Paní Marchová má čtyři dcery – Meg, Jo, Beth a Amy. Otec musel odejít do války a už před jeho odchodem postihla rodinu chudoba, ale ženy to bez peněz a bez otce zvládají celkem dobře. Jo je nadaná spisovatelka, Meg má velké srdce a hledá si muže, Beth hraje na piano a Amy je teprve malá holka, která se chce jednoho dne provdat za bohatého muže. Matka se snaží svoje dcery naučit, že je ze všeho nejdůležitější dobrý charakter a že ženy mají stejná práva jako muži, ale to je v 19. století nemyslitelné. Do vedlejšího domu se ke svému dědečkovi nastěhoval mladík jménem Laurie, který se s dívkami spřátelil. Laurie a Jo jsou nerozlučná dvojka. Laurie má svého vlastního učitele a pan Brooke má slabost pro Meg, která jeho city opětuje. Laurie se pro dívky stal jejich starším bratrem. Mezi sestrami občas panují neshody, jednoho dne nemůže Amy odpustit Jo, že šla s Lauriem do divadla a vzala s sebou pouze Meg, takže jí spálila její rukopis. Tato hádka ale skončí, když se Amy proboří tenkým ledem na rybníku a skoro se utopí. Když jednoho dne dorazí do domu telegram, že byl pan March zraněn a že leží v nemocnici, odjíždí paní Marchová do Washingtonu za svým mužem a pan Brooke jí dělá společnost. Meg se musí postarat o domácnost a o sestry. Beth dostala na starost péči o německou rodinu, které pomáhala její matka, jenže Beth u rodiny chytí spálu a skoro zemře. Beth zachrání život až příjezd její matky, ale ani tak už Beth nikdy není tak silná jako před onemocněním. K prvním Vánocům po nemoci dostane Beth od Laurieho a jeho dědečka piano, které jí zvedne náladu. Toho večera se dokonce vrátí domů i otec, kterého přivezl domů pan Brooke, který toho večera požádal Meg o ruku a ona se rozhodla nabídku přijmout. Svatba se konala za čtyři roky a Laurie na ni požádal o ruku Jo, ale ta ho odmítla. Laurie odjíždí se zlomeným srdcem pryč a Jo se rozhodne přestěhovat do New Yorku. Amy mezitím vyrostla v nadějnou umělkyni, a proto ji bohatá teta bere s sebou na cestu do Evropy, kde se Amy bude věnovat i studiu umění. Jo se snaží v New Yorku prorazit jako spisovatelka, ale je to těžké. Jo se při svém pobytu v New Yorku seznámí s Friedrichem, který je profesorem filosofie. Dvojice se do sebe zamiluje a Friedrich se snaží Jo pomoci stát se skvělou spisovatelkou, ale ona jeho kritiku snáší velmi špatně. Toho dne, kdy Friedrich není spokojený s jejím prvním románem, se Jo dozví, že se Beth přitížilo, takže Jo odjíždí domů... (TV Prima)

