poster

Motýli tady nežijí

Dokumentární / Krátkometrážní

Československo, 1958, 14 min

Režie:

Miro Bernat

Kamera:

Pavel Hrdlička

Hudba:

Karel Reiner

Komentáře uživatelů k filmu (3)

 • Sarkastic
  ****

  Film nabízí příběh dětí z koncentračních táborů. Vypráví ho pomocí obrázků, básní a komentářů. Vytoužená představa hezkých věcí. Terezín jen jako pouhá zastávka. 100 přeživších. Působivý dokument, hodnotím silnými 4*.(31.10.2013)

 • raroh
  *****

  Věcná poznámka k jinak výbornému snímku - číslo 100 dětí, které přežily, není z dnešního pohledu pravdivé - 100 dětí mělo přežít i Osvětim (po transportu z Terezína), dnes víme, že těch bylo něco přes 200. V samotném Terezíně se osvobození dočkalo asi 2 500 dětí (plus děti dánské, které byly převezeny ještě před osobozením, a děti, které se zachránily transportem do Švýcarska začátkem roku 1945), i když převážně tzv. míšenců.(7.8.2015)

 • Volodimir2
  *****

  Kreslenie a divadlo sú dve z aktivít, ktoré deti vykonávali v období rokov 1942 až 1944, v dobe kedy nútene pôsobili v koncentračnom tábore Terezin. Týmto táborom prešlo viac ako 15 tisíc deti ale do šťastných domovov sa vrátilo okolo 2000 z nich. Kreslenie organizovala Rakúšanka Friedl Dicker – Brandeisová, ktorá nakoniec aj maľby ukryla na povale v kufroch. Tieto kresby zachytávajú spomienky na domov ale aj chmúrne aktuálne dianie v koncentračnom tábore. 4500 kresieb má dnes nevyčísliteľnú hodnotu a sú majetkom židovského múzea pod názvom Motýle tu nežijú podľa básne židovského chlapca umiestneného v Terezine „Motýľa som tu nevidel. Motýle tu nežijú, v ghette.“(8.8.2015)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace