Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Děj probíhá od listopadu 1951 do listopadu 1952. Po převratu v únoru 1948 následuje násilná kolektivizace. Lidé na vesnicích jsou v šoku, protože komunistická strana, která se uchopila násilně moci, ještě pár týdnů před volbama slibovala, že brát lidem majetky nebudou. Hospodáři, kteří měli po generace silný vztah k půdě, jsou o ni okradeni a mezi lidmi to způsobí spousty bolesti nenávisti a rezignace. Vznikají první jednotná zemědělská družstva. Jan Hamr (Jaroslav Satoránský) je zaskočen a říká: „Takhle by se to dělat nemělo,“ neví na čí stranu se postavit, ale v příštím záběru už stojí ve svazácké košili na pódiu a přesvědčuje o prospěšnosti družstev. Partyzán Hubert (Jiří Vala), na jehož místo vedle Bety (Miriam Hynková) se vrátil její muž, zahořkne a přestává vycházet s lidmi. Jan Hamr vstupuje do družstva a matka jej vyžene z domu. Marie Zajíčková (Jana Šulcová) se družstevníka Hamra odmítá vzdát a otec ji též vyhání z domu. Jan s Marií se chtějí se brát, ale Jan dostává povolávací rozkaz. (sator)

(více)

Recenze (2)

sator 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Děj probíhá od listopadu 1951 do listopadu 1952. Po převratu v únoru 1948 následuje násilná kolektivizace. Lidé na vesnicích jsou v šoku, protože komunistická strana, která se uchopila násilně moci, ještě pár týdnů před volbama slibovala, že brát lidem majetky nebudou. Hospodáři, kteří měli po generace silný vztah k půdě jsou o ni okradeni a mezi lidmi to způsobí spousty bolesti nenávisti a rezignace. Vznikají první jednotná zemědělská družstva.   Jan Hamr (Jaroslav Satoránský) je zaskočen a říká takhle by se to dělat nemělo neví na čí stranu se postavit, ale v příštím záběru už stojí ve svazácké košili na pódiu a přesvědčuje o prospěšnosti družstev. Partyzán Hubert (Jiří Vala), na jehož místo vedle Bety (Miriam Hynková) se vrátil její muž, zahořkne a přestává vycházet s lidmi. Jan Hamr vstupuje do družstva a matka jej vyžene z domu. Marie Zajíčková (Jana Šulcová) se družstevníka Hamra odmítá vzdát a otec ji též vyhání z domu. Jan s Marií se chtějí se brát, ale Jan dostává povolávací rozkaz. ()

topi80 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Když jsem začal tento seriál sledovat, vůbec mě ani v nejvynalézavější fantazii nenapadlo, že v něm uvidím družstevníky a agitátory jako bandu neskutečných idiotů, zatímco sedláky bránící se kolektivizaci jako rozumné chlapy, kteří ty združstevňovatele argumentačně rozmetají na kopytech. A k tomu trefné hlášky vtipného voliče. A že se dozvím, kterak při vyměřování pozemků byli sedláci odsunuti na neúrodné okraje nebo uvidím komunisty, jak se nepoddajným chystají kroutit krkem a vůbec další věci, které bych od seriálu tohoto typu nečekal. Dávám maximum. ()

Reklama

Reklama