Malé ženy

Little Women

Malé ženy

Drama / Romantický / Rodinný

USA, 1994, 114 min

Celý život se setkávám s tvrzením, že cokoliv romantické je zároveň kýčovité. To je velký omyl a kýče jsou všude kolen nás a možná teď více než dřív. Skvělý film s nádhernou kamerou Geoffreye Simpsona, (kterého jsem si povšilm už v Záři) a hudbou Toma Newmana. Pokud někomu přijde příběh sentimentální, měl by si uvědomit, že autorka je vrstevnice třeba Charlese Dickense. Pro hlavní roli byla vybrána Winona Rider a skvěle jí sekunduje Christian Bale. Podotkl bych, že otrocký překlad slova little zcela jistě neznamenal malý, ale spíše nicotný, nevýznamný a koresponduje s obsahem románu, jehož hrdinkami jsou ženy. V tehdejší společnosti svým významem - nevýznamné.(9.7.2017)

Po dlouhých letech jsem se na film znovu podíval a vůbec toho nelituji. I cynik zjevně občas potřebuje pohodový film s velmi dobrou dobovou atmosférou. Snímek se vyznačuje absencí akčních scén, pokud nepočítám moment, který uzavíral bruslení, přesto mě velice bavil, tvůrci navíc dokázali, že ani dojemná scéna nemusí být pateticky trapná. Pochvalu si film zaslouží i za obsazení, ano vzpomínám si, že i já jsem tenkrát vypadal trochu jinak:-)(8.1.2018)

• Ducharme

Celou dobu jsem si říkala, že jestli alespoň jedna z nich opravdu neumře, nezaslouží si film ani hvězdu. Malé ženy se ze začátku tváří jako poměrně neškodný rodinný snímek, který se velmi marně snaží navodit atmosféru devatenáctého století. Postupem času však dochází k událostem tak obludným, že člověk, týrán gradací srdceryvných okamžiků, nejednou zauvažuje nad tím, co hrozného musel svět pí. Alcottové provést, že se mu takto pomstila. Zlomená srdce, propletené vztahy, nesčetné oběti, ustřižené vlasy a mrzák doma na Vánoce - bylo toho tolik, že jsem se občas ani nestihla pohoršovat. Ošklivé. _______Uživatelka kleopatra mi svým komentářem nasadila brouka do hlavy - Film natočený podle výborné knihy není sladkobolnou romantikou pro dojímavé divačky závislé na telenovelách. – jak mohla nahodnotit tolik filmů, když je jednoznačně slepá?(8.11.2011)

Věřím, že dámská srdce (a nejen ta) musí nad tímhle kouskem vážně plesat - barák plný pokrokových ženských, co se o sebe umějí postarat i navzdory nepříznivým podmínkám. Původně jsem na to koukal hlavně kvůli mému oblíbenci Christianu Baleovi, který tu sice neměl moc co předvést (bylo by zajímavé, kdyby vtrhnul do Marchovic baráku se sekerou v ruce a Winona Ryder by mu řekla : "Oh Laurie, proč máš pláštěnku...?" Modří jistě vědí:-), ale i tak to bylo...hmm příjemné. Komu se líbila Pýcha a předsudek, tak by měl určitě zkusit i Malé ženy.(17.3.2009)

Film natočený podle výborné knihy není sladkobolnou romantikou pro dojímavé divačky závislé na telenovelách. Je to příběh obyčejných žen, které se v podmínkách, kdy konvence a předsudky musely stranou, staly neobyčejnými. Všechny herečky byly skvělé, mě ale zaujala nejvíc tehdy začínající Claire Danes.(6.2.2005)

• - Opera, na kterou vzal prof. Bhaer (Gabriel Byrne) Jo (Winona Ryder), se jmenuje "The Pearl Fishers" od Georges Bizeta. (zuza99)

• - Během natáčení došlo k nehodě, během které začaly hořet vlasy Claire Danes, když nesla svíčku do schodů. (Morien)

• - V české verzi knihy se Meg (Trini Alvarado) jmenuje Markéta a Beth (Claire Danes) zase Líza. (Nancy...)