poster

Abby

 • USA

  The Blaxorcist

  (neoficiální název)
 • anglický

  Possess My Soul

  (neoficiální název)

Horor

USA, 1974, 89 min

Režie:

William Girdler
(další profese)
 • Svadbos
  ***

  „Abby už nepotrebuje muža, teraz je jej milencom diabol !“ Rok na to, ako Warner viedli súdny spor o plagiátorstvo „Abby“, začali ďalší súd s talianskou produkciou filmu „Beyond The Door“. Na rozdiel od Sama Arkoffa, ktorý „Abby“ stiahol z kín, sa Taliani nepodriadili. Po výpovedi na súde, že Warner nemajú monopol na démonov, či exorcizmus, Warner obžalobu stiahol. V skutočnosti je v „Abby“ menej exorcizmu, než by ste si mysleli. Namiesto vracajúceho, hlavou otáčajúceho démona, obmedzeného na posteľ, Abby je v uliciach a hľadá zábavu a dobrého chlapa. Najprekvapujúcejší aspekt „Abby“ je prítomnosť Juanity Moore, ako „mamy“ Abby. Pani Mooreová sa zaskvela v snímku Douglasa Sirka „Imitation Of Life“ (1959), ale napriek tomu upadla do nemilosti Hollywoodu. Je sympatické vidieť ju znova v „Abby“ , ajkeď jej úloha tu je pomerne nevďačná. Mnoho rokov bol film „Abby“ považovaný za „nesvätý grál“ žánru blaxploitation, kým sa nedostal do domácich kín. Nanešťastie je transfer uskutočnený z pomerne zlej kópie (pravdepodobne 16 mm), čo poškodilo jeho zvukovú aj obrazovú kvalitu.(29.9.2011)

 • Campbell
  **

  Černošská verze vymítače ďábla se podle mě moc nepovedla, a to ze dvou důvodů, Režisér se neuměl vůbec rozjed, celou dobu čekám kdy začne cokoliv z čeho bych cítil vymítání ale to se dostane až na úplném konci celou dobu jinak sledujem nudnou kravinu plnou otřesnejch dialogů, a pasáží s Abby která je jakoby posednutá. Konec je celkem fajnovej a srandovní. Ale to je asi jediné pozitivum které tu vytřesu celej zbytek filmu je spíše nuda s otřesnou kamerou(o kvalitě nemluvím) strašnými herci a nulovým dějem.(20.11.2012)

 • Karlos80
  ***

  Zapomenutá perlička ze žánru blaxploitation, nejde ovšem o žádné černošské akční krimi (jakožto nejčastější žánrový zástupce), ale o black-exorcistu po černošku! Film měl značné problémy s firmou Warner, která v tom viděla porušení autorských práv v podobě slavného Exorcisty! Warner vyhrál a Abby následně putovala do divadel! Ale ještě předtím byla schopná utržit 4 milióny $. Přitom původní rozpočet byl někde na čílsch 100-400 tisíc $ (údaje se značně liší). Kolikrát že to ve filmu vlastně zaznělo motherfucker!? Dialog byl skutečně velmi vulgární..Proměna Carol Speed (Abby) v afrického sexuálního démona byla přímo fantaskní, její gesta, barytonový hlas, smích prostě něco úžasného ! Vskutku se jedná o velice efektivní, mrazivý a pekelně zábavný film, škoda jen té nekvalitní kopie, na ten hnusný v grimasy stále se měnící obličej však nikdy nezapomenu, stejně tak na tu vrcholnou scénu exorcismu (pro někoho možná hodně dlouhou) odehrávající se v jednom nočním klubu! Podobné filmy: Asylum of Satan 72', Exorcist 73', Chi sei? 74' (Italský exorcista), Seytan 74' (Turecký exorcista) nebo Omen 76.(31.10.2009)

 • JFL
  ****

  Ačkoli film vešel ve známost především jako blaxploitation vykrádačka legendárního "Vymítače ďábla", není na místě jej podceňovat jako nějaký nedůvtipný plagiát. Naopak při zhlédnutí jednak vychází najevo důmyslná práce s inspiračním zdrojem, ale také řada ryze žánrových kladů. "Abby" vznikala v době, kdy byla produkce blaxploitation, coby paralelní žánrová afroamerická popkultura, na svém vrcholu, ale současně ji začínala zvonit hrana. Byly to právě široce lákavé high concept filmy a blockbustery nového Hollywoodu jako Friedkinův "Vymítač ďábla", které se spolu s postupným přesunem afroamerických motivů do televizní tvorby staly hlavním důvodem odlivu diváků od blaxploitation. "Abby" v tomto ohledu představuje krystalickou ukázku základního principu své kategorie, jenž spočívá v přivlastňování a přepisování klasických hitů, žánrů i schémat a narativních vzorců dominantní kultury do podoby rezonující s minoritním publikem. Proto také v této verzi příběhu o posednutí člověka esenciálním zlem utváří křesťanství a jeho mytologie pouze jednu z hlavních linií vyprávění. Snímek je příznačně zasazený do moderního městského prostředí a spojuje motivy prastaré africké mystiky s afroamerickou podobou křesťanství. Při tom všem film zůstává až nečekaně funkčním a sugestivním hororem, jehož hlavní předností je hlavní představitelka Carol Speed. Právě její expresivní fyzické herectví a schopnost okamžité alternace mezi cudnou ženuškou a vpravdě děsivým monstrem s výraznou řečí těla dělá z "Abby" mrazivou podívanou. Její přízračné kreace a maskérsky doupravená tvář se díky efektně agresivnímu střihu vrývají hluboko do paměti a nechávají zapomenout na jinak očividné nedostatky, vycházející z evidentně titěrného rozpočtu a nedotaženého scénáře.(28.9.2014)

 • Dellamorte
  ***

  ....poctivá afro-vykrádačka slávneho " THE EXORCIST " pri ktorej je zbytočné popisovať dej , či efekty , pretože práve ta forma a celková exotičnosť , prostredie a dokonca aj hudba dodáva celému tomu úsiliu - aj napriek kopírovaniu - punc originality.(27.4.2010)

 • - Píseň "Is Your Soul A Witness?" kterou zpívá Abby v kostele napsala Carol Speed. (Karlos80)