
Havran
-
The Raven
Komedie / Fantasy / Horor
USA, 1963, 86 min
Režie:
Roger CormanScénář:
Richard MathesonKamera:
Floyd CrosbyHudba:
Les BaxterHrají:
Vincent Price, Peter Lorre, Boris Karloff, Hazel Court, Olive Sturgess, Jack Nicholson, Dick Johnstone, John Dierkes, William BaskinPlakáty
Obsah
-
V tomto spletitém příběhu ďábelského čarodějnictví se uprostřed záblesků humoru roztáčejí kola hororu. Klasika režiséra Rogera Cormana byla inspirována gotickou básní Edgara Allana Poea. Trojici čarodějů bojujících o magickou nadvládu zde hrají Vincent Price, Peter Lorre a Boris Karloff. Dr. Erasmus Craven (Price) je mág z patnáctého století, který odešel po smrti své ženy Lenore do ústraní. Jednou v noci jej poctí svou návštěvou mluvící havran, kterým je ve skutečnosti bývalý čaroděj dr. Adolphus Bedlo (Lorre). V ptáka ho proměnil kouzelnický mistr dr. Scarabus (Karloff) za to, že se ho Bedlo odvážil napadnout. Craven vrátí Bedlovi lidskou podobu a vděčný muž mu za to prozradí, že na Scarabově hradě spatřil ženu nápadně podobnou Lenore. Oba se společně s Cravenovou dcerou a Bedlovým synem vydají na hrad, kde záhy zjistí, že na ně Lenore a Scarabus ušili boudu.(Cinemax)
- Mocného mága Erazma Cravena (Vincent Price) navštívy jednej "chladnej decembrovej noci" čudný návštevník - HAVRAN. Vysvitne, že je to mág Bedlo, ktorého do tejto podoby premenil mocný čierny mág Scarabus (Boris Karloff), ktorý mu tiež vzal všetku čarodejnícku výstroj. Keď sa Craven dozvie, že Scarabus, ktorý bol celoživotným nepriateľom jeho otca, drží na zámku aj ducha jeho dva roky mŕtvej ženy Lenory, rozhodne sa nasledovať Bedloa na výprave za pomstou. Na zámku sa však vývoj udalostí skomplikuje. Hororová paródia majstra žánru Rogera Cormana voľne vychádza z básne Edgara Allana Poea - The Raven.(Jordan)
Video © American International Pictures (AIP)
-
Photo © American International Pictures (AIP)
-
- Peter Lorre a Jack Nicholson rádi při natáčení improvizovali, což rozčilovalo Borise Karloffa, který byl zvyklý pracovat přesně podle scénáře. (liquido26)
-
- Jack Nicholson vždycky chválil všechny své herecké kolegy, až na jednoho - havrana. Havran prý na všechny kálel, ale obzvláště na něho. (liquido26)
-
- Během čarování používá Dr. Bedlo různé latinské citáty: Veni, vidi, vici (Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem), De mortuis nil nisi bonum (Nemluv špatně o mrtvých), Cave Canem (Pozor pes), Si vis pacem parabellum (Pokud chceš mír, připrav se na válku), Ceterum censio Carthaginem esse delendam (Mimo jiné věřím, že Kartágo musí být zničeno). (liquido26)
67%
Hodnocení uživatelů
Fanklub filmu
Premiéry
![]() |
25.01.1963 American International Pictures |
---|---|
![]() |
08.08.2007 Levné knihy |
![]() |
28.04.2010 Magic Box |
Podobné
- Jáma a kyvadlo (1991)
- Zánik domu Usherů (1989)
- Fall of the House of Usher, The (1982)
- Pád domu Usherů (1982)
- Zánik domu Usherů (1980)
- Ligeina hrobka (1965)
- Historky hrůzy (1962)
- Předčasný pohřeb (1962)
- Jáma a kyvadlo (1961)
- Zánik domu Usherů (1960)
