Stigmy

Drama / Horor / Thriller

USA, 1999, 103 min

Napínavý a hodně zajímavý film, obzvláště pro věřící lidi, neboť jsou tady zmíněny některé problémy katolické církve (otázka uznání či neuznání listiny, která by měnila pohled na církev). Vatikán zde vystupuje jako symbol zla, což ale nelze přijmout. Gabriel Byrne zahrál výborně svého citově rozpolceného kněze. Jen je s podivem, že ve stejném roce hraje v jednom filmu kněze a v jiném (Arnoldově notně nepovedeném Konci světa) dokázal s plnou parádou zahrát satana.(5.1.2006)

Najmenší problém tohto filmu je v tom, že výraz „stigmata“ v spisovnom slovenskom jazyku nenájdete ("správne" Stigmy zrejme nášmu zlatému slovenskému distributórovi pripadali hlúpe a tak ich proste nepoužil, amatér). Dosť však bolo kvákania o detailoch. Sústreďme sa radšej na mdlé herecké výkony (len Gabriel Byrne stíha udržiavať divákov záujem... trocha), prekvapivo nudný scenár (ZASA náboženské sprisahania na najvyšších miestach???) a tak nám zostane len striedavo pôsobivá/rušivá "výrazná" audiovizuálna stránka (režisér je bývalý klipár).(26.10.2004)

Rozpočet $29miliónovTržby USA $50,046,268Tržby Celosvetovo $89,446,268║ Neskutočné sklamanie, príbeh tak prázdny ako sa len dá, chýba tomu dokonca aj napätie, príslušná temnota, je to fakt až amatérsky odbité na režisérskom poste, tých pár vizuálne podmanivých scén to nezachráni, omnoho pôsobivejší je akčný Koniec dní kde je opäť zúčastnení Gabriel Byrne ale na opačnej strane barikád a v omnoho lepšom podaní. /35%/(2.2.2010)

Vizuálně nabušená a řemeslně poměrně dobře zvládnutá filmařina, opírající se mimo démonického vizuálu především o zajímavý námět a solidní herecký výkon Patricie Arquette. Jakožto čistému ateistovi a neznalci "biblické mytologie" mi snímek nijak kontroverzní či šokující nepřijde, ovšem o temnou atmosféru a strhující scény stigmatických ran, potažmo vymítání, zde nouze skutečně není a jsou natočeny vskutku působivě s potřebnou dynamikou a důrazem. Soundtrack je překvapivě poměrně působivý a bát se minimálně jednou za celý film určitě budete.(29.11.2005)

Vcelku se potvrdilo to, co jsem si myslel - Stigmata mají pro horor dosti nevděčný námět. Holce se objevují krvavé Kristovy rány ... a co jako, divákovi to může být úplně jedno, strach to v něm určitě nevyvolá. Proto film v druhé polovině použije i nějaké vymítačské a konspirační prvky, což jsem s vděkem kvitoval. Nic extra, ale neurazí.(27.5.2010)

• - Při scéně v metru byly Patricia Arquette (Frankie Paigeová) a Nia Long (Donna Chadwayová) jedinými osobami na place, které nebyly kaskadéry. (HappySmile)

• - Verš "Rozštípni dřevo a já tam budu, nadzvedni kámen a nalezneš mě" pochází z Tomášova evangelia (verš 77). (HappySmile)

• - Když Frankie diskutuje s knězem o pátém stigmatu, říká, že oštěp v Ježíšově boku je to, co jej zabilo. Ve skutečnosti byl oštěp pravděpodobně použit k tomu, aby se ověřilo, že je Ježíš mrtev. (HappySmile)