Havran

Roger Corman

Ronald Sinclair

Scénografie:

Daniel Haller

So sfilmovanými poviedkami od Poea mám niekedy problém. Pomerne naivný príbeh našťastie do menej vážneho dojmu dostali hlavne prvky absurdnej komédie, priam až paródie na mágiu. Horrorové prvky miznú kdesi v nedohľadne. Hereckému prejavu Vincenta Pricea som, bohužiaľ, ešte na chuť neprišiel, naopak zaujímavé boli schopné herecké kreácie v podaní Nicholsona v jednej z jeho rolí. 55%.(7.12.2008)

Potom co jsem zhlédl Jámu a kyvadlo a Zánik domu Usherů, jsem čekal podobně temně psychedelicky laděný horor... jenom jsem si říkal, že Havrana přece nelze zfilmovat (vyjma té verze ze Simpsonových)... a opravdu nelze... z básně od Poea si tvůrci filmu vzali jen námět pro úvodní zápletku, aby pak rozehrály vtipný koncert tří hlavních představitelů: popleteného kouzelníka Vincenta Price, roztomile neshopného Petera Loreho a ďábelského černokněžníka, který je však pod pantoflem své milenky, Borise Karloffa... prostě skvělá zábava.(22.8.2007)

Už když se postava, kterou hraje V.Price, opakovaně praští do hlavy o teleskop, začíná být zřejmé, že nepůjde o typickou hororovou cormanovku. Parodický záměr prozradí i dialogy a vrcholem je J.Nicholson, který neustále stylově lomí rukama, případně schovává obličej do dlaní. S Poeovou básní to samozřejmě nemá společného nic, kromě několika veršů a havrana (krkavce) na hlavě jakési busty.(25.8.2007)

Musím některé diváky vyvést z omylu. Toto není filmová adaptace Poeova Havrana, toto je jen fantasy komedie s prvky této básně a jejími citáty (tehdejší a hlavně Cormanův dobrý zvyk). Proto nelze tento film hodnotit jako adaptaci. Ani si nějakou takovou nedokážu vůbec představit, tak nevím co zde všichni čekali. Skvělé herecké výkony Vincenta Price (jedna z mála jeho kladných rolí), Petera "Havrana" Lorrea, skvělého ale (možná úmyslně) průhledného padoucha Borise Karloffa a také malou velkou rolí Jacka Nicholsona, který zde má docela dost prostoru na předvedení svého hereckého talentu. Ale to, co je na filmu nejlepší, je atmosféra, ta krásná gotická atmosféra tvořená hudbou a nádhernými interiéry. Roger Corman je možná béčkař, ale zaručeně mistr béčkař a tenhle jeho film si často rád pouštím na uvolnění a pobavení.(17.2.2011)

No tak ja fakt nevim, jak tenhle film ohodnotit. Basne Havran se totiz drzi jakz takz verne a vetsinu ji odvypravi za 10 minut. To potom uz je scenaristuv vymysl, jak by to mohlo s Lenorou dal pokracovat a nutno rict, ze to je docela zabavny. Tentokrat se nejedna o horor, ale spis o krapet ujetou komedii, kde dojde i na naky ty trikovy sekvence, ktery jsou samozrejme vzhledem k roku vzniku desne trapny. Ale zaverecnej souboj je cool. Co se tyce obsazeni, tak to je docela dobry. Price je opet fajn, i kdyz misty krapet prehrava a Nicholson ma prilis zbytecnou postavu, aby moh neco predvest, ale je fajn, ze tu je. Pak tu je Karloff, kteryho jsem fakt vubec nepoznal. A na zaver nejvetsi uchyl ze vsech s silene vyvalenejma ocima Peter Lorre. Film sice nema prakticky zadnou atmosferu, ale jelikoz se to nebere moc vazne, tak jsem se celkem dobre bavil.(17.9.2007)

• - Peter Lorre a Jack Nicholson rádi při natáčení improvizovali, což rozčilovalo Borise Karloffa, který byl zvyklý pracovat přesně podle scénáře. (liquido26)

• - Během čarování používá Dr. Bedlo různé latinské citáty: Veni, vidi, vici (Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem), De mortuis nil nisi bonum (Nemluv špatně o mrtvých), Cave Canem (Pozor pes), Si vis pacem parabellum (Pokud chceš mír, připrav se na válku), Ceterum censio Carthaginem esse delendam (Mimo jiné věřím, že Kartágo musí být zničeno). (liquido26)

• - Jack Nicholson vždycky chválil všechny své herecké kolegy, až na jednoho - havrana. Havran prý na všechny kálel, ale obzvláště na něho. (liquido26)