- Pád domu Usherů (1928)
- The Fall of the House of Usher (1928)
Kusko.t2
Opäť v podaní Cormana film inšpirovaný Poeom a opäť v hlavnej úlohe Vincent Price. Tento krát to nebol až tak zdarený film, asi po tých dobrých House of Usher a Pit and the Pendulum musela prísť trochu oddychovka a útlm. Príbeh nie je až taký „zapeklitý“ a zaujímavý ako v predchádzajúcich adaptáciách, hudba a celkové odľahčenie vtipom mi tu moc nesedelo. Veršovaný úvod bol celkom príjemný, ale hlbšie vo filme bolo trochu cítiť absenciu hlbšieho nápadu. A čo sa týka Jacka Nicholsona v úlohe Rexforda, tak toho som spoznal až v závere filmu. Mal vtedy iba 26 rokov, bol to ešte malý štupeľ, ktorého genialita sa naplno prejavila až neskôr.(11.9.2007)
eraserhead666
Tak tuhle nezvyklou cormanovskou podivnost jsem dával na třikrát, protože jsem u ní dvakrát usnul. Zíraljsem jak blázen - opravdu Matheson, Corman a Price chtěli, abych se u (pravda hodně volné, ale přesto) adaptace klasiky E. A. Poea tolik nasmál? Hodně dlouho jsem nevěděl co si o filmu myslet, připadalo mi to jako hodně šílená sebeparodie cormanovských Poeovek. přesto spousta věcí seděla, Vincent Price opět úchvatný, kulisy paráda, ten humor je tak ujetý, až mi sedl no a mladičký Nicholson? Hodnocení lítalo od odpadu k hodně velkým výšinám. zřejmě to zachránil závěrečný kouzelnický battle, protože jsem si nakonec řekl, že to zase tak špatné nebylo. 2,5*(15.1.2012)
sportovec
Specifický subžánr, vytvořený těmito poeovskými adaptacemi, dosahuje v HAVRANOVI určitě svého vrcholu. Ze stejnojmenné básně je pro adaptaci asi nejvíce použitelné proslulé NEVERMORE; z tohoto více než skromného základu dokázali scénárista i režisér vykřesat více než maximum. Vzniklé dílo je žánrově průsečíkové a jeho potenciální "lehkost" je tímto faktem více než relativizována. Zdá se, že specifický žánr neziskových "malodolarových filmů" je v americké kinematografii po desetiletí zdrojem nadčasových hodnot. Zdrojem, který je v mnoha ohledech plnohodnotnou alternativou hollywoodské záplavy. Zdrojem, který má stále co říci.(20.10.2007)
Jordan
Aj keď je to prezentované ako Edgarov Allanov Poeov Havran, nemá to s ním skoro nič spoločné, ide len o prvotnú inšpiráciu a celkom pôsobivé odrecitovanie prvých štyroch strôf Vincentom Priceom v úvode - po úvode však nastupuje scenáristom vymyslená hororová paródia - ktorú je "vesměs" príjemné sledovať, je to také odľahčené a s vtipom a nadhľadom to kopíruje niektoré klasické hororové "devices" - strašidelný zámok, skvelá muzika Les Baxtera, no a sledovať kúzelnícky duel dvoch najväčších hororových mien - Vincenta Pricea a Borisa Karloffa je pre znalcov celkom príjemná chuťovka. Navyše jedna z prvých úloh mladučkého Nicholsona.(3.5.2007)
Niktorius
Má to všechno, co mám(e) rád(i) na Cormanových adaptacích Poea (roztomilou výpravu, majestátně deklamujícího Vincenta Price, prsící se Hazel Court), ale humorné prvky jsou pro svou jednoduchost a infantilitu spíš na škodu. V samotném závěru ovšem dojem notně vylepšuje geniální scéna kouzelnického souboje ;)(1.11.2014)