Critters

Critters

Kriteri

Komedie / Sci-Fi / Horor / Akční

USA, 1986, 82 min

Jsou celkem dva druhy příšerek. Jedny přišly v roce 1984 a další v roce 1986. Ti z roku 1984 si říkají Gremlins a ti druzí z roku 1986 si říkají Critters. Pro mě za mě, ať si řikaj jak chtějí, ale pro mě je to na jedno brdo. Příšerky se samozřejmě liší v několika věcech (jedni se dotknout vody a množí se, druzí vystřelují jedovaté bodáky). I když Gremlins byli ve své době hit, tak já věřím, že i kopírující Critters museli být velkým hitem. Zatímco Gremlins byli takovou pohádkou pro dospělé. Působili na mě spíše jako komedie. A Critters jsou docela i strašidelní a především ukazují slušnou dávku krve, což k tomu druhu filmu pásne. Takže pro mě jsou Critters o něco málo lepší než Gremlins. Stopáž filmu je také dobrá. Hodina a dvacet minut, bez hluchých míst. Stále se něco děje. Příjemně to uteklo. Třešničkou na dortu pro mě byl malý a skvěle hrající Scott Grimes (Malarkey z Band of Brothers). S chutí jdu na druhý díl.(15.8.2011)

• eraserhead666

Ač je s těmi zubatými potvorami občas i sranda, film je naprostá tragédie až na samé hranici brakového kultu (o čemž zřejmě svědčí i zdejší hodnocení). Debilní postavy, ultratragické herecké výkony, tomu všemu odpovídající dialogy. Prostě nudný ultrahnus, kterému dávám 0,5* jen a pouze za crittersí humor a ten osmdesátkový opar.(25.4.2010)

Pořád je to svěže zábavné, ale žel až ve druhé části. Útěk z vězení ještě docela ušel, ale pak následuje idyla na farmě, nový kluk, místní Pepek Vyskoč - prostě taková ta vesnická buranská komunita. Naštěstí se sem tam objeví nějaký fórek, špílec, slovní hříčka, a s příchodem critters a lovců na Zemi začíná příjemně úsměvná zábava. Nic víc, jen příjemně úsměvná. Hlavním hrdinům se nic nestane, obětí tady moc není, spíš šlo o ten absurdní nápad a vyhrát si s ním. Právě proto nehodnotím nedořečené linie a některé věci, co zrovna nedávají smysl. Jinak je tu pár narážek na slavnější bratříčky třeba v tom triku na bowling á la Krotitelé duchů, nebo když se critter pere s hračkou E. T. Prostě jde o absurdní hříčku na téma všežravých koulí z vesmíru, a i když se u toho člověk nepopadá smíchy za břicho, natočené je to pohodově.(14.3.2020)

Naprosto každý pozná, že Critters nejsou žádné veledílo a že Gremlini jsou o úroveň lepší. Ale tohle je taky zábava. Critters jsou opravdu parádní a sympatické potvory, na jejichž příchod se čeká docela dlouho - což ale tady ještě nijak nevadí. Vesmírní lovci jsou sympaťáci (hlavně Charlie), humor docela funguje a díky krátké stopáži to docela uteče. A i postavy jsou poměrně sympatické. Možná je to béčko, ale nadprůměrné a zábavné. Osmdesátky opět nezklamaly, jen Critters tam možná mohli být o něco déle. 70%.(15.8.2017)

• kinej

Další klasika 80. let, která už dnes nemá co nabídnout. Critters nefunguje jako horor, ani jako komedie a už vůbec ne coby triková podívaná. K tomu přizvukuje ta nejosmdesátkovější myslitelná hudba, co může být, což film také zrovna nepodrží. Některé filmy by se možná měly do deseti let od natočení tak nějak vypařit, zmizet, aby lidem zůstaly jen nostalgií prodchnuté vzpomínky.(30.10.2013)

• - Spoiler: Ve filmu zemřou kupodivu jen dva lidé. (-bad-mad-wolf-)

• - Okrem spomínaných 2 ľudí si vyčíňanie malých žravých príšer odniesla už len krava a zopár sliepok. (beso74)

• - Oficiálne propagované ako odpoveď štúdia New Line Cinema na film Gremlins (1984) od Warner Bros. (beso74)