poster

Topâzu

 • anglický

  Topaz

 • USA

  Tokyo Decadence

Drama

Japonsko, 1992, 112 min

Režie:

Rjú Murakami

Scénář:

Rjú Murakami
 • GigaPudding
  ***

  Ještě jsem ani nic nečetla od Rjú Murakamiho a už jsem viděla tenhleten příběh mladé prostitutky Ai, která dostane od nějaké pouliční věštkyně návod na to jak se jí jako splní její přání. Dohromady to jako ani moc děj nemá, je to spíš takový sled různých příhod se zákazníkama završený takovou podivně sjetým tripem. Ta první příhoda, která to dotáhla i na plakát k tomuto filmu s vystrčeným zadkem u okna, byla docela dost vzrušující a z celého filmu asi i taková "nejnabitější" pokud jde o nějaké obsažnější vyznění. Zvlášť ten krátký rozhovor mezi tím pánem a Ai o tom co v životě zažili tomu dává takový docela i vtip :). Ostatní už je jen takový kinky komediální o různých sexuálních fantaziích různých lidí co mají na to aby si za ně zaplatili. Buď jsem do toho nějak pořádně nepronikla, nebo to prostě nějaký pořádný smysl nemělo a spíš to jen naplňovalo podstatu názvu Tokyo decadence a to do posledního písmenka :). Prostě lidi se nudí a mají prachy a mají jich tolik, že neví co s volným časem a neví ani jak to udělat aby je nenudil i sex. A ten konec, kdy teda Ai vyrazí na návštěvu za svým bývalým milencem jsem asi prostě nepobrala nebo nevím. Každopádně ale Ai byla docela roztomile plachá na prostitutku s velkou kabelou plnou bičíků, vibrátorů a kdečeho dalšího, ta první scéna (v pořadí teda druhá, když úvodní byla ta s injekční stříkačkou) byla fakt dobrá a chvílemi to bylo i vtipné, ale jinak jsem do toho asi tak úplně nedokázala proniknout. Jo a Flipnicův komentář k tomuhle filmu může budit zdání, že jde o nějakou úplně nechutnou úchylárnu nejhoršího kalibru, což ale rozhodně není pravda ani když se jedná o příběh specializované prostitutky a zákazníků co si vymýšlí kdejaký blbiny :).(13.8.2011)

 • Artran
  ****

  Značně sarkastický pohled na japonskou společnost v podání renomovaného japonského spisovatele (česky např. V polévce miso) a režiséra Rjúa Murakamiho. Nenechte se zmást (a odradit!) provokativním obsahem, který je bohužel v první polovině zbytečně explicitní. Murakami totiž vedle těchto perverzit zručně používá některé neorealistické postupy a vytváří nenápadně vtipnou mozaiku plnou komických ubožáků, kteří si sice zaslouží politování, ale je to lítost tak trochu s křížkem po funuse. Prostitutka Ai, jejíž příběh sledujeme, se choutkám jednotlivých zákazníků oddává s teskným výrazem na tváři, ale její intelektuální potenciál vymknout se ze začarovaného kruhu prošvihlého života je mizivý. I ta gesta znakového jazyka, kterému se učí, jsou pro ni namísto způsobu komunikace "pouze" krásná. Japonsko je zkrátka v úpadku a naděje nevysvítá... --- *** a 1/2(6.1.2008)

 • MORION
  **

  zo zaciatku vyzerajuce slubne, ale film sa vlastne za cely cas nikam nepohne.. par lepsich momentov, ale film nezachranuje. neschopnost hlavnej postavy mi liezla cely cas na nervy a nejakeho pokroku sa samozrejme tiez nedockame. biedne zahrane sexualne scenky a trapne poukazovanie na to cim vsetkym si musi chudatko prejst. nehovoriac o tom, ze film vyzera ako nizkorozpoctove becko zo sestdesiatych rokov(17.7.2010)

 • pjotr76

  ""It's Japan that's wealthy, but it's wealth without pride." Před vlastním komentářem si neodpustím tuto větu pro zvážení pro všechny jež trochu vládnou jazyku anglickému. Veliká přísnost, apoteóza zmaru, dekadence...stav japonské společnosti současnosti. Bohatá země s lidmi, kteří její bohatství nejsou schopní využívat. Přetechnizovaná doba, přetechnizovaní lidé, kterým zdánlivě nechybí nic a přesto zřejmě úplně všechno. Množení a zvýraznění sexuálních úchylek jako jeden z prvních ukazatelů degrese nějaké společnosti - znudění této komunity, jejího duševního vyhoření. Tento film je a není o odvážných sexuálních scénách, je a není ani autobiografií, sondou do života jedné tokijské prostitutky, prostě záleží jen na vašem úhlu pohledu. IMHO tento film vypovídá o stavu japonské společnosti a zrovna tak o stavu celého tzv. civilizovaného světa. Odvážné, někdy až extremně ujeté sexuální scény skoro nevnímáte, jenom je vám z toho co vidíte stále více smutno a jak se blíží konec filmu deprese se prohlubuje. Tento film se v síle své výpovědi dá přirovnat snad jedině k Velké žranici (film.php?25586) a v lecčems ji ještě překonává. A přesto, nebo možná právě proto se toto dílo neodvažuji hodnotit.(4.7.2004)

 • ledzepfan
  ***

  No, moc moudrý z toho teda nejsem.. První SM polovina plná drobných epizodek je jako jakási cool japonská verze rodriquezových Čtyř pokojů.. To jsem si lebedil v parádní erotické estetice a krásném japonském humoru. Pak ale přijde druhá půlka která je spíš japonskou verzí Lynche a já jako divák nevím jak se s tím poprat..... PS: Flipnicův koment je trochu mimo.. Zdaleka nejde o žádný okrajový hardcore.. Koho neurazí trocha erotiky, ten to pobere prostě jako zajímavý film.(4.1.2016)

 • - Plakát k filmu je možné vidět na zdech města New Reno ve videohře "Fallout 2". (GigaPudding)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace