poster

Prokletí bohů

 • Česko

  Immortal

 • Francie

  Immortel (ad vitam)

 • Slovensko

  Prekliatie bohov

Animovaný / Akční / Drama / Sci-Fi

Francie / Itálie / Velká Británie, 2004, 98 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Subjektiv
  ***

  Svět Immortelu v sobě skrývá mnoho zajímavých kulis i životů. Egyptští bohové, korporace Eugenics, podzemní hnutí, tajemná rasa Dayaků, policie - a každá tato součást světa je zastoupena minimálně jednou, ale spíše více postavami. To je poměrně mnoho hráčů na tak malý prostor, který 100 minut nabízí, zvláště je-li touha postavy vylíčit jako skutečné postavy, ne jen jako komixově zjednodušené postavičky, jak je běžné za Velkou louží. Bilal tuhle touhu určitě má, jenže většinu času se lyricky zasnívá nad výtvarnou vypiplaností prostředí a tak diváka s charaktery seznámí nedostatečně. Na druhou stranu se musí nechat, že zprostředkování "úžasu nad budoucím světem" se povedlo. Má velmi příjemný, lehce meditativní, až mystický nádech, což dobře koresponduje se zápletkou a přítomnými bohy. Fabule je velmi jednoduchá, a to u množství vsazených postav nepříjemně zklame. Divákovo poznání fungování světa po skončení filmu je mělké, nicméně svět láká k dalším příběhům, k objevování. Napadlo mě, že se složitějším příběhem by Immortel mohl být velmi slušným seriálem. Jako filmu mu dám jenom silné ***.(21.8.2008)

 • ripo
  ***

  Poetiky tu bolo, až z toho tiekli slzy ( modré ) .... Jeden z prvých filmov, kde bola použitá technika "Digital Backlot" . Tvorcom pomáhala dokresliť kreatúry z roku 2095-2096. Príbeh a akcia však trošku zaostávali za tempom filmu. Vyzerá to tak, že posolstvá, poetika a dobro vyznajú až po druhom, alebo treťom pozretí .(5.12.2006)

 • imf
  ***

  Enki Bilal se neštítí žádného experimentu a jeho fantazie nezná žádné hranice. Rozpočet a možnosti dnešních triků však bohužel ano, takže film až příliš často sklouzne k prkennosti filmečků z počítačových her. Originální příběh však nabídne svou vlídnou náruč každému, kdo projeví zájem a nebude se bát trochu svéráznějšího "nehollywoodského" pojetí. Pro příznivce Bilalových comicsů je Immortel povinností, pro ostatní pak zajímavým experimentech, který by se dal svou vizuální agresivitou přirovnat např. k Avalonu. Záleží na vás, jestli máte na podobné výstřelky náladu.(11.8.2004)

 • Marigold
  ***

  Pozoruhodné v detailech, leč strašlivě nevyvážené v celku. Bilalův film mě přesvědčil některými částmi výtvarného řešení, zejména vizuální stylizace prostředí depresivní cyberpunkové aglomerace je špičková, naproti tomu animace lidí pokulhává a zejména jemnější emoce není schopna vyjádřit vůbec. Živí herci jsou naštěstí jiné kafe, jak rozervanec Nikopol v podání tradičně skvělého Thomase Kretschmanna, tak křehce tajemná Jill Lindy Hardy. Velice nevyrovnaný je scénář, který vznikl dle zjevně mnohem komplexnější komiksové předlohy, z níž však povstává pro nezasvěcené pouze zmatená drť jmen a nikam nevedoucích osudů. Ve filmu se tak příliš dlouho vytváří jakýs takýs nosný příběh a jeho vizualita nedokáže určitou vykořeněnost dialogů i osudů uprostřed nehostinného fikčního světa nahradit. Nelze popřít, že pro osoby znalé komiksu se vše jeví jinak... Ježto se však mezi ně neřadím, musím nutně posuzovat Immortel jako zmatený a místy nudný pokus nové generace, který teprve v závěru dokáže evokovat čitelnou atmosféru a vygenerovat jistý emotivní náboj. Enki Bilal si ukousl velké sousto, přeplnil ho symboly a obrazy, čímž rezignoval na pozornost nezasvěcených. Krom toho však nedokázal jako filmař udržet svoje dílo v koherentním celku, což je chyba těžko svalitelná na předlohu...(2.1.2006)

 • Shit
  ***

  Nudný slátaný scifi, který si hraje na mysteriózní neakční thriller, ale nejde mu to ani trochu a tak ve výsledku se člověk kouká jen na vizuální stránku, která ale objektívně taky neni moc dobrá, obzvlášť postavy jsou na rok 2004 celkem trapný a na francouzskou missku Lindu Hardy v modrým, což neni až zas tak špatná podívání, ale chtělo by to celý podat trochu zábavnějc(22.4.2009)

 • - Film volně navazuje na sérii komiksů "La Foire aux Immortels", za níž stojí režisér snímku Enki Bilal. (Terva)