poster

The Martial Club

 • Hongkong

  Wu guan

 • USA

  Martial Club

 • USA

  Instructors of Death

Akční / Drama

Hongkong, 1981, 110 min

 • Idaho
  ****

  Už dlouho se mi nestalo, abych musel hledat důvod, proč dát naprosto průměrnému kung fu filmu čtyři hvězdy. Jistě souboje jsou skvělé, jenže to je „Lau standard“, na kterém se nedá stavět, leda by byla nouze nejvyšší, že? ;-) Nakonec jsem ho však našel. Je to postava seveřana, který ač přišel na jih hledat větší porozumění bojovému umění, sám tam nakonec dává všem lekce z kung fu etiky, a to je je pro mě ta nejvyšší hodnota v celém filmu. Také se mi líbilo, že ačkoliv mluví mandarínsky, tak ostatní postavy mu odpovídají kantonsky, což je naprosto skvělá sranda, protože si přes obrovskou rozdílnost obou hlavních dialektů rozumí, tedy v pozdějších částech filmu (i když si v zasadě rozumět nemohou). Bohužel jsem však také musel sledovat, jak se po většinu filmu chová nevybouřené mladí jak banda nemyslících pitomců hledajících záminku k tomu, aby si dala do nosu. V tomto ohledu mě nejvíce zklamala postava Kary Hui (ovšemže to měla ve scénáři, no). Když se v jedné scéně prostě stačilo zeptat přihlížejících v hospodě, nedorozumění mohlo být vyřešeno (ale pak bychom zase přišli o pár hezkých bitek). Další zápor je délka filmu. Těch sto minut na tak slabý scénář je prostě příliš. 70 %(13.10.2008)

 • MaedhRos
  *****

  Velice příjemný film s úžasnou úvodní titulkovou sekvencí (v níž se dozvíte pár zajímavostí o jihočínském lvím tanci), prďáckým kung-fu, solidní dávkou kvalitního slapstick humoru a jedním z nejúžasnějších soubojů, jaké jsem kdy viděla. A Wang Lung Wei, specialista na hraní arcipadouchů, hraje sympaťáka. A to prosím pěkně naprosto skvěle...:-) 9/10.(6.5.2008)

 • Epistemolog
  *****

  Lau Kar Leung má vedlejší zajímavou roli hned v úvodu jako vypraveč a představitel tradičního Lvího tance. Akční komedii rozdělil na tři části. Úvodní part patří famóznímu lvímu tanci, krom jeho skvělého chorea (vypomáhal i akrobat Hou Hsiao) musím vyzdvihnout i epickou kameru zkušeného Petera Ngora. Druhá část se věnuje Gordonovi Liu a jeho rivalskému příteli Robertu Makovi. Jejich souboje jsou vyrovnané a naprosto brilantní. O neznámém Makovi ještě doplním, že studoval kung-fu od svých 12ti let, také byl úspěšný tanečník, vyhrával v HK ceny a říkalo se mu Taneční král. Makovu sestru hraje krásná leč nemilosrdná Kara Hui. Ta, když se pustí do souboje s Gordonem Liu atmosféra znatelně houstne. Wang Lung Wei hraje balíka ze severu, ale nenechte se zmást jeho naivní hloupostí. Co se týče Wang Lungova skillu, jde zřejmě o jeho nejlepší herecký a bojový výkon. Ikdyž je v elegantním souboji v uličce s Gordonem rafinovaně v nejdrsnějších fázích dablován. Tipl bych, že Leungovým synovcem Wong Kar Leungem, což nemění nic na faktu, že jde o jeden z nejdůmyslnějších soubojů, co kdy klan Lau vyplodil. Navíc vidět Lunga jako klaďase se také nepoštěstí. Scénář Ni Kuanga produkovala nejplodnější producentka z SB, známá singapůrská zpěvačka - Mona Fong, která se roku 1997 v Las Vegas mimokrokem provdala za samotného bosse SB - Run Run Shawa, který zemřel roku 2014 ve věku 107 let.(27.4.2016)

 • PetrPan
  **

  Příběhově pochopitelně nic objevného, malicherný spor dvou škol kung-fu dospěje až k očekávanému souboji těch nejlepších. Hlavní hrdina(Gordon Liu) se z ňoumy v jednom okamžiku prakticky bez tréninku změní v uvědomělého mistra a půjde si to rozdat se svým soupeřem. Mezi tím je spousta štěbetání o ničem a pouze dva vynikajicí fighty v divadle a bordelu. Lau Kar Leng navíc nic nehrotí a grande finale místo obvyklého lámání údů, kostí a smrtelných zranění vyšumí do ztracena, protože kluci si jen zatrénují a jdou na pivko. Ze slabšího soudku.(27.6.2018)

 • miklaras
  *****

  Je to další film o slavné postavě čínských dějin a bojového umění doktoru Wong Fei Hungovi(tentokrát si ho střihnul Gordon Liu) A protože hlavní roli hraje Gordon a choreografii akčních scén vytvářel jeho bratr Lau Kar Leung, je jasné, že bojůvky nemají chybu a jsou skvělé. Rozdíly mezi severními a jižními styly jsou tu krásně zřetelné a celý film má sice klasickou, ale povedenou zápletku motající se okolo soupeření konkurenčních škol. JE to další film, který vyšel z klanu Lau a který může být zařazený mezi top filmy 80.let. Pro všechny fanoušky je to libová záležitost(27.5.2008)