Von Richthofen a Brown

The Red Baron

The Red Baron

Válečný / Akční / Drama

USA, 1971, 97 min

Zajímavé letecké souboje Světové války. Příjemná hudba.(23.5.2013)

Letecké souboje skvělé, ale historicky jsou tam dost velké nepřesnosti. Navíc mě vyloženě znechutila snaha udělat z Göringa padoucha za každou cenu. Göring byl skvělý letec, který získal "Modrého Maxe". Nikdy jsem neslyšel ani nikde nečetl, že by střílel do nemocnice.(11.9.2010)

• DocBrown

Ty letecké souboje s replikami vydají dodnes skvěle, počítačové animace se jim stále nepřibližují. Tím ale pozitiva tohoto filmu končí. Příběh je naprostá slátanina historických nesmyslů a ze všeho nejhůře působí zlý Goering, který střílí po zdravotních sestrách a spojence by zplynoval. Vše podtržené mizerným dabingem, kde ten dabér záporáků z telenovel dabuje asi tři skorohlavní postavy (včetně Goeringa), nevěřil jsem, že je z roku 2013. I tak ale o fous lepší než ještě mizernější Rudý Baron z 2008.(23.5.2013)

Letecké souboje, které tvořily kostru tohoto příběhu, byly na svou dobu natočeny velmi slušně. Bohužel scénář dost pokulhával a tak kromě vzdušných bitev jsem na tomto snímku nic jiného zajímavého neshledal.(23.5.2013)

Překvapivě slušný film, který nechce být historickým dokumentem, ale dramatem dvou mužů na opačných stranách válečného konfliktu: obdivovaného, respektovaného a obletovaného von Richthofena a Roye Browna, který je ve své jednotce spíše společenským outsiderem. Tématizuje se zde také konec oné mýtické rytířskosti v oblacích. Jen to vykreslení Göringa coby (budoucího nacistického) válečného zločince je poněkud prvoplánové.(27.5.2013)

• - Don Stroud byl zvažován do hlavní role, kterou nakonec ji získal John Phillip Law. (Cheeker)

• - Natáčení bylo krátce po začátku zastaveno kvůli neštěstí, které se stalo u natáčení podobného filmu, navíc ve stejné lokalitě a ve stejné době. Birch Williams, majitel některých letadel, které si na natáčení pronajal Roger Corman, byl natolik uchvácen tím, co režisér dělá, že se rozhodl natočit vlastní film se svými letadly na stejné téma. Při tomto natáčení se stala nehoda, při které se Williams a další dva piloti zabili. Jako odezvu na to, co se stalo, přerušila irská vláda natáčení všech filmů o létání a pojišťovna zrušila Cormanovi pojištění. Trvalo několik dní, než se vyjednaly nové podmínky a natáčení mohlo být opět spuštěno. (Cheeker)

• - Jedna z rolí byla nabídnuta herci Nickymu Hensonovi. (Cheeker)