Malé ženy

Little Women

Malé ženy

Drama / Romantický / Rodinný

USA, 1994, 114 min

dávam maximálne hodnotenie, pretože som videla viacero adaptácii tejto krásnej knihy, ale táto má podľa mňa najväčšiu silu. nebudem sa hádať o vernosti zobrazenia, je mi dosť jedno čo bolo pozmenené či vynechané. do tých 115 minút sa vošla vrchovatá miera "marchovskej" atmosféry, čo súvisí hlavne s výborným obsadením a úchvatnou výpravou. ak nemám čas prečítať si Alcottovej romány, pustím si toto.(24.10.2010)

Tak tohle je přesně můj šálek kávy. Naprosto kouzelná doba, mnoho známých a příjemných tváří, silný příběh s kvalitními hereckými výkony, hlavně ženských postav. Nádherné šaty a prostředí na mě prostě zapůsobily a velice mi to připomíná austenovský styl. Také se mi na tomto filmu líbilo, že nám naskytli pohled do chudé rodiny charakterových postav, kde bylo všechno tak milé a sympatické a vonělo to domovem i přes obrazovku. Dojemné, srdceryvné a upřímné vyprávění o ženách, které mi přilnuly k srdci. Winona Ryder opravdu obhájila bravurní výkon, její změnu nálad, vztek, cokoli, hraje opravdu velmi přirozeně. Christian Bale mi sem nějak neseděl, ale nakonec to nenarušil... Co dodat ke konci, naprosto dokonalé a dojemné zároveň :) Pro mě velice slibný zážitek.(22.5.2009)

Prijeny drama s tak trochu pohadkovou atmosferou, ze cloveku ani moc nevadi, ze tu neni zadnej poradnej pribeh. Celou dobu proste jen sledujem osudy ctyr sester, kde de samozrejme hlavne o to se provdat, i kdyz ze zacatku si spis jen hrajou jak deti. Obsazeni je perfektni, ze sester vycniva Winona Ryder, ktera je fakt perfektni, ma nejvic prostoru a ostatni zastinuje. Pak zaujme mala Kirsten. Z hercu to je perfektni Bale a velmi dobrej Byrne. Je sice fakt, ze kdyz uz sestry nejsou pohromade, tak se film misty krapet tahne a na par mistech nudi, ale vetsinu casu to je prijemna podivana.(24.2.2008)

Ešte sa pamätám, ako som pred rokmi plakala nad krásnym a nežným románom Malé ženy a potom aj nad pokračovaním Dobré manželky. Film v podstate zachoval dejovú líniu knižnej predlohy, čím si získal moje neskonalé sympatie. Tiež sa mi páčilo, že zachoval myšlienky o emancipácii žien, ktoré boli do knižky tak umne a nenásilne zapasované. Winona je proste zlatá a z Christiana Bala ako Laurieho som bola hotová:-) Keď si však spomeniem, ako som rumádzgala pri románe a porovnám to s minimálnou potrebou roniť slzy pri filme, 5 hviezdičiek proste dať nemôžem.(28.12.2007)

Celý život se setkávám s tvrzením, že cokoliv romantické je zároveň kýčovité. To je velký omyl a kýče jsou všude kolen nás a možná teď více než dřív. Skvělý film s nádhernou kamerou Geoffreye Simpsona, (kterého jsem si povšilm už v Záři) a hudbou Toma Newmana. Pokud někomu přijde příběh sentimentální, měl by si uvědomit, že autorka je vrstevnice třeba Charlese Dickense. Pro hlavní roli byla vybrána Winona Rider a skvěle jí sekunduje Christian Bale. Podotkl bych, že otrocký překlad slova little zcela jistě neznamenal malý, ale spíše nicotný, nevýznamný a koresponduje s obsahem románu, jehož hrdinkami jsou ženy. V tehdejší společnosti svým významem - nevýznamné.(9.7.2017)

• - Na konci titulků je film věnován dvěma osobám, z nichž jednou je Polly Klaasová, dvanáctiletá dívka, která byla v roce 1993 unesena ze svého domova v Petalumě v Kalifornii a později nalezena zavražděná. Winona Ryder strávila většinu svého dětství právě v Petalumě a potom se také zůčastnila mediální kampaně za bezpečný návrat dívky. (Morien)

• - Během natáčení došlo k nehodě, během které začaly hořet vlasy Claire Danes, když nesla svíčku do schodů. (Morien)

• - Opera, na kterou vzal prof. Bhaer (Gabriel Byrne) Jo (Winona Ryder), se jmenuje "The Pearl Fishers" od Georges Bizeta. (zuza99)