Zatímco jejich otec bojuje v americké občanské válce, sestry Jo, Meg, Amy a Beth jsou doma s matkou, na svou dobu velice otevřenou ženou. Příběh vypráví o tom, jak sestry vyrůstají, hledají lásku a nacházejí své místo ve světě... Ve svém klasickém románu z roku 1968, který pojednává o lásce, rodině i o cestě k ženství, Louisa May Alcottová otevírá dveře poklidného domku Marchových generacím čtenářů a vytváří univerzální představu ideálního domova. Alcottová, která prostřednictvím odvážného literárního zpracování příběhu vlastní mimořádně individualistické rodiny vypráví rodinou ságu Marchových – matky (Susan Sarandonová) a jejích čtyř dcer, které vyrůstají na pozadí Občanské války v Nové Anglii a zmítají se v kouzelném období mezi dětstvím a dospělostí. Film, stejně jako kniha, zachycuje dramata a dobrodružství čtyř “malých žen” paní Marchové – nezkrotné Joe (Winona Ryderová), krásné Meg, křehké Beth a romantické Amy. Snímek v zářivých barvách vykresluje rodinný život 19. století a vzdává hold síle rodiny a nezávislosti žen. (Cinemax)

Ukázka z filmu

Matty

Knižní předloha může být zásluhou své epizodické struktury různě přeskupována, aniž by došlo k narušení základního dějového oblouku. V tomto případě jsou jednotlivé události šikovně poskládány tak, aby byl zvýrazněn emancipační motiv románu. Nejde ale o žádnou násilnou aktualizaci (edukativní tón byl oproti předloze naopak oslaben a vyprávění je díky tomu odlehčenější). Film nám prostřednictvím dialogů a charakterizace postav pouze dává zřetelněji najevo, nakolik byly v dané éře ženy znevýhodněné oproti mužům, kterým patřil veškerý majetek i rozhodovací pravomoce a mohli se ve veřejném prostoru pohybovat a realizovat mnohem svobodněji. Sesterství hrdinek a jejich láskyplný vztah k matce tak nevnímáme jenom jako projev jejich dobrosrdečných povah, ale zároveň jako reakci na znevýhodňující společenské normy a de facto existenční nutnost. Kdyby nedržely při sobě a navzájem se nepodporovaly (v nemoci i ve zdraví, v práci i studiu), byly by bez peněz a bez moci a mohly by leda pasivně čekat, až si je najde zámožný nápadník. Za velké plus, přispívající k hřejivé domácí atmosféře, považuji vedle výpravy a živé mizanscény (uvědomujeme si děje probíhající paralelně v různých plánech akce i mimo obraz) skvělý casting a dobrou sehranost mladých hereček, jimž dominuje Winona Ryder, nádherně přírozená, když se směje, když je smutná i když má bojovnou náladu a hájí své právo. Mimo jiné právo svobodně se vyjadřovat, ať jste muž, či žena, jehož oslavou jsou Malé ženy především. 80% Zajímavé komentáře: Madison, matt85 ()

B!shop

Prijeny drama s tak trochu pohadkovou atmosferou, ze cloveku ani moc nevadi, ze tu neni zadnej poradnej pribeh. Celou dobu proste jen sledujem osudy ctyr sester, kde de samozrejme hlavne o to se provdat, i kdyz ze zacatku si spis jen hrajou jak deti. Obsazeni je perfektni, ze sester vycniva Winona Ryder, ktera je fakt perfektni, ma nejvic prostoru a ostatni zastinuje. Pak zaujme mala Kirsten. Z hercu to je perfektni Bale a velmi dobrej Byrne. Je sice fakt, ze kdyz uz sestry nejsou pohromade, tak se film misty krapet tahne a na par mistech nudi, ale vetsinu casu to je prijemna podivana. ()

tron

„Nedostatok býva matkou invencie.“ Knižku som nečítal a predchádzajúce filmové adaptácie nevidel. Ale austrálskej režisérke Gillian Armstrong sa vďaka kvalitnému scenáru a dostatočnému rozpočtu (bohaté kostýmy, štedrá výprava) podarilo stvoriť film, ktorý si vždy rád pozriem. Film s parádnou atmosférou a vynikajúcim hereckým obsadením. Tomu dominuje Susan Sarandon, ale tiež aj jej dcéry, prevažne pôvabná Winona Ryder a Kirsten Dunst. V silnom príbehu, dojemnom i vtipnom zároveň, sa však nestrácajú ani muži. Nevyzdvihol by som ani tak fajn Gabriela Byrnea, ale skôr Johna Nevilla (hoci v miniatúrnej roličke). Mám slabosť pre "ženské" filmy (ďalej napr. Vyprážané zelené paradajky) ()

kleopatra

Film natočený podle výborné knihy není sladkobolnou romantikou pro dojímavé divačky závislé na telenovelách. Je to příběh obyčejných žen, které se v podmínkách, kdy konvence a předsudky musely stranou, staly neobyčejnými. Všechny herečky byly skvělé, mě ale zaujala nejvíc tehdy začínající Claire Danes. ()

Hal_Moore

-Miluješ Laurieho více než miluješ mě? -Nebuď blázen, nikdy bych nemohla někoho milovat více než miluji mé sestry. Silné a až austenovsky romantické drama z Nové Anglie století devatenáctého, kdy zuřila občanská válka, ženy neměly společenské postavení a uvedení do společnosti znamenalo pro dívky téměř jedinou záruku bezstarostné budoucnosti. V této době se v ne příliš jednoduchých situacích vyskytují sestry Marchovy, každá si projde těžkým obdobím a každá z něj vyjde s jiným rozuzlením. Neubránil jsem se ani dojemným chvílím, ani těm veselým. S představitelkami jsem se smál ale bohužel jsem s nimi neplakal (což je nejspíše jediný zápor Malých žen). Je trošku smutné, že krom Winony "Keiry" Ryder si mě nejvíce získal Gabriel Byrne, který je na očích pouhých deset minut. Mohl to být nevšední zážitek, takhle je to "jen" silná podívaná. ()

• Film je natočen podle světového knižního bestselleru "Little Women or Meg, Jo, Beth and Amy" z roku 1868 od americké autorky Louisy May Alcottové. (Yardak)
  • Na konci titulků je film věnován dvěma osobám, z nichž jednou je Polly Klaasová, dvanáctiletá dívka, která byla v roce 1993 unesena ze svého domova v Petalumě v Kalifornii a později nalezena zavražděná. Winona Ryder strávila většinu svého dětství právě v Petalumě a potom se také zůčastnila mediální kampaně za bezpečný návrat dívky. (Morien)
  • Alicia Silverstone projevila zájem o roli Beth March, ale byla považována za trochu starší, než  filmaři viděli charakter Beth. (newpage)

Související novinky

Tvůrci Lady Bird se vrací

Tvůrci Lady Bird se vrací

01.07.2018

Tvůrčí trojice zpoza loňského úspěšného snímku Lady Bird, režisérka Greta Gerwig a hvězdy Saoirse Ronan (Brooklyn) a Timothée Chalamet (Dej mi své jméno), se znovu sejdou v nové adaptaci knihy Malé…