Malé ženy

Little Women

Malé ženy

Drama / Romantický / Rodinný

USA, 1994, 114 min

Pribeh zasazeny do druhe poloviny 19.stoleti do domu ctyr nerozlucitelnych sister, ktere se s pribyvajicim vekem a dospelosti musi vyporadat z nevyzpytatelnym osudem kazda po svem, ale jsou stale schopny se spolecne radovat ze spolecnych uspechu a podporit se v nejtezsich chvilich, i kdyz nic nebude jako v drahych letech plnych radovanek a dobrodruzstvi. Film plny romantickych zapletek, rodinne a sesterske lasky, dobrodruznych vyprav do fantasknich svetu s tuzkou a predstavivosti hlavni predstavilteky Jo (dokonala Winona Ryder) a skvele zachycene doby. Bravo vsem hercum. Romantikovo srdce zaplesa. 85%(3.7.2009)

Ešte sa pamätám, ako som pred rokmi plakala nad krásnym a nežným románom Malé ženy a potom aj nad pokračovaním Dobré manželky. Film v podstate zachoval dejovú líniu knižnej predlohy, čím si získal moje neskonalé sympatie. Tiež sa mi páčilo, že zachoval myšlienky o emancipácii žien, ktoré boli do knižky tak umne a nenásilne zapasované. Winona je proste zlatá a z Christiana Bala ako Laurieho som bola hotová:-) Keď si však spomeniem, ako som rumádzgala pri románe a porovnám to s minimálnou potrebou roniť slzy pri filme, 5 hviezdičiek proste dať nemôžem.(28.12.2007)

Dívčí četba mi nikdy nic neříkala, ale Malé ženy jsem kdysi četla a docela se mi líbily. Všechny čtyři. Což se bohužel o této filmové adaptaci říct nedá. Tvůrcům se sice podařilo docela dobře vystihnout atmosféru knižní předlohy, horší to je však s obsazením, byť plným zvučných jmen. Nejsympatičtější postavou je bezesporu maminka v podání Susan Sarandon. Na Winonu Ryder si nepotrpím, ale její Jo nemohu nic zásadního vytknout. Claire Danes je jako dvanáctiletá Amy očividně už o pár pátků starší, ale vcelku snesitelná, zato Christian Bale se pro roli Laurieho hodí stejně jako prvotřídní porcelán na večírek pro ožralé slony a Beth mi padla do oka jako klavír z pátého patra. Hádáte správně, moc se mi to nelíbilo.(31.12.2012)

Krásný dojemný snímek, který zároveň dokáže člověka pohladit po duši. Co si budeme nalhávat, celý film (no spíše předloha) je značně zidealizován, všichni víme, že realita je někde úplně jinde. Silně se zde útočí na city diváka a na tu sentimentálnější strunu, vůbec mi to ale nevadilo. Film mě dokázal na dvě hodiny odtrhnout od reality a alespoň na chvíli jsem mohla, nebo chtěla věřit, že ve skutečném světě, snad alespoň někde ještě nepřevládají materiální hodnoty, a že to nejdůležitější je stále rodina, láska a přátelství. Mě se film dotkl, jsem za tyto filmy ráda, protože alespoň na těch pár minut dokážou divákovi připomenout, co je skutečně důležité. A to úžasné herecké obsazení už je jen třešničkou na dortu.(10.7.2012)

Viděla jsem film po pár letech a říkám si, že nemůžu nechat 4 hvězdy a navyšuji už proto, že filmy a knihy z této pro ženy nelehké doby miluji. Sesterská láska hlavních postav, jejich jednota a síla jsou inspirující a jako pohlazení po duši, které se vám zas tak hned nedostane. Skvělé herecké výkony.(24.9.2018)

• - Během natáčení došlo k nehodě, během které začaly hořet vlasy Claire Danes, když nesla svíčku do schodů. (Morien)

• - Opera, na kterou vzal prof. Bhaer (Gabriel Byrne) Jo (Winona Ryder), se jmenuje "The Pearl Fishers" od Georges Bizeta. (zuza99)

• - Na konci titulků je film věnován dvěma osobám, z nichž jednou je Polly Klaasová, dvanáctiletá dívka, která byla v roce 1993 unesena ze svého domova v Petalumě v Kalifornii a později nalezena zavražděná. Winona Ryder strávila většinu svého dětství právě v Petalumě a potom se také zůčastnila mediální kampaně za bezpečný návrat dívky. (Morien)