filmfanouch

Román Louise May Alcottové Malé ženy se dočkal mnoha filmových adaptací. Tou poslední se naposledy stali velmi fajn Malé ženy v režii Grety Gerwig a není se čemu divit, že adaptace této knihy nadále vznikají. Kniha Alcottové je totiž do jisté míry příběhem o síle žen a i proto bude v následujících letech nadále velmi aktuální i přesto, že se kniha samotná odehrává během Občanské války. Posledním filmovým zpracováním před verzí Grety Gerwig byla nicméně verze z roku 1994, kterou režírovala Gillian Armstrong. Šlo o jeden z prvních filmů tehdy mladičké Kirsten Dunst, první celovečerní film herečky Claire Danes a objevili se tu také mladá Winona Ryder, mladý Christian Bale nebo Susan Sarandon, přičemž dodnes je tahle adaptace dodnes široce brána jako nejlepší adaptace knihy Alcottové. To se poté pochopitelně lépe říká člověku, který měl s knižní předlohou kontakt. Za mě osobně ale musím říct, že verze z roku 2019 nad touto jasně vyhrává. To ale neznamená, že by byli Malé ženy z roku 1994 špatným filmem. Jako v případě většiny knižních předloh, které se dočkávají většího poctu adaptací je velmi zajímavé jednotlivé verze porovnávat. Gerwig v roce 2019 natočila Mladé ženy víceméně moderním stylem a i proto je adaptace z roku 2019 do jisté míry divácky vděčnější. Zpracování Armstrong je přece jen tak trochu usedlejší. Armstrong měla štěstí na casting, kdy jsou všichni herci opravdu velmi fajn a předvádí velmi dobré výkony. Především Winona Ryder je jako Jo opravdu dobrá (a právem za tento výkon získala nominaci na Oscara), Claire Danes se ve své první roli převedla ve velmi dobré formě a Christian Bale už měl tehdy našlápnuto k tomu, aby se stal jedním z nejlepších herců současnosti. V bravurním castingu tohoto filmu tkví do velké míry jeho síla. Řemeslně ten film není vůbec špatný. Kamera Geoffreyho Simpsona je pěkná, dobová výprava dost slušná a to samé se týká i kostýmů. Jen ze strany režisérky neočekávejte kdovíjak výjimečnou režii, spíše skutečně jen řemeslně slušnou podívanou, které chybí něco trochu výjimečného. Armstrong nemá problém vézt herce, chyběl mi ale nějaký výrazný tvůrčí vklad. Film se zároveň tak trochu vleče. Je zvláštní, že i když jsou tyto Malé ženy (přibližně 110 minut) kratší než Malé ženy z roku 2019 (přibližně 140 minut), Malé ženy z roku 2019 tempově odsýpají o poznání lépe. Po vzoru knihy se film drží chronologického vyprávění, přičemž pouze verze z roku 2019 přeskakuje mezi mládím a dospělostí a některé emocionální momenty díky tomu mají větší váhu. Snaha o funkční emocionální momenty téhle verzi zas tak moc dobře nejde. A je to škoda, protože tam potenciál v tom ty divácké emoce probudit opravdu je. Malé ženy jsou totiž především příběhem o pěti ženách (čtyři dcery+ jejich matka), které mezi sebou mají pouto a společně si vypomáhají v těch nejhorších situacích. Gerwig se Malých ženách v roce 2019 výtečně podařilo tyhle emoce prodat a její Malé ženy jsou v mnoha momentech vyloženým dojákem. Těmto Malým ženám se to úplně nedaří i přes ty dobrý výkony a i přesto, že soundtrack Thomase Newmana klasicky svádí k emocionálním výjevům ještě o poznání víc, v případě těchto Malých žen i Newmanova hudba k tomu totálnímu emocionálnímu tahu na branku nepomáhá. Ve výsledku tak Malé ženy od Armstrong zůstávají ´´ pouze´´ velmi slušným řemeslem, kde herci hrají opravdu dobře, hezky se na to kouká a všichni odvedli slušnou práci. Jen tomu chybí něco výjimečného, emocionálně to nefunguje tak, jak by mohlo a skutečně se to vleče. Těžko soudit, jak dobře Robin Sciword scénář adaptovala, i přes nechuť to pořád jen srovnávat s novou adaptací se ale musí nechat, že scénář Grety Gerwig fungoval o poznání líp. I kdybych ignoroval Malé ženy z roku 2019, Malé ženy z roku 1994 zůstanou pouze slušným řemeslem, kde přece jen chybí něco navíc. Řemeslná stránka zcela převyšuje formu obsahovou, přesto ovšem oceňuji, že Armstrong skutečně natočila film, který ono poselství o síle pouta mezi několika ženy prodává dost fajn. Pořád je to jen velmi slušný film, něco mi ale říká, že to šlo určitě udělat i hůř....... () (méně) (více)

JohnnyD

7/10 Preferujem verziu od Grety Gerwig, ale ani táto adaptácia nie je zlá. Prvá polovica so zimnou atmosférou je bravúrna, casting je presný a dobová atmosféra autentická (vôbec tam necítiť dekádu, kedy bol film nakrútený). V čom vyniká verzia z roku 2019 je nelineárne vyrozprávanie, ktoré viaceré nasladlé zvraty umne kamufluje. Druhá polovica verzie z 1994 je totiž citeľne slabšia. ()

Ducharme

Celou dobu jsem si říkala, že jestli alespoň jedna z nich opravdu neumře, nezaslouží si film ani hvězdu. Malé ženy se ze začátku tváří jako poměrně neškodný rodinný snímek, který se velmi marně snaží navodit atmosféru devatenáctého století. Postupem času však dochází k událostem tak obludným, že člověk, týrán gradací srdceryvných okamžiků, nejednou zauvažuje nad tím, co hrozného musel svět pí. Alcottové provést, že se mu takto pomstila. Zlomená srdce, propletené vztahy, nesčetné oběti, ustřižené vlasy a mrzák doma na Vánoce - bylo toho tolik, že jsem se občas ani nestihla pohoršovat. Ošklivé. _______Uživatelka kleopatra mi svým komentářem nasadila brouka do hlavy - Film natočený podle výborné knihy není sladkobolnou romantikou pro dojímavé divačky závislé na telenovelách. – jak mohla nahodnotit tolik filmů, když je jednoznačně slepá? ()

