Zelený rytíř (TV film)

Pohádka / Romantický

Česko, 1993, 56 min

• Lish84

Veškerá pozitiva - což znamená pěkné exteriéry, přirozeně působící kostýmy, v jádru zajímavý příběh s lehkým nádechem fantasy a několik uznávaných herců v obsazení (Zahajský, Galatíková, Vetchý) - pohřbívá neinvenční až lajdácké režijní provedení. Snaha herců tak přichází samozřejmě vniveč, o nějaké dějové gradaci se v podstatě nedá mluvit a pokusy o napětí a akčnost v dramatických scénách působí místy až směšně. Třeba zapíchnutí jednoho z bojovníků v závěru je tak očividně předstírané, že se člověk až diví, jak něco takového můžou tvůrci se vší vážností divákovi předložit.(30.9.2007)

Pohádka je sice v akčních scénách naivní, ale příběh a herecké výkony jsou výborné (zvláště scény Zahajského s Galatíkovou jsou perfektní). Už v dětství při prvním shlédnutí mě překvapila promyšleným dějem a docela ponurým laděním. Co se zas tak moc nepovedlo, je hudba, působí, jako by ji dělal člověk se smyslem pro alternativní směry, když sem by se hodily pořádné romantické tóny a hrdinské motivy. Jako celek je to ale velmi dobré. Podobná pohádka: Bronzová koruna.(1.12.2010)

Uvěřitelný příběh o chamtivosti a zlobě jdoucí až za hrob, stejně jako o lásce jdoucí tamtéž. Vaculík a Vetchý ještě mladí a fešní, "princezna" Vendulka Křížová, jedna z našich nejhezčích hereček a paní Galatíková je ve své roli trůnuchtivé potvory velmi uvěřitelná. Problém mám trochu jenom se zeleným rytířem a to ještě jen tu krátkou chvíli, kdy rytířuje. Televizní minimalismus není na škodu, je to příběh o lidech, to se obejde bez 3D efektů a počítačového davu.(18.5.2013)

Z tohohle musejí mít děti v hlavě pěknej bordel. Dlouho jsem nechápala, které z postav měly být dobré a které zlé. Zlé postavy se chovaly hezky a dobré ošklivě. A nedozvěděli jsme se nic o tom, odkud se vyloupla hlavní hrdinka, což nás s maminkou silně zklamalo... Aspoň konec byl snad dostatečně vyjasňující. Hudba mě občas překvapila, ale pak jsem si uvědomila, že opravdu naznačuje náladu toho, co se má právě odehrát - takže další „orientační bod“, tj. plus.(13.5.2013)

Dosti podhodnocená pohádka, která opět doplácí na to, že vážněji laděné příběhy ve srovnání s komediálními tady u většiny diváků nemají šanci. Jasně, je to místy dost televizní, kamera mohla být lepší, retrospektiva vypadala dost děsně, ale jinak tu máme dost dobře prokreslené charaktery (některé v důsledku i dost tragické - Bertil, vévoda Marek), věrohodný a smysluplný příběh a ve většině i hodně dobré herecké výkony.(1.9.2016)