Zelený led

Zelený ľad

Dobrodružný

Velká Británie, 1981, 102 min

• mm13

Spomienky tentokrát (s)klamali - čo sa páčilo 12 ročnému faganovi z overvoiceovej VHSky, to dnes už chutí úplne inak. Prvá tretina ešte celkom ujde, nesie sa v nenáročnom thrillerovom TV duchu, avšak potom sa začne kopiť jeden nezmysel na druhý a je z toho blbosť na kvadrát. Keby to bolo ešte hlúpejšie sa možno bavím, takto som to ledva dopozeral.(14.5.2009)

Hlavní hrdina Joseph Wiley (Ryan O'Neal) se seznámí s kránou Holbrook (Anne Archer) a poté i s jejím snoubencem Mennem Argentinim (Omar Sharif), který obchoduje se smaragdy v Kolumbii a právě tyto smaragdy chce Joseph ukrást. Zelený led není rozhodně film špatně natočený nebo zahraný. Ale po stránce příběhové se mi zdál lehce povrchní, místy nezajímavý s nedostatkem napětí, ale tyto výtky směřují především k první polovině filmu, ve druhé naštěstí došlo ke zlepšení, což zkvalitnilo můj divácký zážitek. Z tří hlavních herců podal nejlepší výkon Omar Sharif, což ale k jeho hereckým kvalitám není zas takové překvapení. V celkovém hodnocení musím konstatovat, že film nebyl k zahození, ale mohlo to být lepší, nebýt slabšího úvodu, potenciál tu byl.(25.9.2011)

No u mna su v kategorii zlodejske vykradacske filmy francuzski Specialiste 1985 omnoho vyssie nez tento ciry priemer. Jo, chlapi su s drsni, zeny krasne, len ten scenar je slabeho ducha. A to mi vadi, u Specialistov 1985 som musel uvazovat a rozmyslat, tu nebolo treba, vsetko je vysvetelene po lopate - to teda nemam rad. Navyse priserne dlho trva kym sa nieco rozbehne, Gerard lanvin u Specialistov bol aspon sympatak, coz Ryan O´Neal rozhodne nie je. Potom este ma dorazila ta scena na lodi na mori - tak to bol masaker, cely lup a cely zlodejsky slusny premysleny plan bo lsplachnuty v hajzlu. To, ze sa parkkrat vystrelilo, to ma nechava chladnym - akcia slaba a nedomyslena. Koniec uplne ze mimo : 45 %(7.1.2020)

Málokterý film se může pyšnit takovým dabingem. Všechno stará herecká československá elita (hlavně Josef Kemr)!! Lepší, než originál. S příběhem už to tak valný není, mnohem více se mě film líbil v dětství a pak po tolika letech spíše zklamání. I tak ale některé scény zůstaly navždy v hlavě - postřílení celé expedice na začátku filmu anebo pád z mrakodrapu.(31.1.2017)

Tyhle filmy se neomrzí. Napětí, akce, dobrodružství, romantika, krásné ženy, drsní muži...zní to jako klišé, ale kdo by odolal. "Zelený led" si navíc nehraje na nic víc než je - skvělý dobrodružný film se sympatickým Ryanem O'Nealem, nádhernou Anne Archer a démonickým Omarem Sharifem. Pohodový relax. 85%.(11.4.2009)

• Anne Archer

• - Natáčení probíhalo také v Mexicu, New Yorku a ve slavném hotelu Las Hadas. (reich)

• - Holbrook (Anne Archer) ve filmu řídila Aston Martin Lagonda z roku 1975. (reich)

• - Film se natáčel v Jižní Americe, konkrétně v Kolumbii. (reich)