Nine Inch Nails Live: And All That Could Have Been (koncert)

Hudební / Dokumentární

USA, 2002, 86 min

Rob Sheridan

Fenomen okolo Trenta Reznora sa vyhrotil v roku 1994 ked vyslo druhe album Downward Spiral, kde sa miesali prvky syroveho industrialu s prvkami mainstreamovej brutality. The Fragile bola pre niektorych krok spat a pre inych kultove novodobo progresivne industrialne album. Pre mna je to alfou a omegou Trentovej kreativity. And All That Could Have Been je perfektne namiesana davka jeho novych a starych songov zacinajuc od roku 1989 (Pretty Hate Machine) az po Fragile (1999). Paradne svetelne efekty a este lepsia vizualna performacia vsetkych clenov komparzu.(18.4.2006)

Extremne dobre zachyceny live feeling, spravne lowtech klepajici se chaoticke handheld kamery, fantasticky zmixovane audio, excellentni performance, husta atmosfera, NIN v plne forme, uzasna light show a jako tresnicka nadherne video sekvence Billa Violy. Jedno z nejlepsich live music DVD's. 10/10(7.5.2008)

Pro mnohé již téměř legendární projekt hudebníka, multiinstrumentalisty a producenta Trenta Reznora, který kombinuje vlivy moderní elektroniky s tvrdým rockem a klávesami Nine Inch Nails si v roce 2002 vyjel na turné pod názvem And All That Could Have Been, ze kterého bylo pořízeno i Live CD pod stejným názvem. Celé koncertní turné pak patřilo k vrcholům veškerých koncertních šňůr, které byly v tom roce pořádány. Zvláštní spontánní atmosféra, největší hity a hosté, právě třeba Marilyn Manson jež spoluúčinkoval při skladbě Starfuckers, Inc. (i ve stejnojmeném klipu), to všechno dělá z tohodle koncertu kvalitní podívanou. Kapela jenž je prapůvodcem současného moderního rocku a metalu a svým průlomovým albem Pretty Hate Machine (z roku 1989) se nesmazatelně zapsala do podvědomí fanoušků celého světa má stále co říct a skladby jako Sin, Closer, Wish nebo Terrible Lie mají svůj šmrnc a své nezaměnitelné kouzlo. Reznor, jenž spolupracoval třeba s Davidem Bowiem prostě má pořád šťávu a jeho hudební klipy nepostrádají originalitu a někdy až perverzní zápletku. Zkrátka u mě jasných 5 hvězdiček, protože tuhle kapelu prostě můžu!(1.9.2004)

Velmi husty koncert so suprovym zvukom a niekolkymi vydarenymi skrytymi bonusmi na DVD. Mna samozrejme najviac potesil prichod Mansona k Reznorovi a ich spolocne podanie Starfuckers,inc. a nasledne The Beautiful People. Celkovo vsak koncert ma vybornu kvalitu a vidiet, ze Trent sa s nim riadne vyhral.4,5/5*(4.2.2006)

