Film natočený podle románu Vuka Draškoviće z prostředí Bosny a Herzegoviny zachycuje pátrání mladého muslimského muže Aliji Osmanoviće po svém původu. Alija postupně zjišťuje, že byl za druhé světové války odebrán svým srbským rodičům a to způsobí v jeho duši zmatek. (lugano)

Daddko

Ťažko tomu uveriť že toto je film Juhoslávie a keď, tak skôr zo Srbského pohľadu. Keďže dej sa odohráva v rozmedzí rokov 1941 až po 90 roky trochu histórie. Hitlerovského vojská napadli Juhosláviou v roku 1941, to ani nebola vojna, len prehrmeli do Grécka. Chorvátsko vyhlásilo fašistický štát a tu sa začína dej filmu. Bosna a Hercegovina sú súčasťou Chorvátska a tým sa menia aj vzťahy obyvateľstva. Z historického hľadiska je zaujímavé že Chorváti a muslimovia dobre vychádzajú, obe strany majú aj divíziu SS čo je rarita. A najprv začínajú s vraždením Srbov muslimovia, kedysi Srbi poturčený počas stáročí tureckych vybojov "lepší Turek ako poturčenec, tak sa hovorilo". Čekisti nezaostávajú a vyvražduju muslimov. Zhodou náhod prežili a zamenili sa náboženstva dvoch kojencov. Muslimka výchova nevlastné dieťa ako muslima a Cekisti sa postarali o srbsku výchovu muslimského. Dej je príliš komplikovaný aby sa dal popísať len v skratke. Čo je podstata je poukázanie na náboženskú, národnostnú a etnickú neznášanlivosť národov Juhoslavie, ktorých "priateľskú" koexistenciu zabezpečoval kult Tita a jeho diktatúra. Po smrti Tita to prestalo fungovať a po rozpade federácie to vybuchlo ako vidieť aj v závere filmu. Má to skvelý dej, dynamiku, historicky bez pripomienky. Odporúčam priaznivcom Balkánskeho a historického filmu. Rozmýšľam ako to najlepšie napísať. Asi CHVALA BOHU že sme sa Slováci a Česi priateľsky rozišli a pokračujeme v pohode aj tu na ČSFD. ()

Crocuta

Působivá Draškovičova předloha byla napsána a poprvé vyšla v roce 1982 a ve své době způsobila na jugoslávské (nejen) literární scéně značný rozruch. Bylo jí vyčítáno "otevírání starých ran" a (ne zcela neprávem) rozviřování nacionalistických vášní - každopádně se však díky ní rozproudila diskuze kolem řady do té doby tabuizovaných témat. Lekičův film děj knihy dále rozvíjí a v závěru jej přenáší až do počátku 90. let, do období občanské války, v jejímž průběhu příběh vrcholí. ()

Volodimir2

Vydaním knihy Kinfe (Nôž) v roku 1982, vytvoril Vuk Draskovic neskutočný rozruch. Román bol odsúdený komunistickou stranou a následne zakázaný a tak je to spisovateľov prvý román, ktorý vyšiel v angličtine. Večná škoda, že nebol sfilmovaný skôr, možno by ku krvavému konfliktu v roku 1991 nebolo došlo. Tento film je založený na historických faktoch a dáva nám možnosť nahliadnuť do histórie konfliktov na Balkáne. Vysvetľuje skutočné jadro 600-ročného sporu medzi srbskými moslimami a srbskými ortodoxnými kresťanmi . Vysvetľuje islamizáciu bosnianskych Srbov a ich premenu na "bosnianskych moslimov" alebo "bosniakov", ako chcú byť dnes nazývaní. Dostávame sa do roku 1941 Nemecko so svojimi spojencami 6. apríla vtrhlo do Juhoslávie, kráľovské vojska boli porazené a na území Juhoslávie vznikol fašistický Nezávislý štát Chorvátsko. Vo fašistickom štáte začala genocída srbského obyvateľstva. Na pravoslávne vianoce roku 1942 obyvatelia moslimskej dediny Османовићи napadli srbskú dedinu Југовићи, obyvateľov nahnali do dreveného kostolíka a upálili ich zaživa, pri tom akte došlo k zámene deti a protagonista filmu Alija sa snaží túto zámenu vyriešiť. Film má mnoho línii. Prevažuje však línia moslimázacie bodniakov, ustašovské hnutie a všade prítomná nenávisť etnická, náboženská ale aj rodová. Filmom sa nesú múdre slová Halil 'Sikter' Efendija: Kto sú „oni“? Kto sú "naši"? Ako zistiť, kto je vrah a kto je pomstiteľ? A kto začal prvý? To je to pravé volanie ľuďom rozdeleným vierou. Každý má svoju vlastnú pravdu a svoju vlastnú históriu a snahy by mala byť aby sa zastavilo šialenstvo, pomsta a vzájomné zabíjanie. Nepodarilo sa a roky 1991 až 1994 boli toho svedectvom. ()

dzira

Film Nůž (natočený podel stejnojmenného románu Vuka Draškoviče) je pozoruhodný především tím, že poukazuje na historické souvislosti mezi událostmi v Bosně a Hercegovině v době 2. světové války (BiH byla součástí fašistického Chorvatska) a válkou v devadesátých letech tamtéž. ()