Kouzlo nebe a země (festivalový název)

Heaven and Earth Magic

Magic Feature

(neoficiální název)

Animovaný / Experimentální

USA, 1962, 66 min

Harry Smith

(1001) Ráda bych ten film viděla někde s živým hudebním doprovodem. Co si ještě pamatuju z dějin avantgardní animace, tak evropští režiséři mě bavili víc (zejména Raoul Servais, a od něj nejvíc Harpya!), ale Smith je také trochu jiný případ. Co se týče stopáže, tak v porovnání s některými díly "konvenční" kinematografie ráda věnuji hodinu svého času mimotělním asociacím, mimo jiné i proto, že já sama se tak daleko tímto směrem vydávat nebudu a je zajímavé se podívat, co tam viděli tací, kteří tam došli. Kromě toho, že je to lekce hravosti vůči všeobjímajícímu pocitu, že vše musí být vážné a důležité, to působí i jako prostředníček vztyčený na všechny a na všechno, kteří jsou ochotni nechat se takovou "malicherností" urazit.(31.7.2015)

• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(25.1.2009)

• kaylin

Tohle je přesně ten typ filmu, u kterého si říkám, proč bych mu měl věnovat hodinu času. Ano, animace je zajímavá a popravdě se sám divím tomu, že měl Harry Smith tímhle stylem co říct hodinu a kousek, ale právě stopáž dělá ze snímku něco, co je pro velmi úzkou skupinu diváků. A já do ní nepatřím.(24.4.2015)

• corpsy

Jeden z 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než vás zasypú. Čudná voľba. Experimentálne filmy niesu mojím koníčkom a animačné techniky neštudujem. Hodinová nuda, kde vám neraz preletí hlavou myšlienka na niečo viac ako 40%.(5.8.2017)

• majo25

Netušil som, že už v 50. rokoch boli niektorí filmoví tvorcovia takto zfetovaní. Číra absurdnosť. Navzájom nesúvisiace splete obrazcov a fantasmagórií. Aj 1 minúta by bola priveľa na takéto niečo. Neskutočné, čo všetko sa vopchá do kolónky umenie. Škoda filmového pásu. Animovaný opdpad ako vyšitý.(5.2.2019)

Určitě pěkné hrátky s animací, ale.... myslím, že hodina je až příliš na takto pojatý film. Experimentální filmy z 60. let ale tohle příliš neřešili (tj. co divák snese) a stali se nedílnou součástí filmového kánonu za své postupy bez ohledu na to, zda forma nezastínila obsah a naopak.(29.1.2013)