• Kuzzie
  ****

  Hodně dlouhý a zvláštní film o divně se chovajících lidech. Jestli je tohle ve Švédsku běžné, tak se tam okamžitě stěhuju, protože jsem našla svůj druhý domov. V první půli jsem byla lehce zmatená a trochu netrpělivě očekávala, co z toho vyleze, ale čekání se rozhodně vyplatilo. Nic převratného se nestalo, snad mi jen delší dobu trvalo, naladit se na správnou vlnu. Po závěrečných titulkách jsem dokonce uvažovala o plném počtu hvězdiček, jak jsem byla okouzlená. Část s pohřbem mě moc neoslovila, ale ostatní tři byly skvělé. Popáleného Christera jsem si totálně zamilovala. Tak zvláštní člověk snad nemůže existovat. A pokud ano, snad ho někdy budu mít možnost potkat. Když si s manželkou četli v křeslech každý svého Mankella, málem jsem umřela smíchy. Taky jsem od toho autora něco četla, ale určitě mi to neutkvělo v paměti tolik, jako tento film. Druhá povídka o účastnících " kurzu vaření" pro mě měla opravdu nečekaně drsné rozuzlení a Sofia Helin byla opět skvělá, v roli naprosto nesnesitelné a kruté ženy. A v poslední povídce mě od začátku do konce nejvíc fascinovala pleška hlavního herce, ale i bez tohoto nechtěného objektu zájmu byla povídka velice zajímavě zpracovaná a naprosto jsem rozuměla tomu pocitu, kdy zkrátka potřebujete rozmlátit malou plastovou postavičku. První půlka za tři, druhá za pět, zbytky pocitů ve mně pořád přetrvávají a já na své milované Švédsko nedám dopustit.(13.4.2014)

 • tatanapope
  **

  Film celý působí depresivně, děj byl těžce nezáživný a o komedii se snad ani nedá mluvit, když už se náhodou objeví vtip, tak tak slabí, že to člověku sotva cukne koutkem. Ke všemu byli někteří herci hrozně nesympatičtí. Paní, která hrála ženu, muži po úraze se do role opravdu nehodila. Pán i po upálení půlky ksichtu, vedle ní pořád vypadal dobře a když se těžce smiřovala s jeho zohavením, div že neutekla jakou to má doma obludu, působilo to na mě komicky, i když to evidentně záměr nebyl a člověk si říkal, buď ráda, že tě někdo vůbec chce s pytlem na hlavu bys vypadala líp. Za realistický pohled na nehezké stránky života, hodnotím ** Viděno v rámci Zahraniční výzva 2015 / Švédsko(28.2.2016)

 • Ixbalanke
  *****

  Nezachvátilo mě to úplně, ale nakonec jsem dala 5* tu tématickou originalitu a v totální nečekanost příštího dění, film není vůbec tvořen tak, že příčiny dávají vzniknout ČEKANÝM následkům. Postavy se téměř vždy zachovají naprosto jinak, než byste čekali, ale není to nepřirozené, a to je zvláštní a svým způsobem geniální. Příběhy jsou opravdu lidské a odkrývají v lidech vlastnosti a jednání, které si získají naše spíše negativní hodnocení, ale po další úvaze musíme uznat, že jsou tak lidské, že se postavám nedají vyčítat. Koukala jsem na to na čtyřikrát (měla jsem to ve 4 oddělených videích) a bylo to tak ideální:) A jak správně poznamenává toma.baza, a já jsem si to (JAK JE TO MOŽNÉÉ?:) neuvědomila, ve všech příbězích jde o otcovsko-synovské vztahy, v tomto případě značně bizarní.(7.5.2013)

 • mat.ilda
  ***

  Tímto zakládám Klub benevolentního diváka a tento film v něm má čestné, zahajovací místo... Čtyři odstíny hnědé - jestli se s autorem shodneme a máme na mysli stejnou věc, tak to byly pěkný sračky - pod hlavičkou - Ejhle, člověk!, zašmodrchanou do spletence povídek o zoufalcích, jako my, jen si to uvědomit, k tomu by nám ovšem tahle tříhodinová terapie naruby mohla poskytnout vodítko, ale jak říkám, chce to notnou dávku pochopení, trpělivosti a dobrou náladu k tomu... A kdyby se snad nikdo ani vzdáleně nepoznal, získá alespoň inspiraci k založení kroužku vaření, kde se vůbec nevaří, tip na veselý orientální pohřeb s největším výpekem příbuzných, jaký je k vidění, návod jak stimulovat nezdárného syna i poučení pro povrchní snoby... Ale je v tom Švédsku krásně!(11.7.2014)

 • Gertruda.W
  ****

  Proč zrovna odstíny hnědé? Hnědá je prý barva nenápadná, nudná, obyčejná, přízemní. Ve filmu sledujeme čtyři příběhy lidí v jejich každodenním běžném životě. Ale rozhodně to nejsou lidé obyčejní, nenápadní a nudní. No, na první pohled možná ano. Ale pod povrchem každého obyčejného člověka se může skrývat pořádné drama. Film spojuje humor a dramatickou rovinu, tak jak to v našich životech obvykle chodí. Každý má nějaké problémy a každý je tak trochu divný. Mám tyto filmy ráda, protože vás přimějí podívat se na svět trochu jinýma očima a můžete pak vidět svůj život plynoucí v barvě hnědé také v jiných odstínech.(15.6.2014)

 • - Švédská televize vysílala snímek jako sérii čtyř samostatných příběhů. (skudiblik)