poster

Jak se Kuba stal mlynářem (TV film)

Pohádka

Česko, 1996, 63 min

 • RadimFišer
  ***

  Mě se tan Kuba náodou líbil. Ano, musíme zde snížit laťku kvůli cílové kategorii. Exteriéry ani interiéry nejsou promyšlené do pěti hvězd, ale na českou produkci stále zábava a na dítě se 7 let straým mozkem je to více než dostačující a poučné. Tohle je jedna z mála pohádek tohoto českého fenoménu, na kterou si pamatuji a která ve mě nechala nějaký pocit emocí. Kvůli dětem 3.(27.10.2008)

 • otík
  ***

  Příjemná a veselá pohádka brněnské české televize s tradiční kulisovou výbavou, neokoukanými herci a známým námětem. Kuba se v pekle stará o kotle, ve kterých se vaří lakotní a chamtiví pan Písař a mlynářka, kteří ještě k tomu chodí o půlnoci do mlýna strašit. Kuba je však pošle nadobro do pekla a vezme si mlynářovic služku. Hudba: Petr Ulrych(7.7.2010)

 • triatlet
  **

  Scénárista Pavel Aujezdský vytvořil variaci na námět Boženy Němcové Čertův švagr, ovšem motiv mlynářky s písařem, kteří se stávají strašidly, je zbytečný. Herecké obsazení je neatraktivní.(12.7.2011)

 • Master19
  **

  Nepovedená napodobenina "S čerty nejsou žerty" s herci, kteří jsou o třídu horší a chudičkou výpravou.(6.7.2007)

 • Jezinka.Jezinka
  ***

  Moravské zpracování Čertova švagra, kde si tedy ten hodný chlapec nevezme mladou knížecí dceru, ale služku ze mlýna, což se nakonec do života a práce ve mlýně hodí víc. Víc než chudá výprava, která mě skutečně nerozrušuje, nemám a nikdy jsem neměla problém si za jedním plastovým pařezem, do sádrokartonu vražené větve a namalovaným smrkem představit celý neproniknutelný les se všemi jeho zvířaty, divnými zvuky, vůní, tůněmi a strašidly, mi vadily záseky v logice. Například to, že Kubova máti měla za mletí platit po žních - po žních se mele a z prodeje přebytečné mouky se získají peníze, dlužit za mletí z jednoho roku tedy logicky měla jen do prodeje přebytků z daného roku, odkládat to za rok, tak zaplatí starý dluh a vznikne nový. Další věc jsou toulky Kubovy matky, z toho, kdy se objevila, je zřejmé, že musela být někde po okolí, těžko věřit tomu, že by o ní nikdo nevěděl. Proč Fanka zůstávala ve mlýně a co dělala (uklízela po strašidlech?) a z čeho žila, pokud jí nikdo neplatil a nikdo do mlýna nechodil mlít? A poslední - jak mohl Anciáš dát Kubovi něco, co mu nepatřilo? Odpověď na otázku, jak se Kuba stal mlynářem tak zní - krádeží. Pokud tohle všechno svedeme na to, "že pohádka", je to pořád ještě pěkná pohádka o odměně za slušnost a poctivost a trestu za to být odporná lakomá bestie s příjemnými lidově znějícími písničkami. A že Brňáci v téhle pohádce umějí zpívat, nesnáším, když se za zpěv herců musím stydět.(16.4.2016)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace