Epizody(13)

Spisovatelka Markéta Zinnerová už napsala úctyhodnou řadu úspěšných knížek pro děti. S televizí začala spolupracovat jako autorka pohádek, které dodnes zdobí televizní obrazovku - například "Čarovné prstýnky", "O štěstí a kráse" a další. Pak se rozhodla zkusit televizní žánr nejtěžší - seriál. Hned napoprvé se jí povedl. Vložila do něj všechny své profesionální zkušenosti a hlavně svůj krásný vztah k dětem, kterým tak dobře rozumí. Vypráví v něm o tom, co děti trápí, co je těší, o jejich přirozené touze po harmonických rodinných vztazích, o kamarádství, ale také o dospělých, na nichž hlavně záleží, bude-li dětem dobře na světě.

V úvodním dílu se dozvíme, že otec Vládi Karase se stěhuje do sousední vesnice, aby tu dokončil sjednanou stavbu domku. Jak se ukáže, není to tak docela pravda. Klárka žije s mladším bratrem Vojtíškem u babičky na chalupě a rodiče jí slíbili, že si ji vezmou po prázdninách k sobě do Prahy, aby tu začala chodit do školy. Jenže Klárka i Vláďa mají brzy pochopit, že na dospělé není spolehnutí. (Česká televize)

sportovec

Je pravda, že tento seriál má blíže k HONZÍKOVĚ CESTĚ nebo TÁTO, KUP MI ŠTĚNĚ. Evokuje českou vesnici kolem roku 1970. ()

sud

Určitě se nejedná o špatný seriál, ani špatnou knihu, bohužel ani jedno zpracování si mé srdce nezískalo. Jediná velice pěkná scéna, kterou si ze seriálu vybavuji, je jak půvabná Jana Šulcová zpívá svému synovi před spaním a Martin Štěpánek venku pod oknem poslouchá. Jinak si rovněž myslím, že narozdíl od jiných dětských seriálů té doby ("Létající Čestmír", "Arabela", dejme tomu o něco mladší "My holky z městečka") dnešním dětským divákům mnoho neřekne. ()

Phobia

Moc si z tohohle rodinného seriálu nepamatuju, ani v dětství mě kdovíjak nezaujal... ale s těmi herci to snad ani nemohlo být špatné:-). 50% ()

cheyene

Příjemný seriálek s příjemně hrajícími herci a zajímavými příběhy. Rozhodně potěší malé diváky, kteří se mohou ztotožnit s dětskými hrdiny na obrazovce. ()

nash.

Dětství není vždycky fér a fajn, přesto je kouzelnou dobou. Jen málo autorů přitom dokázalo nahlédnout do té zvláštní doby, kdy se dětství začíná překlápět v dospívání, tak citlivě jako Zinnerová. Košík je mixem radostí a bolestí, které prožívají venkovské děti ze dvou, vlastně tří, nepříliš funkčních rodin. Věrohodným a příjemně civilním, bez násilného hrocení, bez podbízení i laciného moralizování. Užil jsem si letní pohodu i dětská dobrodružství, a nedělalo mi problém vcítit se, i díky ozvěnám vlastních vzpomínek, do pocitů Vládi ani Klárky, které zklamávají ti nejbližší, ti na kterých jim nejvíc záleží. Velmi dobré! ()

anais

Já jsem to nesnášel, protože jsme to měli jako povinnou četbu ve třetí třídě ZŠ. Příběhy dětí, jejichž tajemství a dobrodružství jsou spíš otravně realistická, a rozhodně nijak tajemná a fantastická jako ta ve Verneových románech, mi byly naprosto cizí! ()

kajda.l

Vojtíška utratit! A Krampola třeba vyzmizíkovat. Zbytek je obstojné letní dobrodružství a návrat do dětských vzpomínek. Po dvou dílech celkem spokojenost. ()

duklak2

Příjemný seriál, který jsem sledoval v mém dospívání. Jednotlivé díly byly vkusně složeny a divák se nenudil. Herecké výkony měly úroveň. Ani pan Krampol nezklamal. Hodnotím příjemnými čtyřmi hvězdami. ()

