poster

Americký film

 • USA

  American Movie

 • USA

  American Movie: The Making of Northwestern

Dokumentární

USA, 1999, 107 min

Režie:

Chris Smith

Kamera:

Chris Smith

Hudba:

Mike Schank

Producenti:

Chris Smith
(další profese)
 • Freemind
  *****

  Jeden z nejlepších dokumentů, jaké jsem kdy viděl - místy tak bizarní, že je až těžké uvěřit, že nejde o hraný film. Dvě hlavní postavy jsou naprosto rozkošné, klasický obraz Don Kichota a Sancha Panzy, tohle by snad ani nešlo vymyslet. Obzvláště Sancho dodává celému příběhu šťávu, kdyby šlo o herce, kritika by ho strhala za karikaturní přehrávání. Nedokážu vyjmenovat všechny momenty, díky kterým si tenhle počin vybojoval status kultu. Scénku, ve které apatický, zpomalený tlouštík zařve do mikrofonu jako splašená puberťačka ("That was wicked, man!") jsem si pouštěl několikrát za sebou. Klasik.(22.12.2011)

 • Čajka
  *****

  Best making of ever! Nie je to pritom len dokument o filme Caven alebo Northwesten, ale hlavne o túžbe plniť svoje sny, pričom nezáleží z akej sociálnej vstvy pochádzate...Mark je skvelý a úprimný charakter, nikto vo filme nehrá, ale žije...Hlavne nech je viacej strýkov a ujov ako Producer Uncle Bill!(7.9.2013)

 • Skatemurai
  *****

  Ten příběh vás dostane už od začátku, bavila mě každá vteřina. A asi mám úchylku pro brýle s tlustými obroučky. Hlavní hrdina rezonuje s naši vlastní, více či méně, potlačovanou stránkou "To dokázat.", ať už v našich snech či koníčcích. Je to dokument o těch, "co nejdou vidět", o těch co to "nedokázali" (z pohledu slávy, peněz, úspěchu) či jsou ještě na cestě to dokázat. Hlavní hrdina má však jedno - odhodlání. A to mu nemůžete upřít, můžete mu ho jen závidět. Nejde tu o cíl, ale o cestu.(6.9.2014)

 • Svadbos
  ****

  Totálne podarený dokumentárny film o Markovi Borchardtovi, obsesívnom nezávislom filmovom tvorcovi, ktorého ašpirácie prevážili jeho talent.Neschopný financovať svoje najčerstvejšie projekty, vracia sa k dokončeniu horroru. Zábavné a odhaľujúce, ale režisér Smith sa nikdy neznížil k zatracovaniu snov svojich hrdinov a túžby po uznaní.(30.9.2011)

 • neoBlast
  ****

  Další dokumentární klasika, která mi dlouho unikala, ale teď už to máme za sebou. Musím přiznat, že s naskakující stopáží jsem se méně a méně smál, protože Mark je spíše duševně chorý než jenom poblázněný filmový nadšenec (s čímž jsem neměl nejmenší problém, pokud se obouváte zároveň do církve ☺). Dokument je to silný, typicky "sundanceovský", ale s přibývajícími minutami se jenom více a více protahuje a závěrečná katarze nebyla ani zdaleka tak silná jak bych od vysoce cenněného filmu očekával. 70 %(28.10.2015)