Stigmy

Drama / Horor / Thriller

USA, 1999, 103 min

On je to docela zajímavý film. Záměrně uvádím film, a ne horor. Označit totiž Stigmata za horor je skoro totéž jako označit Doktorku Quinnovou jako thriller. Lekací scény prakticky nejsou a film spíš funguje jako mysteriozní drama s náboženskou tematikou. V čem naopak film vyniká jsou herecké výkony, zejména Gabriel Byrne je skvělý a na pochybujícího vědce a teologa se výborně hodí. Další kladný bod získává film za obraz, závěrečná scéna s ohněm je skvělá. Celkově pak 60 %.(30.7.2014)

Byl jednou jeden až příliš vědecky založený kněz a jedna až příliš zapřisáhlá ateistka. Oba však byli sympaťáci a jejich cesty se spojily poté, co jejími dlaněmi projely neviditelné hřeby a čelo jí zjizvila neviditelná trnová koruna. Sympatická kadeřnice z Pittsburghu musí na čas zapomenout na nezávazný styl života, dokud bude mít růženec kdesi z Brazílie zaslaný coby dárek její matkou svou krvavou moc. V církevních kruzích to vře, protože tahle blondýna je ateistka a na epilepsii to opravdu nevypadá. Zápletka je fajn: obyčejná mladá žena je efektním způsobem konfrontovaná „vyšší mocí“ v podobě stigmatických ran, střih je šitý mladé generaci, hudba sympaticky duní, scény jsou svěží a nápadité, vizuál je prostě nabušený. Jenže stejně jako kdysi i při opětovném zhlédnutí jsem měl problém s poslední půlhodinkou, která se už jednoduše vleče a nedokáže navázat na sympatickou první polovinu. Co nezakryje zkušený videoklipový režisér, nezvládne ani scénář, který nabízí vlastně jen průměrný thriller.(31.10.2015)

• paascha

Další z řady pseudomystických pitomostí pro čtenářky a čtenáře Cosmopolitanu a Blesku. Hovadina o zlém kněžourovi, který se vtělí do holičky, kterou mučí stigmaty, aby vyjevila světu něco, o čem on - tedy svět - už dávno ví, ale církev to tradičně tutlá, protože se jí to nehodí do krámu. Proto jsou flanďáci schopni i vraždy. Hodný spasitelský kněz - detektiv se ale nenechá zahnat ničím a neohroženě zažene ducha i zlé černoprdelníky a spasí nebožačku....:-)))))))))))))))))) ještě teď se směju.(20.11.2007)

Něco se mi na tom filmu velmi líbí a něco mi to zase hodně kazí. Rozhodně to není horor, i když se o to chvílemi velmi snaží, a to je možná ono (respektive to není ono). Vizuální a hudební stránka je zajímavá. Kdyby byl Byrne skutečně knězem, tak by mě možná dostal i na křesťanství - ten chlap se snad musel narodit s kolárkem a zabalili ho hned do sutany...(25.2.2009)

Musím říct, že po shlédnutí Stigmat jsem plný rozporuplných pocitů a náladou k diskutování o onom ožehavém tématu církve. Jsem fanouškem takovýchto filmů, takže hodnotím kladně. Velice mě zaujala zvuková, hudební stopa, která opravdu dokonale vytváří děsivou atmosféru. Co se počinu pana Wainwrighta týče, nenechal mě unudit se k smrti, některými scénami jsem byl až mile překvapen, některé mě naopak překvapily negativně a Stigmata doporučuji jako zpříjemnění deštivých večerů ve dvou...(12.5.2010)

• - Když Frankie diskutuje s knězem o pátém stigmatu, říká, že oštěp v Ježíšově boku je to, co jej zabilo. Ve skutečnosti byl oštěp pravděpodobně použit k tomu, aby se ověřilo, že je Ježíš mrtev. (HappySmile)

• - Když otec Kiernan (Gabriel Byrne) vstoupí do vatikánské pracovny, aby si převzal nový úkol, můžeme za ním slyšet kardinála Housemana (Jonathan Pryce) mluvit italsky s nějakým knězem. Překlad: "Ujišťuji vás, že nic z toho nikdy neopustí tento pokoj." (HappySmile)

• - Během závěrečné scény v zahradě můžeme vidět v pozadí sochu svatého Františka z Assisi, prvního člověka se stigmaty. (HappySmile)