Wild Side (festivalový název)

• Francie

Wild Side

Francie, 2004, 93 min

Sébastien Lifshitz se alespoň pro mne začíná profilovat jako mladý a neotřelý režisér - pozorovatel života lidí žijících mimo, tak nějak na okraji. Už jeho předešlé dílo (Presque Rien) naznačovalo toto směřování. Tentokrát však režisér zachází ještě dál a ještě víc se tak vzdaluje masovému publiku. Jde o načrtnutý portrét jednoho transexuála v emočně rozjitřeném období svého života se vším smutkem, bezútěšností a existenciálním blouděním. Ne , nemohu souhlasit s RADKOm, kterého si jinak velmi vážím a jehož komenty s oblibou čítám. Režisérovi nejde o nasnímání explicitních scén a dokazování, že všechno jiné, je vlastně normální. Dokonce nejde ani o obhajobu práva homosexuála a transsexuála na plnohodnotný život. A ani s tezí, že smyslem života je vlastně uspokojování libida, se prostě nedá souhlasit. Možná se jen RADKO přes všechny ty nepříjemné a často opravdu smutné výjevy z jistě ne zcela všedního a "normálního" života tří vyděděnců nedostal k podstatě filmu. Třeba je to jen mé uchopení snímku, ale přišlo mi, že zde jde o víc. Ve všem tom pachtění a hledání se skrývala hořkost a beznaděj. Každá z postav se nacházela v mezním období svého života a pokoušela se svým pochroumaným a většinou ne zcela správným, ale vždycky však svým způsobem řešit vlastní životní peripetie. Kdo z nás vidí těm druhým do hlavy? Můžeme si být jisti, že bychom v jejich kůži a za podobných podmínek reagovali jinak? (Odtržení od domova, nevyřešené vztahy s matkou, nepřijetí své sexuální role, odloučení od těch, co milujeme...) Na jeden film až dost zásadních otázek. A ačkoliv nikdo z postav nedospěje k opravdu uspokojivému řešení alespoň některé z nich, neznamená to, že existenciální struna, na kterou pan Lifshitz uhodil, se nerozezní. Rozezní. A zvuk, který se od ní line je uhrančivě teskný... (Na IMDB téměř 70 %)(16.5.2010)

• Radko

Umenie na dne. Zdá sa, akoby ľudskoprávne frakcie spojili sily a s podporou tv kanálov ako Arte a štátnych fondov vytvorili ponurý ľúbostný príbeh, v ktorom trojica outsiderov (transsexuál a dvaja muži) žije na hromádke. Na živobytie sa zarába najmä sexom. Cieľ: ukázať, že a) všetky druhy sexu sú normálne a rovnoprávne b) prvoradé je zdôraznenie svojej orientácie, c) náplňou a zmyslom života je pohlavný pud. Jednoduchý dej komplikujú len skoky v čase a priestore. Kontrastné odľahčenie zabezpečujú zábery prírody a príjemná hudba. Napriek snahe povýšiť tézy na umenie, ide o vykonštruovanú zápletku a nudný film. Posúďte, je podľa Vás prirodzená súlož transsexuála s prsiami a penisom, ktorého do zadku nabodáva muž, pričom mu zároveň druhou rukou honí vtáka ? Životom a relatívnym blahobytom obklopený znudený človek často nevie, čo so sebou, a tak sa oddáva stále zvláštnejším formám rozkoší. Ako v starom Ríme, tak teraz. Dnes ich celospočenskú obhajobu zabezpečujú podobné „perly“, oceňované kade tade po festivaloch.(20.3.2006)