Malý obchod hrůz

• Austrálie

• Kanada

Komedie / Horor

USA, 1960, 70 min

"Jedl jsem kytky všude na světě a řeknu vám, že ti, co mají nejzvláštnější sortiment, vydělávají nejvíc peněz." Skvostná temná groteska od mistra Cormana, která je podaná s nadsázkou, ironií a obrovskou porcí humoru. Žádná z postav není úplně normální, můžeme se bavit jen o tom, kdo je ujetější víc a kdo míň, ale psychopati jsou tam vlastně všichni. Přesně do takového světa bych se chtěl probudit. A k tomu všichni hláškují jako o život. Majitel květinářství sklíčené zákaznici v návalu velkodušnosti: "Ukažte si na něco - a je to vaše." "Ehm, třeba kasa?" Závěr je možná očekávatelný, při pointě mě nezamrazilo tolik, jak by asi bylo záhodno, ale to je nepodstatný detail. Jo, a objeví se tam Nicholson, jak všichni píšete, i když je to zcela zbytečná informace. "Hm, ta květina vypadá chutně. Ale není trochu zvadlá?"(1.7.2013)

Takový milý malý pokus o hororovou sci-fi komedii s prvky grotesky. Nicholsonova role sice možná pobavila (wtf. obal DVD?), ale jinak to zubařské intermezzo bylo úplně zbytečné a nefunguje ani jako hororová scéna. Komediální moralitka kolem krmných jedinců (zločin a trest?) by zase mohla vystoupit výše, aneb "nevadí, že je sežrala, stejně to byli lumpové" (zde selhává policie). Ovšem chvíle kdy otevřela "Agáta" nenasytnou tlamu a nekompromisně řvala "Feed Me" byly až neuvěřitelně vtipné. Suma sumárum celé 4 hvězdy za vtipně napsané vedlejší postavy a za nenažranou květinu. Cornan byl v této době mezi slepými jednookým králem, nebo ohromný vtipálek a vizionář.(12.2.2010)

Výborná vec. Krásne štylizovaná a jednoduchá. Zápletka, ktorá by fungovala aj pre krátkometrážny film tu funguje na poli dlhej metráže a prezentuje nám partu rôznorodých, ale charakterovo veľmi špecifických postavičiek. Mix detektívky, hororu, komédie, romantického filmu tu funguje na výbornú. Niekoľko krát som sa naozaj schuti zasmial - hlavne pri drobnej úlohe Jacka Nicholsona u zubára a celkovo ma film veľmi príjemne pobavil. Vidno že bol Corman majstrom svojho remesla a celkovo B žánru v Amerike(17.10.2012)

Docela povedená komedie, ale žádný zázrak. Na pár dobrých fórů a postav vychází mnohem více trapných situací (neustálé zakopávání hlavního hrdiny) a ještě otravnějších vedlejších postav. Hlavní hrdina holt není Rick Moranis a kytka se rovněž moc nepovedla, jediné co umí je křičet nakrm mě. Nicméně film je krátký, ubíhá rychle a skončí rychleji než začne nudit, takže ty průměrné tři hvězdy si zaslouží.(24.11.2013)

Vtip, nadsázka, ironie. Vše vystavěné na myšlence, že hloupý pomocník vyšlechtí neznámou květinu, která se brzy změní v sestru Adély (obě ještě nevečeřely:)). nejvíce mě fascinovala postava Audrey, protože představitelka dokáže neuvěřitelně dlouho a pevně udržet svůj krásný úsměv. Ten vydal za 100 dobrých vtipů, hlavně u paradoxních reakcí sympatické prodavačky květin. Pro romantiky bez fantazie je tu samozřejmě návod, jak potěšit ženu a získat si její srdce... Pro ostatní postačí třesnička na dortu v podobě tři minuty s Jackem Nicholsonem a jeho nadšeným pohřebákem s krásným úsměvem. Hlavně svého zubaře doporuč, Jacku:)(17.2.2010)

• - Ve scéně, kdy je Seymour (Jonathan Haze) tázán, kde vzal Audrey II, odpoví, že ji dostal od japonského zahradníka, který ji našel na plantáži poblíž brusinkové farmy. Tento vtip odkazuje na havárii z roku 1959, kdy byly keře na jedné farmě kontaminovány herbicidem, což vedlo k poklesu prodeje brusinek. (Goldbeater)

• - Film byl většinou promítán společně se snímkem Maska démona (1960). Na plakátech se pak většinou objevoval společně s Cormanovým dalším snímkem Last Woman on Earth (1960). (Goldbeater)

• - Charles B. Griffith napsal nejen scénář, ale zahrál si taky několik menších rolí ve filmu (např. pacienta u zubaře). (Chatterer)