Critters

Critters

Kriteri

Komedie / Sci-Fi / Horor / Akční

USA, 1986, 82 min

Jedno mi nedá: či Critters vzdávajú poctu filmovým klasikám, alebo ich len bezostyšne kopírujú. No veď posúďte sami: Príšerky svojim bizarným maňáskovým spracovaním a čiernym humorom ako keby z oka vypadli Gremlinom. Asi tak polovica deja sa odohráva v zabarikádovanom dome obliehaným Crittersami (Noc oživlých mŕtvol). A priame narážky na Spielbergove filmy - konkrétne E.T.-ho, na Blízke stretnutia tretieho druhu, či na Poltergeista už ani nemusím spomínať. Za čo som tejto, zatiaľ 4 dielnej sérií Critters vďačný, je postava Charlieho, ktorý je odvarom Jacksonovho Dereka z Bad Taste. V prvom dieli síce moc priestoru nedostane (tie zaberajú odporné detiská), ale v neskorších sa to razantne zlepší. Cool.(5.2.2004)

• Allan

No hele, kdysi to chtěl vidět skoro každý, to si moc dobře pamatuju. Avšak pro mě byl tenhle film ve „své“ době zakázaným ovocem, a tak když jsem ho po mnoha letech mohl už legálně zhlédnout, byl jsem velice zklamán. Utěšoval jsem se, že to je přece jasné, jaký druh filmu to bude, že to bude hodně odlehčené, ale zkrátka dětská fantazie, to očekávání nečekaného tam někde v koutku stále zůstalo a o to kritičtěji jsem se na film díval. Má své nepopiratelné, možná že i vtipné momenty, nicméně o nějakém kouzlu či půvabu se mluvit nedá. Je to skutečně americká komerce nejhlubšího zrna a další díly to jen dokazují. Snad jen postavičky Crittersáků jsou docela roztomilé, snad i krásné.(3.3.2005)

• Rocky62

Málo mrtvých, málo critters, málo krve, málo zábavy, což je vzhledem k náplni a žánru přímo zločin a tím bohužel výčet záporů nekončí. Nepochopil jsem proč tu zas musela figurovat idylická rodinka, která ukáže, že její nejmladší člen je nakonec ze všech nejchytřejší, nejstatečnější, zkrátka hrdina číslo jedna. Z podobných afér se mi spolehlivě zvedá žaludek. Takže si nakonec musím po projekci klást otázku. Tohle měl být ten vyhlášený horor s chlupatými potvůrkami?(26.11.2012)

Miloval jsem GREMLINS, miloval jsem samozřejmě i CRITTERS. V době, kdy jsem začal beznadějně propadat kouzlu tohoto druhu zábavy byly výše uvedené snímky v mých očích neochvělnou jistotou zářící z regálu videopůjčovny. A teď po letech, kdy jsem se stal díky Magic Boxu majitelem celé série, jsem se utvrdil, že po právu. Čtyřka stojí sice za starou belu, ale minimálně trojka a právě jednička je hodná zapamatování.(11.9.2011)

Všežraví fešáci potešili viac než som čakal. Títo utečenci z vesmíru pripravili celkom rušné chvíle obyvateľom malomesta, kde prerušili bowlingový turnaj, svätú omšu a rozhodli sa zrovnať so zemou dvojposchodový rodinný dom. Ten nakoniec padol popolom, ale za výraznej pomoci rockovej policajnej hliadky, samozrejme rovnako z vesmíru. Najmä John Steel a jeho kanón, ktorým otvoril dvere tak, že odpálil celú jednu stranu baráku vyčaril úsmev. Takýchto situácii bolo vo filme viac a nebyť rozpačitého Star Wars intra mohlo byť ešte lepšie. Som zvedavý na dvojku ... (USA rating: PG-13)(1.10.2016)

• - Oficiálne propagované ako odpoveď štúdia New Line Cinema na film Gremlins (1984) od Warner Bros. (beso74)

• - Helen Brown (Dee Wallace) pustí tanier na zem, ktorý sa následne rozbije, a uteká k oknu. Keď sa vráti, črepy sú už na pulte. (beso74)

• - Okrem spomínaných 2 ľudí si vyčíňanie malých žravých príšer odniesla už len krava a zopár sliepok. (beso74)