Malý obchod hrůz

• Kanada

Komedie / Horor

USA, 1960, 70 min

• Gilmour93

Černá komedie okořeněná židovským humorem majitele květinářství Gravise Mushnicka (M.Welles) a po špetkách otrávená Seymourem s jeho zakopávacími manýry z grotesek. Dva natáčecí dny - dvě hvězdy a myslím si, že pět natáčecích dnů by to nespravilo.. Nejsem si jist, jestli ještě někdy směrem ke Cormanově filmografii zvolám: „Feed me!“..(13.2.2010)

Naštěstí jsem se na Malý obchod hrůz nedíval kvůli Nicholsonovi, to bych byl vážně zklamaný (i když ta jeho mini role masochisty byla více než výborná). Celý film je docela v pohodě a jeho komediální nádech mě bavil, kdyby to bylo míněno vážně, tak by to asi nedopadlo přímo na jedničku. V tempu snímku je sice občas trochu hluché místo (zaviněno monotóností) ale to se dá přežít. Já jsem si film užil a někdy, za pár let, se na něj podívám znova.(5.4.2010)

Jde pouze o sympatickou hovadinku plnou gagů vystavěných na absurdních, komických postavičkách (pojídač květin, masochistický pacient u zubaře či hypochondrická dáma s neuvěřitelnou kuchyní) a střelené zápletce s hladovou kytičkou, která, Audrey se jmenuje, chuděra ještě nevečeřela. Humor je tu jednoduchý, ale zabírá. Legrační je i to, jak je v ČR tento film disribuován. Na obalu stkví se velkým písmem Jack Nicholson, jehož role je pouhý štěk, byť zábavný. Inu, byznys. Slabé ****.(24.3.2009)

"Jedl jsem kytky všude na světě a řeknu vám, že ti, co mají nejzvláštnější sortiment, vydělávají nejvíc peněz." Skvostná temná groteska od mistra Cormana, která je podaná s nadsázkou, ironií a obrovskou porcí humoru. Žádná z postav není úplně normální, můžeme se bavit jen o tom, kdo je ujetější víc a kdo míň, ale psychopati jsou tam vlastně všichni. Přesně do takového světa bych se chtěl probudit. A k tomu všichni hláškují jako o život. Majitel květinářství sklíčené zákaznici v návalu velkodušnosti: "Ukažte si na něco - a je to vaše." "Ehm, třeba kasa?" Závěr je možná očekávatelný, při pointě mě nezamrazilo tolik, jak by asi bylo záhodno, ale to je nepodstatný detail. Jo, a objeví se tam Nicholson, jak všichni píšete, i když je to zcela zbytečná informace. "Hm, ta květina vypadá chutně. Ale není trochu zvadlá?"(1.7.2013)

Remake patří mezi parádní komedie/horor jaký jsem kdy viděl. Parádní hudba, parádní efekty a výborný Steve Martin. Tenhle díl je poměrně slušný ale chyběl mi k tomu hodně velký kus abych filmu dal více než 60%. Corman určitě zaujal a jeho režie je výborná, ale jelikož jsem viděl jako první remake tak jsem čekal něco trochu víc. Humorný scény navíc nebyly zrovna moc humorný ale příběh a celý to prostředí mě poměrně slušně bavilo.(28.10.2012)

• - Ve scéně, kdy Gravis Mushnik (Mel Welles) říká, že pohlídá květinu přes noc, nazve ji "meshugganah plant". Meshugganah je jidišské slovo znamenající "bláznivý". (Goldbeater)

• - Na počátku 90. let plánovalo studio Warner Bros. prequel, nakonec z projektu vznikla animovaná série pro děti. (Shaqualyck)

• - Film byl většinou promítán společně se snímkem Maska démona (1960). Na plakátech se pak většinou objevoval společně s Cormanovým dalším snímkem Last Woman on Earth (1960). (Goldbeater)