Malé ženy

Little Women

Malé ženy

Drama / Romantický / Rodinný

USA, 1994, 114 min

Pýcha a předsudek na sněhu a bez bahna. Tak bych ve zkratce popsal toto dílo. Nevím, jestli si Louisa May Alcottová brala příklady právě od Austenové, ale když máte na plátně kopu vdavekchtivých holek, tak to prostě svádí k porovnávání.__ Je pravda, že tíhnu k těm filmům, které mají takovou tu rodinou atmosféru. Zapálenej krb, za okny padá sníh a na houpacím křesle dřepí úžasná Winona Ryder a plete svetr. Ta intimita toho všeho je prostě nádherná a když do toho všeho začnou hrát tóny Thomase Newmana, je zaděláno na -eine typische romantische filmische :D Škoda, že takové filmy se netočí a když už jo, tak je to sladkobolný kýč. Ehmm, jakoby Malé ženy nepatřili do této skupiny :D(28.9.2008)

-Miluješ Laurieho více než miluješ mě? -Nebuď blázen, nikdy bych nemohla někoho milovat více než miluji mé sestry. Silné a až austenovsky romantické drama z Nové Anglie století devatenáctého, kdy zuřila občanská válka, ženy neměly společenské postavení a uvedení do společnosti znamenalo pro dívky téměř jedinou záruku bezstarostné budoucnosti. V této době se v ne příliš jednoduchých situacích vyskytují sestry Marchovy, každá si projde těžkým obdobím a každá z něj vyjde s jiným rozuzlením. Neubránil jsem se ani dojemným chvílím, ani těm veselým. S představitelkami jsem se smál ale bohužel jsem s nimi neplakal (což je nejspíše jediný zápor Malých žen). Je trošku smutné, že krom Winony "Keiry" Ryder si mě nejvíce získal Gabriel Byrne, který je na očích pouhých deset minut. Mohl to být nevšední zážitek, takhle je to "jen" silná podívaná.(10.11.2008)

Prvním impulsem pro puštění si tohoto filmu určitě bylo atraktivní obsazení, herecký počátek skvělé Claire Danes a Christian Bale spolu s Winonou Ryder, kteří v té době už filmové zkušenosti za sebou měli, ale přeci jen taky byli teprve v začátcích. Little Women se nese v duchu velmi zajímavého příběhu o obyčejných, ale zároveň velmi neobyčejných lidí se svými problémy i velkými sny, a to vše jen znásobeno skvělými hereckými výkony.(9.1.2014)

Dívčí četba mi nikdy nic neříkala, ale Malé ženy jsem kdysi četla a docela se mi líbily. Všechny čtyři. Což se bohužel o této filmové adaptaci říct nedá. Tvůrcům se sice podařilo docela dobře vystihnout atmosféru knižní předlohy, horší to je však s obsazením, byť plným zvučných jmen. Nejsympatičtější postavou je bezesporu maminka v podání Susan Sarandon. Na Winonu Ryder si nepotrpím, ale její Jo nemohu nic zásadního vytknout. Claire Danes je jako dvanáctiletá Amy očividně už o pár pátků starší, ale vcelku snesitelná, zato Christian Bale se pro roli Laurieho hodí stejně jako prvotřídní porcelán na večírek pro ožralé slony a Beth mi padla do oka jako klavír z pátého patra. Hádáte správně, moc se mi to nelíbilo.(31.12.2012)

Prijeny drama s tak trochu pohadkovou atmosferou, ze cloveku ani moc nevadi, ze tu neni zadnej poradnej pribeh. Celou dobu proste jen sledujem osudy ctyr sester, kde de samozrejme hlavne o to se provdat, i kdyz ze zacatku si spis jen hrajou jak deti. Obsazeni je perfektni, ze sester vycniva Winona Ryder, ktera je fakt perfektni, ma nejvic prostoru a ostatni zastinuje. Pak zaujme mala Kirsten. Z hercu to je perfektni Bale a velmi dobrej Byrne. Je sice fakt, ze kdyz uz sestry nejsou pohromade, tak se film misty krapet tahne a na par mistech nudi, ale vetsinu casu to je prijemna podivana.(24.2.2008)

• - O roli mladé Amy se ucházela i Christina Ricci nebo Natalie Portman, ale nakonec ji dostala Kirsten Dunst. (Morien)

• - Na konci titulků je film věnován dvěma osobám, z nichž jednou je Polly Klaasová, dvanáctiletá dívka, která byla v roce 1993 unesena ze svého domova v Petalumě v Kalifornii a později nalezena zavražděná. Winona Ryder strávila většinu svého dětství právě v Petalumě a potom se také zůčastnila mediální kampaně za bezpečný návrat dívky. (Morien)

• - Film je natočen podle světového knižního bestselleru "Little Women or Meg, Jo, Beth and Amy" z roku 1868 od americké autorky Louisy May Alcottové. (Yardak)