Stigmy

Drama / Horor / Thriller

USA, 1999, 103 min

Kvalitní hororové drama, které se sice blíží hranici béčkových hororů, ale naštěstí ji nepřekročí. I když videoklipové scény ve filmech moc nemusím, do tohoto filmu se naopak opravdu hodily - působily velice emotivně a nekazily atmosféru filmu, herecké výkony jsou také poměrně slušné a hudební stránka velmi dobrá. Na druhou stranu se ve filmu několikrát objeví úryvky z údajně ztraceného Ježíšova žalmu: "Království Boží je ve vás a všude okolo vás. Ne v chrámech ze dřeva a kamene. Zlom kus dřeva a budu tam. Zdvihni kámen a najdeš mě." To ale podle mě neodporuje tomu, co církev hlásá, stačí zajít párkrát do kostela. To, že se staví obrovské stavby zvané např. kostely a kněží vykonávají svoje povolání, má svoje důvody. ...Stigmata považuji za jeden z nejemotivnějších filmů.(13.4.2008)

Mám za to, že se jedná o jeden dlouhý hudební pořad (opravdu hodně fajn a kvalitní hudby, počínaje Massive Attack, Bjork ...) s dějem, který má podklad -kdesi v hlubokém pozadí- sice opravdu originální (páté evangelium nebo další z apokryfů?) ale scénář naprosto slabý. Přesto jsem si ho oblíbila, a určitě i kvůli Gabrielu Byrneovi, který víc ujel v poměrně stejnou dobu v End Of Days s božkým predátorobijcem.(18.1.2003)

Vcelku se potvrdilo to, co jsem si myslel - Stigmata mají pro horor dosti nevděčný námět. Holce se objevují krvavé Kristovy rány ... a co jako, divákovi to může být úplně jedno, strach to v něm určitě nevyvolá. Proto film v druhé polovině použije i nějaké vymítačské a konspirační prvky, což jsem s vděkem kvitoval. Nic extra, ale neurazí.(27.5.2010)

Na začátku jsem si říkal : to za bude další duchovní pí....na, ale musím uznat, že mě tenhle film docela zaujal. Především pak i díky solidním efektům a scénám při nichž Patricia Arquette dostává boží rány. Dokonce mě potešil i fakt, že Gabriel Byrne dokáže hrát i kladné postavy a jde mu to rozhodně dobře. Škoda jen toho dodrbaného a profláknutého konce, který mi přišel více než trapný. Film rychle kvapil kupředu a já se kupodivu skoro vůbec nenudil. Škoda jen těch několika zbytečných natahování a zbytečných keců o....(21.9.2010)

Filmu sa darí udržať vás v napätí po celý čas, pomáha si pri tom okázalou formálnou stránkou. Ale paradoxne to je aj jej najväčšia chyba. Režisér to s tou videoklipovitosťou až veľmi preháňa. Napriek tomu vysoký nadpriemer strašidelného žánru s podtextom na zamyslenie a so zopár naozaj silnými scénami.(30.10.2010)

• - Během závěrečné scény v zahradě můžeme vidět v pozadí sochu svatého Františka z Assisi, prvního člověka se stigmaty. (HappySmile)

• - Uvažovalo se o názvu St. Frances of Pittsburgh (Svatá Františka z Pittsburghu). (HappySmile)

• - Tělo Almeidy, které leží v rakvi, je ve skutečnosti vosková figurína, které byla vyrobena v Los Angeles. (HappySmile)