Von Richthofen a Brown

The Red Baron

The Red Baron

Válečný / Akční / Drama

USA, 1971, 97 min

Překvapivě slušný film, který nechce být historickým dokumentem, ale dramatem dvou mužů na opačných stranách válečného konfliktu: obdivovaného, respektovaného a obletovaného von Richthofena a Roye Browna, který je ve své jednotce spíše společenským outsiderem. Tématizuje se zde také konec oné mýtické rytířskosti v oblacích. Jen to vykreslení Göringa coby (budoucího nacistického) válečného zločince je poněkud prvoplánové.(27.5.2013)

• Gortyna

Válečné béčko. Dialogy plakátové, scénář klišoidní. Pořád mi nebylo jasné, jaké má Brown hodnoty: pak jsem pochopil - proletář. A proletář musí zvítězit nad aristokratem. Obzvlášť dobrý byl ten kýč s blondýnou a stříbrným metalízovým letadlem. Byl to dobrý job pro společnosti co létají na historických letadlech. Ty odvedly práci dobrou.(24.5.2013)

Abych pravdu přiznal, tak nic moc. V leteckých soubojích jsou občas zachyceny stožáry elektrického napětí, uměle narvanej Goring jako záporák do Jasty Boelcke a později Richthofen (což je historicky nesmysl) a až moc prkenosti a slušnosti. Asi nejhorší film z letecké první světové války ... třetí hvězdička je za to, že se to týkalo tehdejší legendy von Richthofena. Rozhodně více doporučuji Rudého Barona (2008), který je daleko lepší a to vůbec ne pouze díky moderním výdobytkům filmové techniky.(10.8.2008)

Letem pohádkovým světem leteckých soubojů první světové války. Postavy pilotů jsou povětšinou natolik čestní a spravedliví lidé, že i Mirek Dušín by se od nich mohl učit. S popisem postav a dodržováním historických skutečností si tvůrci hlavu nelámali, hlavní důraz je kladen na hromadné letecké souboje stylem čím více ohromujících výbuchů, tím lépe.(24.5.2008)

Kdo by neznal Von Richthofena - Rudé barona nebo alespoň jeho červený trojplošník Fokker. Filmy o letcích z první světové mám rád. Byla to doba, kdy se letectví překotně rozvíjelo. Letouny se nepoužívali již jen na průzkum, ale zjistilo se, že se z nich dá ručními zbraněmi střílet a dokonce (zprvu ručně) házet granáty a posléze bomby. Letci všech válčících stran byli elitou, která se navzájem respektovala. Žel, když už jsem konečně tenhle film shlédl, byl jsem mírně zklamán. Opravdu řada věcí tam je historicky nejen nepřesná, ale hraničí s pitomostí. Na leteckých soubojích jsem si mírně spravil chuť i když všichni měli své zásobníky asi přepnuty na unlimited ammo :-). Stříleli po sobě jak diví a ne a ne jim dojít náboje. Koho zajímá první válka ve zduchu ať se raději skutečně podívá na modernějšího Rudého barona, Blue Maxe či Stíhači na start! U mne je to za tři sklenky schnapsu, ale jen pocínované. * * *(23.5.2013)

• - Don Stroud byl zvažován do hlavní role, kterou nakonec ji získal John Phillip Law. (Cheeker)

• - Po udělení řádu Pour le Mérite von Richthofenovi (John Phillip Law), které proběhlo 12.01.1917, von Richthofen přijde na oslavu uspořádanou na jeho počest, kde mu konstruktér Anthony Fokker (Hurd Hatfield) sdělí, že si dal načas a že na něj čekalo spoustu lidí, mezi nimi uvede i letecké eso Maxe Immelmanna. Jenže nadporučík Max Immelmann zemřel téměř půl roku před vyznamenáním von Richthofena, a to 18. června 1916. (bejkovec)

• - Postava majora von Höppnera, kterou si zahrál Clint Kimbrough, byla předabována Henrym Brandonem. (Cheeker)