Malý obchod hrůz

• Irsko

• Kanada

Komedie / Horor

USA, 1960, 70 min

Nenáročná zábavná černá komedie s trochou parodického tajemna noirového kriminálního zabarvení. Film má hlavní linii v náhodném vypěstování lidožravé rostliny, ke které jsou připojeny povětšinou slušně zábavné gagové situace. Nešikovný pomocník v květinářství Seymour Krelboyne (Jonathan Haze), v touze po udržení si svého pracovního místa, hojně zásobuje svoji vypěstovanou zmutovanou masožravou květinku Audrey Junior (hlas Charles B. Griffith), bažící po dalších a dalších porcích lidského masa, aby ukázala svoji krásu nevšedních poupat. Dalo by se však poznamenat, že s čím kdo zachází, tím také schází a Seymourova tvář se natrvalo vryje do jednoho z květů nenasytné květinky. Z dalších rolí: květinářka Audrey Fulquard (Jackie Joseph), objekt Seymourových citů lásky, majitel malého květinářství Gravis Mushnick (Mel Welles), zažívající díky masožravce nevídaný rozkvět obchodu, stálý návštěvník Burson Fouch (Dick Miller), živící se pojídáním květů rostlin, Seymourova matka Winifred Krelboyne (Myrtle Vail), chronický hypochondr připravující nevídané ozdravující pokrmy, policejní detektivové Frank Stoolie (Jack Warford) a Joe Fink (Wally Campo), který je zároveň také vypravěčem, paní Siddie Shiva (Leola Wendorff), neustále někoho pohřbívající, zubař Phoebus Farb (John Herman Shaner), muž sadistického sklonu a jeden z chodů nenasytné rostliny, a masochista Wilbur Force (Jack Nicholson), prožívající v zubařském křesle stavy extáze. Rozhodně nejde o nijak závratné dílko, je zde i mnoho nedokonalostí. Ale přesto mne okouzlilo svou prostou touhou pobavit svým ironicky černým humorem.(7.6.2012)

"Jedl jsem kytky všude na světě a řeknu vám, že ti, co mají nejzvláštnější sortiment, vydělávají nejvíc peněz." Skvostná temná groteska od mistra Cormana, která je podaná s nadsázkou, ironií a obrovskou porcí humoru. Žádná z postav není úplně normální, můžeme se bavit jen o tom, kdo je ujetější víc a kdo míň, ale psychopati jsou tam vlastně všichni. Přesně do takového světa bych se chtěl probudit. A k tomu všichni hláškují jako o život. Majitel květinářství sklíčené zákaznici v návalu velkodušnosti: "Ukažte si na něco - a je to vaše." "Ehm, třeba kasa?" Závěr je možná očekávatelný, při pointě mě nezamrazilo tolik, jak by asi bylo záhodno, ale to je nepodstatný detail. Jo, a objeví se tam Nicholson, jak všichni píšete, i když je to zcela zbytečná informace. "Hm, ta květina vypadá chutně. Ale není trochu zvadlá?"(1.7.2013)

není lehké hodnotit snímky tohoto druhu... očima dnešního zhýčkaného diváka může jít o dost teatrální pitvoření herců, ale zrovna tentokrát mi to v kontextu děje ani moc nevadilo... naopak, sedělo to jako... ehm... pozadí na hrnec, nebo, chcete-li, kytka v květináči. stopáž příjemná a závěr celkem zajímavý. prostě taková veselá jednohubka ;-) 70%(25.7.2010)

Zahraniční Adéla, která taky ještě nevečeřela. A že má apetit! Fajn černobílý film o ňoumovi, kterému se podaří vypěstovat velmi zvláštní exotickou rostlinu. Po zjištění, co že této květince nejvíce chutná, sledujeme, jak se květomilec dostává do čím dál prekérnějších situací. Navíc rozkvete i láska mezi pěstitelem a květinářkou, která se právě díky květině velmi komplikuje. A v miniroličce šíleného masochisty se objevuje mladičký Jack Nicolson. Příběh utíká, trošku místama ale začíná nudit, protože se opakuje.(31.3.2012)

,,Bude tam nápis ,Gravis Mushnick' ve francouzštině." Film s tak originálními postavami se jen tak nevidí. Nemehlo, které zakopne i o vlastní nohu. Chlupatá květina, která se ráda nechá krmit (lidmi). Majitel obchodu, kterému stoupá a klesá nálada stejně jako finanční příjem. Extravagantní degustátor květin. Hypochondrická maminka, co ráda bumbá medicínu z 97% tvořenou alkoholem. A nakonec vždy pozitivní masochista, který se nesmírně těší na zákrok u zubaře. Úžasná b-komedie, která se později stala předlohou pro celkem slušný muzikálový remake se Stevem Martinem, který snad nikdy nehrál lépe, ale to už je jiný příběh. Tenhle Cormanův film mám nevýslovně rád.(17.2.2011)

• - Ve scéně, kdy Gravis Mushnik (Mel Welles) říká, že pohlídá květinu přes noc, nazve ji "meshugganah plant". Meshugganah je jidišské slovo znamenající "bláznivý". (Goldbeater)

• - Příjmení hlavního hrdiny zazní ve filmu hned v několika obměnách. (Shaqualyck)

• - Krátká natáčecí doba zavinila to, že se později musely konat přetáčky několika scén. (MrCreosote)