Von Richthofen a Brown

Von Richthofen and Brown

The Red Baron

Válečný / Akční / Drama

USA, 1971, 97 min

Abych pravdu přiznal, tak nic moc. V leteckých soubojích jsou občas zachyceny stožáry elektrického napětí, uměle narvanej Goring jako záporák do Jasty Boelcke a později Richthofen (což je historicky nesmysl) a až moc prkenosti a slušnosti. Asi nejhorší film z letecké první světové války ... třetí hvězdička je za to, že se to týkalo tehdejší legendy von Richthofena. Rozhodně více doporučuji Rudého Barona (2008), který je daleko lepší a to vůbec ne pouze díky moderním výdobytkům filmové techniky.(10.8.2008)

• DocBrown

Ty letecké souboje s replikami vydají dodnes skvěle, počítačové animace se jim stále nepřibližují. Tím ale pozitiva tohoto filmu končí. Příběh je naprostá slátanina historických nesmyslů a ze všeho nejhůře působí zlý Goering, který střílí po zdravotních sestrách a spojence by zplynoval. Vše podtržené mizerným dabingem, kde ten dabér záporáků z telenovel dabuje asi tři skorohlavní postavy (včetně Goeringa), nevěřil jsem, že je z roku 2013. I tak ale o fous lepší než ještě mizernější Rudý Baron z 2008.(23.5.2013)

Postarší snímek o slavném 'Rudém baronovi '. Tvůrci se nijak nesnažili o nějakou historickou výpověď. Nesnažili se ani o dramatizaci či napětí. Příběh nám jen přibližuje dobu, kdy se létalo dvojplošníky a použili k tomu osobnost nejpovolanější. Jediné co uchvátí jsou letecké souboje, kterých tu není zrovna málo. Kamerové záběry z různých stran a směrů vytváří vskutku zážitek. Jinak je to dosti na zívačku, což je škoda. Snímek je tak spíše odpočinkový, ale pro fanoušky letadel z období 1. světové války by to nijak vadit nemuselo.(12.8.2014)

Překvapivě slušný film, který nechce být historickým dokumentem, ale dramatem dvou mužů na opačných stranách válečného konfliktu: obdivovaného, respektovaného a obletovaného von Richthofena a Roye Browna, který je ve své jednotce spíše společenským outsiderem. Tématizuje se zde také konec oné mýtické rytířskosti v oblacích. Jen to vykreslení Göringa coby (budoucího nacistického) válečného zločince je poněkud prvoplánové.(27.5.2013)

• Gortyna

Válečné béčko. Dialogy plakátové, scénář klišoidní. Pořád mi nebylo jasné, jaké má Brown hodnoty: pak jsem pochopil - proletář. A proletář musí zvítězit nad aristokratem. Obzvlášť dobrý byl ten kýč s blondýnou a stříbrným metalízovým letadlem. Byl to dobrý job pro společnosti co létají na historických letadlech. Ty odvedly práci dobrou.(24.5.2013)

• - Postava majora von Höppnera, kterou si zahrál Clint Kimbrough, byla předabována Henrym Brandonem. (Cheeker)

• - Jedna z rolí byla nabídnuta herci Nickymu Hensonovi. (Cheeker)

• - Po udělení řádu Pour le Mérite von Richthofenovi (John Phillip Law), které proběhlo 12.01.1917, von Richthofen přijde na oslavu uspořádanou na jeho počest, kde mu konstruktér Anthony Fokker (Hurd Hatfield) sdělí, že si dal načas a že na něj čekalo spoustu lidí, mezi nimi uvede i letecké eso Maxe Immelmanna. Jenže nadporučík Max Immelmann zemřel téměř půl roku před vyznamenáním von Richthofena, a to 18. června 1916. (bejkovec)