Havran

Roger Corman

Ronald Sinclair

Scénografie:

Daniel Haller

No tak ja fakt nevim, jak tenhle film ohodnotit. Basne Havran se totiz drzi jakz takz verne a vetsinu ji odvypravi za 10 minut. To potom uz je scenaristuv vymysl, jak by to mohlo s Lenorou dal pokracovat a nutno rict, ze to je docela zabavny. Tentokrat se nejedna o horor, ale spis o krapet ujetou komedii, kde dojde i na naky ty trikovy sekvence, ktery jsou samozrejme vzhledem k roku vzniku desne trapny. Ale zaverecnej souboj je cool. Co se tyce obsazeni, tak to je docela dobry. Price je opet fajn, i kdyz misty krapet prehrava a Nicholson ma prilis zbytecnou postavu, aby moh neco predvest, ale je fajn, ze tu je. Pak tu je Karloff, kteryho jsem fakt vubec nepoznal. A na zaver nejvetsi uchyl ze vsech s silene vyvalenejma ocima Peter Lorre. Film sice nema prakticky zadnou atmosferu, ale jelikoz se to nebere moc vazne, tak jsem se celkem dobre bavil.(17.9.2007)

Už když se postava, kterou hraje V.Price, opakovaně praští do hlavy o teleskop, začíná být zřejmé, že nepůjde o typickou hororovou cormanovku. Parodický záměr prozradí i dialogy a vrcholem je J.Nicholson, který neustále stylově lomí rukama, případně schovává obličej do dlaní. S Poeovou básní to samozřejmě nemá společného nic, kromě několika veršů a havrana (krkavce) na hlavě jakési busty.(25.8.2007)

Corman prostě dokázal snad nejlépe vystihnout poetiku povídek E.A.Poa. Zejména výtvarná stránka jeho filmů - kdy dominují syté barvy - je nezapomenutelná. A všechna ta klišé gotických románů, která dotvářejí temný obraz příběhů - mlha, pavučiny, hřbitovy, kobky, podzemní labyrinty, hrady a...Vincent Price! Narozdíl od ostatních Cormanových filmů má tento humorné ladění. Především setkání dvou velkých kouzelníků a jejich vrcholný souboj balancují na hraně údivu a smíchu - který převažuje. Jistě nebylo cílem režiséra tentokrát diváka strašit. A kdo pochopil, dobře se pobavil, jako já.(27.8.2010)

Vegetariánský mág Erazmo Craven musí ostříhat svého zesnulého otce (který je živá zombie), aby uvařil lektvar k přeměně mluvícího havrana chlastající víno zpět do podoby šílenookého neurotika a alkošarlatána Bedla (P. Lorre), který se chce pomstít svému rivalovi Scarabusovi. Do první poloviny filmu jsem se vážně nenudil pak už šli vtípky stranou a zachraňoval to dekolt královny vřískotu Lerone (Hazel Courtová) ..je zde i 26tiletý Jack Nicholson a hudba Les Baxtera.(21.10.2011)

Tak tuhle nezvyklou cormanovskou podivnost jsem dával na třikrát, protože jsem u ní dvakrát usnul. Zíraljsem jak blázen - opravdu Matheson, Corman a Price chtěli, abych se u (pravda hodně volné, ale přesto) adaptace klasiky E. A. Poea tolik nasmál? Hodně dlouho jsem nevěděl co si o filmu myslet, připadalo mi to jako hodně šílená sebeparodie cormanovských Poeovek. přesto spousta věcí seděla, Vincent Price opět úchvatný, kulisy paráda, ten humor je tak ujetý, až mi sedl no a mladičký Nicholson? Hodnocení lítalo od odpadu k hodně velkým výšinám. zřejmě to zachránil závěrečný kouzelnický battle, protože jsem si nakonec řekl, že to zase tak špatné nebylo. 2,5*(15.1.2012)

• Hazel Court

• - Jack Nicholson vždycky chválil všechny své herecké kolegy, až na jednoho - havrana. Havran prý na všechny kálel, ale obzvláště na něho. (liquido26)

• - Peter Lorre a Jack Nicholson rádi při natáčení improvizovali, což rozčilovalo Borise Karloffa, který byl zvyklý pracovat přesně podle scénáře. (liquido26)

• - Během čarování používá Dr. Bedlo různé latinské citáty: Veni, vidi, vici (Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem), De mortuis nil nisi bonum (Nemluv špatně o mrtvých), Cave Canem (Pozor pes), Si vis pacem parabellum (Pokud chceš mír, připrav se na válku), Ceterum censio Carthaginem esse delendam (Mimo jiné věřím, že Kartágo musí být zničeno). (liquido26)