Nechte maličkých... (festivalový název)

• Dánsko

Lad de små børn

Nechajte maličkých...

Aftermath

Drama / Psychologický

Dánsko, 2004, 104 min

Taky jsem píseň, původně od R.E.M., Loosing My Religion, vyslechla až do konce. Film od debutující režisérky je velmi zajímavý a zanechal ve mně spoustu dojmů. Propletené osudy několika dvojic a jedné single. Ústřední dvojicí je pár, který kvůli hazardující řidičce přišel o dceru. Dvojice se citově naprosto rozdělí a každý "páchá" podivné skutky na vlastní pěst. Konec je mírně uklidňující, což bylo zapotřebí. Proto asi závěrečná píseň přišla vhod. Ale není to žádný hloupý happy end.(9.5.2017)

Výborná psychlogická dráma, v ktorej každú chvíľku vyletelo na mňa niečo nepríjemné, akoby som sám bol súčasťou danej situácie, takže som sa cítil trošku nesvoj pri sledovaní. Občas ma išlo aj poraziť, pretože Claes bol kus neskutočného chuja, ktorý mi svojim chovaním pil krv a záver, ten bol jak u mešuge ! To som nevedel, či sa mi fakt nesníva. Mám na mysli autopredajňu a tú scénku tam.(12.2.2011)

Ďalší zaujímavý dánsky film. Začínam byť ich kinematografiou milo prekvapená - aj keď tento kúsok nedosahuje kvalít Babettinej hostiny alebo filmu Po svadbe. V každom prípade je to zaujímavá sonda do ťažkej životnej etapy jedného manželstva a hľadanie východiska... Obaja to prežívajú veľmi bolestne a ich problém nás núti s nimi súcitiť, ale ...manželovo riešenie v zásade odmietam a odsudzujem. Znásilnenie je tu výkrikom zúfalca a nič nerieši, iba plodí ďalšie zlo...(9.3.2009)

Na poctivo vyprávěné skandinávské drama. Jen s tím rozdílem, že tady celý film probíhá celkem slušné množství šokujících zvratů, tudíž závěr už představuje spíš jen takový důsledek toho všeho, co v průběhu hodiny a půl šokuje. Na Skandinávii takový přístup trošku neobvyklý, přesto i tak hodně kvalitní.(11.4.2016)

Už dlouho mi nebylo tak smutno, jako ve scéně, kdy Britt v rozhovoru s nadšenou stážistkou říká o dětech z problémových rodin, že nemají šanci na šťastné dětství a život. A stejně tak jsem soucítila s Britt a Claesem, jímž se jednoho úterního dne zastavil život a zůstala jen hluboká bolest a citová paralýza, jež ochromila jejich život, vztah, práci, prostě vše na čem záleží. To je velká deviza tohoto snímku, že mě dokázal vtáhnout do pocitů a problémů všech postav, dokonce jsem se snažila pochopit i jednání a pohnutky mladé, nezodpovědné matky a snad trochu také té alkoholem nasáklé realitní agentky i když to pro mě bylo dost těžké. Nejsem moc zběhlá v dánských filmech, takže na rozdíl od znalců nerozeznám tu plejádu zřejmě známých hereckých tváří, to ovšem nemění nic na tom, že jsem z jejich výkonů byla více než nadšená a nejvíc mě ohromila právě představitelka Britt, ta byla vážně maximálně věrohodná. Tohle byl opravdu silný filmový i emocionální zážitek, akorát se pořád nemohu rozhodnout, jestli ta závěrečná katarze v prodejně aut, nebyla přeci jen moc předčasná.(31.3.2014)