Havran

Les Baxter

Ronald Sinclair

Scénografie:

Daniel Haller

Bohužel ani takováto hvězdná sestava tomuto Cormanově filmu nepomohla. Hazel Courtová se svým velkým výstřihem sice připoutá divákovy oči k obrazovce a ta postava prospěchářské mrchy se jí doopravdy daří, Boris Karloff je také docela dobrý, ale to je asi tak vše. Bohužel Vincentu Pricovi role dobráckého, sentimentálního, usmívajícího se čaroděje moc nesedla a jeho pověstné děsivé pohledy a gesta si neužijete. Z Poeovy předlohy zůstala pouze scéna příchodu Havrana, postava Lenory a závěrečné Nevermore (a v úvodu si užijete několik úryvků z básně ve strhujícím Pricově přednesu). Je spíš úsměvný než vtipný a hororvý není vůbec. Něco zajímavého se na obrazovce začne dít až asi půl hodiny před koncem (první cca hodina docela nudí) a závěrečný souboj Karloffa a Price "na život a na smrt" je sice docela vtipný, ale postrádá jakoukoliv dynamiku a díky své délce působí spíš jako snaha film natáhnout. Tři hvězdičky dávám tak nějak z úcty k panu Cormanovi a jeho ostatním filmům z nichž většina jsou masterpiecy.(15.11.2008)

Specifický subžánr, vytvořený těmito poeovskými adaptacemi, dosahuje v HAVRANOVI určitě svého vrcholu. Ze stejnojmenné básně je pro adaptaci asi nejvíce použitelné proslulé NEVERMORE; z tohoto více než skromného základu dokázali scénárista i režisér vykřesat více než maximum. Vzniklé dílo je žánrově průsečíkové a jeho potenciální "lehkost" je tímto faktem více než relativizována. Zdá se, že specifický žánr neziskových "malodolarových filmů" je v americké kinematografii po desetiletí zdrojem nadčasových hodnot. Zdrojem, který je v mnoha ohledech plnohodnotnou alternativou hollywoodské záplavy. Zdrojem, který má stále co říci.(20.10.2007)

Aj keď je to prezentované ako Edgarov Allanov Poeov Havran, nemá to s ním skoro nič spoločné, ide len o prvotnú inšpiráciu a celkom pôsobivé odrecitovanie prvých štyroch strôf Vincentom Priceom v úvode - po úvode však nastupuje scenáristom vymyslená hororová paródia - ktorú je "vesměs" príjemné sledovať, je to také odľahčené a s vtipom a nadhľadom to kopíruje niektoré klasické hororové "devices" - strašidelný zámok, skvelá muzika Les Baxtera, no a sledovať kúzelnícky duel dvoch najväčších hororových mien - Vincenta Pricea a Borisa Karloffa je pre znalcov celkom príjemná chuťovka. Navyše jedna z prvých úloh mladučkého Nicholsona.(3.5.2007)

Rozprávkovo hravá adaptácia rovnomennej básne Edgara Alana Poea. Vychutná si ju každý, kto má rád atmosféru škrípajúcich rakiev, točitých schodísk vo veľkých zámkoch, pavučiny... Atmosféru dotvárajú pôsobivé, naivne roztomilé triky a nezameniteľný Cormanov humor. Účasť hereckých ikon hororu (Vincent Price, Boris Karloff) či známych hercov (Peter Lorre, Jack Nicholson) spoločne s kostýmami, pripomínajúcimi alchymistické obdobie renesancie, dodávajú tejto nízkrozpočtovke punc vznešenosti. Ukážka prostej skutočnosti, že netreba otrocky prepisovať originál, stačí si osvojiť jednu myšlienku (tu trápenie muža nad mŕtvou láskou) a upraviť ju vlastným videním.(4.7.2006)

Potom co jsem zhlédl Jámu a kyvadlo a Zánik domu Usherů, jsem čekal podobně temně psychedelicky laděný horor... jenom jsem si říkal, že Havrana přece nelze zfilmovat (vyjma té verze ze Simpsonových)... a opravdu nelze... z básně od Poea si tvůrci filmu vzali jen námět pro úvodní zápletku, aby pak rozehrály vtipný koncert tří hlavních představitelů: popleteného kouzelníka Vincenta Price, roztomile neshopného Petera Loreho a ďábelského černokněžníka, který je však pod pantoflem své milenky, Borise Karloffa... prostě skvělá zábava.(22.8.2007)

• - Peter Lorre a Jack Nicholson rádi při natáčení improvizovali, což rozčilovalo Borise Karloffa, který byl zvyklý pracovat přesně podle scénáře. (liquido26)

• - Během čarování používá Dr. Bedlo různé latinské citáty: Veni, vidi, vici (Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem), De mortuis nil nisi bonum (Nemluv špatně o mrtvých), Cave Canem (Pozor pes), Si vis pacem parabellum (Pokud chceš mír, připrav se na válku), Ceterum censio Carthaginem esse delendam (Mimo jiné věřím, že Kartágo musí být zničeno). (liquido26)

• - Jack Nicholson vždycky chválil všechny své herecké kolegy, až na jednoho - havrana. Havran prý na všechny kálel, ale obzvláště na něho. (liquido26)