Malé ženy

Little Women

Malé ženy

Drama / Romantický / Rodinný

USA, 1994, 114 min

Sestry Marchovy žijí se svoji matkou, otce mají na frontě. Dlouhé večery si zpříjemňují hraním divadla, či předčítáním z knih - nebo proháněním šarmantního souseda Laurieho.. I když jsou samy chudé, ještě pomáhají uprchlické rodině - bohužel právě od této rodiny dostane Beth tuberkulózu. Sice přežije, ale pro všechny to znamená konec dětství - Meg se vdává, Jo odjíždí do New Yorku pracovat (a vydávat své knihy), Amy zase do Evropy studovat malířství ... Film pomaličku provází rodinu Marchových, od dětských krůčku (zvlášť malá Amy - Kirsten Dunst již tenkrát měla velký herecký talent), přes všechny strasti a slasti. Nečekejte žádný velký příběh nebo zápletku, jen pohled na život jedné rodiny. Kromě malé Kirsten Dunst také překvapila Winona Ryderová v roli Jo a také můj oblíbený Gabriel Byrner jako německý profesor Fridrich...(17.2.2005)

Melodramatická filmová romanca, ktorá vo mne oprávnene zanechala hlboké dojmy. Chvíľami komediálny a nadľahčený, inokedy jemne sentimentálny príbeh zo života štyroch romantických sestier, ktoré neustále bojujú za svoje sny, ideály a ciele. Zo snímky pomerne často vyráža trpkosť a osudové zmeny, ktoré sú tak charakteristické pre každý ľudský život, lemovaný rozdielnymi osobnostnými črtami či pohnútkami. Zo sestier mi veľmi imponovala rozpoltená vášnivá spisovateľka Winona Rider, spočiatku neschopná určiť si svoj vlastný životný smer, krehká jednoduchá ,,žienka domáca" Trini Alvarado, s večným smútkom v očiach, pokorná Claire Danes či citlivá, pomerne vznetlivá, ešte detská Kirsten Dunst. Susan Sarandon celé ženské osadenstvo korunuje svojím rozvážnym dospelým prístupom + do pozitívnych stránok spadá neskutočne nádherná, do deja pasujúca hudba Thomasa Newmana, zábavný mladík Christian Bale a najmä rozprávkové prostredie vianočnej idylky dodáva filmu priam neuveriteľný pôvab. Jedna z najlepších ,,ženských steeloviek" z hollywoodskej produkcie.(10.9.2010)

Ke konfliktu mezi uživatelem Ducharme a uživatelkou Kleopatra, zda jsou Malé ženy červenou knihovnou pro úplné blbky nebo ne: ... Skutečnost je taková - je vědecky prokázáno, že průměrný muž bež zvýšené schopnosti empatie (čti heterosexuál, minimálně s 1 varletem) postrádá nejmenší schopnost rozlišit mezi kvalitním ženským románem a červenou knihovnou, mezi kvalitním ženským filmem a telenovelou. Tento průměrný muž nikdy nepochopí skutečnost, že i inteligentní emancipované ženy mohou dobrovolně vyhledávat díla, ve kterých je jedinou zápletkou, jestli se hlavní hrdinka dobře vdá.... Ovšem vědci dále naštěstí zjistili, že i tento průměrný muž může takovéto dílo bez újmy vydržet, když v něm hraje mladá Winona Ryderová, protože je to kočka.(15.12.2014)

Nádherný snímek, tak nějak ze života... ani si nemohu domyslet jak výtečná musí být jeho knižní předloha. Celku nahrává že se na film příjemně kouká- krásné exteriéry, propracované kostýmy, herečky z kterých si každý najde svoji favoritku. Mě osobně nejvíc zaujala tehdy začínající Claire Danes. Pro zasněžená zimní brzká rána, film jako dělaný.(28.12.2010)

To obsadenie! Už len pre možnosť vidieť mladého Balea, Claire Danes, Kirsten Dunst a excelujúcu Winonu Ryder (nehovoriac o zvyšku) tento film stojí za zhliadnutie. Veľmi mi to pripomínalo filmy na motívy kníh od Jane Austinovej, len sa viktoriánske Anglicko vymenilo za predsa len menej puritánske prostredie Ameriky v časoch občianskej vojny. Tie mi predsa len sedia viac, no aj tento snímok má svoje kvality. 7+/10(22.11.2017)