poster

Jak se Kuba stal mlynářem (TV film)

Pohádka

Česko, 1996, 63 min

 • Schlierkamp
  ***

  Česká televizní pohádka na motivy B. Němcové o potrestání chamtivosti a bezcitnosti, v níž se představili především brněnští herci. Mladý chalupník Kuba (sympatický M. Havelka, jehož obsazení mě potěšilo) dluží se svou matkou (A. Mohelská) bohaté mlynářce, jež spolu se zámeckým písařem finančně profitují na chudých lidech. Kubovi a jeho matce, jež písaře s mlynářkou prokleje, je zabavena chalupa a aby se vyhnul vojenské službě či v návalu pocitu bezradnosti smrti oběšením, přijme nabídku pracovat v pekle po dobu jednoho roku. Právě herecké výkony záporných postav mlynářky D. Hofmanové a písaře Z. Maryšky vnímám jako nejzajímavější a scénu v pekle, kde vykukují z kotlů a dožadují se pomoci od Kuby, jako nejzábavnější. Kubova milá Františka, mlynářčina dcera v podání G. Ježkové, mě herecky nepřesvědčila, na rozdíl od pekelného pána Z. Junáka disponujícího mimořádně podmanivým hlasem. V menší roli čerta Anciáše se představil P. Halberstadt, nadaný herec, známý z brněnských divadel. V závěru během svatební veselice dochází k dojemné scéně, kdy do mlýna zavítá stará žebračka, v níž Kuba rozpozná svoji ztracenou matku. Po slibném začátku se ukázalo, že nenákladná studiová pohádka V. Jordánové moc zajímavých momentů nenabízí, přesto není úplně špatná a průměrné hodnocení bude zřejmě odpovídat.(16.9.2017)

 • Jezinka.Jezinka
  ***

  Moravské zpracování Čertova švagra, kde si tedy ten hodný chlapec nevezme mladou knížecí dceru, ale služku ze mlýna, což se nakonec do života a práce ve mlýně hodí víc. Víc než chudá výprava, která mě skutečně nerozrušuje, nemám a nikdy jsem neměla problém si za jedním plastovým pařezem, do sádrokartonu vražené větve a namalovaným smrkem představit celý neproniknutelný les se všemi jeho zvířaty, divnými zvuky, vůní, tůněmi a strašidly, mi vadily záseky v logice. Například to, že Kubova máti měla za mletí platit po žních - po žních se mele a z prodeje přebytečné mouky se získají peníze, dlužit za mletí z jednoho roku tedy logicky měla jen do prodeje přebytků z daného roku, odkládat to za rok, tak zaplatí starý dluh a vznikne nový. Další věc jsou toulky Kubovy matky, z toho, kdy se objevila, je zřejmé, že musela být někde po okolí, těžko věřit tomu, že by o ní nikdo nevěděl. Proč Fanka zůstávala ve mlýně a co dělala (uklízela po strašidlech?) a z čeho žila, pokud jí nikdo neplatil a nikdo do mlýna nechodil mlít? A poslední - jak mohl Anciáš dát Kubovi něco, co mu nepatřilo? Odpověď na otázku, jak se Kuba stal mlynářem tak zní - krádeží. Pokud tohle všechno svedeme na to, "že pohádka", je to pořád ještě pěkná pohádka o odměně za slušnost a poctivost a trestu za to být odporná lakomá bestie s příjemnými lidově znějícími písničkami. A že Brňáci v téhle pohádce umějí zpívat, nesnáším, když se za zpěv herců musím stydět.(16.4.2016)

 • rakovnik
  ***

  Bez urážky se nedivím, že se zdejší herci neprosadili více, byť herecké obsazení mě neoslovilo nejvíce. Ale koneckonců Fanka byla Kubovi podobná, tak se k sobě hodili. Brněnské studiové S čerty nejsou žerty jsou přece jen pro děti. Kulisy i kostýmy byly fajn, hlouposti ve scénáři děti neřeší, a já jsem usnul jen na chvíli.(16.9.2017)

 • otík
  ***

  Příjemná a veselá pohádka brněnské české televize s tradiční kulisovou výbavou, neokoukanými herci a známým námětem. Kuba se v pekle stará o kotle, ve kterých se vaří lakotní a chamtiví pan Písař a mlynářka, kteří ještě k tomu chodí o půlnoci do mlýna strašit. Kuba je však pošle nadobro do pekla a vezme si mlynářovic služku. Hudba: Petr Ulrych(7.7.2010)

 • honajz
  ***

  Sice je to spatlanina asi tří pohádek, ale docela příjemně to odsýpá, Ulrychova hudba je pohodová, herci hrají jako o život, a že to občas trošku skřípe v logice, tady rád odpustím. Kuba mi ze začátku lezl na nervy a Gabriela Ježková vypadala chvílemi spíše jako smutný klaun, ale postupně se to rozjelo a i herci měli co hrát.(16.9.2017)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace