Topâzu

Tokyo Decadence

Japonsko, 1992, 112 min

Rjú Murakami

Rjú Murakami

Naprosto špičkovej japonskej sexploiter plnej úchylek, deviací, drog, fetování, sexu, zvrácenýho sexu a šílených sexuálních praktik ... Vše sledováno jako by očima "nevinné" a naprosto naivní prostitutky - call girl, která navštěvuje zámožné klienty na hotelových pokojích, u nich doma apod. Zajímavé je zřejmě to, jak vnímá tento film a ty šílenosti sám divák ... divák nezkušený v této oblasti se může stotožnit s naivní dívkou, jinému člověku, který má s prostitucí a drogami něco společného, nebo třeba měl apod., to může přijít zajímavé úplně jinak... Ten film má víc rozměrů a rozhodně jistou výpověď o om, jaká jsou lidi prasata a jak roupama neví co dělat ... Mají prachy, mají všechno co jim může konzumní svět nabídnout a stejně upisují duši ďáblu a nic jim není svaté ... Excelentní dílo, které je však čistě pro okrajové publikum, běžný divák tohle nepobere, nevychytá, bude znechucen aznuděn ... přesto, pro mne, geniální!!!!(17.12.2010)

• Enšpígl

Mám dojem že po setmění se všichni japončíci jak napovel začnou oddávat BDSM hrátkám. Šoustá se ještě vůbec v téhle zemi ? Vlastěn když nepočítám připitomělý závěr, tak tam byla snad jediná scéna větší scéna kde se nebdsmkovalo...tam se pro změnu velkolepě fetovalo. Čili doufám, že ČT v brzké době nasadí jako štědrovečerní pohádku, aby se děti něčemu přiučili.(27.12.2016)

• MORION

zo zaciatku vyzerajuce slubne, ale film sa vlastne za cely cas nikam nepohne.. par lepsich momentov, ale film nezachranuje. neschopnost hlavnej postavy mi liezla cely cas na nervy a nejakeho pokroku sa samozrejme tiez nedockame. biedne zahrane sexualne scenky a trapne poukazovanie na to cim vsetkym si musi chudatko prejst. nehovoriac o tom, ze film vyzera ako nizkorozpoctove becko zo sestdesiatych rokov(17.7.2010)

• pjotr76

""It's Japan that's wealthy, but it's wealth without pride." Před vlastním komentářem si neodpustím tuto větu pro zvážení pro všechny jež trochu vládnou jazyku anglickému. Veliká přísnost, apoteóza zmaru, dekadence...stav japonské společnosti současnosti. Bohatá země s lidmi, kteří její bohatství nejsou schopní využívat. Přetechnizovaná doba, přetechnizovaní lidé, kterým zdánlivě nechybí nic a přesto zřejmě úplně všechno. Množení a zvýraznění sexuálních úchylek jako jeden z prvních ukazatelů degrese nějaké společnosti - znudění této komunity, jejího duševního vyhoření. Tento film je a není o odvážných sexuálních scénách, je a není ani autobiografií, sondou do života jedné tokijské prostitutky, prostě záleží jen na vašem úhlu pohledu. IMHO tento film vypovídá o stavu japonské společnosti a zrovna tak o stavu celého tzv. civilizovaného světa. Odvážné, někdy až extremně ujeté sexuální scény skoro nevnímáte, jenom je vám z toho co vidíte stále více smutno a jak se blíží konec filmu deprese se prohlubuje. Tento film se v síle své výpovědi dá přirovnat snad jedině k Velké žranici (film.php?25586) a v lecčems ji ještě překonává. A přesto, nebo možná právě proto se toto dílo neodvažuji hodnotit.(4.7.2004)

Od Rjú Murakamiho jsem přečetl knihy "V polévce miso" a Čáry", což ve mně probudilo chuť seznámit se i s jeho filmovou tvorbou. Pokud mohu soudit pouze na základě tohoto filmu, přijde mi, že Murakamiho filmografie je velmi podobná jako jeho literární tvorba. Murakami se evidentně našel v dekadentní a nihilistické poetice, je mu v ní dobře, a popisuje ji s nadšením uhranutého pozorovatele. V jeho světě se vám nemusí líbit, ale to nic nemění na tom, že ukazuje jednu z výrazných tváří současného Japonska, a pro všechny zájemce o tuto kulturu tak představuje zajímavý studijní zdroj. Osobně jsem film zhlédl s nemalým zájmem, byť se v průběhu sledování vinou svého monotónního ladění mění v dosti úmornou podívanou. V závěru jsem ale opět nabyl jistoty, že tenhle chlapík dobře ví, co dělá, a svou tvorbu myslí skutečně vážně. Ačkoli jsem tedy skoro celý ten filmový bizar prozíval nudou, za sebe nemám problém dát mu 4 hvězdy za to maximální nasazení pro věc, které za ním cítím.(29.12.2013)

• - Plakát k filmu je možné vidět na zdech města New Reno ve videohře "Fallout 2". (GigaPudding)