Multiinstrumentalista, skladatel, zpěvák, producent či zvukový inženýr Trent Reznor a jeho temný projekt Nine Inch Nails (NIN). Je obdivuhodné, jak tento podivín z Pensylvánie dokázal silně ovlivnit devadesátá léta a zpopularizovat hudební styl, zvaný Industrial, který se před NIN pohyboval v hlubokých undergroundových vodách. Ani jedno jediné album NIN není průměrné, nebo nedej Bože špatné. Jedním dechem, ale musím dodat, že diskografie NIN není příliš obsáhlá. O to více je však kvalitativně na výši. Ať už budeme brát v potaz EBM (electro body music) scénou nasáklý debut Pretty Hate Machine (1989), agresivní electro metalové mini LP Broken (1992), nebo Bibli tvrdého industrialu The Downward Spiral (1994), vždy se jednalo o malou hudební revoluci (v případě TDS násobte dvěma). Po turné k TDS v rámci kterého skupina vystoupila na legendárním festivalu Woodstock, kde předvedla vskutku sebedestruktivní a značně zablácené (doslova) vystoupení, se Trent Reznor stáhnul na pět let do ústraní. V tomto období se již uznávaný umělec věnoval převážně producentským pracím a filmové hudbě, kde spolupracoval s takovými jmény jako například: David Fincher, Oliver Stone nebo třeba David Lynch. Mimo to se také léčil ze svých závislostí na omamných látkách, ale o tom se nikdy moc nemluvilo. Nového alba NIN se fandové dočkali až na sklonku roku minulého tisíciletí (21. září 1999). Čekání se však vyplatilo a Trent Reznor světu představil svůj nejambicióznější výtvor své dosavadní kariéry. Melancholické dvojalbum The Fragile. Oproti předchozím počinům je TF uzavřenější a méně přístupné. Mísí v sobě prvky ambientu, industrialu a art rocku sedmdesátých let. Jeho kvality posluchač docení až po mnoha soustředěných posleších a za sebe můžu říct, toto mimořádné dílo mám z celé diskografie NIN nejraději. Na podporu tohoto alba skupina připravila obří, rok trvající Fragility tour a právě z něj je pořízen a následně zpracován tento DVD záznam. Skupina se tenkrát fanouškům představila v této sestavě: Trent Renor - zpěv, doprovodná kytara, basová kytara, klávesy, Prophet VS syntezátor Danny Lohner - basová kytara, doprovodná kytara, syntezátory, vokály Robin Finck - doprovodná a sólová kytara, E-bow, vokály Charlie Clouser - syntezátor, vocoder, theremin, vokály Jerome Dillon - bicí nástroje, samplér Nyní již k samotnému DVD záznamu, který je pořízen a sestříhán ze dvou samostatných koncertů odehraných v USA. Show odpaluje legendární antikřesťanský flák Terrible Lie z debutového alba. Hudebníci jsou stylově nalíčení a pomalu se rozehřívají. Následuje koncertní tutovka Sin, kde Reznor poprvé prověří klapky klávesových nástrojů a kytarista Robin Finck nám předvede ukázkový stage diving. Během následujícího disco - metalového výplachu March of the Pigs se už hudebníci mění v divoká zvířata, která demolují koncertní aparaturu. Po divokém úvodu nastává zklidnění, které obstarává jazzem načichlá pecka Piggy, klavírní vsuvka The Frail (první zahraná věc z tehdy aktuálního alba) a plíživá elektrárna The Wretched. V průběhu další a tentokrát nesmlouvavé a agresivní šlehy Gave Up, se do akce poprvé zapojují obří, hydraulicky ovládané projekční panely, které na podiu vytváří společně se stroboskopy, vskutku pekelné představení. Výše zmíněnou skladbou navíc nastává zlom. Projekční panely se vyrovnají vedle sebe, nahodí uklidňující modrou barvu a nastává relax. Příštích zhruba 15 minut, je věnováno klidným ambientním, avšak emočně vypjatým skladbám. V tomto zasněném bloku se výhradně hrají opusy z The Fragile. Hladiny řek opět rozbouří až metalová Wish a disco úchylárna Closer, u které nám Reznor předvede, jak správně zdemolovat klávesy. No a po té je to jízda až do konce. Head Like a Hole, Starfuckers, či parádní předělávka Suck. Energie a nasazení hudebníků, dokonale strhává lidskou masu pod pódiem a před námi se rýsuje poslední zastávka. Neoficiální hymna všech feťáků a sebevrahů - Hurt. Touto patrně nejznámější skladbou NIN, končí celé představení. Je dokonáno. Koncertu není co vytknout. Světla, stroboskopy, efekty (zvukové i světelné), doprovodné projekce a navíc spousta kamer, kterým jednoznačně vévodí lahůdková Eagle Cam, umístěná na samém vrcholu stage konstrukce. K technickým parametrům. DVD je vskutku profesorsky ošetřené. Perfektní obraz jde ruku v ruce s výborným nazvučením. Doporučuji velkou obrazovku s úhlopříčkou minimálně 107 cm a domácí kino (5.1 dolby Digital surround beru u DVD NIN jako samozřejmost). Na DVD se nacházejí i skryté bonusy jako klipy, či reklamní spoty, propagující desku The Fragile. Menu navíc obsahuje vymazlený audio setup, který vám prověří nazvučení každého reproduktoru – BOMBA! Jedno z nejlepších, hudebních DVD, které jsem viděl.(30.1.2013)