Niceland (festivalový název)

Niceland

Niceland

Drama / Podobenství

Island, 2004, 86 min

Islandská rozprávka zo súčasnosti podáva hlboké morálne posolstvá cez jednoducho odkryteľnú symboliku. Modrasté svetlo televízie umŕtvuje rodinnú komunikáciu. Zmysel života je inde, než v technologickom zumelohmotnení človeka. Nenáročným jednorazovým pohladením si Fridriksson buď vybral oddychový čas od ambicióznejšej časti tvorby alebo (aj vzhľadom k jeho predchádzajúcemu filmu Sokoli) sa vekom posúva k múdro poučujúcemu deduškovi s nutkaním jednoducho a výstižne upozorniť na všetky nešváry sveta a zároveň podať voči nim pozitívny všeliek.(4.2.2005)

Niceland je velmi dobra severska drama, tentokrat z Yslandu od Fridrik Thor Fridrikssona. Tak trochu o hladani zmyslu zivota, ktory rozhodne nelezi v umelom pretechnologizovanom svete, alebo nedajMentuhotep v zhanani sa za majetkami, pozemakami, nehnutelnostami a podobnymi zbytocnostami. Krasna islandska priroda maximalne potesila : 89 %(5.7.2016)

Áno, sú v tom hlboké myšlienky, ale neviem, či celkový výsledok tohto filmu potreboval byť sfilmovaný. Úvahy o zmysle života na n-tú a po x-tý krát... Už pri začiatku som povedala, že keby niekomu napadlo kúpiť tej holke novú mačku, nemusela sa tak trápiť - ale to by Fridriksson nemal o čom nakrútiť film... Bohužiaľ, nemôžem si pomôcť - Anjeli univerza boli skvelí, Sokoli menej a Niceland ma miestami až nudil.(21.10.2006)

Docela neotřelá konfrontace lehkomyslného světa a "normální" civilizace. Naivitu považujeme za dětinskou, až zaostalou a tento film ukazuje, že je to naše chyba, protože, ač rozumní a s plnou peněženkou kreditek, tak u blikající televize se nikdy nedozvíme, jaký je ten zatracený smysl života. To proto, že nás to prostě přestane zajímat...(25.10.2006)

Tento film byl pro mě ze začátku trošičku nudný, až jsem se sám divil, ale asi tak v půlce to začínalo "nabírat otáčky" a já pochopil, nebo si to alespoň myslím, pravý smysl filmu. A třeba i ten smysl života. A jaký teda je? No, to vám nepovím.... "Některé věci jsou prostě velmi osobní, a nedá se o nich jen tak mluvit." :)(20.10.2006)

• - Cena: Edda (výroční islandská cena) 2004: nejlepší scénář. [LFŠ 2010] (Jeremy.jk)