Aknah

Tak tohle je přesně můj šálek kávy. Naprosto kouzelná doba, mnoho známých a příjemných tváří, silný příběh s kvalitními hereckými výkony, hlavně ženských postav. Nádherné šaty a prostředí na mě prostě zapůsobily a velice mi to připomíná austenovský styl. Také se mi na tomto filmu líbilo, že nám naskytli pohled do chudé rodiny charakterových postav, kde bylo všechno tak milé a sympatické a vonělo to domovem i přes obrazovku. Dojemné, srdceryvné a upřímné vyprávění o ženách, které mi přilnuly k srdci. Winona Ryder opravdu obhájila bravurní výkon, její změnu nálad, vztek, cokoli, hraje opravdu velmi přirozeně. Christian Bale mi sem nějak neseděl, ale nakonec to nenarušil... Co dodat ke konci, naprosto dokonalé a dojemné zároveň :) Pro mě velice slibný zážitek. ()

dr.horrible

Skvelé výkony dokonale obsadených herečiek (v porovnaní s knihou hlavne Winona, Claire a Kirsten), výborne navodená atmosféra, super kamera, kostýmy a technická stránka vlastne celkovo, v jednej z najkrajších knižných adaptácii klasického románu. Rovnako pekné ako kniha. ()

Tsuki

Moc hezky ztvárněná klasika s výjimečnými hereckými výkony (především Susan Sarandon, Christian Bale, Winona Ryder a mladičká Kirsten Dunst). Nicméně pojetí tohoto příběhu je velmi „standardní“, ničím nevybočující. Což mě bije do očí o to víc poté, co jsem viděla novější adaptaci od Grety Gerwig. Ta je svým provedením a nechronologickou výstavbou mnohem odvážnější, zajímavější a místy jako by šla emočně ještě o něco víc do hloubky. Musím říct, že Gretinu novější verzi rozhodně preferuju a je za mě ještě o kus lepší. Přesto, i tato klasičtější adaptace zvládá znamenitě přenést ducha knihy do filmové podoby a má svá hezká místa. Jediné, co se bohužel moc nepovedlo, byla postava Beth. Chudák Beth totiž dostala mnohem méně prostoru než by si (i dle vyprávění v knižní předloze) zasloužila. Navíc, v podání Claire Danes bohužel ani nepůsobila tak dětsky a bezelstně, jak by správně měla. Zkrátka a jednoduše, ze všech čtyř sester byla právě postava Beth nejenom nejhůř obsazená, ale zároveň měla tak žalostně málo prostoru, že působila velmi ploše a jaksi „nemastně neslaně“. Přitom v knižním příběhu jsou to právě kapitoly a části věnující se této postavě, které dokážou dojmout nejvíce. Je to velká škoda. Dokonce i příběh o klavíru zde byl natolik zkrouhnutý, že divákovi skoro ani nedojde, jak moc to pro Beth byla velká věc, když od pana Laurence dostala klavír darem. No, darmo mluvit. Naštěstí postava Beth a její vyobrazení pro mě byly jediným zklamáním na jinak pěkné a kvalitní adaptaci tohoto nesmrtelného příběhu o sestrách Marchových. ~(4,2)~ ()

Anderton

To je škoda, že na tento film naše televízne stanice už dávno zabudli. Mohlo by sa jednať o podobnú obľúbenú kostýmnu klasiku, ako napríklad Rozum a cit, alebo Pýcha a predsudok. Tieto typy filmov mám rád, možno aj preto, že ženy, vystupujúce v nich ešte nie sú ovplyvnené prehnanou emancipáciou a sú také, aké by sme ich chceli mať mnohí aj dnes. Podľa vzácne vyrovnaného tunajšieho hodnotenia je tento film objektívne kvalitný. Na zlomok sekundy môžete zahliadnuť v novinách titulok Emancipácia. ()

nascendi

Nedokážem si vybaviť dôvod, pre ktorý som si tento film nahral, ale súčasne som na seba hrdý, že som ho dokázal dopozerať až do konca. Pravdepodobne to nie je zlý film, hrajú v ňom známe herečky aj Christian Bale, hudbu zložil Thomas Newman, všimol som si viacero krásnych záberov charakterizujúcich prostredie a dobu, v ktorej sa príbeh odohráva. Ale určite je to film pre úplne inú cieľovú skupinu, než predstavujem ja. A také filmy bez ohľadu na ich objektívnu kvalitu u mňa končia s troma hviezdičkami. ()

