Stigmy

Drama / Horor / Thriller

USA, 1999, 103 min

• honajz2

Tady se někdo snažil být kontroverzní. Člověk čeká, co z toho vypadne a ona z toho ve finále je nudná konspirace o tom, jak církev tají fakta (páni, to jsem teda vůbec ještě nikde neviděl...) a to o nějakém tajném evangeliu. Ono je ale taky zajímavé, že ten film působí jako béčko, ale zároveň chce sdělit nějaké poselství a sám ten film neví, čím by chtěl být radši. Když si tu člověk přečte komentáře, půlka to bere jako jedno a druhá půlka jako to druhé. A v tom mi to právě přijde neuspořádané. Navíc tomu chybí i nějaká pořádná atmosféra a děsivé to není ani náhodou. 2*(5.8.2019)

Napínavý a hodně zajímavý film, obzvláště pro věřící lidi, neboť jsou tady zmíněny některé problémy katolické církve (otázka uznání či neuznání listiny, která by měnila pohled na církev). Vatikán zde vystupuje jako symbol zla, což ale nelze přijmout. Gabriel Byrne zahrál výborně svého citově rozpolceného kněze. Jen je s podivem, že ve stejném roce hraje v jednom filmu kněze a v jiném (Arnoldově notně nepovedeném Konci světa) dokázal s plnou parádou zahrát satana.(5.1.2006)

Mysterióznní thriller, který spíš než zpracováním vyniká zásadní myšlenkou, a který způsobil ve své době poprask rouhačskou teorií o evangeliu, které napsal sám Ježíš a které popírá podstatu novodobého křesťanství. Celkem by mě zajímalo, jak se k podobně pojatým tezím stavějí lidé z druhé strany barikády(12.3.2013)

Řemeslně velmi dobře zvládnuté, leč žádné zásadní nebo zapamatování hodné dílo to také určitě není. Formálně odzbrojující - vizuální stránka je nádherná a některé obrázky by se mohly vystřihnout a z fleku vystavit v národní galerii, avšak emocionálně plochý recyklát tisíce a jednoho motivu z řad satanské tématiky, které už mohou výrazněji oslovit pouze v případě bezchybné souhry všech filmařských složek nebo drtivě navozené atmosféry v autenticky synchronizovaném příběhu - ani jedno se zde však nekonalo... 60%(11.1.2013)

Najmenší problém tohto filmu je v tom, že výraz „stigmata“ v spisovnom slovenskom jazyku nenájdete ("správne" Stigmy zrejme nášmu zlatému slovenskému distributórovi pripadali hlúpe a tak ich proste nepoužil, amatér). Dosť však bolo kvákania o detailoch. Sústreďme sa radšej na mdlé herecké výkony (len Gabriel Byrne stíha udržiavať divákov záujem... trocha), prekvapivo nudný scenár (ZASA náboženské sprisahania na najvyšších miestach???) a tak nám zostane len striedavo pôsobivá/rušivá "výrazná" audiovizuálna stránka (režisér je bývalý klipár).(26.10.2004)

• - Evangelium svatého Tomáše je skutečný historický dokument, o kterém někteří věří, že doopravdy tlumočí slova Ježíše jeho stoupencům. Nicméně tento dokument byl napsán v koptštině, starověkém egyptském jazyce založeném na řecké abecedě, ne v aramejštině, jak tvrdí film. (HappySmile)

• - Některé záběry z metra pocházejí z filmu Vlak plný peněz (1995). (HappySmile)

• - Scény v metru se natáčely na falešné trati metra - stejné jako byla použita v Show Jerryho Seinfielda (1990). (HappySmile)