, 200% za film! Nádherný film, který vždy patřil, patří a bude patřit mezi mé absolutní TOPy kinematografie a osobně se vůbec nebojím jej označit jako nejlepší Owenův film, který už asi nikdy žádný překonat nedokáže ...(24.2.2014)

 • bloodcountes
  ***

  Začátek má slušně našlápnuto, po zastřelení pilota to jde zu grunt... pomalu, ale jistě až k nevyhnutelně debilnímu a kýčovitému konci, kde se člověk neubrání smíchu v místech, kde to Moore jistě neplánoval. Škoda, potenciál to mělo a Owen to táhl hodně dobře. Kamera občas páchala tak překvapivé věci, že jsem jenom zamrkala a nad hudbou jsem se taky celkem často pozastavovala a řešila, jestli dobrý nebo ne...Nevím. Fakt nevím:) Někdy asi jo a někdy asi ne... Prostě někde uprostřed...Takovej prostřední film to byl. Takže za tři.....BTW překážkový běh mezi nahusto nakladenými vybuchujícími nástrahami v továrním areálu byl ovšem nezapomenutelnej, Ed Wood hadr:))(25.7.2014)

 • squawk
  ****

  Dialogy mezi oficíry jsou k utrpení diváka.(30.8.2019)

 • tom.cube
  ***

  Slušná akčňárna se skvělým rozjezdem a velmi dobrými efekty a vychytávkami. Pamětihodná je určitě už mnohokrát zmiňovaná scéna úniku stíhače před raketou. Navíc jedna z mála rolí, kdy mi byl "komediant" Owen Wilson sympatický. Dojem kazí jen přílišná "američnost" a opravdu ujetá závěrečná přestřelka. 3,5 hvězdičky(29.7.2007)

 • Aldanar
  **

  To je tááák pitomý!!! Owen Wilson je sice fajn v komediích, ale jako akční herec, je mizernej. Akční scény vypadají, jako kdyby je dělali na dvorku u nás na chalupě... Imho dost velká bída na to, jaké byly v době natáčení technické dispozice...(18.8.2008)

 • Pajčus
  ***

  Až na ty trochu kýčovité efekty je tento film dobře odvedená práce. Na Owena v roli vojenského navigátora a posléze specialistu na přežití za nepřátelskou linií jsem si musel zvykat, ale nakonec mě přesvědčil. Prvotřídní zabiják v šusťákách byl také moc dobrej. Podruhé to ale asi vidět moc nechci...(19.8.2008)

 • Moviegod
  ****

  Je dobré že někdo ztvárnil válku v bývalé Jugoslávii ( alespon trochu), ale režisér si mohl dát více záležet.(27.8.2008)

 • Brejlil
  ***

  Řemeslně slušně natočená zábava ve velmi nezábavném prostředí. Nic více, nic méně. I průměrný Američan chtěl asi vědět, co že to ta Bosna byla...(5.11.2008)

 • DHDV
  *****

  Owen dokázal, že dokáže utáhnout celý film. Je to akční, nenudí to a je to o Americké vojákovi. Takže jde o typické téma „ nikoho tam nenecháme, ale poraď si sám. A cestou zvládneš vyřešit celý konflikt“, tenhle film je hodně dobře zvládnutý a jste napjatí celý film....(18.3.2010)

 • J*A*M*A*L
  *****

  No co k tomu říct.Snad jen to že Owena Wilsona každý musí znát jako skvělého komika z romantických komedií a potom si nakráčí do perfektního válečného filmu a stane se to jeho snad nejlepším filmem a on se potom stane skvělý voják.Celý život se věnuje komediím a potom se ve válečném snímku stane snad lepším než v komediích.Jednak hodnotím film pěti hvězdami za celý film protože byl opravdu skvělý.No a potom taky za skvělý výkon Owena Wilsona a kdyby existovalo více než pět hvězdiček tak se nebudu stydět a tento film má snad šest hvězdiček protože si ho opravdu zaslouží.U mě má Owen Wilson jednoho malého oskara protože mi tu přišel jako vyměněný, ale především ten film byl super.Já se ve válce moc nevyznám s prominutím se v ní vyznám jak v hovnech, ale filmy mám opravdu rád a toto patří mezi jedny z nejlepších válečných filmů u mě vůbec.100%(3.10.2012)

 • divisak
  ****

  Film Za nepřátelskou linií, vycházející ze skutečných událostí, je solidním a kvalitním snímkem. O to více, že se odehrává ve válečné Jugoslávii. Owenu Wilsonovi jsem moc nevěřil, ale svoji dramatickou postavu zvládl a přesvědčil pravděpodobně nejednoho diváka o svých hereckých kvalitách. Bohužel, podobně jako u snímku Odpor, celkový dojem z filmu narušily vrcholné minuty, během nichž svižně a zajímavě podaný příběh pošramotil za vlasy přitažený závěr.(13.1.2013)

 • aLPaC
  *

  Bože, bože! Ten patriotismus! Musím přiznat, že v řadě filmů mi nevadí, ale tady je tak do očí bijící, že se to prostě nedalo strávit. Ale nevadilo by to úplně tak strašně, kdyby ten film nebyl tak tupý. A kdyby ty akční scény byly alespoň trochu uvěřitelné. A kdyby hlavní roli nehrál Owen Wilson, kterému jsem nic z toho, co během filmu řekl nebo udělal nevěřil. A kdyby to alespoň i přes všechno tohle nebylo navíc i nudné. A kdyby tomu korunu nenasadil jeden z nejsradškodnějších konců, co jsem kdy viděl. Na zkrátka děs! Jediné pozitivum byla snad ta hudba a scéna se sestřelením F18. Absolutně nechápu, jak se takový herec, jakým je Gene Hackman mohl tomuhle propůjčit. Bůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůů!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(7.1.2014)

 • eric.blade
  ****

  Owen se nehodí na amerického hrdinu..., jinak pokračování je nehorázná sračka...(15.7.2007)

 • Carbo
  **

  Válka v bývalé Jugoslávii z pohledu člověka štvaného protivníkem hluboko nepřátelském týlu. Příště snad méňe agitky, trošku reálnější konec a bude to snad vypadat k světu.(27.10.2007)