Idealistický mladík Jed a jeho přítelkyně Chloe si vzájemně slíbí, že se vezmou. Vzápětí však auto přejede dívčinu oblíbenou kočku, Chloe se propadne do depresí a se svým milým odmítá komunikovat. Bezradný Jed uvidí v televizi podivína, který uvažuje o smyslu života. Samotářský muž žije na vrakovišti. Tam ho Jed vyhledá a nastěhuje se do starého karavanu. Brzy vyjde najevo, že i Max má bolestné trauma... Novinka islandského režiséra Fridrika Thóra Fridrikssona je další z jeho baladických sond o rubu konzumní civilizace. Symbolem její otupělosti je televize. Jedův otec pracuje jako prodavač televizorů, rodina tráví večery před poblikávajícím aparátem a nemá si co říct. V jedné ze zásadních scén se velkoměsto zobrazuje jako soustava uniformních kotců, jejichž osazenstvo sleduje televizní obrazovky. Symptomatický je i další klíčový motiv, který relativizuje rozdíl mezi normalitou a bláznovstvím. (oficiální text distributora)

Dadel

Příběh o prosťáčkovi, jehož dívka ztratí smysl života, a on se ho vydá hledat, aby ho nakonec našel na tom nejnepravděpodobnějším místě. Film, který je uvnitř stejně prostý, krásný a čistý jako jeho hlavní hrdina. Fridrikssonův nejlepší (a nedoceněný) film. ()

Radko

Islandská rozprávka zo súčasnosti podáva hlboké morálne posolstvá cez jednoducho odkryteľnú symboliku. Modrasté svetlo televízie umŕtvuje rodinnú komunikáciu. Zmysel života je inde, než v technologickom zumelohmotnení človeka. Nenáročným jednorazovým pohladením si Fridriksson buď vybral oddychový čas od ambicióznejšej časti tvorby alebo (aj vzhľadom k jeho predchádzajúcemu filmu Sokoli) sa vekom posúva k múdro poučujúcemu deduškovi s nutkaním jednoducho a výstižne upozorniť na všetky nešváry sveta a zároveň podať voči nim pozitívny všeliek. ()

Rex Mundi

Áno, sú v tom hlboké myšlienky, ale neviem, či celkový výsledok tohto filmu potreboval byť sfilmovaný. Úvahy o zmysle života na n-tú a po x-tý krát... Už pri začiatku som povedala, že keby niekomu napadlo kúpiť tej holke novú mačku, nemusela sa tak trápiť - ale to by Fridriksson nemal o čom nakrútiť film... Bohužiaľ, nemôžem si pomôcť - Anjeli univerza boli skvelí, Sokoli menej a Niceland ma miestami až nudil. ()

asLoeReed

Tady celek působí dobře jako celek islandsky osobitého aroma. Jehož tam ale asi bylo málo na to - a ani by to nestačilo -, aby to přebilo slabotu a umělost detailů, které jsou snad až moc pop. ()

bassator

36. LETNÍ FILMOVÁ ŠKOLA UHERSKÉ HRADIŠTĚ 2010 - FOKUS: ISLAND - Retrospektiva: Fridrik Thór Fridriksson (Naesland / NICELAND / Niceland) - 30. 7. 2010 - kino Reduta - Velký sál - Uherské Hradiště - 40% ()

Martin741

Niceland je velmi dobra severska drama, tentokrat z Yslandu od Fridrik Thor Fridrikssona. Tak trochu o hladani zmyslu zivota, ktory rozhodne nelezi v umelom pretechnologizovanom svete, alebo nedajMentuhotep v zhanani sa za majetkami, pozemakami, nehnutelnostami a podobnymi zbytocnostami. Krasna islandska priroda maximalne potesila : 89 % ()

Master19

Docela neotřelá konfrontace lehkomyslného světa a "normální" civilizace. Naivitu považujeme za dětinskou, až zaostalou a tento film ukazuje, že je to naše chyba, protože, ač rozumní a s plnou peněženkou kreditek, tak u blikající televize se nikdy nedozvíme, jaký je ten zatracený smysl života. To proto, že nás to prostě přestane zajímat... ()

BuddyO

Tento film byl pro mě ze začátku trošičku nudný, až jsem se sám divil, ale asi tak v půlce to začínalo "nabírat otáčky" a já pochopil, nebo si to alespoň myslím, pravý smysl filmu. A třeba i ten smysl života. A jaký teda je? No, to vám nepovím.... "Některé věci jsou prostě velmi osobní, a nedá se o nich jen tak mluvit." :) ()

Soldier_666

Dost "ujeté" drama kladoucí si Shakespearovskou otázku významu života. Zajímavě napsané dialogy/otázky které řeší/řešil každý z nás (byť třeba mladší :) Jasně, není to bez chyby, ale to není nic. Tahle Fridrikssovina mi přes divný rozjezd dost sedla. High five bro'... ()