O těch Martinových dudách (TV film)

Pohádka

Československo, 1991, 53 min

• Jezinka.Jezinka

V kovárně se do sebe zakoukala kovářova dcera Vendulka a jeho učednický nedouk Martin, který sice na kovařinu má ruce šejdrem, zato dobře dudá. Je mi záhadou, jak přišel na to, že umí bezva hrát na dudy, když vlastní nástroj neměl a od koho si ty dudy tedy půjčoval, aby mohl na tancovačkách hrát. Martin sice na zábavách není v kole, protože hraje, Vendulka přesto chce utéct z kovárny k muzice, aby si zatancovala. Tedy - buď provokovala partnera tím, že bude tančit s jinými, nebo se sama ukousala nudou, když by jen poslouchala, jak hraje na ty dudy co nemá. Otec kovář do jejich milostného vztahu zasáhne praktickým požadavkem na materiální zajištění své dcery, což z něj v pohádkových krajích dělá nelidu. Martin vyrazí do světa, začne sloužit říční víle, která disponuje perlovým pokladem a kouzelným bičem a nebýt Vendulky, která si ho přijde vysvobodit, nejspíš těmi dudami ryby plaší dodnes.(28.1.2016)

"Zatracená holka !! Peří jí ještě nenarostlo a už se chce stavět na zadní !! Ale já ji srovnám !!" ;)(18.4.2014)

Nene, to není erotický film, jak by si někdo mohl podle názvu myslet :))) Průměrná televizní pohádka s obsazením, které mi nesedělo. Jakoby ještě doznívání televizní pohádkové tvorby 80. let, ale děj byl i přes krátkou stopáž rozvláčný a místy nezáživný.(19.6.2012)

Totálně průměrná poobědová kulisová pohádka Vladimíra Hulpacha ze staré školy, ale není to tak špatné, jak by se zdálo. Nabízí toho totiž hodně - nachlazený a kýchající Postráneckého vodník, hodně ostrá vládkyně podmořského světa víla Mušelína, láska až za hrob hlavní hrdinky, Švehlíkův pantáta předznamenávající pantátu mlynáře v Troškových Princeznách ze mlejna, vlasatý a svalnatý kovář, Potměšilův ukřičený velitel nešikovných a na hlavu padlých tří vojáků a hodně ujetý německý šlechtic "Zemana" Brabce. Být to tak o 15 minut kratší, bylo by to hodně dobré. Takhle opravdu spíše průměr.(25.7.2014)

• Hejtmy

Klasická televizní pohádka s chabými kulisami, špatnými hereckými výkony a sbírkou snad všech pohádkových klišé, jakých si dovedeme představit. Ještě že to mělo jen 53 minut.(27.4.2008)