Tomco

Obcas potrebujem presne takyto film. Dobre napisane trpke osudy obycajnych ludi, skvele herecky stvarnene postavy, vsetko obohatene silnymi emociami a za srdce chytajucou atmosferou. Jednoduchy pekny film. ()

eLeR

Moja milovaná kniha, môj obľúbený film. Výborné herecké výkony. Hlavne Danes neskutočná v tej svojej, ale ostatní tiež výborní. Videla som ho nespočetnekrát, a z knihy som nespočetnekrát čerpala pri Hviezdoslavovom Kubíne. Doteraz viem niektoré časti naspamäť. Naozaj skvelá výprava a krásna hudba. Na vianočný čas ako stvorené. Teda pre mňa. ()

Chrustyn

Zdařila adaptace světoznámého románu, plná skvělých hereckých výkonů. Moc na tyhle druhy filmů nejsem ale tento mě donutil celý příběh sledovat s velkou pozorností. ()

Marze

Buďte připravení na velký kalíšek mléka lidské laskavosti. Alcott má smysl pro citlivost a sentiment a ručně vyrobený valentinský film. ()

kajda.l

Ženský film? Bez debat!! Trvalo mi víc jak polovinu stopáže proniknout do děje, nějakým způsobem se sžít s postavami, ale nakonec si troufám říct, že se mi to povedlo a při závěrečných titulcích jsem zářil, jak čerstvě rozzářený vánoční stromeček. Tedy, až na jednu jedinou věc SPOILER proč zrovna Beth??..nejsympatičtější postava celého snímku musela zemřít, když nakonec všichni ostatní dosáhli svého štěstí. Právě toto si troufám tvrdit dělá film výjimečným a nezapomenutelným KONEC SPOILERU. Co víc dodat, prostě další z pomalu plynoucích melancholických snímků, který mě uchvátil rozmanitým, nepředvídatelným scénářem, podmanivou hudbou, výbornou výpravou a skvělými výkony tehdy mladých současných hvězd (Dunst, Bale, Mathis, Ryder), kterým vévodila nezapomenutelná Claire Danes. Zcela zasloužených 80% ()

Necrotongue

Po dlouhých letech jsem se na film znovu podíval a vůbec toho nelituji. I cynik zjevně občas potřebuje pohodový film s velmi dobrou dobovou atmosférou. Snímek se vyznačuje absencí akčních scén, pokud nepočítám moment, který uzavíral bruslení, přesto mě velice bavil, tvůrci navíc dokázali, že ani dojemná scéna nemusí být pateticky trapná. Pochvalu si film zaslouží i za obsazení, ano vzpomínám si, že i já jsem tenkrát vypadal trochu jinak:-) ()

Kimon

Pěkný film. Myslím, že by si zasloužil více pozornosti a český dabing. Rád bych tento film přivítal v programu ČT1. Tento pěkný příběh by si to jistě zasloužil. ()

Lacike

Mám rád tento typ historických ženských romantík, ale aj keď je táto verzia supermegahviezdne obsadená, tak ma to nejak nechytilo. Detaily si už nepamätám, videl som to dávnejšie, ale bol som z toho dosť sklamaný. 5/10. ()

Chermy

Začínající Kirsten Dunst, Claire Danes, či Christian Bale? To jsem si nemohl nechat ujít:-). Talent jim věru nešel upřít už tehdy. I když většinu pozornosti na sebe přeci jen stáhla o něco starší Winona Ryder..Celkově krásný příběh, na kterém je znát knižní předloha. Malebnou kameru a citlivé vyprávění jen podtrhuje překrásná hudba Thomase Newmana. ()

joehot

Pýcha a předsudek a Amerika a špetka emancipace. Románovou předlohu znám jenom ze sitcomu Přátelé, kde ji Rachel půjčuje Joeymu výměnou za Kingovo Shining. Adaptace je směsí perfektních hereckých výkonů mnoha skvělých herců, vynikající výpravy a citlivé režie. ()

Tvůrci Lady Bird se vrací

Tvůrci Lady Bird se vrací

01.07.2018

Tvůrčí trojice zpoza loňského úspěšného snímku Lady Bird, režisérka Greta Gerwig a hvězdy Saoirse Ronan (Brooklyn) a Timothée Chalamet (Dej mi své jméno), se znovu sejdou v nové adaptaci knihy Malé… (více)