PKD

Tv s. který mě nudil, už jako nevinné (hahahaha!!!) dítě a teď po 30 letech, mě akorát totálně vytočil... páč ten ufňukaný uplakánek (co lezl na nervy i mé matce), co II. furt uboze šmíroval (nejčastěji: stodola, či plot nebo ohrada) toho kreténa, místo aby ho poslal těžce dopr...dnes by to tak bylo a měl by recht a ne za ním ještě dolízat (chudák Krampol, proč to bral?), který si nabrnkne jinou ženskou s klukem (btw, toho bych mlátil a nejen já, od rána do večera, díky tomu, jak se prezentoval) jeho věku a ještě jí udělá další. To už je moc i na pana Spejbla.;-) Snad jediné sympatické postavy jsou ty, co hráli Jana Šulcová (naprosto přirozená a opět ji nemohu nic vytknouti, mimo to, že bydlí jen o vesnici dál, od svého úchvatného ex, za což nemůže herečka ale postava) a Josef Kemr (který pozoruje, kolik se doveze ještě cementu:) a u kterého jsem totálně nechápal, proč svému synovi (když očividně drží při ex snaše) už dávno, nerozbil hubu. A asi i ta holčina, s oním tajemným (checht, jo jasně, že jo) košíkem, kde POZOR KAZIČ! není vůbec nic tajemného, akorát nějaké čmáranice, které docela originálně (na tu dobu), shrnují předešlý děj. Satanžel jsem nějak prošvihl posl. díl, takže nevím, jak to dopadlo a loviti z 30 let staré paměti závěr...to je bez šance. Ale já si to nějak vygůglím.;-) P.s. jo a ta hudba jen dokazuje, že toto fakt není tv s. pro děti a ani vlastně pro mládež. Pří úvodních či závěr. titulcích, jsem měl vždy silný dojem, že se dívám na seriál o opeře nebo baletu, haha! Tož tak. Prostě (předlohu neznám), dosti unylé (ještě více než My z Konce Světa) i na tehdejší poměry, děj (pokud se dá o něm hovořiti) se vlastně plácá, odnikud nikam, což při jménech jako Ráža a Zinnerová, dosti zarazí. Jde často o psychedelickou záležitost, alá Tarkovskij (ne, nedělám si srandu, moc se tady nemluví a jsou zde časté záběry na přírodu, byť Tarkovskij dával přednost vodě, ve všech jejich podobách), kde máte časté detaily na louky, květiny (včetně šíleně šmutných pohledů, které vrhá skrze plaňky plotů ten ufňukánek) aj, takže divák propadne dojmu, že se jedná o tv s., který vznikl na objednávku nějakého šíleného botanika/zahradníka nebo ministerstva zemědělství:))) Což by mě v 80tkách, moc nepřekvapilo;-) Pokud by to netáhli (většinou) dospělí herci, tak by to po těch letech ani nestálo za to reprízovati. 3.hvězda je za ně. Jinak je to za nekompromisní, 2. Samoz. jde o subjektivní oblíbenost apod., ale já jsem pořád i po 30 letech přesvědčen, že takový tv počin... My Všichni Školou Povinní, toto převyšuje o 200%. Pozn. nedávné shlédnutí mě zbavilo jedné iluze, že před 40 lety to bylo...lepší. Ne. Bylo to stejně na pytel, jako dnes (co se týče vztahů opačného pohlaví, no tenkráte byly jen 2, dnes jich je snad kolem 70 hahahaha!!!! já se z toho pos...), jen s tím rozdílem, že se o tom tak nemluvilo, nepsalo a nerozebíralo se to, jak dnes. Taky neexistovaly ty slavné asociální (ano čtete dobře) sítě pro dementy apod. sračky pro vymývání mozků. Už tak vymytých. Je tady lepší býti spolu jen na psí knížku? Checht, to by mě zajímalo, jak vypadá? Nikdy jsem ji neviděl.:))) Nebo se vzíti a míti bubáka/ky? Nebo naopak? Nebo úplně jinak? Já už fakt nevím. Tomuto světu a tzv. společnosti, jsem přestal rozuměti již před 20 lety +/- Sorry, za tu záplavu závorek, ale to se nedá.;-) Ufff, trochu se mi to vymklo. Původně to mělo býti poloviční rozsah.;-) Výstižný komentář...Colonist. () (méně) (více)

blackrain

Legendární seriál podle knižní předlohy Markéty Zinnerové. Knihu jsme četli na základní škole. Proutěný košík opravdu skrýval tajemství, ale ne ledajaké, ukrýval totiž vzpomínky a ty jsou to nejcennější, co máme a nikdo nám je nemůže vzít. Dětská duše je bezelstná,zůstává pořád stejná a technika nebo civilizace ji nemůže změnit. ()

Colonist

Ať mi to nikdo nemá za zlé, ale tento seriál prostě nemám rád. Ze všech těch klasik jako Arabela, Návštěvníci, Létající Čestmír a podobných seriálů je prostě nejslabší. Možná je to tím, že mi nikdy nesedlo hlavní herecké obsazení (hlavně ta děcka), možná je to tím, že mi už ve škole na základce zošklivili knižní verzi (nebo se mi spíš zošklivila sama, protože to byla hrozná nuda) a nebo je to tím, že mě to prostě nebavilo ani v dětství. ()

hygienik

Ja sa skláňam pred pani Zinnerovou a jej empatiou, pred krásou vidieka aj pred ilúziou krásneho pionýra, kde boli všetci ako stádo. Ten seriál je tak pozitívny, že mu snaď na úrovni filmov pre deti dokážu konkurovať iba škandinávske skvosty. Ale tie sú na rozdiel od neho po väčšinou neiluzórne úprimné. Nech žije československá krása na striebornom plátne pre potešenie budúcich generácii! ()