Bol 24. august 410 keď sa skončilo obliehanie Ríma Vizigótmi. Hlavné mesto impéria, ktoré dominovalo svetu po stáročia sa sklonilo pod váhou barbarskej tlupy tisícpäťsto osôb, ktoré vstúpili ako mohutná rieka cez bránu Salaria. Tragédia, ktorá spečatila pomalú, ale neúspornú krízu vo vnútri Rímskej ríše. Zrážka civilizácie ju prináša na koniec histórie. Vtedajší svet bol otrasený keď sa dozvedel, že "pozemské mesto" bolo potupené, ale ozval sa hlas jedného muža, aby podoprel znovuzrodenie novej civilizácie. Na pozostatku ruín rímskeho impéria mladá krv pohanského obyvateľstva a duch kresťanstva kladie základné stĺpy novej ľudskosti. Tu bol oduševneným davom vybratý Augustín, povestný "ex-advokát", do úlohy biskupa v Hippo, meste na stredomorskom pobreží Afriky. Odtiaľ, odkiaľ dnes vyplávajú loďky s emigrantmi hľadajúcimi šťastie v západnom svete, Augustín prijímajúc utečencov pochádzajúcich z Ríma so svojimi desivými príbehmi dokáže vidieť cestu prozreteľnosti pre ľudstvo... Rímsky svet zapadá a na jeho mieste sa rodí iné "pozemské mesto", odlišné, nečakané, poslané žiť v očakávaní "Božieho mesta" bez upnutia sa k vzorom pozemským. Tento človek, neúnavný bádateľ zmyslu vo svojom živote a v dejinách ľudstva, hovorí aj dnes k nám mužom a ženám na koni milénia nadšene hľadajúcim význam všetkého. (oficiální text distributora)

Hedka

"Zdá sa mi, že film predstavuje duchovné putovanie v duchovnom svete, ktorý je od nás vzdialený a predsa je nám blízko, pretože ľudská dráma je vždy tá istá. Videli sme, ako sa odohrávala realita jedného ľudského života, so všetkými problémami, chmárami, neúspechmi, ako aj skutočnosť, že pravda je nakoniec silnejšia než akákoľvek prekážka a sama si nájde človeka. Toto je veľká nádej, ktorá zostáva: nemôžeme hľadať pravdu my sami, ale je to sama zosobnená Pravda, ktorá nás hľadá. Ďakujem tvorcom a verím, že viacerí ľudia cez túto ľudskú drámu objavia pravdu a lásku." (Benedikt XVI. po premiére filmu) ()

farmnf

Ač křesťanem jsem, nemám rád ubrečené filmy, kde někdo mizerně ztvárňuje proroka a ostatní hledí zasněně k nebi, čumí a nic nedělají. Staré báby potom na to napíšou kladné hodnocení pouze z důvodu, že se jim líbil světec-tedy jeho ksicht. Tento film k podobným medvědím službám papeži nepatří. Je to docela akční a dívatelný životopis. Zapomeňte na to, že Augustýn byl svatý už zamlada. Kurevník a hajzl popírající pravdu a principy etiky to byl. Pak se něco stalo a dopadnul jako mí dva přátelé, což je pro zeměkouli docela pozitivní. Filmu bych vytknul pouze špatnou orientaci v časových přeskocích. Příjemně překvapil....dokonce v něm ani není zdůrazňováno, proč je Augustýn svatým. ()

igi B.

Hm... %-o . . . Tady se zase děje nějakej zázrak, že, či co... (viz. střízlivě věcný rating na IMDb - 4,7/10 k 8.4.2012!) . . . Ale ani já nehodlám hodnotit míru jasnosti svatozáře páně Augustina či mravoučnost jeho příběhu a mizivý vliv této na reálné světové katolické stádo! Jako audiovizuální dílo ryze televizního kalibru pak d.m.s.n. jde >jen< o další instantní rutinní materii telenovelového kalibru - tak jak jen to páni italové s prošepana polskimi koprodukčními souvěrci umí rádobymoderně líbivě a podbízivě sesmolit... A víc zas raděj nic (to bych si hnedle hořce poplakal nad českotelevizáckým dabingem etceteraatakdál...)! . . . Amen. - - - - - (Poprvé viděno 8.4.2012 v neděli >zmrtvýchvstání< /sic!/ na >nesvatém prostoru< , hodnocení 78., komentář zde klidně už po prvním dílu jako čertoffsky šestý - 8.4.2012) ()

Arsenal83

Ťažký až filozofický film miestami, hoci má byť životopisom. Ale je natočený podľa Augustínovych Vyznaní, takže film je taký, akým bol on sám. Len o málokom z éry 4. storočia vieme tak veľa osobného. Aj v tom predčil svoju dobu, napísal vlastný životopis, kedy iní ani písať nevedeli. Film vôbec nepôsobí tlačivo kresťansky, ide po línii jeho slov a ani ho nevyhlasuje automaticky za svätého, práve naopak, ukazuje, že bol všetko len nie svätým po dlhú časť svojho života. ()

hygienik

Predstavte si ale, že si chcete kúpiť pestrofarebného papagája a predajú vám operenca bez jediného pierka. Taký je Augustín v tomto filme, bez svojej filozofie. Bolo to zredukované na "svätý akčák" o jeho živote, akokoľvek (ne)presný. Bol tu vykreslený ako postmoderný umiernený dobrák, ale nebol to vari on, kto použil proti Donatistom silu? O tom film mlčí. Nebol to vari on, kto sa stotožňoval s Rímom natoľko, že keď padol opýtal sa: Mesto padlo, ako to, že svet ešte stojí? Nebol to vari on, kto sa zamýšľal nad spravodlivou vojnou a vypracoval zásadu "donúť vstúpiť"- neveriacich do Cirkvi. O tom všetkom film mlčí, lebo storočia ukázali, že nie všetko, bolo správne. Ale bol to on, kto napísal: Miluj a rob čo chceš. Bol to on, čo uvažoval nad svätou trojicou, večnosťou i dedičným hriechom. Bol produktom svojej doby, a bol slabý, napriek tomu urobil všetko, čo vedel.A to všetko film miestami zamlčí alebo skreslí. Preto je to pre mňa len priemerný film. ()